Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2011., 11:19   #21
Tijestu smeta propuh i hladnoca. Za dizanje kruha su dobre one posude sa poklopcem i pomaze kad se nekoliko puta poklopac podigne i da tako kazem makne visak zraka. A najvise je stvar u vjezbi i lezernosti.Praksa cini cuda.
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 15:38   #22
Koja je najbolja temperatura za pečenje?

Moja pećnica ima neku opciju samo donji drijač i vrući zrak ili oba grijača. U obje varijante je odmah pao. Znači treba da se diže dugo - npr koliko je to ako stavim vrećicu instant kvasca na pola kg brašna?
Da li oba grijača ili samo donji i vrući zrak?

Planiram staviti da se diže u nekom mlakom loncu koji će uronti u drugi sa vrućom/toplom vodom. I poklopiti. Možda da prekrijem sa nekom platikom da mogu vidjeti gdje je stiglo, a da se ne otvara. Ovo sa puštanjem viška zraka mi ne zvuči nekako... ne znam? Pa zrak se malo stisne, stlači. Nije sad da od viška zraka nema prostora za rast?
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 15:55   #23
Quote:
m_milica kaže: Pogledaj post
Znači treba da se diže dugo - npr koliko je to ako stavim vrećicu instant kvasca na pola kg brašna?
Da li oba grijača ili samo donji i vrući zrak?
Kruh se dugo diže ako malo kvasca staviš, ali ako pečeš s instant kvascem na pola kg brašna, kruh se digne za sat vremena, maksimalno dva ako nije posebno grijani prostor. Nakon toga možeš i ne moraš premijeisti kruh (ovisi kako voliš da je iznutra, kompaktan ili više šupljikav), dovoljno je da ga oblikuješ (presložiš) i ostaviš još jednom dići, nakon jedno pola sata uključi pećnicu da se počne grijati i taman će biti dovoljno vioka temperatura i kruh dignut.
Pećnicu dobro zagrij na barem 200 i peci s oba grijača bez ventiliranja jer ventiliranje previše isušuje kruh.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 16:26   #24
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Kruh se dugo diže ako malo kvasca staviš, ali ako pečeš s instant kvascem na pola kg brašna, kruh se digne za sat vremena, maksimalno dva ako nije posebno grijani prostor.
Donata, ti sve znaš o kruhu, pa to je fantastično. Čudo je ovaj forum

A ovo za dizanje - nije mi u kući ni vruće ni hladno, cca 20. Trebam li ovo sa zatvorenom posudom izvoditi ili misliš da će ići i ovako na otvorenom (mislim u kući, bez propuha)? Možda ipak nije loše ovo sa grijanjem posude ispod...

Kako se dogodi da prekisne - premjesim nakon što se diglo duplo? Ne dozvolim da se digne više od toga? Strašno volim kruh s rupicama, toga nigdje nema ga kupiti (što nikako ne razumijem).
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 16:46   #25
Moje iskustvo je da je sasvim dovoljno da kruh staviš negdje u kuhinji gdje nije izloženo promjenama temperature, dakle, slobodno ga stavi u nezgrijanu pećnicu ako imaš kuhinju koja je otvorenog tipa. Ako na bilo koji način ugriješ posudu postići ćeš samo još brže dizanje tijesta, prenaglo dizanje isto nije dobro.
Tijesto je spremno i dovoljno dignuto kada izvedeš onu probu sa pritiskom, tijesto se mora vratiti u početni položaj.
Ako voliš kruh koji nije pretjerano kompaktane sredine, znači s velikim rupama onda ga nemoj ponovno mijesiti, već istresi na pobrašnjenu podlogu i lagano rukama razvuci, preklopi kao kovertu i ostavi da se još jednom digne.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 06:39   #26
Donata, molim te, objasni mi tu probu s pritiskom''?. Hvala.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 09:07   #27
Kruh se ne smije previše dići, kada se to dogodi na vrhu smjese nije kupola, već se sravni, sjedne. Kada je kruh dovoljno dignut, mora imati oblik kupole i kada s dva prista pritisneš, vratit će se u prvotni oblik, neće ostati rupa. Ovo uglavnom vrijedi za kruh od bijelog brašna, onaj od ostalih vrsta ne možeš testirati na ovaj način, uglavnom zato što je veće vlažnosti, pa se lijepi za prste - kod njih je izgled i veličina dizane smjese presudna za odluku kada je dovoljno dignut.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 06:14   #28
donata, hvala na objasnjenju. A reci mi kako , tj. koliko bih trebala staviti friskog kvasca za 42 dkg brasna- kruhu koji se ne mjesi.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 09:32   #29
3 grama svježeg je dovoljno
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 15:39   #30
Quote:
m_milica kaže: Pogledaj post
Možeš li molim te napisati sve što stavljaš i kako radiš kruh... I što učiniti da se ne čeka na dizanje baš 12h.

Ja sam radila kruh tako da se dizao u pećnici na 40 stupnjeva. I super je narastao. Onda sam htjela da se počne peći i pojačala sam temperaturu. Dok je temp stigla do 200 ovaj je vec splasnuo pa imam isti problem kao i otvaračica topica.

Pretpostavljam da je problem da se dizao u pećnici. I kasnije kad se trebao početi peći, temp je bila preniska? Trebala bih ga staviti da se negdje drugo diže da bih mogla zagrijati peć na dovoljno visoku temp za pečenje. Da li?
ja ga pravim tako da u malo manje od 1 kg brasna stavim 1 kocku svjezeg kvasca, mijesim s mjesavinom tople vode/mlijeka i malo soli.
mene je mama ucila da stavim cca pola kg brasna, malo vise tekucine da mi se sve onako lijepi po rukama i onda umijesim do kraja, postepeno dodavajuci brasno.
ostavim ga da se dize, kad se udupla, premijesim, opet se dize, onda ga stavim u lim i ostavim da se opet digne na sobnoj temp., prekriven krpom.
pecem ga na 200 stupnjeva dok gore fino ne porumeni, onako svijetlo smedi bude.

kad ga ispecem, odmah ga istresem i tako okrenutog stavim u vruci lim, da ta gornja kora omeksa, prekrijem krpom.
mama mi je uvijek govorila da se tako vrel ne smije otvarati, iako mi je tada najukusniji
black berry is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 06:49   #31
Donata, ali radi se o kruhu koji se ne mijesi, a dizese satima, nije li 3 gr svjezegkvasca previse. Hvala.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 09:26   #32
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Donata, ali radi se o kruhu koji se ne mijesi, a dizese satima, nije li 3 gr svjezegkvasca previse. Hvala.
Računala sam na osnovi količine suhog kvasca, ispalo mi nešto manje od 3 grama
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 06:50   #33
Donata, Hvali ti na odgovorima, vidim da se kuzis u to i to jako dobro. Nije mi jasno ako je vrecica suhog kvasca za pola kg brasna, a svjezi ima 4 gr, kad stavum pola kvasca svezeg na kg. brasna isto mi se kruh brzo digne. Zto mislim da je i 3 gr previse, da ce se kruh puno prije dignuti od 12 sati, naravno govorim o kruhu koji se ne mijesi. Jesi li Ti mozda radila sa svjezim kvascem?.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 08:28   #34
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
a svjezi ima 4 gr, kad stavum pola kvasca svezeg na kg. brasna isto mi se kruh brzo digne. Zto mislim da je i 3 gr previse,
Kada sam zadnji put kupovala svježi kvasac u Hr pakiranja su bila u kockicama od 40 grama, ne 4! Dakle kada si stavila pola kocke kvasca pekla si kruh sa 20 grama.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 09:05   #35
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno ako je vrecica suhog kvasca za pola kg brasna, a svjezi ima 4 gr, kad stavum pola kvasca svezeg na kg. brasna isto mi se kruh brzo digne. Zto mislim da je i 3 gr previse, da ce se kruh puno prije dignuti od 12 sati, naravno govorim o kruhu koji se ne mijesi. Jesi li Ti mozda radila sa svjezim kvascem?.
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Kada sam zadnji put kupovala svježi kvasac u Hr pakiranja su bila u kockicama od 40 grama, ne 4! Dakle kada si stavila pola kocke kvasca pekla si kruh sa 20 grama.
istina, 40 g
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 10:04   #36
Moj jučerašnji uradak
Umijesila prekjučer oko 22 sata. Smjesa od 500 gr crnog pšeničnog brašna tip 1100, 500 gr raženog brašna, 1/4 žličice suhog kvasca, vrhom žličica soli, vlaga 70% (7,5 dl vode). Jučer ujutro (praznik ) u 8 sati preklopljen, dodala dvije šake sjemenki bundeve. Pećnica zagrijana na 250 sa plehom, kruh stavljen peći u 10 sati. Pola sata pečen na 250, još pola sata na 200, bez ventiliranja.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 17:25   #37
Donata hvala, brzopleto sam to napisala bez da se jos jednom uvjerim, bez da usporedim vrecicu suhog s kockicom svjez.Ti si stavila cetvrt. zlicice samo kvasca na 1 kg brasna'?.Idizao ti se krece vrijeme.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 18:01   #38
Stavila sam samo 1/4 žličice suhog kvasca i dizao se svega 10 sati, ali kod svakog kruha je različito - ovisi o vlazi u zraku, toplini prostora. Prije par dana je okrenulo na južinu i odmah su noći toplije, tako da je valjda i smjesi bila viša temperatura, pa se skratilo vrijeme dizanja.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 21:53   #39
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Moj jučerašnji uradak
i još k tome sjemenke tikve

Definitivno ih prvom prilikom ubacujem u kruh.
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 22:10   #40
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Stavila sam samo 1/4 žličice suhog kvasca i dizao se svega 10 sati, ali kod svakog kruha je različito - ovisi o vlazi u zraku, toplini prostora. Prije par dana je okrenulo na južinu i odmah su noći toplije, tako da je valjda i smjesi bila viša temperatura, pa se skratilo vrijeme dizanja.
prekrasno izgleda!
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:52.