Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2008., 16:25   #81
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Prema sofistima ne postoji ništa po sebi, nego sve može biti samo onako kako se nama čini. Pa ako se tebi čini da je ovako, a meni da je drugačije, nema uopće smisla govoriti tko je u pravu. Jer nema ''u pravu'' kad nema istine - tek hrpa raznolikih mnijenja.

Sofisti kažu da istine nema, jedino vještine obrane mnijenja. To ih razlikuje od filosofa koji priznaju retoričku vještinu kao praktično korisnu, ali uvijek zadržavaju poštovanje spram istine, koja je takva kakva jest, neovisno o tome što mi mislimo o njoj.
super....hvala ti, sad mi je jasnije otkud gnoseoloski nihilizam,skepticizam i relativizam.
Je li znaci prema tome njihov vrhovni princip moralnosti svijest, za sofiste? Za Sokrata je znanje vrhovni princip. Kao smatra se da je Sokrat bio sofist ali se izdvojio. Po cemu ? Po tome sto nije bio skeptican, nihilist i nije naplacivao svoje znanje.
L1E3J1L1A is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 14:43   #82
Arrow geo filozofija??

bilo šta vezano za geo filozofiju....a da vi znate bi mi pomoglo...
zahvaljujem na trudu...
just_lana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 01:44   #83
Pozdrav. Molim za pomoc ako neko ima nesto na temu Subjektivni i Objektivni moral ili barem vezano za to! Unaprijed hvala.
Frozen Memories is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 13:24   #84
Quote:
Frozen Memories kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Molim za pomoc ako neko ima nesto na temu Subjektivni i Objektivni moral ili barem vezano za to! Unaprijed hvala.
Upravo spremam etiku ovih dana, pa ti jedino mogu reci ovo sto sam do sada zapamtila i skontala.
Moral-moralis su preuzeli Latini od Helena koji je kod njih bio Ethos i imao je subjektivno i objektivno znacenje. Objektivno znacenje ethosa se odnosi na navike, obicaje, prebivaliste dok subjektivno na moralni habitus. Dalje ne bih da ti bubam ali znam jos da je Platon inzistirao na objektivnom moralu izmedju ostalih. Vidis moram to procackati pa ti javljam.
Po meni je subjektivni od objektivnog morala neodvojiv, jer moral je simbol covjekovog vrednovanja i djelovanja i kao takav je subjektivan ali sta je sa zajednicom-drustvom, tako da se on odnosi i na sve ljude.
L1E3J1L1A is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 13:57   #85
@ L1E3J1L1A a sa kojeg si faksa? ja sam etiku polozila prije 2 godine i mogu ti dati biljeske po kojima sam ucila, imam sve grke, kanta i spinozu. i mozda jos nekog, samo se sad ne mogu sjetiti.
__________________
this baby got a temper, you'll never tame her
Poluplave okice is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 22:50   #86
Quote:
Poluplave okice kaže: Pogledaj post
@ L1E3J1L1A a sa kojeg si faksa? ja sam etiku polozila prije 2 godine i mogu ti dati biljeske po kojima sam ucila, imam sve grke, kanta i spinozu. i mozda jos nekog, samo se sad ne mogu sjetiti.
Studiram kriminalistiku u Sarajevu a za te biljeske si me pravo iznenadila. To bi bilo super samo ako ih imas na pc-u?! Ne znam gdje si ti ali mislim da si daleko pa bi to bio najbolji nacin, putem neta. U svakom slucaju hvala i veliki pozz
L1E3J1L1A is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 14:18   #87
Ok hvala na maloj pomoci. Nashla sam ja dosta toga samo mi treba josh malo literature. Ako nadjesh josh neshto pishi.
Frozen Memories is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 01:16   #88
Ja sam nashla ovo: Pod subjektivnim moralom podrazumevaju se moralna shvatanja pojedinca, a pod objektivnim moral društva ili određene društvene zajednice kao celine.
I sad mi samo treba malo literature kako bi proshirila ovu tezu.
Frozen Memories is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 22:12   #89
Dragi forumaši,

najljepše vas molim informaciju u kojoj knjizi (autor, naslov, eventulano i nakladnik te godina objave) mogu naći Sokratov razgovor s robom, u kojemu Sokrat poučava roba geometriji?

Unaprijed najljepše zahvaljujem.
*leona* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 22:43   #90
Platon, Menon, Kruzak 1997., preveo i priredio Filip Grgić.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 00:14   #91
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Platon, Menon, Kruzak 1997., preveo i priredio Filip Grgić.
Od sveg srca hvala.
*leona* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 19:02   #92
pozdrav

pozz

trebala bi mi brza pomoć, pišem esej na temu POIMANJE BOGA U GRČKOJ FILOZOFIJI i ne znam od kojeg bi filozofa krenuo, što bi koristio itd... imate li kakvih savjeta?
filoz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 18:54   #93
Povijest filozofije - preporuka

Može li mi netko preporučiti neku Povijest filozofije domaćeg autora. Ili da barem postoji kvalitetan prijevod na hrvatskom jeziku.

Legendarne sveske čiji je autor Albert Bazala gotovo je nemoguće nabaviti (iz nekog razloga svaki antikvarijat ima svezak III, a svezak I i II kao da su izumrli). Možda postoji i nešto novije po tom pitanju?

Hvala!
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 19:13   #94
analiticka filozofija

Kad bi mi netko mogao objasniti normalnim jezikom sta je propozicija bila bi mu vjecno zahvalna.Ima par definicija:
- "stvari stoje tako i tako",
-"ono sto kolekcija rijeci izrazava, ono sto je shvaceno"
-akt razumijevanja nije isto sto i propozicija

Tako bih nekako i razumjela, ali onda "Mozemo shvatiti propoziciju , koju zelimo izraziti i prije nego mozemo smisliti bilo koju recenicu koja bi je izrazila".
Stvarno!!!
vild is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 21:57   #95
Iz riječnika filozofskih pojmova: propozicija je govorno ili pisano izrečena rečenica ( sud ) u kome se, prema Aristotelu, nalazi istinito ili lažno.

Također, propozicija može biti - prijedlog. Ili neki unaprijed definirani uvjeti ( ograničenja ) koji se odnose na neki predmet. U logici, ima značenje jezičke tvrdnje ( deklaracije, objave ).


Btw. gdje si ti na ovoj svojoj temi? https://www.forum.hr/showthread.php?t=395929
a čini mi se da i ona i ova ovdje mnogo više odgovaraju topicu Pomoć Filozofija, i vjerojatno će biti i premještene tamo.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 00:47   #96
[QUOTE=volver;17392568]Iz riječnika filozofskih pojmova: propozicija je govorno ili pisano izrečena rečenica ( sud ) u kome se, prema Aristotelu, nalazi istinito ili lažno.

Također, propozicija može biti - prijedlog. Ili neki unaprijed definirani uvjeti ( ograničenja ) koji se odnose na neki predmet. U logici, ima značenje jezičke tvrdnje ( deklaracije, objave ).


Ali mozes samo nesto pokazati prstom npr, lijevo pa da i to bude propozicija. jedino sigurno propozicija jeste ono istinito ili lazno...
hvala i za ono od prije ja zaboravila
vild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 16:48   #97
Vozdra, trebao bi mi prikaz neke knjige, ukratko prepricana i bjasnjenja knjiga.npr ''Tako je govorio Zaratustra'' ili neka druga. pa ako neko ima to na pc-u bio bi mu jako zahvalan.
Ibricaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 20:46   #98
Možda ti pomogne nešto sa ovog topica: zajedničko čitanje knjige ''Tako je govorio Zaratustra''
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 17:54   #99
Preporuka literature

Pozdrav,
trebam za ispit iz filozofije (izborni predmet) pročitat neku knjigu iz filozofije pa vas molim preporuke što da uzmem tako da:
- ima veze s religijom, bogom ili općenito duhovnošću
- je autor neki tipični filozof. znači ne nešto kao pabhupada, vivekananda i sl.
- ne bude prevelika. tako nekih 200-tinjak strana

Već sam nešto našao:
Karl Jaspers - Duhovna situacija vremena
Mel Thompson - Filozofija religije
Kant - Religija unutar granica čistog uma

što velite...
tomo99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 05:21   #100
Uzmi Jaspersa.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:18.