Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2015., 21:51   #101
ok, ti stvarno ne čitaš što ja pišem, ili ja govorim nekim četvrtim jezikom?
tko je rekao da je nužno uvoditi pisanje u 10. mjesecu?! tko je rekao da je to jedini način za usvajanje pisanja?!
samo sam napomenula da u njemačkom ima smisla uvesti pisanje nešto ranije nego u engleskom. gdje se, ustvari, ne preporuča ništa konkretnije od preslikavanja izoliranih riječi odnosno globalnog prepoznavanja/čitanja po modelu do trećeg-četvrtog razreda. (osim ako nešto nisu promijenili u zadnje 2 godine kako ne radim u razrednoj).
ali samo daj, raspali, ti znaš!
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 21:59   #102
Erm, govoriš li ti o prvom razredu ili općenito?
Ako općenito, onda ok.
Ako u prvom razredu, ...
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 22:09   #103
općenito - ali početak može biti (može, ne mora) već u drugom polugodištu prvog razreda, kada nauče sva tiskana slova. znači, prepisivanje pokoje izolirane riječi, spajanje točkica kako bi se dobila slova, dopunjavanje slova koja nedostaju. ne pisanje eseja od 300 riječi na zadanu temu, niti prepisivanje sabranih djela thomasa manna.
mislim, naglasak je u oba jezika na tome da se usvoji pravilan izgovor i da se zna imenovati i povezati sa slikom tristotinjak različitih riječi, i nauči dvadesetak svakodnevnih fraza i uputa. AKO je generacija jaka i dobro povezuje usmeno-slušno, nije na odmet lagano uvoditi globalno čitanje i preslikavanje riječi - ali nije ni obavezno. i ima više logike u njemačkom, gdje postoje pravila koja se mogu naučiti, nego u engleskom, gdje se grafija svake riječi mora učiti napamet.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 22:41   #104
uh.... sve bi meni to imalo smisla, mislim na globalno čitanje, da prati hrvatski jezik. ono, naučili su sva slova, ajmo sad učit i njemački pisati, čitati, pokoje novo slovo, preglase, pravila, ono šašavo s...dakle, tam negdje početkom drugog polugodišta... ovak... ja doma objašnjavam (jer sam učila njemački i znam barem još te osnovne stvari) zakaj se to piše tak, čita onak, zguta se ovo, naglasi ono, a o postavi usta u O i reci I da ne pričam... i kako nisam nikad učila metodiku nemam pojma kak to djetetu objasnit da skuži, a pitanja koliko voliš samo da izbjegne pisanje... i dođemo opet do toga da moja zna pisati sva slova, mnogi još ne znaju... ak im starci ne znaju njemački mogu se slikat svi skupa.
ja znam da bide to savladala, mora, jbg nema druge očito, al nekak mi je bzvz kaj je to tak posloženo, ko da se međusobno nisu uskladili.
 
Odgovori s citatom
Old 31.10.2015., 22:02   #105
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
podizem ovu temu jer me zanima nekoliko stvari:

prvo, zanimaju me iskustva (razlicitih) roditelja, odn njihove djece sa stranim jezikom vec u prvom razredu, odn iskustva u ucenju u nizim razredima OS.
moja je sedmašica. s engleskim je počela pred peti rođendan na kvz "tečaju" gdje je išla do kraja trećeg osnovne. do sada se nije susrela s ozbiljnim učenje, ili učenjem uopće. napiše se zadaća i to je za one s temeljima koji pogledaju dva dokumentarca bez tajtlova tjedno dovoljno.
ne uči ni doma, ja je svako toliko pogurnem s gramatikom, petnaest minuta u tri mjeseca, da s time donekle prati vokabular, da znanje ne bude "po uhu" već da smisleno razlikuje i zna pravila npr. kondicionala prvog od drugog, sašnji od prošlog. u trenu shvati, no nisam sigurna da joj moje tumačenje gramatike legne na duže od jednog dana.
knjige namjenjene izvornim govornicima čita od početka šestog razreda, one jednostavne i glupave, mačke ratnice, vampiri... jednu na dan pa onda par mjeseci ništa.

program eng jezika u osnovnoj školi je iznimno spor, nedovoljan da se išta nauči, a i samo dva sata tjedno ne pomažu djeci koja se izvan škole ne interesiraju za engleski i tu se stvaraju ogromne razlike između znanja pojedinaca u istom razredu. ja sam, kao i inače, za odvajanje učenika prema znanju i pokazanom interesu, ali naš školski sistem je za integraciju od koje rijetki profitiraju.

i da, prve tri godine je imala učiteljicu s pojačanim engleskim, blagu po prirodi, nered u razredu, blagu po ocjenjivanju. nakon četvrtog ima staru profesoricu (mentoricu), strogu u ocjenjivanju, mir na satu, pili po istoj lekciji (najčešće gramatici) dok većina razreda ne usvoji, redovito zadnju lekciju dvije ne stignu odraditi.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 09:52   #106
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Ovo boldano mene muči ali s EJ. Osim par pjesmica na početku ( a i neke od njih su mi dubiozne kaj bi iz njih trebali naučiti), ja ništa ne kužim iz udžbenika. Ima tu i tamo koja riječ, ima čak i neki priručnik za roditelje,ali nikakve posebne upute, zapravo je tu dijalog koji se radi u knjizi. Meni je jasno da oni trebaju naučiti neke riječi, izraze i tako to,ali iz udžbenika se ne vidi kako! Što, uče dijalog napame? Ok, pjesmice,ali neki dijalozi su bezvezni da se uče napamet.

Pojma nemam kaj bi ja s njom trebala doma (iako ona zna reći kaj im je teacher rekla da naprave) i onda nam se učenje svodi na slušanje CD-a i pjevanje pjesmica.Srećom ima neko predznanje i dosta velik fond riječi pa ćemo laganini,ali da ne zna ništa pojma nemam kak bi nešto i naučila.
Udžbenik je Dip in 1 ( i da, našla sam planove za njega pa sam kužila kaj bi trebali usvojiti,ali nisu svi u mogućnosti to napraviti, baz veze mi je da sam morala to tražiti da znam kaj se očekuje od prvaša).
Molim te, kako da dođem do planova? Mi imamo New building blocks, ne kuzim ništa, malcu nije sjelo bas previse i ima neki strah od govora koji se, da, smanji kad su pjesmice u pitanju, ali pisu riječi i to ga pomalo frustrira jer ne shvaca zašto se piše drukčije od izgovora.

Danas idem po njega taman poslije engleskoga pa cu pitazi i učiteljicu ponešto.

Nego, meni s tim stranim jezikom jos nešto upitno. Naime, učiteljice peru ruke od zadaća i tog predmeta, gdje cu uopće i kako saznati neke pivratne informacije o svom djetetu, a da ne vrebam učiteljicu engleskog na hodniku poslije sata?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 10:25   #107
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Molim te, kako da dođem do planova? Mi imamo New building blocks, ne kuzim ništa, malcu nije sjelo bas previse i ima neki strah od govora koji se, da, smanji kad su pjesmice u pitanju, ali pisu riječi i to ga pomalo frustrira jer ne shvaca zašto se piše drukčije od izgovora.

Danas idem po njega taman poslije engleskoga pa cu pitazi i učiteljicu ponešto.

Nego, meni s tim stranim jezikom jos nešto upitno. Naime, učiteljice peru ruke od zadaća i tog predmeta, gdje cu uopće i kako saznati neke pivratne informacije o svom djetetu, a da ne vrebam učiteljicu engleskog na hodniku poslije sata?
Što se tiče planova, moja radi po školskoj knjizi, tj. Dip in udžbeniku i oni na svom portalu, skolskiportal.hr imaju dio namjenjeni učiteljima. Logiram s korisničkom lozinkom koju smo dobili preko škole (jer ja u svojoj školi radim po njihovim udžbenicima, ja sam u RN) i mogu vidjeti i njezin udžbenik iz EJ, zapravo planove. E sad, ima li to i za Building blocks (Profil) ne znam i mislim da bez nekakvog logiranja namjenjenog za učitelje i profesore baš se ne može do planova, možda i griješim.


Ali u svakom slučaju, trebala bi i profesorica iz EJ imati informacije pa se ode i raspita za dijete. Ja bih savjetovala to, ne traženje planova (ovo što sam ja napravila ) I ja ću uskoro do profesorice jer taj engleski nikako pohvatiti trebam li ja s njom i ŠTO doma raditi (osim slušanja CD-a). Vidim da ona pamti, razumije riječi i fraze, čak i uputrebljava u svakodnevnom govoru (kad se igramo), ali rado bih popričala radimo li dobro.

Zadaću iz EJ pišemo za vikend (to je neko dovršavanje bojanja kaj nije stigla ili ljepljenje nečeg iz izrezanog iz radne, uglavnom kužim do kud su stigli pa pitam trebaju li što iz radne napraviti, zna mi reći). Tijekom tjedna ne nose ništa kući (sad je dva puta nosla samo radnu iz VJ, nekaj dovršiti), tak da ništa ne vidim preko tjedna.

Moram priznat da se čisto dobro nosi s tim gradivom, vježbamo svaki dan čitati i to je to. Usput ispitam PID i ništa više. Kak ćemo dalje, kad dođu ocjene, vidjet ćemo.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 10:32   #108
Usput, moja u crtančici iz EJ ima tri napisane riječi , i to dvije krivo, kako se izgovaraju . Pošto teacher nije ispravila, nisam je ni ja tjerala. Valjda žena zna što radi. Možda je i mala samoinicijativno napisala (imena su u pitanju, ali engleska) pa nije je htjela baciti u bed ispravljanjem. Naslov je napisala ok. Ali to je zasad jedino kaj su pisali.E da, u RB postoje neki zadaci tipa "trace the words", pa treba podebljati ono već napisano,ali ja to gledam kao vježbu grafomotorike pa ok. Ne traži se da sami pišu išta, eventualno, kažem, kopiraju po modelu.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 11:24   #109
Svi učitelji imaju informacije za roditelje, raspitajte se u školi kad su i odite kod učiteljice.

Engleski u prvom polugodištu je zajebancija, nemojte se brinut toliko.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 11:38   #110
Moja vec ima 3-4 stranica riječi, u pisanki, sve napisane po pravopisu
Padaju mi na pamet:
  • a schoolbag
  • an erasaer
  • a sharpener
  • a bin
  • a table
  • a chair
  • a pen
  • a pencil
  • a pencilcase
  • red
  • yellow
  • green
  • stop
  • wait
  • go
itd.

Sve štampanim slovima, ilustrirano slikom.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 13:13   #111
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Moja vec ima 3-4 stranica riječi, u pisanki, sve napisane po pravopisu
Padaju mi na pamet:
  • a schoolbag
  • an erasaer
  • a sharpener
  • a bin
  • a table
  • a chair
  • a pen
  • a pencil
  • a pencilcase
  • red
  • yellow
  • green
  • stop
  • wait
  • go
itd.

Sve štampanim slovima, ilustrirano slikom.
Ista škola, ista učiteljica... danas sam je prvi put vidjela, ucinila se pristupacnom. Samoinicijativno mi se obratila pa mi rekla nekoliko rijeci o K. Kad sam je htela nesto upitati, stvorila se guzva, dosle obje druge učiteljice i nisam imala bas vremena, a i ucinilo mi se neprimjereno.

Uglavnom, danas vidim da je zadaća slusanje CD-a, slusala sam ga i ja, nemam neko narocito pozitivno mišljenje...

Night, hvala na savjetu... moram priznati da su meni poneki udžbenici nocna mora za desifriranje metodičkih ciljeva
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 13:20   #112
Meni je ovo ok, ne da se igraju tri godine do četvrtog, onda ni ne moraju uvoditi engleski u prvi. Ja sam počela učiti u 6-om (u Varšavskoj, jer sam u školi učila njemački) i znam engleski vrlo dobro usprkos "kasnom" startu...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 13:27   #113
meni nije jasno kako oni mogu uciti ista pisati iz engleskog/njemackog kad jos ne znaju hrvatski pisati i citati
po meni to samo konfuziju moze izazvati ako se u isto vrijeme uce dvije razlicite stvari
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 13:58   #114
Uče riječi, bojaju, pišu preko riječi, izrezuju, crtaju. To je engleski dok se ne svlada i hrvatski. U drugom polugodištu se već uče boje, brojevi do 10, školski pribor, učionica itd.
Govorim o školskoj knjizi.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 20:53   #115
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
meni nije jasno kako oni mogu uciti ista pisati iz engleskog/njemackog kad jos ne znaju hrvatski pisati i citati
po meni to samo konfuziju moze izazvati ako se u isto vrijeme uce dvije razlicite stvari
Pa, oni koji ne znaju pretpostavljam imaju problema. Kao i s drugim stvarima s kojima sam se susrela. Iz cega izvodim moj zakljucak na temelju dosadasnjeg, iako kratkog, iskustva - a to je da bolje da dijete zna citati i pisati prije skole. Jer ostatak je kako ti grah padne, jedni pol godine crtaju po crtancicama, a drugi odmah prepisuju s ploce tri reda zadace. Pa sad ti riskiraj da li ce dijete dobiti prvi ili drugi slucaj...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 21:05   #116
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
meni nije jasno kako oni mogu uciti ista pisati iz engleskog/njemackog kad jos ne znaju hrvatski pisati i citati
po meni to samo konfuziju moze izazvati ako se u isto vrijeme uce dvije razlicite stvari
to učenja čitanja ide izgleda dosta brzo, susjedin mali već piše dikatate (sad, ne znam jel riječi ili rečenice, al sva slova su očito u 2 mj svladali)
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 21:06   #117
Vjerojatno je razlika i u tome što se engleski, za razliku od hrvatskog, ne može slovkat. Tako da djeca zapravo uče globalno čitanje, a ne seciraju riječ na slova ili slogove.

Vidim zelenu boju, vidim da pored nje piše GREEN, i u glavici ostane da je kombinacija tih slova baš riječ za zelenu boju.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 21:25   #118
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Vjerojatno je razlika i u tome što se engleski, za razliku od hrvatskog, ne može slovkat. Tako da djeca zapravo uče globalno čitanje, a ne seciraju riječ na slova ili slogove.

Vidim zelenu boju, vidim da pored nje piše GREEN, i u glavici ostane da je kombinacija tih slova baš riječ za zelenu boju.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 00:31   #119
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Uče riječi, bojaju, pišu preko riječi, izrezuju, crtaju. To je engleski dok se ne svlada i hrvatski. U drugom polugodištu se već uče boje, brojevi do 10, školski pribor, učionica itd.
Govorim o školskoj knjizi.
otkud tolke razlike u poducavanju jezika?
ono, da neki doslovce pjevaju, crtaju i rezuckaju, a neki nakon dva mjeseca skole pisu hrpu rijeci, ocito i na engl i na njem (proab, majamama, nightfall), ja sam nekak imala info da je to samo za njemacki, jer em su knjige za tak male lose, em je cijeli FF strani jezici lose pripremljen za tak male (ovo su price, nemam pojma dal je istina, nisam nis od toga studirala,al sam ispala sa tog faksa, pa znam ljude i slusala sam razne dileme i pricice....i dok se lome koplja, dal bi ucitelj sa pojacanim jezikom sa uciteljske trebao poducavati nize razrede ili ne, odn dal bi strani jezici trebali biti predavani samo od anglista, germanista i slicnih FFovaca, neka djeca rasturaju jezike vec u nizim razredima, neki ne nauce nikad...i bojim se da je to bacen novac od ministarstva)

sto su preporuke minitarstva/agencije za odgoj?

razlike u citanju i pisanju postoje....ko i u predznanju stranog jezika (jbg, djeca se susretnu, ak nis drugo prek crtica)
teoretski bih mogla reci da me bas briga za nju, jer em cita i pise, em razumije jako puno toga na engleskom....i bit ce joj i lako, i nadam se fora.
al mi fakat glupo i njenog vremena, a bome i novaca poreznih obveznika.
uz to, valjda mi nekak zao drugih klinaca (iako sam ja, sve vise na strani da ju upisem na drugi strani jezik, ne engleski)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 03:22   #120
Oni koji već sad u prvom razredu pišu litanije su rezultat pogreške učitelja. To nije preporučljivo, ali ljudi ili ne znaju ili ih nije briga i ne interesiraju se.
Učitelji imaju veliku autonomiju, potpunu zapravo, u odlučivanju o tome. Moš radit šta oćeš i kak oćeš.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:31.