Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Prirodna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2008., 18:06   #1
Depresija, anksioznost, nesanica

O Bože dragi koliko gluposti i neznanja na linku!Negirati znanstveno dokazane učinke sikavice na jetru graniči s ludilom!!!Kakvi šarlatani!
Dakle sikavica je lijek bez obzira na to što Amerikanci to ne prepoznaju pa sve trpaju pod dodatke prehrani,a nijedna europska referenca im nije dovoljno dobar dokaz jer naravno oni su najpametniji,a sve europske studije su s "greškom"Valjda je i gospina trava nedokazana,a djeluje bolje od nekih SSRI (Zoloft i sl.).
Nije ni čudno da se ovakvi stavovi kontra liječenja biljem šire upravo iz SAD-a (i anglosaksonskog svijeta uopće) jer je upravo tamo smješteno najveći dio farmacueutske industrije,a famozni FDA je neraskidivo vezan za interesne lobije upravo iz te industrije.

Zadnje uređivanje phyto : 19.01.2008. at 18:53.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 02:20   #2
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
O Bože dragi koliko gluposti i neznanja na linku!Negirati znanstveno dokazane učinke sikavice na jetru graniči s ludilom!!!Kakvi šarlatani!
Dakle sikavica je lijek bez obzira na to što Amerikanci to ne prepoznaju pa sve trpaju pod dodatke prehrani,a nijedna europska referenca im nije dovoljno dobar dokaz jer naravno oni su najpametniji,a sve europske studije su s "greškom"Nije ni čudno da se ovakvi stavovi kontra liječenja biljem šire upravo iz SAD-a (i anglosaksonskog svijeta uopće) jer je upravo tamo smješteno najveći dio farmacueutske industrije,a famozni FDA je neraskidivo vezan za interesne lobije upravo iz te industrije.

FDA nema veze s biljnim preparatima, niti ih regulira.
A alternativne metode lijecenja i razni supplementi su multi-bilijunska industrija u USA,

Quote:
Valjda je i gospina trava nedokazana,a djeluje bolje od SSRI (Zoloft i sl.).
Molim referencu na ozbiljnu, akademsku studiju koja pokazuje superiornost Gospine Trave u odnosu na lijek iz SSRI kategorije.
Hvala.
__________________
One Kill Wonder

Zadnje uređivanje phyto : 19.01.2008. at 18:58.
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 03:12   #3
Quote:
Karmela kaže: Pogledaj post

FDA nema veze s biljnim preparatima, niti ih regulira.
A alternativne metode lijecenja i razni supplementi su multi-bilijunska industrija u USA,




Molim referencu na ozbiljnu, akademsku studiju koja pokazuje superiornost Gospine Trave u odnosu na lijek iz SSRI kategorije.
Hvala.
Upravo je FDA kriva za takvo stanje jer je sve biljne preparate utrpala u kategoriju dodataka prehrani i ne regulira stanje na tržištu pa su sve biljke za sve,a službeno nisu ni za što.FDA je zbog toga na snažnom udaru kritika svih poštenih znanstvenika koji se bave istraživanjem i proučavanjem bilja.
Treba i znati nešto o problematici prije no što se o njoj progovori.
A alternativci-lovci u mutnom koji zarađuju na lakovjernim potrošačima me ne interesiraju-opet krivnja FDA.Ama baš nitko im ne vjeruje jer ništa ne priznaju,a za što da se onda laici uhvate osim za tvrdnje proizvođača?
Koliko god Amerikanci nadmeno se odnosili prema Europljanima u ovom pitanju ne mogu srušiti činjenicu da se nisu ni približili svojim kolegama u Europi u istraživanju ove problematike.U Europi (pogotovo Njemačkoj) je tržište suplementima uvelike bolje kontrolirano no što je to u Americi,a pogotovo u vidu biljnih dodataka-postoje i registrirani biljni lijekovi za biljke koje su nedvojbeno utvrđene kao efikasne.

SSRI su priča sama za sebe-slabo efikasni lijekovi sa sva sreća mnogo manje nuspojava no prijašnji triciklički antidepresivi.Pitaj bilo kojeg poštenog farmaceuta o efikasnosti psihoanaleptika uopće pa će ti reći:
1/3 pacijenata dobro reagira
1/3 slabo reagira
1/3 uopće ne reagira na liječenje.
Pada mi napamet placebo-da mi je samo znat zašto?

A da ima američkih znanstvenika koji su voljni mijenjati situaciju u SAD-u,a u tome ih zasigurno priječi FDA i tamošnja znanstvena zajednica je vidljivo iz ovog istraživanja o superiornosti gospine trave nad fluoksetinom:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...ubmed_RVDocSum

U ogromnom broju studija gospina trava se pokazala barem jednako efikasnom u liječenju depresija kao SSRI,a sa manje nuspojava.
Gospina trava je registrirana kao biljni lijek za liječenje blagih i srednje teških oblika depresije (na teže izgleda ne djeluje kao ni SSRI) u velikom broju europskih zemalja uključujući Hrvatsku (ovo je čudo neviđeno s obzirom na skepsu Hrvata prema biljnim preparatima).
No eto JAMA se uhvatila za dvije studije u kojima se gospina trava pokazala kao neefikasna, no zanimljivo je da su upravo te studije bile s greškom ili JAMA želi poručiti da ni SSRI nije djelotvoran u liječenju depresija (jer se upravo to da iščitati iz tih studija-sertralin slabije efikasan od placeba)???
Sa takvim dvostrukim kriterijima nikad se stvari neće maknuti s mrtve točke,a lažovi će i dalje nastaviti pljačkati naivan narod sa proizvodima koji liječe sve-od uraslog nokta i gljivične infekcije do shizofrenije i bolesti srca.

Zadnje uređivanje phyto : 19.01.2008. at 19:07.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 04:04   #4
Quote:
Karmela kaže: Pogledaj post
FDA nema veze s biljnim dodacima niti ima mandat da se njima bavi.

Jos uvijek cekam na akademsku referencu za Gospinu travu.
Dobila si je.
Pročitaj knjigu jednog velikog znanstvenika-Dr.Varro E. Tyler:Herbs of Choice-The Therapeutic Use of Phytomedicinals i sve će ti bit jasno o ulozi američke vlade u neredu na američkom tržištu suplemenata prehrani.
Malo o čovjeku: http://content.herbalgram.org/seelec...iew.asp?a=2218
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 21:55   #5
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Koliko god Amerikanci nadmeno se odnosili prema Europljanima u ovom pitanju ne mogu srušiti činjenicu da se nisu ni približili svojim kolegama u Europi u istraživanju ove problematike.U Europi (pogotovo Njemačkoj) je tržište suplementima uvelike bolje kontrolirano no što je to u Americi,a pogotovo u vidu biljnih dodataka-postoje i registrirani biljni lijekovi za biljke koje su nedvojbeno utvrđene kao efikasne.
citam ovo kaj ti pises, iako nema nikakve veze s temom, ipak bum ti nekaj napisala. vrlo grijesis, jer najveci broj studija koji je napravljen, upravo je napravljen u USA.
samo 2000. godine se na americkom trzistu povecala prodaja gospine trave kao antidepresiva za cijelih 2000%, daleko vise nego u europi.

Quote:
SSRI su priča sama za sebe-slabo efikasni lijekovi sa sva sreća mnogo manje nuspojava no prijašnji triciklički antidepresivi.Pitaj bilo kojeg poštenog farmaceuta o efikasnosti psihoanaleptika uopće pa će ti reći:
1/3 pacijenata dobro reagira
1/3 slabo reagira
1/3 uopće ne reagira na liječenje.
Pada mi napamet placebo-da mi je samo znat zašto?
ne znam samo na temelju cega ti ovo pises? i kakve veze ima posteni farmaceut? i kaj ti to znaci posteni farmaceut? vidis, ja sam radila s depresivnim pacijentima, i s onim drugima, kojima je nakeljena dijagnoza depresije, a zapravo to uopce nisu bili. SSRI ima svoje indikacije, i ako je dijagnoza tocna, SSRI su izvrsni lijekovi. nisam jos vidjela pacijente s depresijom (pravom dijagnozom), koji nisu profitirali opd SSRI-a. i ove trecine su ti bullshit. opet, na temelju cega ti to pises? onak, kak' se tebi svidja, pa ajmo malo, kao mi smo glupi, pa ne znamo. ja pisem iz klinickoga iskustva, a ti?

Quote:
A da ima američkih znanstvenika koji su voljni mijenjati situaciju u SAD-u,a u tome ih zasigurno priječi FDA i tamošnja znanstvena zajednica je vidljivo iz ovog istraživanja o superiornosti gospine trave nad fluoksetinom:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...ubmed_RVDocSum

U ogromnom broju studija gospina trava se pokazala barem jednako efikasnom u liječenju depresija kao SSRI,a sa manje nuspojava.
Gospina trava je registrirana kao biljni lijek za liječenje blagih i srednje teških oblika depresije (na teže izgleda ne djeluje kao ni SSRI) u velikom broju europskih zemalja uključujući Hrvatsku (ovo je čudo neviđeno s obzirom na skepsu Hrvata prema biljnim preparatima).
No eto JAMA se uhvatila za dvije studije u kojima se gospina trava pokazala kao neefikasna, no zanimljivo je da su upravo te studije bile s greškom ili JAMA želi poručiti da ni SSRI nije djelotvoran u liječenju depresija (jer se upravo to da iščitati iz tih studija-sertralin slabije efikasan od placeba)???
Sa takvim dvostrukim kriterijima nikad se stvari neće maknuti s mrtve točke,a lažovi će i dalje nastaviti pljačkati naivan narod sa proizvodima koji liječe sve-od uraslog nokta i gljivične infekcije do shizofrenije i bolesti srca.
sada si izvadio jednu studiju. ima studija i studija. najpoznatija je ona iz 2001, metaanaliza od 23 studije koja je pokazala da je djelotvornost gospine trave u odnosu na placebo nesto efikasnija, no nije pokazala nikakvu bolju efikasnost, te nikakvu superiornost u odnosu na grupu antidepresiva. nus-pojave su rjedje, no nije istina da gospina trava ne radi nikave nus-pojave. najpoznatije su interakcije s lijekovima kao kontraceptivi i kumarinski preparati, sto nije nimalo zanemarivo. kako ces ti objasniti jednoj zeni zasto je ostala trudna nakon sto je redovito uzimala kontraceptive? kako ces ti objasniti jednom pacijentu s trombozom zasto je dobio krvarenje iz gastrointestinalnoga trakta, a do tada je godinama uzimao lijek bez ikakvoga problema? goswpina trava nije tako bezazlena kakvom ju ti prikazujes.

i za kraj, kaj ti to znaci da su studije u JAMI bile s greskom, daj malo evaluiraj to. ti to onak' malo na pamet bubas. bubnes i ostanes ziv.
__________________
Insomnia

Zadnje uređivanje phyto : 19.01.2008. at 19:06.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 23:56   #6
Što se tiče rasprave o gospinoj travi preporučujem "depresivcima" da sami probaju pa da zaključe što je bolje tablete ili trava ......... Ja probala, placebo ili ne al djeluje
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 00:25   #7
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
citam ovo kaj ti pises, iako nema nikakve veze s temom, ipak bum ti nekaj napisala. vrlo grijesis, jer najveci broj studija koji je napravljen, upravo je napravljen u USA.
samo 2000. godine se na americkom trzistu povecala prodaja gospine trave kao antidepresiva za cijelih 2000%, daleko vise nego u europi.


ne znam samo na temelju cega ti ovo pises? i kakve veze ima posteni farmaceut? i kaj ti to znaci posteni farmaceut? vidis, ja sam radila s depresivnim pacijentima, i s onim drugima, kojima je nakeljena dijagnoza depresije, a zapravo to uopce nisu bili. SSRI ima svoje indikacije, i ako je dijagnoza tocna, SSRI su izvrsni lijekovi. nisam jos vidjela pacijente s depresijom (pravom dijagnozom), koji nisu profitirali opd SSRI-a. i ove trecine su ti bullshit. opet, na temelju cega ti to pises? onak, kak' se tebi svidja, pa ajmo malo, kao mi smo glupi, pa ne znamo. ja pisem iz klinickoga iskustva, a ti?



sada si izvadio jednu studiju. ima studija i studija. najpoznatija je ona iz 2001, metaanaliza od 23 studije koja je pokazala da je djelotvornost gospine trave u odnosu na placebo nesto efikasnija, no nije pokazala nikakvu bolju efikasnost, te nikakvu superiornost u odnosu na grupu antidepresiva. nus-pojave su rjedje, no nije istina da gospina trava ne radi nikave nus-pojave. najpoznatije su interakcije s lijekovima kao kontraceptivi i kumarinski preparati, sto nije nimalo zanemarivo. kako ces ti objasniti jednoj zeni zasto je ostala trudna nakon sto je redovito uzimala kontraceptive? kako ces ti objasniti jednom pacijentu s trombozom zasto je dobio krvarenje iz gastrointestinalnoga trakta, a do tada je godinama uzimao lijek bez ikakvoga problema? goswpina trava nije tako bezazlena kakvom ju ti prikazujes.

i za kraj, kaj ti to znaci da su studije u JAMI bile s greskom, daj malo evaluiraj to. ti to onak' malo na pamet bubas. bubnes i ostanes ziv.
Bubaš ti pa si i dalje živa...
Gospina trava ima brojne interakcije s lijekovima jer stimulira citokrom P450 3A4 koji metabolizira gotovo 50% lijekova na tržištu,al što to ima veze s temom.Zar interakcije ulaze u nuspojave?
Zbog svoje učinkovitosti i interakcija gospina trava se mora koristit kao lijek (što sam već naglasio) koji će preporučit stručna osoba,a ne u obliku suplementa kako se ona često na tržištu može nabaviti bez ikakvih upozorenja o nuspojavama ili interakcijama.
I ja je uopće nisam prikazao kao bezazlenom-kako si ti to uspijela iščitati to je isključivo tvoj problem.
Istina je i to da ima daleko manje nuspojava od klasičnih antidepresiva i da je biljka vrlo sigurna za dugotrajno korištenje.Nemam namjeru uopće pisati o svim nuspojavama ni interakcijama jer nije tema,a ako me tko upita ja ću odgovoriti vrlo detaljno i opširno kako to uvijek i činim.
A što se tiče fitoterapije ona je "kod kuće" ponajprije u Njemačkoj gdje je preko 65 milijuna pakiranja ekstrakata gospine trave prodano samo 1994.godine.
A reguliranju tržišta i primjene bilja u Njemačkoj je sigurno velikim dijelom zasluga Komisije E njemačke vlade koja je, u to doba na najstručniji način, opisala primjenu stotina biljaka.
A poznajem dosta farmaceuta i znam što mnogi od njih misle o primjeni (da ne govorim o pogrešnoj primjeni) antidepresiva te o njihovoj učinkovitosti.
Danas ih ljudi uzimaju ko bombone,a prepisuju im ih psihijatri-ta ne uzimaju ih valjda sami!A tko je kriv za pogrešne dijagnoze i za nuspojave?
No valjda su problematične samo nuspojave i interakcije gospine trave,a ne SSRI koji su-kak ti ono vrlo sigurni lijekovi?
I valjda su samo studije koje pokazuju da je gospina trava slabije djelotvorna od pojedinog lijeka iz skupine SSRI (ne u odnosu na čitavu grupu lijekova) relevantnije od onih koje ukazuju na njenu superiornost (također u odnosu na pojedini lijek)???
Ta studija objavljena u JAMA-i se dovodi u pitanje od strane više stručnjaka jer se osim gospine trave ni sertralin nije pokazao efikasnijim od placeba,a to je valjda dobro istražen lijek.
U drugoj studiji placebo nije bio ni izbliza učinkovit kao placebo u svim drugim studijama koje su se bavile učinkom lijekova u tretiranju depresije.Sasvim je moguće da sudionici studije ne bi reagirali ni na koji tretman (ili možda nisu ni bili depresivni kad već ti kažeš da su mnogima te dijagnoze nakeljene).
A informacije crpim samo iz relevantnih izvora od ljudi koji su doktori znanosti te se godinama bave proučavanjem fitoterapije,a sami su liječnici i farmaceuti.I ne vidim razloge sumnjati u njihova obrazloženja o stvarima gdje sam ja "tanak".A same studije uvijek nastojim provjeriti na pubmedu (za razliku od mnogih drugih).
I na kraju što bi ti na temelju svog velikog kliničkog iskustva predložila blago depresivnom pacijentu koji ne uzima nikakve druge lijekove da pije gospinu travu ili SSRI?Doista me zanima.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 21:54   #8
Quote:
chilimama kaže: Pogledaj post


i mene baš ovo muči....stalno pijem te neke domaće mješavine za čišćenje, pijem puno vode ali ne vidim baš neku promjenu...sad sam na gospinoj travi baš kako phito preporučuje i čini mi se da već djeluje...možda je placebo učinak,
,možda djeluje jer djeluje odmah ...jedino mi još fali taj čarobni napitak za suzbijanje apetita...
Ma nije valjda da piješ gospinu travu za čišćenje jer ona ništa ne čisti!
Indicirana je za depresije,sezonski afektivni poremećaj i donekle za anksioznost.
Definitivno ću morat izdvojit raspravo o gospinoj travi na drugi topic.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 22:08   #9
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Ma nije valjda da piješ gospinu travu za čišćenje jer ona ništa ne čisti!
Indicirana je za depresije,sezonski afektivni poremećaj i donekle za anksioznost.
Definitivno ću morat izdvojit raspravo o gospinoj travi na drugi topic.
ne, ne pijem gospinu travu za čišćenje nego , kako si prethodno opisao za depresiju...a ti čajevi(lipa,menta,bazga) me samo tjeraju piškiti, a ja bih se i oznojila mada kažu da je isto, meni nije drago stalno trčat u wc,radije se znojim ali ne znojim se baš....
a što se depresije tiče, pomogla sam si i eteričnim uljima od pačulija i jasmina pa se pokazalo učinkovitim....sad još i taj kantarion i pjevat ću ko grdelin....
chilimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 18:49   #10
Depresija

Gospina trava i ostalo kao pomoć kod depresije...

Neke postove samo moderirao (prvo svoj) da se novi topic ne optereti nepromišljenim izjavama (mada nisam imao namjeru nikoga uvrijediti niti generalizirati) i naknadnim prepucavanjem koje nije vezano uz samu temu.
Ako se netko ne slaže s mojim potezom neka mi se obrati na pm pa ću vratiti sve kako je bilo.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 03:47   #11
phyto, molim te piši dalje. Jako me razveselilo kad sam vidjela da si otvorio ovu temu!

Jako sam zainteresirana, jer patim od depresije i anksioznosti (ugl. sezonske, mogla bih reći, dakle ugl. zimi ili bar puno jače preko zime), a pijem Aktivin H, dakle preparat od gospine trave koji si spominjao. Sad sam na trećoj bočici (dakle, pijem malo više od 2 mjeseca - 2 tabl. dnevno) i mogu reći da pomaže (iako sam se i sama pokušala nekako "izracionalizirati" i ne prepustiti se - imala sam ove jeseni priličnu "navalu strahova", ali sam si obećala da se neću prepustiti... nastojala sam si nekako odvlačiti misli, bilo radom, bilo izlascima, čitanjem, kinom, muzikom i sl.).

Voljela bih da nam daš još savjeta o tome (pomoć kod depresije/anksioznosti). Inače, jako zanimljivo pišeš. Unaprijed sam ti zahvalna!
Estee is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 15:30   #12
Evo par stvari koje meni pomazu kad me uhvati zimska depresija:
- slusajte Mozarta
- nabavite zarulje koje daju prirodno svjetlo (bijelo, a ne zuto), koje se lijepo da mijesati s dnevnim svjetlom
- prosecite vani kad je lijep dan, naravno, ne zaboravite UV zastitu
- bavite se fizickom aktivnoscu
- pivo
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 17:06   #13
Ne želim se praviti pametna, ali mislim da nije mudro davati šaljive odgovore na ozbiljna pitanja. Piva možda nije loša za podizanje raspoloženja (ovo za svjetlo se slažem, to je poznata stvar), ali Estee je spominjala "navalu strahova" i depresivno-anksiozna stanja, pa se ja baš ne bih igrala s tim.

Zadnje uređivanje Špičasta* : 20.01.2008. at 18:16.
Špičasta* is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 17:58   #14
Piva je puna B vitamina, nije stvar u alkoholu. Smajli u mom postu znaci da volim pivu, a ne da se salim.

Naravno, ako se radi o necem gorem od same sezonske depresije, trebalo bi porazgovarati sa strucnjakom.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 18:10   #15
Quote:
Estee kaže: Pogledaj post
phyto, molim te piši dalje. Jako me razveselilo kad sam vidjela da si otvorio ovu temu!

Jako sam zainteresirana, jer patim od depresije i anksioznosti (ugl. sezonske, mogla bih reći, dakle ugl. zimi ili bar puno jače preko zime), a pijem Aktivin H, dakle preparat od gospine trave koji si spominjao. Sad sam na trećoj bočici (dakle, pijem malo više od 2 mjeseca - 2 tabl. dnevno) i mogu reći da pomaže (iako sam se i sama pokušala nekako "izracionalizirati" i ne prepustiti se - imala sam ove jeseni priličnu "navalu strahova", ali sam si obećala da se neću prepustiti... nastojala sam si nekako odvlačiti misli, bilo radom, bilo izlascima, čitanjem, kinom, muzikom i sl.).

Voljela bih da nam daš još savjeta o tome (pomoć kod depresije/anksioznosti). Inače, jako zanimljivo pišeš. Unaprijed sam ti zahvalna!
Mene zanima je li ova tvoja dijagnoza depresije i anksioznosti proizvoljna ili je postavljena od strane liječnika. Moja preporuka bi bila provesti poštenu dijagnostiku (klinički psiholog + psihijatar), pa onda kroz psihoterapiju liječiti UZROKE. Antidepresivi (bez obzira koje vrste) uglavnom djeluju samo na simptome, a za izliječenje to nije dovoljno. To je kao da za zubobolju uzimaš analgetike, umjesto da odeš kod stomatologa i liječiš uzrok boli. U svakom slučaju, depresija ili depresivne epizode (pogotovo u kombinaciji s anksioznošću ili paničnim atakama) bitno smanjuju kvalitetu življenja. Javi se nekom ozbiljnom (npr. na Rebru), što prije počneš to rješavati, to bolje. Želim ti da uspiješ!
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 18:10   #16
Quote:
Špičasta* kaže: Pogledaj post
Ne želim se praviti pametna, ali mislim da nije mudro davati šaljive odgovore na ozbiljna pitanja. Piva možda nije loša za podizanje raspoloženja (ovo za svjetlo se slažem, to je poznata stvar), ali Estee je spominjala "navalu strahova" i depresivno-anksiozna stanja, pa se ja baš ne bih igrala s tim.
Hvala vam, cure, što ste uopće došle na temu. Ne brinite, nisam baš tako osjetljiva da bi me malo šale smetalo. Dapače, paše mi bilo kakva komunikacija, puno se bolje osjećam kad mogu razmjenjivati mišljenja... Ni zezanje mi ne smeta. Od ovog što je Patientia napisala - podsjetilo me da bih mogla staviti još nešto bijelih žarulja po kući (imam ih već nekoliko i stvarno su mi puno ugodnije od žutih)...i za Mozarta sam se podsjetila da sam si već puno puta obećavala nekakvu "muzičku kuru"...Ali, Špičasta, hvala ti što si ozbiljno shvatila onaj moj izraz "navala strahova", imaš pravo - grdo je i ne bih nikome poželjela. Zato ću biti zahvalna svakome na bilo kakvoj pomoći i podršci.
Što se pive i B-vitamina tiče, nemam ništa protiv pive, ali ne pijem je baš često, kao ni inače alkohol. Pijem trenutno B-kompleks, to su mi mnogi već savjetovali.
Estee is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 18:22   #17
Super ti je sig I ja se tako osjecam.

Lagano offtopic: bijele zarulje kupujem u Sparu, TEZ, stedne, manje su od 20 kn po komadu. Dobre su, ali ponekad im treba minuta da dostignu puni sjaj. Imam i par lampi s bijelim LED-icama, ali ta svjetlost malo vise vuce na plavkastu, nije bas daylight.

A Mozart, od njega je sve veselo, sve preporucujem osim mozda rekvijema. Dugo mi nije bilo jasno kako to da ja nisam imala uobicajenih depresivnih epizoda u pubertetu. E pa, slusala sam Mozarta
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 18:24   #18
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
Mene zanima je li ova tvoja dijagnoza depresije i anksioznosti proizvoljna ili je postavljena od strane liječnika. Moja preporuka bi bila provesti poštenu dijagnostiku (klinički psiholog + psihijatar), pa onda kroz psihoterapiju liječiti UZROKE. Antidepresivi (bez obzira koje vrste) uglavnom djeluju samo na simptome, a za izliječenje to nije dovoljno. To je kao da za zubobolju uzimaš analgetike, umjesto da odeš kod stomatologa i liječiš uzrok boli. U svakom slučaju, depresija ili depresivne epizode (pogotovo u kombinaciji s anksioznošću ili paničnim atakama) bitno smanjuju kvalitetu življenja. Javi se nekom ozbiljnom (npr. na Rebru), što prije počneš to rješavati, to bolje. Želim ti da uspiješ!
Nije baš proizvoljna dijagnoza, razgovarala sam sa psihijatricom o tome u okviru autogenog treninga na koji sam išla prije puno godina. On mi je izuzetno pomogao, ali na žalost zapustila sam ga i nisam nastavila vježbati (da, moja greška). Sad sam opet počela, a uskoro ću ponovno i na grupno vježbanje te ponovno vidjeti psihijatricu koja mi je puno pomogla i djelovala na mene vrlo poticajno.
Inače, ne pijem AD, kao što sam navela, nego Aktivin H (gospina trava). Sad mi je već puno bolje, nego recimo u 11. mjesecu. Budući da je ove godine depresija + anksioznost bila potencirana nekim konkretnim stresovima i nerviranjima ujesen (koja su mi bila "previše" i to je bio vrhunac jednog dugog stresnog perioda) nije čudo da me zdrmala. Kad je stres popustio i problemi otprilike bili riješeni, klonula sam (kažu da je to tipično).
Sve ovo o uzrocima (glede ovog što pišeš o liječenju simptoma i uzrocima) mi je poznato i mogu reći da mi nipošto nije više zakopano duboko u svijesti, dapače poprilično je osviješteno. Znam što me muči i otkud vuče korjene. I još da napomenem da mi se u proljeće stanje znatno poboljša (ljeti sam uglavnom "avion").

Hvala ti simple_mind na uputama, inače postala sam najviše na temi "Anksioznost" na Psihologiji, no počelo se previše prepucavati na toj temi (jedni tj. većina - pristalice uzimanja lijekova, drugi protiv) i nisam se tu baš našla. Negdje sam između, jer sam se odlučila na ove "prirodne pripravke", a ne na AD (imala sam osjećaj da baš nisam satjerana do zida, jer da jesam vjerojatno bi se odlučila i na AD), tako da s ljudima ne mogu razmjenjivati mišljenja o AD, jer o tome nemam pojma, a na psihoterapiju isto ne idem pa ni o tome ne mogu govoriti.

Zato me oduševilo kad sam vidjela da je phyto tu otvorio temu "Depresija", a i on je prethodno bio spominjao Aktivin H i gospinu travu, pa sam se tu našla...Zato bih te molila da ne skrećemo više temu na psihoterapiju i AD, jer o tome, kao što rekoh, pišu na temi "Anksioznost" na Psihologiji na tisućama postova i sve se tamo pretvorilo u začarani krug u kojem se ne želim vrtiti.
Estee is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 18:27   #19
Hm... Postoji jos neki nacin da se uzima ta gospina trava a da nisu tablete? Npr., se moze skuhat caj? Nije da nesto silno patim od depresije, al ono, zlu ne trebalo da znam.
vilinska musica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 18:32   #20
Quote:
vilinska musica kaže: Pogledaj post
Hm... Postoji jos neki nacin da se uzima ta gospina trava a da nisu tablete? Npr., se moze skuhat caj? Nije da nesto silno patim od depresije, al ono, zlu ne trebalo da znam.
To će nam 100 posto phyto reći, uvjerena sam.
Estee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:55.