Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2010., 18:13   #61
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
2. Smatram da je davanje ovakvih podataka ilegalno
Vrlo dobar odgovor na sva svoja pitanja imaš u jednom od mišljenja Agencije za zaštitu osobnih podataka, koje linkam ovdje:

http://www.azop.hr/Download/2007/07/...nske_svrhe.pdf

Ukratko, osobni podaci o vlasnicima vozila su zaštićeni Zakonom o zaštiti osobnih podataka i nitko ih ne smije odavati niti koristiti suprotno svrsi s kojom su prikupljeni (dakle, treba istražiti kome su podaci o reg. broju i telefonu sve dani i koju svrhu je taj naveo, te da li je on taj svoj registar evidentirao pri AZOP-u).

Međutim, u mišljenju se jasno ističe da se Zakon o zaštiti osobnih podataka ne odnosi na podatke pravnih osoba i gospodarskih subjekata koji su vlasnici automobila. Mislim, dakle, da odavanje istih podataka ako su navedeni kao podaci pravne osobe može evt. predstavljati povredu ugovora između pravnih osoba, možda nešto za sud časti HGK-a ili čak i za Trgovački sud u vidu pričinjenje poslovne štete.

Konačno, mišljenje navodi i relevantne zakone po ovom pitanju: Kazneni zakon, Zakon o zaštiti osobnih podataka i Zakon o policiji. Ako se radi o vozilu pravne osobe, onda bi, po mome sudu, u igru ušao i ugovor, te Zakon o obveznim odnosima.

---

Ovo u svakom slučaju ne umanjuje odgovornost pozivatelja za pretrpljeni strah ili sl. emotivnu štetu, čak i da je iskreno mislio da zove neko poduzeće, a ne dom.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 16:49   #62
Hvala svima na vrlo korisnim odgovorima!
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 13:59   #63
Samo još ako možeš obajsniti okolnosti automobla.
Neka firma koja je lizingom uzela auto je registrirana na adresi starije gospođe?
I auto te firme vozi ta ženska mlada koja je pobjegla?
korbac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 14:30   #64
Prijava (auto)osiguravajuće kuće AZOP-u

Mogu li prijaviti AZOP-u, s nadom u masno kažnjavanje, konkurentske osiguravajuće kuće koje mi po isteku osiguranja autoodgovornosti i kaska šalju poštom svoje "podsjetnike"?

Osigurao sam novi auto kod Croatia-e, prva god. osiguranja ističe za tjedan dana, a već sam dobio pisamca od Jadranskog, Euroherca, HOK-a i Heliosa u koje uopće nikada nisam ušao, kamoli osigurao ili davao adresu, puno ime, titulu, da mi osiguranje istječe i oni me pozivaju da osiguram kod njih.

Koga da prijavim? Croatiu jer je moje osobne podatke dala ili ove druge koji podatke imaju bez dopuštenja?

Ako netko ima link na šprancu ili volje sročiti mi tu prijavu u par rečenica bio bih mu (joj) zahvalan.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 24.12.2010., 17:41   #65
To ti je normalno, ja ne mogu živjeti od njihovih poziva tjedan dana prije isteka registracije.
Nađu me gdje god žele, najčešće na mobitel, ali i na kućni i na uredski.

Ja mislim da njima nitko nije dao podatke, već da oni imaju podatke svih osiguranika svih osiguravajućih društava zbog kontrole(lopov lopovu-ne vjeruje).
Dovoljno ti je malo mozga da iz samog imena i prezimena doznaš sve, a osiguravajuće društvo ima sve podatke skoro kao i banka.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 19:34   #66
Meni nije normalno da cure povjerljivi podatci o identitetu i vlasništvu te da se tako zloupotrebljuju. U uvjetima osiguranja, ponudi za policu i samoj polici nema nikakve klauzule o tome da će se podatci slati u neku "mega arhivu i da će im moći pristupiti tko želi".

Jedna stvar je onaj huo.hr gdje po registraciji možeš saznati kod koga je auto osiguran i koji premijski stupanj ima polica no sasvim je dr. stvar saznati identitet ugovaratelja (i korisnika) osiguranja.

Ni banke ne mogu pristupati u HROK ako im ne potpišeš.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2010., 10:06   #67
Najvjerojatnije naprosto skinu podatke iz javnog telefonskog imenika. Pošto ti šalju pisma, u tome nema ništa protuzakonitog -- obična reklama.

Ipak, ako vidiš da imaju neke osobne podatke koji nisu javno dostupni, preporučio bih ti slijedeće:

1. Idi na stranice AZOP-a i pažljivo prouči zakon, ali i njihove brošure.

2. Provjeri sve obrasce koje si ispunjavao -- nisi li negdje označio ili (vjerojatnije) nesvjesno prihvatio predefinirani izbor da se podaci mogu dijeliti? Ako da, s kime?

3. Na web-stranicama AZOP-a uđi u Središnji registar zbirki osobnih podatka i pretraživanjem pokušaj pronaći zbirke osobnih podataka koje su AZOP-u prijavile te kuće. Prouči što je navedeno.

4. Kontaktiraj svoju osiguravajuću kuću pismeno i traži ih da ti odgovore dijele li oni tvoje osobne podatke s bilo kojim drugim subjektima, te ako da, s kojim točno? Kome su povjerili poslove obrade osobnih podataka? Jesu li poduzeli mjere u smislu čl. 18 Zakona o zaštiti osobnih podataka kako bi spriječili nedopušteni pristup, objavljivanje i zloupotrebu tih podataka?

5. Svakoj osiguravajućoj kući pošalji dopis u kojem (a) traži da identificiraju izvor od kojega su saznali tvoje osobne podatke, (b) pozovi se na čl. 19. Zakona o zaštiti osobnih podataka i zahtjevaj da ti daju odgovore na sva pitanja iz tog članka na koja želiš znati odgovore (eksplicitno postavi pitanja), (c) pozovi se na čl. 21 i traži ih da ti odgovore kada i kako su ti omogućili da se usprotiviš obradi svojih osobnih podataka u svrhe marketinga, (d) zatraži da navedu evidencijski broj Središnjeg registra pod kojim su prijavili zbirku osobnih podataka u kojoj čuvaju tvoje osobne podatke (e) istakni čl. 22 kojim troškove odgovaranja na ta pitanja snose oni, te da odbijaš one odgovore za koje bi trošak bio obračunat tebi.

6. SVA pisma šalji s povratnicom (narandžasti karton). Odgovore čekaš 30 dana od kada si dobio povratnicu.

7. Ako nisi zadovoljan s odgovorima, temeljem informacija koje jesi ili činjenice da ih nisi dobio prijavi kuće AZOP-u.

---

Alternativno: pošalji svim kućama zahtjev da prestanu obrađivati, te unište sve osobne podatke o tebi, te da u budućnosti više niti na koji način ne obrađuju tvoje osobne podatke do trenutka dok ne postaš korisnik neke od njihovih usluga, te da ti pošalju obavijest da su tako učinili (čl. 20. Zakona).

Zadnje uređivanje tome : 25.12.2010. at 10:12.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 20:05   #68
Objavljivanje broja mobitela

Onako bezveze iz dosade ukucam svoje ime i prezime u google kad ono prvi link na stranicu imenik.hr i tamo je lijepo napisano moje ime prezime, broj mobitela i adresa
Moraju li oni to maknuti na moj zahtjev? Kako da im se obratim?
uniform is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 21:09   #69
znači opet radi imenik.hr
oni vuku podatke od operatera fiksne i mobilne telefonije
dakle moraš se javiti svom provideru i tražiti da ti broj ne bude dostupan u njihovom telefonskom imeniku.
kad to napraviš onda će vjerojatno i imenik.hr ažurirati svoju bazu podataka

vidim da je ovo friški dizajn stranice, a i podaci su friški: mi smo telefon doma imali na dragog, dostupan broj u T-zlo imeniku; nedavno smo se prebacili kod drugog operatera i tražili da broj ne bude dostupan - i sad ga više nema niti na imenik.hr
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 21:14   #70
prije jedno tjedan dana sam zvao SZK da maknu broj jer je objavljen u imeniku na t-portalu
moram opet zvat i hvata na galamu

nazvana SZK, broj nije bilo moguće maknuti jer nisam dao OIB, a ženska koja je "brisala" broj prošli put me tražila broij osobne iskaznice
automatski bi trebao biti i izbrisan iz imenik.hr-a

Zadnje uređivanje Katrin : 23.03.2011. at 22:24.
uniform is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 18:08   #71
pa ako je u imeniku na t-portalu onda zoveš t-com ak je fiksni, ili t-mobile ak je broj mobitela i tražiš da te maknu.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 21:23   #72
Registracija SIM kartica

Što mislite o zakonu o registraciji sim kartica? Postoji li ikakva šansa da se taj zakon povuče? Ja sam naravno protiv registracije.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 14:00   #73
Ja sam, naravno, za.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 18:19   #74
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Što mislite o zakonu o registraciji sim kartica? Postoji li ikakva šansa da se taj zakon povuče? Ja sam naravno protiv registracije.

Kako je regulirano prijenos SIM kartica ?

Das nekom penzicu 50kn da ti uzme karticu na svoje ime i rijesena stvar ?

Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 20:12   #75
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Što mislite o zakonu o registraciji sim kartica? Postoji li ikakva šansa da se taj zakon povuče? Ja sam naravno protiv registracije.
Zašto se ne žališ što moraš ostaviti ime i prezime ako želiš fiksni telefon?
Na to smo navikli pa je ok? Budi dosljedan.

Naravno da sam za. To je već trebalo biti provedeno odavno.

Quote:
Gervasius74 kaže: Pogledaj post
Das nekom penzicu 50kn da ti uzme karticu na svoje ime i rijesena stvar ?
Tako će možda biti dok prvih par puta penzići ne provedu nekoliko sati po policijskim postajama pa će biti Dnevnik, Jutarnji, Potrošački kod i onda više neće to raditi za 50 kuna.

A možda se to može podvesti i pod neko kazneno djelo ili prekršaj pa će biti belaje.
Ne zato jer ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 20:44   #76
da li je OIB tajan broj?
jelenkomedenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 20:48   #77
ja sam protiv. jer da su to odmah uveli, nikom ništa. ovako ko fol love neke kriminalce, kao da oni ionako neće nać rupu u zakonu.
to mi sve više smrdi na neke teorije zavjere, po mobu se zna gdje si, kad užeš u Zet na ulazu te registriraju, sve više područja je pokriveno kamerama, jebote VELIKI BRAT te prati sa svih strana.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 21:53   #78
Počneš koristit aparaturu koja se koristila prije 20 godina i veliki brat ti može puhat..A to je fiksni telefon i sastajanje uživo."Ako me trebaš naći ćeš me".Tako se prije radilo i svi zadovoljni.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 13:26   #79
Quote:
jelenkomedenko kaže: Pogledaj post
da li je OIB tajan broj?
Nije.


Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
... VELIKI BRAT te prati sa svih strana.
I?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 21:59   #80
[QUOTE=drot13;33290414]Nije.

fala
jelenkomedenko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:58.