Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2012., 16:33   #141
Quote:
sunni kaže: Pogledaj post
najprije sam pročitala oproštajni valcer i dojam mi je bio "ništa posebno". nakon toga me prijateljica nagovorila da pružim čovjeku drugu priliku... uzela sam nepodnošljivu lakoću. i opet isti dojam. nije da ne valja nikako, ali nema težinu...a trudila sam se.
ti si onda spremna za raspametiti se na "50 nijansi sive"
__________________
Što ne boli - to nije život, što ne prolazi - to nije sreća.
f_mulder is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 11:09   #142
Quote:
Nadinka kaže: Pogledaj post
i samo da podijelim s vama meni mozda dvije najdraze recenice iz Lakoce:

Ali kada je jači previše slab da odlaskom povrijedi slabijeg, tada slabiji treba da bude dovoljno jak da ode.
.
sjećam se da sam i ja negdje ovu rečenicu prepisala. Volim Kunderu, Šala mi je bila posebno draga prije nekoliko godina. Možda bih mogla opet pročitati čim ulovim malo vremena...
__________________
Volim brusnice.
Achamiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 00:38   #143
Treba mi vaša pomoć. Ako znate nekakvu literaturu o kojoj mogu procitati o Kunderi i njegovom načinu pisanja i njegovim djelima??? Da li je itko pisao o tome?
kybo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 12:51   #144
Pozz

Namjeravam poceti citati Kunderu, pa posto ceski ne znam kako bih citao u originalu, zanimaju me iskustva onih koji su ga citali na hrv, eng ili njem. Zbog bliskosti jezika ne vidim da su mogli zajebati prevod na hrvatski, ako jesu dal' onda citati na njemackom ili engleskom?
Naginjem citanju na hrvatskom.

Hrvatski, njemacki ili engleski?
batonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 13:39   #145
Nisam našla manu nijednog prijevoda na hrvatski
S kojom knjigom si planirao početi?
__________________
Za spasiti svijet nemam ideju..
Terranea is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 14:09   #146
Kronoloski kako je pisao, moguce da procitam i preko reda nesto.

Prijedlog?
batonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 14:26   #147
Nikad ne pristupan čitanju nekog pisca kronološki.
Ja sam jedna od onih koja knjige bira po naslovu
Zato je moja prva i najdraža "Nepodnošljiva lakoša postojanja". Mislim da ako kreneš s njom nećeš pogriješiti.
__________________
Za spasiti svijet nemam ideju..
Terranea is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 17:02   #148
mah ne zelim sa njom, sa tom je knjigom stekao reputaciju. Draze mi je citati redoslijedom kojim je pisao, pa primjetiti razliku u stilu pisanja kroz opus ili nekolicinu knjiga medju kojima postoji odredjena vremenska razdaljinja.

A i da nije kronoloski privlaci me Sala )
batonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 17:10   #149
Quote:
batonn kaže: Pogledaj post
mah ne zelim sa njom, sa tom je knjigom stekao reputaciju. Draze mi je citati redoslijedom kojim je pisao, pa primjetiti razliku u stilu pisanja kroz opus ili nekolicinu knjiga medju kojima postoji odredjena vremenska razdaljinja.

A i da nije kronoloski privlaci me Sala )
Radi kako ti drago Ja usporedim stil bez obzira šta ne čitam kronološki. I Šala je super izbor i Smiješne ljubavi
__________________
Za spasiti svijet nemam ideju..
Terranea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 17:48   #150
Pitali ste tko je Ladin Milan Kreković - kontroverzni Ličanin sa zatvorskom prošlošću od 3 godine u Njemačkoj radi neplaćanja poreza, odjedanput iz ničeg postao vlasnik kockarnica pod sumnjivim okolnostima.
A Lada ništa nego teška profesionalna sponzoruša, pogledajte joj samo fejsbuk, odmah vam je jasan mentalni sklop, sramota
Abbazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2020., 19:38   #151
Quote:
darin kaže: Pogledaj post
Kundera je, za mene, pisac koji je uspio napisati (izreci) ono sto osjecam a nikada ne bih mogla izraziti, niti to sebi tako jednostavno i razumljivo objasniti (ne kazem da sam se identificirala sa junacima njegovih romana ili tim situacijama). Plete pricu tako lagano i jednostavno, razumljivo i suvislo, kaze sve i dok govori (pise) otvaraju se tajni svijetovi nasih emocija, naseg razuma.
Vrlo iskreno napisano . Uvijek volim reći da sam početnik u čitanju. Evo čitam baš njegovu knjigu o kojoj je riječ, trenutno sam na 3/4 i oduševila me je. Prije svega, knjiga je vrlo jednostavnog stila pisanja i erotski/eksplicitni dijelovi su vrlo lijepo napisani (ništa nije pretjerano). Doba u koje je knjiga pisana vrlo je vezana uz u Kunderov život i svaka mu čast što je imao hrabrosti izdati knjigu u vrijeme kada je još postajala politička cenzura u Istočnom bloku.

Imam običaj prepisivati lijepe citate iz knjiga, tako da mislim da će ovdje biti hrpa takvih citata.

P.S. Da, jedan od temeljnih ciljeva svake knjige je buđenje svijesti (saznati ono što kao da smo jednom već znali).
Emanuel565 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2020., 19:41   #152
Preporuke su dobrodošle!

Zaboravio sam u prethodnom postu spomenuti, koju knjigu preporučujete za pročitati u nastavku.

Naprosto sam ljubitelj "klasične literature" (bez SF-a itd.) tako da mislim da je ovo "plodno tlo" za moje čitateljsko vrijeme. Unaprijed hvala
Emanuel565 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2022., 03:42   #153
Wink

Quote:
Sudden Sid kaže: Pogledaj post
Taj covjek nema originalnih ideja sta se pisanja tice, ali taj njegov nacin pisanja je nesto strasno! (u pozitivnom smislu)
Kako on plete te dogadaje s nevjerojatnom lakocom (ponavljam se, ali ne mogu to izbjeci jer stvarno je tako) je meni potpuno neshvatljivo. Covjek je od jedne ne previse originalne ideje iskljucenja komunista iz partije napravio takvu romancinu da sam ga procitao u 2 dana (ja inace citam jako sporo). Jedan od mojih omiljenih pisaca.

To i jest originalna ideja sto se pisanja tice. Nitko u povijesti Romana nije imao niti je realno ocekivat da netko hoce...originalnijih ideja sto se pisanja tice. Moguca iznimka, koliko moje znanje seze, dakako, jest sve ono napisano u knjizici " Americka predavanja " pok. Itala Calvina.

Citava poanta Kundere jest da je jasan kao dan. Tko god je citao Kunderu procitao je apsolutno sve sto je taj romansijer izdao pod svojim imenom. INace ga niste citali. Izmedju ostalih izuzetnosti koje nam je darovao taj genij:

Evo jedna, ali vazna, parafraziam... Roman je poput glazbe. Klasicna djela romana nisu tu da se jednom procitaju nego bas poput glazbe da se citaju bez granica.

Djelo romansijer moze bit samo i iskljucivo kompletno djelo. Radikalan primjer je Proust. Kod drugih je razdvojenost, tematska, ovakva, onakva, ucinila svoje.

Bekim Sejranovic od nasih je cist primjer Istine. Zamislite da francuzi npr prevedu samo " Tvoj sin Huckleberry Finn ". Tko god je procitao Bekimovo djelo zna da je bolje ne prevodit nsta, ako neces bas sve. Jer Djelo je cjelovito.

Milan Kundera je kroz svoje romanskno djelo provukao nekoliko kratkih, ali glasovitih eseja: " Umijece romana ", " Iznevjerene opporuke ", " Zavjesu " i " Susret ".

Ti su eseji uputa citatelju koja nije pisana s visoka. Od genija prema ovci. To ih cini cudesnim jer na jedan nacin upravo to jesu. Medjutim, ti su eseji pisani ne da se objasni djelo Milana Kundere nego citava povijest romana.

Vidim ovdje da mnogi misle da je Kunderino najbolje djelo " Nepodnosljjiva lakoca postojanja ". Dobro, tko zna, mozda zaista i jest. No, nebitno, jer Kundera sam kaze da nije. "Besmrtnost ", naime, je ono djelo kad je forma koju je od " Sale" naovamo raazvijao dozivjela svoj zenit. Tek nakon " Besmrtnosti " su nastajali kratki romani poslije i pisani na francuskom.

Necu ulazit u ovo dalje jer jos nije ni izbliza vrijeme. Kundera zasluzuje da ga se poznaje da bi se slusalo o njemu. Pa cu se suzdrzat.

Kunderini romani su nastavljanje zapocetih formativnih otkrica R. Musila i H. Brocha, ali i cista i apsolutna vjernost temeljnim identitetskim odrednicama umijeca romana, humoru i ironiji, kojji su na svijet dosli kroz roman, kroz inicijaciju romana u civilizaciju, ako hocete, kroz Cervantesa i Rabelaisa, iako sam Kundera navodi i Sternea i Fieldinga i druge.

Takodjer, novotarija i ge,nij Kundere je u razvoju zapocete tehnike do savrsenstva.

S obzirom da se roman kao umjetnos ( a Kundera je u pravu kada kaze da su Roman i klasicna glazba dva temeljna stupa europske civilizacije, najviseg dosega zivota samog ) i danas po fakultetima proucava kroz prizmu maticnih jezika velikih ili tek odabranih romansijera i drugih pisaca bez ikakve razlike, nije potrebno isticat do koje je mjere Kundera radikalno u pravu.

Ispricavam se na improviziranom tekstu. Pisem vam iz Pariza i taj je covjek moj Ucitelj. Ovaj je forum fantastican i vidi se bogatstvo znanja kojim ste stvorili ove teme. Hvala vam iskreno na tome.

Medjutim, o Kunderi ne mogu dozvolit krive rijeci.

Ako zelite, napisat cu vam esej o njemu. Samo recite..

Veliki pozdrav
Serrano is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2023., 21:39   #154
Taman završio s Nepodnošljivom Lakoćom Postojanja.

Fakat nisam siguran dali su na kraju Tomas i Tereza tragično završili, ili samo Tomas u onom poglavlju na aerodromu.

I tamo negdje u sredini nisam shvatio zašto je Tomas poslao Terezu na obližnju planinu gdje su je skoro ubili i zašto nikad o tome nije pričala s Tomasom.

Par tih WTF momenta me bas žulja.
__________________
Sinoć, vraćajući se kući, ušao sam u pogrešno dvorište i udario u drvo koje nemam.
beljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2023., 22:13   #155
Ma joj.
Čovjek je samo smislio najbolji naslov ičega ikad.
Knjiga je osrednja imho.
__________________
Mens sana in borosana.
Artan Lili is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2023., 13:49   #156
Slažem se s onima koji tvrde da Kundera ima nepodnošljivu lakoću pisanja. Mene je kupio prvom rečenicom u Šali nakon koje ga više nisam ispuštala iz ruku. Toliko dobro vlada riječima da bih od njega mogla pročitati i priču o redanju imena u telefonskom imeniku. U Šali, u čitavom onom nesretnom (i nepravednom) spletu okolnosti koje su sustigle glavnog junaka, čovjek je uspio dokolicu personificirat i učinit erotičnom.

"Nije mi preostalo ništa, samo vrijeme. Zato sam se s njim upoznao tako intimno kao nikad prije toga. To više nije bilo vrijeme s kakvim sam se prije sretao, vrijeme pretopljeno u rad, ljubav, razna htijenja i nastojanja, vrijeme koje sam prihvaćao ne primjećujući ga, jer je bilo nenametljivo i skrivalo se decentno iza moje aktivnosti. Sad je k meni došlo obnaženo, samo u svojem, u svojem bitnom i pravom liku, i prisililo me da ga nazovem njegovim pravim imenom (jer sad sam proživljavao samo vrijeme, puko prazno vrijeme), da na njega ni na trenutak ne zaboravim, da na njega stalno mislim i osjećam njegovu težinu."
__________________
I tried being reasonable, I didn't like it.
😺*rim tim tagi dim*😺
hot kukich is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2023., 13:56   #157
Quote:
Artan Lili kaže: Pogledaj post
Ma joj.
Čovjek je samo smislio najbolji naslov ičega ikad.
Knjiga je osrednja imho.



Quote:
hot kukich kaže: Pogledaj post
čovjek je uspio dokolicu personificirat i učinit erotičnom
bagrakundera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2023., 02:48   #158
Umro covjek
Nisam znao da je ziv koliko je godina imao
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2023., 23:38   #159
Izgubio sam se u Šali...tamo oko tri kralja i seksa sa idatom ali kao sa ne zivi udata
Dio a vojnim rokom fenomenalan
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:51.