Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2007., 12:38   #81
pa..kuzi se da svijet tezi stanju nereda.lakse je nesto razoriti nego odrzati to cijelim. Evo najjednostavnijeg primjera-lakse ti je ostavit sobu u neredu i kaosu nego se potruditi i potrositi nesto vise energije na pospremanje. Isto tako je lakse bilo kojem organizmu "propasti" i umrijeti nego nastaviti zivjeti i odrzavati organizam. Za to je potrebna volja. Prije nisu znali kako je zivot nastao i sto zapravo je zivot . E,a onda je covjeku sinulo i skuzio je svasta o zivotu,ali ne i o smrti. Za zivot treba imati volje i snage,zivot je red,a smrt kaos. Recimo. I onda kad imas tu volju,i zelis zivjeti,e,onda ostaris i vise ne funkcioniras bas najbolje i onda ti samo volja nije dovoljna i onda...umres. Sad cu se rasplakat.
blackbird's rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 17:32   #82
Ne, svijet teži redu. Postoji teorija spontanog uređivanja u kojem se tvrdi da prirodni procesi imaju tendenciju da stvaraju red.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 01:16   #83
fora
oblak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2007., 11:14   #84
Oke,ako ti tak kazes. Al je takodjer dokazano i da barem nesto tezi neredu. Istina je da postoji teorija spontanog uređivanja,ali meni je zasad to samo teorija.Taj red mi vise nekako izgleda kao posljedica kontinuiteta,dok ga nesto ne omete.
Inace,sto se smrti tice,nema sekiracije. Tak i tak se cijelo vrijeme zapravo radi o zivotu. I smrt i zivot su "umjetnost",a da nema zivota,ne bi bilo ni smrti.
blackbird's rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 22:22   #85
zasto?
pa ovaj zivot je pre jednostavan da bi bio ne moguc za svatit. tu si di si. radi nesto... zulji se vide.... jedes kupine ruke ti pocrvene... i sve vene kao i ti...

mi smo 100 posto nastali od ove prirode oko nas
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 23:28   #86
Quote:
gleme1 kaže: Pogledaj post
strah od smrti... krivo shvacas to... ne boje se ljudi toga sta ce biti poslije. boje se toga da ce jednom morati umrijeti, i da nece vise biti zivi, da ostali ostaju na ovom svijetu a on ide ca i povratka mu nema. Na Zemlji ostavlja najmilije, one koji ce visiti po kaficima, koji ce doma gledati televiziju, jebavat se okolo a njega nema vise... toga se ljudi boje
naravno ovo bi bilo s stajalista ateista
toga se boje oni koji nisu proživili život odnosno iživili se, bar do dotičnog trenutka, jer mislim da većini nikad ne bi bilo dosta...zato živiš ko da nema sutra i ako ga stvarno ne bude nemaš za čim žalit...=)

a što se samoubojstva tiče...pa ako ti se ne sviđa ubij se...to je tvoje pravo...a i eutanazija bi trebala biti legalna svuda...
__________________
...
kiseli kupus jedem is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 23:46   #87
a opet ne moze se ziviti od danas do sutra jer neke stvari moraš planirati i vjerovati u bolju budućnost, ovo - ono itd
i sve je to tak zeznuto
zivot je fora!
oblak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 00:33   #88
naravno, treba zadržati i dozu racionalnosti...
__________________
...
kiseli kupus jedem is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 22:22   #89
Quote:
blackbird's rose kaže: Pogledaj post
Prije nisu znali kako je zivot nastao i sto zapravo je zivot . E,a onda je covjeku sinulo i skuzio je svasta o zivotu,
Stvarno misliš da sada znaju što je život i kako je nastao?
Imaš li nekih informacija o tome koje želiš podijeliti s nama?
Jako bi me zanimalo što znaš!
ramscrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 22:39   #90
Vjerujem da većina povremeno razmišlja o smrti - ili kao izlazu ili kao bijegu ili kao o mogućnosti ili kao neminovnosti.
Poneki i o samoubojstvu. Evo kako je o tome razmišljao Buckminster Fuller (informacije o njemu možete naći na internetu):

Buckminster Fuller, pronalazač i znanstvenik, razmišljao je o samoubojstvu u svojoj 32. godini jedne noći na obali Michigan, nakon serije poslovnih promašaja koji su ga ostavili u uvjerenju da je od svog života učinio totalnu zbrku i da će njegovoj supruzi i djeci biti bolje ako njega više ne bude na ovom svijetu. . . No, umjesto da okonča svoj život, Fuller je odlučio (možda i zato jer je duboko vjerovao u red u svemiru i u sebe kao dijelu te cjeline) da si ne oduzme život, ali da živi tako kao da je te noći umro.
S obzirom da je – mrtav – neće više morati brinuti o tome kako se stvari razvijaju kada se radi o njemu i moći će se slobodno posvetiti tome da živi kao predstavnik svemira. Ostatak života bit će mu poklonjen. Umjesto da živi za sebe, svoj je život posvetio propitivanju o tome »Što se mora obaviti na ovome planetu, a što neće biti obavljeno ako ja to ne obavim?« Odlučio je, da će jednostavno stalno iznova postavljati to pitanje i raditi sve ono što mu se u tom pogledu bude nametnulo, slijedeći svoje instinkte. Da bismo mogli djelovati u svojstvu zaposlenika cijelog svemira, moramo najprije prilagoditi sebe i obogatiti svoje biće na lokalnoj razini, saznati tko smo, kako smo i što radimo. No, to više nije osobni posao. On je sada dio cjeline svemira koji pokazuje svoje lice.
(Iz knjige "Gdjegod da ideš već si tamo" - Jon Kabat-Zinna)
ramscrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 12:31   #91
Ne vjerujem da se puno ljudi boji smrti, vise samog umiranja kao takvog. Kad bi postojale "agencije" koje ljudima jamce brzu i bezbolnu smrt tj. da nista ne osjeti, za onog tko hoce otici sto prije, ne bi ni to bilo lose. Svatko ima pravo upravljati svojim zivotom kako hoce.
Ab_Origin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 13:58   #92
Quote:
ramscrek kaže: Pogledaj post
. . . No, umjesto da okonča svoj život, Fuller je odlučio (možda i zato jer je duboko vjerovao u red u svemiru i u sebe kao dijelu te cjeline) da si ne oduzme život, ali da živi tako kao da je te noći umro.
S obzirom da je – mrtav – neće više morati brinuti o tome kako se stvari razvijaju kada se radi o njemu i moći će se slobodno posvetiti tome da živi kao predstavnik svemira.
U simboličkom smislu, ovakvi sporazumi ( mrtav sam i to je završeno, idemo dalje... ) u psihi čovjeka uspostavljaju jedan novi red, jedan novi poredak stvari koji dolazi nakon velikih unutrašnjih borbi i bezizlaza koje samo čovjek sam sa sobom, u svom unutrašnjem kozmosu, prolazi i mora proći. Ovakve simboličke smrti na jedan način dovode do otcjepljenja od onog bića što je iscrpilo sve svoje snage u pokušajima da svoj unutrašnji kaos - kao izraz jednog nepovratno izgubljenog reda neponovljivog na isti način - opet dovede u red u kojem bi to biće zapravo moglo nastaviti živjeti samo kao prikopčano na aparate za održavanje života, vegetirajući, pa je isključivanje s tih aparata - svjesnom odlukom i mirno - jedini stvarni vid oslobađanja ili pak put ka njemu...

U trenucima kada pomislim na smrt, inače uvijek mi se zavrte u misli riječi M. Yourcenar, kojima je odgovorila na pitanje iz jednog intervjua: " kako biste željeli umrijeti? "

" Želim biti usredotočena ", odgovorila je.

A da bi čovjek mogao ući u smrt otvorenih očiju ( kao i njen Hadrijan ), mora živjeti tako da bez straha jednom, ulije se u to lice....
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 01:53   #93
hm, zanimljivo
ali život opet treba i cijeniti
ovo je na neki način kao: ne mogu dalje, a kao da je i bitno.
ili u stilu: ionako ćemo umrijeti pa kao nije važno što će biti sutra ili prekosutra
na neki način to je bijeg od svega, priznanje samom sebi da si preslab
nitko nam nije dao odgovore pa fućkaš onda sve....hm
to je otprilike moj pogled
jedino što je bitno je da si ne ubijamo volju za životom
svijet je nekako čudno uređen - ali ako se mi budemo trudili da ga oblikujemo po sebi to će biti napredak
a po meni ljudi teže utopiji-da smo svi zdravi i veseli, a svemir je okrenut nekom kaosu...valjda
oblak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 02:43   #94
Smrt?
Nema smrti. Samo prijelaz. Smrt tijela.
Svijest je vječna, nema ni početka niti kraja niti granica.
Trenutak kada budete umirali, bit će najživlji trenutak u vašem životu.
Strah od smrti je posljedica neznanja.
Oni koji su doživjeli kliničku smrt, i vidjeli što ima "iza i preko", i oni koji su doživjeli OOBE (out of body experience) također znaju da njihovo "ja" nije tijelo i oni se ne boje smrti. Oni znaju, iz iskustva, da smrt nije kraj. Samo prijelaz u jednu puno životniju razinu postojanja. U duhovni svijet, u domovinu duše, odakle smo svi potekli, odakle smo došli tu dolje i gdje ćemo se opet vratiti .. i opet spuštati dok ne shvatimo tko smo zapravo, zašto živimo, koji je smisao života .. tek tada, više neće biti potrebe da se ikada više spustimo tu dolje .. ovo nije naš svijet, ovdje smo samo privremeno, da odradimo korekcije vlastitih duša .. otuda sve patnje.
Ipak, sve to se mora sam spoznati i iskusiti. Tek tada strah od smrti prestaje biti sjena nad životom.
Za mene, te sjene nema. Nikakve zabrinutosti ili straha, ni trunka nelagode, zapravo čak jedno uzbuđenje i čudna radost .. i osjećaj poštovanja ..
Harmonije is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 04:06   #95
[QUOTE=Harmonije;9842742]Smrt?
Quote:
Nema smrti. Samo prijelaz. Smrt tijela.
Svijest je vječna, nema ni početka niti kraja niti granica.
Trenutak kada budete umirali, bit će najživlji trenutak u vašem životu.
Strah od smrti je posljedica neznanja.
Oni koji su doživjeli kliničku smrt, i vidjeli što ima "iza i preko", i oni koji su doživjeli OOBE (out of body experience) također znaju da njihovo "ja" nije tijelo i oni se ne boje smrti. Oni znaju, iz iskustva, da smrt nije kraj. Samo prijelaz u jednu puno životniju razinu postojanja. U duhovni svijet, u domovinu duše, odakle smo svi potekli, odakle smo došli tu dolje i gdje ćemo se opet vratiti .. i opet spuštati dok ne shvatimo tko smo zapravo, zašto živimo, koji je smisao života .. tek tada, više neće biti potrebe da se ikada više spustimo tu dolje .. ovo nije naš svijet, ovdje smo samo privremeno, da odradimo korekcije vlastitih duša .. otuda sve patnje.
Ipak, sve to se mora sam spoznati i iskusiti. Tek tada strah od smrti prestaje biti sjena nad životom.
U potpunosti se slažem.

Quote:
Za mene, te sjene nema. Nikakve zabrinutosti ili straha, ni trunka nelagode, zapravo čak jedno uzbuđenje i čudna radost .. i osjećaj poštovanja ..
Što bi to značilo? Tvoja duša više ne treba korekcije? Neznam, čudna mi je tvoja zadnja izjava, a i kontradiktorna je početnom izlaganju, osim ako naravno nisi stvarno već proživio ono što potrebno je, ono što će tvoju dušu osloboditi iz tvog tijela u miru. Neznam, kao da si pisao što želiš imati u sebi, a ne što imaš.
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 04:11   #96
mene je strah i samog umiranja, kako cu umrjeti, kad itd

a najvise me strah toga da poslije smrti nema nicega. jer si ne mogu zamisliti da ne postojim...
wondergirl21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 04:28   #97
Quote:
wondergirl21 kaže: Pogledaj post
mene je strah i samog umiranja, kako cu umrjeti, kad itd

a najvise me strah toga da poslije smrti nema nicega. jer si ne mogu zamisliti da ne postojim...
Takve su misli najčešće prisutne u osoba koje su bile seksualno zlostavljane u djetinjstvu/mladosti. Ako je to slučaj kod tebe, predlažem ti da se počneš intenzivno baviti nekim sportom, po mogućnosti borilačkim vještinama. Ako nisi imala takvih problema, onda ne brini, strah će proći....s vremenom.
Pozdrav
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 14:53   #98
Mislim, da probleme s našom smrtnošću ima prije svega naš ego. ON se ne može odreći posjedovanja i postignuća; on neprekidno traži naše dužnike i krivce i stalno ih, na svoju sreću, ali i na našu štetu, pronalazi. Duša nema problema s našom smrtnošću, jer njoj nitko ništa ne duguje i nitko joj nije ništa skrivio. Budući da živimo u materijalnom svijetu, teško je zamisliti kako bismo živjeli bez stvari i ostvarenja, ali ako to postane i ostane naš isključivi cilj, onda bismo mogli u trenutku kad izgubimo puno ili sve (stvari), ostati bez ičega.
Naravno da ne mislim da bismo se trebali odreći materijalnog svijeta. Materijalni svijet je naš sadašnji dom. Ali, mislim da je naš posao na ovoj razini (štogod to značilo), pokušaj da uspostavimo ravnotežu između duševnog i materijalnog.
Mislim da je to osjetio Fuller u trenutku kad je odustao od samoubojstva. Ne znam je li kasnije ponovno zapadao u dileme. Vjerujem da to nije izbjegao. Mnogi koji osjete taj trenutak povezanosti s univerzumom (štogod to značilo), povremeno ponovno zalutaju, ali ako su jedanput već bili na tom putu, veća je vjerojatnost da će ga pronaći ponovno.
ramscrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 16:12   #99
[quote=enky;9843240]
Quote:
Harmonije kaže: Pogledaj post
Smrt?
Što bi to značilo? Tvoja duša više ne treba korekcije? Neznam, čudna mi je tvoja zadnja izjava, a i kontradiktorna je početnom izlaganju, osim ako naravno nisi stvarno već proživio ono što potrebno je, ono što će tvoju dušu osloboditi iz tvog tijela u miru. Neznam, kao da si pisao što želiš imati u sebi, a ne što imaš.
Ne, nisam odradio sve korekcije, ali idem u tom smjeru, nepokolebljivo. Tako znam da radim upravo ono što trebam tu dolje odraditi. Znam da neću umrijeti besmisleno, iznenada ili "dok još nije vrijeme", već upravo u savršenom trenutku. To mi daje osjećaj sigurnosti i bezbrižnosti. Nikada se ne umire "slučajno". U životu sam imao iskustvo tokom kojega se u meni pojavila realizacija:"E sad mogu i mirno umrijeti, znam da moj život nije bio uzaludan, znam da sam učinio ono što je bitno u životu". Tada sam imao 24 godine. Naravno, nisam još sve odradio, ali ono osnovno jesam. To osnovno je "probuditi" se za smisao svog života i početi ga živjeti.

Ne vidm kako je moja izjava na kraju suprotna onome na početku? I zaista, ako se skoncentriram malo na svoju smrt, osjećam što sam napisao gore: uzbuđenje, udivljenje, čudnu radost i poštovanje.
Harmonije is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 18:12   #100
Quote:
Harmonije kaže: Pogledaj post
Smrt? ..... ovo nije naš svijet, ovdje smo samo privremeno, da odradimo korekcije vlastitih duša .. otuda sve patnje.
Ipak, sve to se mora sam spoznati i iskusiti. Tek tada strah od smrti prestaje biti sjena nad životom.
gornja tvrdnja je kontradiktorno doljnjoj

Quote:
Za mene, te sjene nema. Nikakve zabrinutosti ili straha, ni trunka nelagode, zapravo čak jedno uzbuđenje i čudna radost .. i osjećaj poštovanja ..
osim ako tvoje duša ne trebe korekcije.
.....a kao što se vidi iz priloženog, ja se nikad ne ponavljam.

Quote:
Ne, nisam odradio sve korekcije, ali idem u tom smjeru, nepokolebljivo. Tako znam da radim upravo ono što trebam tu dolje odraditi. Znam da neću umrijeti besmisleno, iznenada ili "dok još nije vrijeme", već upravo u savršenom trenutku.
Otkud znaš? Možda je tvojoj duši baš potrebno da napusti ovo tijelo u kojem je sada,iznenada ili "dok još nije vrijeme", zbog iskustva za sada Tebi nepoznatog?

Quote:
To osnovno je "probuditi" se za smisao svog života i početi ga živjeti.
A koji je smisao tvog života?
enky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:02.