Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2017., 13:35   #1
Bela Hamvaš - jedno genije. Pokušaj filozofskih volova da shvate Jupitera

Pokušao sam pronaći na filozofiji temu o jednom geniju Beli Hamvašu.
Ali nisam je mogao naći.
Ima je na književnosti pa posudite od tamo.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=289539



Pošto se većina tema na filozofiji pretvorila u stil ženskog čata na kokošinjcu
otvaram ovu temu samo da sjećanjem na jednog genija pokušam ljudima odvratiti pažnju od kafićkog stila i niveaua

Pokušajmo bez ženskog čata razumjeti jednog genija kakav je bio Hamvaš.
Ako niste čuli za Hamvaša kakovo je vaše opravdanje za takav nedostatak inicijacije.

Osjećate li intelektualni i filozofski stid i užasnu spoznaju da ste bili i ostali na nivou Lukača i Hegela ili Žižeka i Deride a niste dorasli stići do visina na kojima prebiva misao Bele Hamvaša.
Imate li što reći u svoju obranu?

Ako ste pak čuli za Hamvaša recite nam kako se sa vašeg filozofskog prozora u svijet vidi Hamvaš. Otvorite nam svoju dušu da konačno na filozofiji diskutiramo nešto mudro i lijepo a ne u stilu beskrajnog trivijalnog ženskog čata.

==
ps. (za moderatora. Naslov teme nije pogreška i molim da ostane -jedno genije. to je jako važno i duboko )
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 13:38   #2
Samo da napomenem da je ovu temu inicirao bili druid jer sam na zboru čatera napisao njemu i svizin

Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post

Za Lukácsa je i Branko Despot rekao u više navrata da je bio "vrlo obrazovan, ali ne i tako talentiran filozof". Ako to kome što znači.
Meni Lukacs znači samo dvije stvari.

1) Neprobavljiva ,nerazumljiva ,dosadna,literatura

2) Kasnije sam saznao da je najvećeg mađarskog i svjetskog literarnog i filozofskog genija Hamvaša prokazao i kritizirao zbog ''misticizma '' i reakcionarstva što je dovelo do toga da je Hamvaš od pozicije profesora završio na fizičkom radu u tvornici cigle do kraja svog života.Što mu je uništilo život i zdravlje dok je napredni mislilac i komunist Lukač pisao svoje nerazumljive i banalne tlapnje tipa ..alijenacija čovjeka kao diskurs marksističke kritike društva dijalektički oslobađa proletarijat despecijalizacije a što je zasluga komunizma kao avangarde a na zasadama klasičnog njemačkog idealizma

bilo kako bilo kao što postoji new age bulšit generator http://sebpearce.com/bullshit/

modernim generacijama treba konstruirati marsksističko komunistički bulšit generator jer je takovo tobože filozofsko i dubokoumno preseravanje šupljim frazama , usput pobilo miljune ljudi, a genija kao što je Hamvaš otjeralo da 20 godina nosi cigle

3) Bilo kako bilo Lukacs je komunistička budala i govno od čovjeka i filozofa i zaslužuje svaki prezir i svakako bi trebalo pobrisati svaki trag na njegovo ime.

4) A njegova žrtva Bela Hamvas je svjetlo koje će svijetliti do kraja svijeta i do kada ljudi budu sposobni sazrijeti da bi dospjeli do takovog genija.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 13:45   #3
Za početak dajem ovaj biser kao što je i svaka stranica i svaka rečenica Hamvaša biser.



===============

Zašto se u ovom svijetu danas osjećam tako osamljeno?

Recimo, da jedan dio odgovora odlazi na priznanje da se zapravo u njemu osjećam beznačajan… Sve moje, da tako kažem, kompetencije – gotovo pa da nikome nisu potrebne. Osim što ‘nemam zube’, truli sam mudrac čije istine, ne samo da nisu za svačije uši, nego su i današnjim ljudima potpunoma bespotrebne. Oni su se zaputili u drugom pravcu, i napadni i ambiciozni kakvi već jesu, zainteresirani su isključivo da ukrase sebe, svoju točku, jer oni svoj život žive baš kao točke, bačene na pozornicu apsolutnog prostora i vremena, s drugim točkama… Polako shvaćam zašto mi sve odbojnijim postaju Newton i Heidegger… Newton zbog onog svog ‘apsolutnog prostora’ i istog takvog vremena, a Heidegger zbog one svoje nesretne ‘bačenosti u svijet’… Kako netko, istinski religiozan, može trubiti o nekakvoj ‘bačenosti u svijet’…? Zar ga ja ovakav, podozriv, strašljiv, apriori areligiozan (ili nadreligiozan), i uvučen u sebe, trebam podsjećati da smo svi mi dio ove zbilje, dio svijeta, i da se na osnovi tog pogleda sasvim lijepo može izgraditi jedna prekrasna religija u kojoj bi mogli participirati, uvjeren sam, svi homo sapiensi uključujući tu čak i one koji se osjećaju kao ‘dobro odgojena socijalistička djeca’… Ne bi nam bio potreban ni kreacionizam ni judaizam, ni islam, ni kršćanstvo, pa čak ni hinduizam ni budizam; nikakva temporalna istina, koja bi se oslanjala na točan vremenski slijed događaja religiozne predaje… Bila bi potrebna samo vjera da nismo bitni mi nego zbilja koja nas okružuje, Duh-Bog, koji nas okružuje, i koji ulazi u nas da bi nam omogućio vidjeti i doživjeti tu ‘čaroliju svijeta’…

Međutim, ovakav pogled na svijet, kad bi kojim slučajem zaživio, momentalno bi mnogim ljudima svijet učinio dosadnim mjestom. To je zato što mnoge ljude na djelovanje pokreće ideja ‘volje za moć’, prema mom mišljenju – samo ideja, i to iz arsenala našeg dragog učitelja, ‘engadinskog delije’… Poznato je da je Nietzsche tvrdio kako svi mi dolazimo na svijet sa stanovitim ‘eksplozivnim materijalom’ koji obitava u nama kao određena psihička energija ili predispozicija, drugim riječima, da nismo ‘tabule rase’ u svojim htjenjima! Sanjam o danu kad ću se uspeti na južne Alpe i posjetit mjesto u kojem je stvarao svoja najveća djela, kako bih njegovom zamišljenom duhu, na onim stazicama, uz koje i danas pasu dobroćudne kravice sa zvončićima oko vrata, prišapnuo, obznanio, kako god hoćete, tu novu mogućnost svijeta. Ne, dragi, i ‘utjelovljeni Dionise’, tvoja ‘volja za moć’ samo je ideja koja se razvila iz nagona za preživljavanjem! To ću mu reći i onda se spustiti do danas preuređenog ljetnikovca kako bih dospio u njegovu sobicu u kojoj je ‘zapisivao svoju samoću’.

Pokušat ću biti posve jasan: znanje i samo znanje bilo koje vrste razgrađuje psihičke ‘eksplozivne materijale’ u nama. I što više budemo tonuli u zbilju koja nas okružuje, to ćemo manje biti ratoborni i nepovjerljivi, manje ćemo se odavati kultu ličnosti, predsjednika države, slavnog nogometaša, pop zvijezde ili samog Boga. Ali ono što je možda najvažnije odnosi se na činjenicu da pritom nećemo morati biti manje religiozni… manje dostojanstveni u svom ‘točkastom postojanju’. Ne moramo isključiti religiju iz naših života ako se odamo nagonu (ili možda također samo ideji) za saznanjem. Drvo spoznaje može nastaviti rasti u Rajskom vrtu, samo nam valja otjerati zmiju, onu primordijalnu ideju u nama koja znanost proglašava svemoćnom i svemogućom. Osim u ‘nadreligiozno’, dospjet ćemo i u ‘nadznanstveno’… I zato vam kažem: niti je svemoćna i svemoguća religija, niti je to znanost, ni filozofija, ni umjetnost. Sve su to samo oblici ljudskog duhovnog postojanja… Sve izvan toga je bezduhovno, sâm život, životinjska vrsta, ‘stvarnost’, o kojima nam ne valja trošiti riječi, jer riječi ni ne trebaju… u takvoj okolini prije će nam trebati zubi, ali ne oni ‘volje za moći’, nego ‘obični zubi’ za puko preživljavanje…

Bela Hamvas
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 13:58   #4
Hamvas i nije filozof u pravom smislu te riječi. Ali dobro je poznavao filozofiju, zapadnu i istočnu, kao i predaje iz mnogih dijelova svijeta. Također, mnogo toga je mogao čitati na izvornom jeziku, jer je poznavao njemački i latinski, pa i starogrčki i neke azijske jezike. Njegov učitelj je Rene Guenon, francuski mističar, a njihov filozofski pravac može se nazvati tradicionalizam. Odlikuje ga radikalna kritika modernog društva i usmjerenost na predaju.
Hamvas često spominje predaju, koja je neka vrst duhovnog znanja zajedničkog svim narodima i kulturama. On predaju stavlja iznad religije, jer je Hamvas uglavnom protivnik organiziranih sustava, kao i iznad filozofije, jer smatra da je i filozofija najvećih ipak samo osobna samovolja, da nije dobro utemeljena. Također je i kritičar znanosti, a naročito scijentizma.
Ima veliki raspon stilova, tako da ga se ne može svesti samo na jednu knjigu. Inače, iz njegovih knjiga (naročito zbirki eseja Jasmin i Maslina, ili Filozofije vina) da se vidjeti da je u velikoj mjeri živio svoju filozofiju, ako je možemo tako nazvati.
Moglo bi se reći da mu od poznatih suvremenijih pisaca najbliže stoji Chesterton, no ima tu i Jakoba Bohmea, npr. esej Filozofija zelenoga je sličan Bohmeu.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 22:10   #5


parsifale, jel' znaš koji je moj prvi post na ovom forumu?

Sad ću ti ga pokazati: https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...&postcount=203

Šta kažeš, ha?

Jbt, osam godina, k'o da je vječnost prošla, nema valjda nijednog atoma u meni otprije osam godina...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 22:56   #6
Eto, čifurino, tada si još ponešto i razumio ono što bi se moglo nazvati "tajnom vjere".
Probudi taj bljesak ponovo.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 05:39   #7
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Eto, čifurino, tada si još ponešto i razumio ono što bi se moglo nazvati "tajnom vjere".
Probudi taj bljesak ponovo.
Ugasio se zauvijek...

Ja bih čak mogao reći da sam doživio kontraprosvijetljenje...

Uglavnom, Bela Hamvas je odličan, prodavač magle i mlatitelj prazne slame...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 05:44   #8
Skroz si otišao na kvasinu. :klap:
Imaš još vremena za bezbroj prosvjetljenja i kontraprosvjetljenja.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 06:32   #9
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Skroz si otišao na kvasinu. :klap:
Imaš još vremena za bezbroj prosvjetljenja i kontraprosvjetljenja.
A toliko sam ga volio, dok nisam shvatio da mlati praznu slamu... :klap:

Baš sam nedugo uzeo scientiu sacru u ruke, i odmah bacio, jednostavno više ne mogu ni čitati te budalaštine...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 07:01   #10
Potpuno se ne slažem s tobom, ali nek' ti bude. Ne mislim te razuvjeravati. Vrlo vjerojatno je da si samo promijenio prioritete.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 08:41   #11
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post


parsifale, jel' znaš koji je moj prvi post na ovom forumu?

Sad ću ti ga pokazati: https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...&postcount=203

Šta kažeš, ha?

Jbt, osam godina, k'o da je vječnost prošla, nema valjda nijednog atoma u meni otprije osam godina...
Da ,opazio sam to i jučer rekao u sebi.
Pa hebote ovaj čovjek je nekada pisao opširno ,pozitivno,entuzijastično i duboko. I on je čitao Hamvaša, a na takav nivo dospiju rijetke duše.
Evo našoj kolegici mravac8 biti će potrebno još jedno 10 inkarnacija da dospije do Hamvaša i te razine

Danas Chief piše kratko ,mrzovoljno ,podrugljivo i ako nije podrugljivo onda je zajebantski.

Mislim da bi morao na intelektualno-duhovnu psihoanalizu

Ti si deevoluirao u niže oblike intelektualnog postojanja

U tvoju obranu kao tvoj psihoanalitičar mogu ti reći da skoro svatko (osim rijetkih velikana koji pišu uvijek pozitivno,nadahnuto,opširno kao što su druid, davor ,Apemant, moje neznatnosti , Pandora, planinar,nitko drugi,krena ,Ljubo zvan svest ... )ima svoju sjenku (mračnu stranu).

Pogledaj npr. učenog kolegu Sigmunda , koga sam ja krstio Dr Jekill (kada piše pozitivno, nadahnuto, poučno,opširno ) i Mr hajd kada je mrzovoljan i neugodan i kratak.

Kao terapiju ti dajem new age tehniku rada na svojoj sjenki

i da pročitaš knjigu Dobre strane iracionalnosti

http://www.vbz.hr/knjiga/ariely-dan-...iracionalnosti
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 11:34   #12
Deevolucija, pretvaram se u amebu...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 11:40   #13
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Deevolucija, pretvaram se u amebu...
Involucija
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 14:37   #14
Chief, ima nade. Evo ovdje vrlo dobar članak o ženi koja je izgubila vjeru, a onda ju opet našla u obliku transhumanizma:

God in the machine: my strange journey into transhumanism

Quote:
One day, it occurred to me: perhaps God was the designer and Christ his digital avatar, and the incarnation his way of entering the simulation to share tips about our collective survival as a species. Or maybe the creation of our world was a competition, a kind of video game in which each participating programmer invented one of the world religions, sent down his own prophet-avatar and received points for every new convert.
Quote:
By this point I’d passed beyond idle speculation. A new, more pernicious thought had come to dominate my mind: transhumanist ideas were not merely similar to theological concepts but could in fact be the events described in the Bible. It was only a short time before my obsession reached its culmination. I got out my old study Bible and began to scan the prophetic literature for signs of the cybernetic revolution. I began to wonder whether I could pray to beings outside the simulation.
Čini se na prvi pogled kao zajebancija, ali zapravo se radi o jako dobrom članku.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 09:00   #15
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Jbt, osam godina, k'o da je vječnost prošla, nema valjda nijednog atoma u meni otprije osam godina...
Ako si već ti tema, da se i ja nabacim nečim.

Naime, meni se ne čini da si se toliko promijenio (dobro, vjerojatno sve atome jesi, ali oni su ionako nebitni). Evo, citirat ću par karakterističnih mjesta:
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Vidim da ekipa fino analizira, komentira, kritizira, komparira...

POGREŠNO!

... Nije to rebus ili čitanka iz povijesti za peti razred. ...

Ono što mi radimo, je pokušaj racionalizacije... Ima ovdje, koliko vidim, načitanih i inteligentnih ljudi, ali izvlače piščevu povijesnu, zemljopisnu i kulturološku determiniranost kako bi racionalizirali ...

... Nema se tu kaj razumjeti, ili znaš ili ne. Ako ne razumiješ, nemoj tražiti ...
Eto, tu vidim kontinuitet. Može božanska intuicija, može slijepi besmisleni slučaj, ali ne može "napor pojma" štonobi reko drug Gegel'. Tako da, kad nema bljeskova intuicije, ostaje samo to drugo.

S druge strane očito imaš filosofsku sklonost, godinama si po forumu, raspravljaš razumno, zanimaju te teme, itd., ali na ovoj eksplicitnoj razini priznaješ samo po kratkom postupku: to je tako i ili kužiš ili ne kužiš.

Tako da, kad već svi daju savjete, prvi korak ka rješenju problema je priznanje problema. Izađi iz ormara i priznaj pred svima: ja sam Šef i ja sam filosof.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 09:07   #16
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Evo ovdje vrlo dobar članak o ženi koja je izgubila vjeru, a onda ju opet našla u obliku transhumanizma:

God in the machine: my strange journey into transhumanism
Nego, jel' još živ geza? Ti si novi ovdje , bit će ga ni ne znaš...
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 09:51   #17
Naš geza pomalo podsjeća na Hamvaša :)

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Nego, jel' još živ geza? Ti si novi ovdje , bit će ga ni ne znaš...
Ne znam ali evo ga ovdje se vidi kako izgleda i bio je živ 2012
Geza mu je stvarno ime (jesi li to znao )

http://www.zadarskilist.hr/clanci/20...d-billa-gatesa

**

Osobna opaska

Pošto sam imao simpatija za Gezu u njegovoj borbi sa modernim mladim tvrdo kuhanim materijalistima i neduhovnoj situaciji na forumu prirodne znanosti
on je to opazio i za mene potpuno neočekivano javio mi se i poklonio mi njegov magnum opus na 500 stranica FILOZOFIJA ISHODIŠTA



http://www.pagpress.com/novosti/865-...organizam.html

==
Geza mi je napisao pismo na 5 stranica !! (na makini,a ne email !) i poklonio i njegov dvd (SLIKOVNICA ZA ODRASLE ) i knjigu FILOZOFIJA ISHODIŠTA i sve poslao paketom sa Paga

==
Da je jedan tako svestran i dubok čovjek i autor (izgledom i djelom pomalo podsjeća na Hamvaša pa se pitam je li i tebe to asociralo) bio neshvaćen od mladih znanstvenika tipičnih predstavnika Nove znanstvene inkvizicije je znakovito za stanje u kojem se nalazi naučna paradigma danas.
90 % studeneta prirodnih znanosti intelektualnom osmozom upijaju materijalističke mitove za koje vjeruju da su činjenice (kao što kaže Sheldrake)

====
updejt.

upravo sam našao da je naš dobri geza napustio ovaj 3d prostor
i vratio se kući u ISHODIŠTE 2016. g
http://www.osmrtnice.hr/geza-zake
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 19.04.2017. at 10:01.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 10:00   #18
Piše meni geza s Paga 2005. i počinje

Dragi Parasfile

(da baš tako ! oslovio me Parasfile )

prepoznavanje matrica je 99% ljudske inteligencije,barem tako kaže najveći inovator sadašnjice Kurzweil.....

..

Tu je i niz drugih primjera koji nedvojbeno pokazuju da mi zapravo živimo u moru velikih i malih zabluda koje nam nameće tradicionalna filozofija i znanost.
MOJE JE MIŠLJENJE DA ŽIVIMO S VIŠE ZABLUDA NEGO ŠTO SU LJUDI ŽIVJELI U PREDALKEMIJSKO I ALKEMIJSKO DOBA. SPOZNAJA O TOME JE UISTINU PORAZNA !

........

..

Zato ti želim sve najbolje u životu i naravno u prepoznavanju Filozofije ishodišta i kao tvoje filozofije !
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 10:01   #19
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
upravo sam našao da je naš dobri geza napustio ovaj 3d prostor
i vratio se kući u ISHODIŠTE 2016. g
http://www.osmrtnice.hr/geza-zake
Pokoj mu duši.

Ne, asociralo me ovo "transhumanizam" i Bog, geza je imao neku teoriju u tom smjeru (drugačiju od ove Sigmundove). Nisam nikad s njim uspio nešto suvislo prorazgovarati, unatoč mnogim prigodama. Ni knjiga mi nije sjela, vidjeh je odavno.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 10:07   #20
geza je, kako sam ga ja vidio, bio čudnovati kljunaš, jedno biće koje je evoluiralo u izolaciji, izvan intelektualnih komunikacijskih tokova: on sam i knjige i njegove misli... Uvijek mi je izgledalo da bih postao nešto slično njemu (samo sa trojstvima umjesto četvorstava ) da nisam saznao za forum Filozofija. No, on je već je bio suviše oblikovan kad je došao internet. Možda je to sličnost s Hamvasem, ta izoliranost u sprezi s velikom duhovnom energijom...
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:51.