Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2012., 11:41   #21
Sredinom 16. stoljeća održan je tzv. Tridentski sabor ili koncil i na njemu je odlučeno da svaki katolik treba nositi katoličko ime a ne domaće, narodno. To znači da je Crkva u stvarnosti zabranila nadijevanje domaćih imena i oni koji su kršteni u crkvama, a to su bili svi, nisu mogli dobiti narodno ime. Svećenici ih inače nisu željeli krstiti. Domaća hrvaska imena su praktično uništena od 16. do 19. stoljeća u Hrvatskoj, ima ih zabilježenih tu i tamo po zabačenim selima u tom razdoblju.

Posljedica svega je da danas Hrvati misle da su Radovan, Miloš i Vukašin neka tuđa imena, a Ante, Šime i Stjepan prava hrvatska. U stvarnosti je baš obratno.

Evo kako je to bilo prije:

Prvoslav, Draž, Dobromisl, Vojislav, Radosta, Berislav, Berko, Priben, Desimir, Vladimir, Desko, Radohna, Radoje, Dobrečin, Vojmir, Mile, Tvrtko, Boljebrat, Gruboje, Dragoslav, Ljuban, Predimir, Budislav, Stanoje, Raden, Ratko, Radonja, Dobrota, Borislav, Stanislav, Mirohna, Prvodrag, Radovan, Desirad, Strjezimir, Slavko, Bratoslav, Miloje, Dobrihna, Hranislav, Vukša, Obrad, Ljubihna, Slavomir, Gradeša, Vladil, Miloš, Radomil, Beroslav, Utješen, Tvrdoslav, Budoje, Bogoje, Bogec, Radotin, Gojslav, Mileta, Cvjetko, Vlatko, Mirko, Rukoje, Stojak, Raden, Radota, Vladislav, Milan, Ljuboje, Mrkoje, Milko, Gojan, Vučihna, Dragoje, Bratoš, Mirčeta...
__________________
The name Croats gained among the Slavs the sacral importance since it was connected with the victory over the Goths and their yoke shaken off.
Майоров А.В., Великая Хорватия: Этногенез и ранняя история славян Прикарпатского региона, str. 187
Sajuuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 11:45   #22
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Samo sam rekao da je 50-tih i 60-tih Hrvatu bilo normalno dati djetetu srpsko ime, možda i jer je mislio da će dijete tako imati bolje šanse u karijeri
PS
Jel itko zna kada se javlja ime Damir?
To mi djeluje nekako neobično,umjetno,a sveprisutno je
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 12:00   #23
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Na koja misliš?

Klukas ili Kosjenc su izvorna ako si se meni obraćao...

To su ti legendarnih 5 braće i 2 sestre,čak i ti si morao čuti za to
Na temi je moj post 5. Ako govoriš o tome koje ime je čije, valjda si mogao zaključiti koja su mađarizirana, na temi.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 12:16   #24
Koliko je narodu ispran mozak i koliko je duboko uništenje hrvatske kulture možete vidjeti po tome da ovdje jedan piše da je Vsemir rusko ili češko ime! Ne zna povijest, nije čuo da se još dugo u Dalmaciji vse nije promijenilo u sve. Dakle, na djelu je podpuno neznanje i uslijed toga pripisivanje svojega tuđincu. Slično bi 99% Hrvata danas napravilo da ih pitamo čije je ime Milašin, ili pak Žarko.

Šibenska imena po stolićima



Sve do kraja 12. stolića nigdi nije zapisano ni jedno ime itijednoga Šibenčanina. A onda je najprvo zapisano ime Vsemira (za kojeg niko ne zna ni ko mu je mater, ni ko mu je ćaća), koje baca oli na češki, oli na ruski, i neće biti da je pripadalo baš pravom Šibenčancu. Poslin je sve išlo svojin puton, ka torta: red narodnih, red biblijskih, red fureštih imena. Da bi se boje vidilo kojih je bilo, kojih višje nema, a koja su priživila do danas, poslagali smo ih - one najučestalije - po stolićima, u kojima su se prvi put ukaživala.

13. STOLIĆE: Vsemir, Bogdan, Hvališa, Ivan, Juraj, Radovan, Radoslava, Slavoš, Stanimir, Stipan

14. STOLIĆE: Bratislav, Budislav, Cvita, Cvitan, Dišman, Dobroslav, Dominik, Dragoslav, Grgur, Hranislav, Martin, Mihovil, Milgost, Mirko, Nikola, Ljuba, Ostoja, Petar, Pribislav, Slavogost, Stanača, Stojslava, Radonja, Vesela

15. STOLIĆE: Buna, Didomir, Dragan, Dragica, Frane, Gojslav, Matko, Priba, Radin, Zvane

16. STOLIĆE: Anton, Katarina, Ladislav, Magdalena, Margarita, Milašin, Rade

17. STOLIĆE: Dobrica, Grubiša, Radoje, Vidosava

18. STOLIĆE: Ana, Ante, Antonja, Božo, Ika, Ive, Jelina, Lucija, Manda, Matija, Mara, Mijat, Mijo, Miovil, Šinka, Uršula, Vid

19. STOLIĆE: Bare, Blaž, Dume, Dunko, Gajo, Glišo, Jako, Jere, Jerina, Joso, Jure, Krste, Lovre, Luka, Marketa, Mate, Paško, Pere, Sava, Šime, Vicko, Vicula, Zorka
__________________
The name Croats gained among the Slavs the sacral importance since it was connected with the victory over the Goths and their yoke shaken off.
Майоров А.В., Великая Хорватия: Этногенез и ранняя история славян Прикарпатского региона, str. 187
Sajuuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 12:23   #25
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
PS
Jel itko zna kada se javlja ime Damir?
To mi djeluje nekako neobično,umjetno,a sveprisutno je
Damir je garant od turske okupacije Balkana... negdi sam to uhvatio, a nema veze sa Samir.... aaaahaahaaa
plejer_as is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 12:32   #26
Andrija Kačić Miošić u Razgovoru ugodnom naroda slovinskoga napisao je poglavlje Govorenje od stare i plemenite kuće Kačića. Da vidimo kako su se zvali hrvatski plemići:

Vukašin
Vukmir
Grubiša
Radonja
Radoj
Radić
Novak
Radosav
Žarko
Radivoj
Sladoje
Vladisav
Radisav
Vukić
Rado

To su sve imena koja su davana još jučer na makarskom primorju. Da se danas Hrvat tako nazove znamo kako bi ga mještani gledali i što bi mislili da je po narodnosti. Ali je zato Jakov pravo hrvatsko ime.
__________________
The name Croats gained among the Slavs the sacral importance since it was connected with the victory over the Goths and their yoke shaken off.
Майоров А.В., Великая Хорватия: Этногенез и ранняя история славян Прикарпатского региона, str. 187
Sajuuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 12:49   #27
Saajuče, svaka čast!

Ima u mom selu jedan blentavi Radovan koji se devedestih prekrstio u Štef...

A znao sam i Čedu koji je postao Albert...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 13:02   #28
Quote:
Sajuuk kaže: Pogledaj post
Andrija Kačić Miošić u Razgovoru ugodnom naroda slovinskoga napisao je poglavlje Govorenje od stare i plemenite kuće Kačića. Da vidimo kako su se zvali hrvatski plemići:

Vukašin
Vukmir
Grubiša
Radonja
Radoj
Radić
Novak
Radosav
Žarko
Radivoj
Sladoje
Vladisav
Radisav
Vukić
Rado

To su sve imena koja su davana još jučer na makarskom primorju. Da se danas Hrvat tako nazove znamo kako bi ga mještani gledali i što bi mislili da je po narodnosti. Ali je zato Jakov pravo hrvatsko ime.
Kačić i makarsko primorje nisu najbolje mjerilo hrvatstva nekih imena jer su dosta ljudi tamo Vlasi.
thatfeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 13:20   #29
Nego Kyle, odakle ti da je Zoran više srpsko nego hrvatsko ime? Zar ti to što je pisac prvog hrvatskog romana sam sebe zvao Zoran ništa ne znači?
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 13:20   #30
Quote:
thatfeel kaže: Pogledaj post
Kačić i makarsko primorje nisu najbolje mjerilo hrvatstva nekih imena jer su dosta ljudi tamo Vlasi.
Ta imena pojavljuju se u svim hrvatskim krajevima i prije Turaka. Tek u 18. stoljeću se ta navedena imena počinju vezati uz pravoslavce. Ne znam što je nejasno u tome da mi imamo slavenska imena i jezik koje smo pokupili od slavenske mase još dok smo bili iza Karpata i da ih dijelimo s ostalim Slavenima, kao i Nijemci germanska, Turci turkijska ili Portugalci romanska? Radovan je bio sin od Dmitra Zvonimira, to nam je trebao biti kralj a ljudi znaju samo za Radovana Karadžića. Valjda je i majstor Radovan koji je napravio znameniti portal crkve u Trogiru isto Vlah!?

Ali dobro, recimo da Kačić nije pouzdan. Je li pouzdana hrvatska plemenita obitelj Bužana koja je živjela u 13. stoljeću u Lici i okolici i koja je imala župana Nemanju?

Osim toga župane nalazimo i prilikom pregovora u službi ovlaštenika svojih župljana,
kao primjerice 1251. godine, kada pregovore u svezi s vraćanjem rapskih stvari
otetih u Jablancu vodi kao ovlaštenik bužanski župan Nemanja, čime se potvrđuje
položaj župana kao osobe javne vjere.


O položaju i funkciji župana u hrvatskim srednjovjekovnim vrelima od 9. do 16. stoljeća

Franjo Smiljanić

http://hrcak.srce.hr/file/29185

Ja sam svjestan da je mnogima ovo šok ali ljudi moraju znati istinu. Katolička crkva je napravila dobre stvari za Hrvate, ali na njih i mnogo izrazito loših a uništenje hrvatske imenske tradicije je jedno od potonjih.

Inače, ime Nemanja se još spominje u Povaljskoj listini, to su ona Povlja na Braču, 13. stoljeće. Nema tu niti Vlaha niti Turaka niti pravoslavaca. Samo obični Hrvati sa svojim običnim slavenskim imenima, danas uništenima i oklevetanima.

I semu udanju Smolca biše [svidoci]: Desislav, sin Grubeńin, i brat jego Radoš od Gmić; Prvoslav; Nemańa od Kurosěm; Dragota od Spli[ća]n; Rade Kordijanić od Rogoznice; Dobrońa; Zovidrug; Lukaj.

http://www.ihjj.hr/oHrJeziku-pov-listina.html
__________________
The name Croats gained among the Slavs the sacral importance since it was connected with the victory over the Goths and their yoke shaken off.
Майоров А.В., Великая Хорватия: Этногенез и ранняя история славян Прикарпатского региона, str. 187

Zadnje uređivanje Sajuuk : 30.06.2012. at 13:36.
Sajuuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 13:26   #31
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Nego Kyle, odakle ti da je Zoran više srpsko nego hrvatsko ime? Zar ti to što je pisac prvog hrvatskog romana sam sebe zvao Zoran ništa ne znači?
Evo što o imenu Zoran kaže stranica Imehrvatsko. net.

http://imehrvatsko.net/namepages/view/first_name/Zoran

Danas su nestala stara imena koja su se prije puno upotrebljavala. Konkretno u šibenskoj Rogoznici (odakle mi je majka), postajala su imena "Šima, Bene, Manda, Jandre za žene. Neki su muškarci imali ime Gojko koje se ne susreće puno, a imena Šimun (Šime) i Grgo su ostala.

Danas su djevojčice Lara, Lena, Ena, Vanessa, Lorena..
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 13:28   #32
Quote:
Eshyy kaže: Pogledaj post
Evo što o imenu Zoran kaže stranica Imehrvatsko. net.

http://imehrvatsko.net/namepages/view/first_name/Zoran

Danas su nestala stara imena koja su se prije puno upotrebljavala. Konkretno u šibenskoj Rogoznici (odakle mi je majka), postajala su imena "Šima, Bene, Manda, Jandre za žene.

Danas su djevojčice Lara, Lena, Ena, Vanessa, Lorena..
Evo što kaže Stjepan Antoljak u jednom svom radu o Petru Zoraniću:
"Zanimljivo je, da 1463. godine nalazimo u spisima svećenika-glagoljaša Zorana Tetačića, župnika u selu Tršćane...."
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 13:58   #33
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Nego Kyle, odakle ti da je Zoran više srpsko nego hrvatsko ime? Zar ti to što je pisac prvog hrvatskog romana sam sebe zvao Zoran ništa ne znači?
Misliš na Zoranića,a ne Zorana,a i nisu sigurno po njemu nazivani, nego da se umile novoj vlasti
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 14:58   #34
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Saajuče, svaka čast!

Ima u mom selu jedan blentavi Radovan koji se devedestih prekrstio u Štef...

A znao sam i Čedu koji je postao Albert...
Nije za zamjeriti, takva su vremena bila.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 15:05   #35
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Misliš na Zoranića,a ne Zorana,a i nisu sigurno po njemu nazivani, nego da se umile novoj vlasti
Zoranić svog glavnog lika (sebe) u romanu naziva Zoran. A tako mu se zvao i njegova "dida did", po kojem je i nastalo prezime, i pogle moj predzadnji post.

Umiljavali se ili ne, Zoran je hrvatsko ime.
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 15:18   #36
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Zoranić svog glavnog lika (sebe) u romanu naziva Zoran. A tako mu se zvao i njegova "dida did", po kojem je i nastalo prezime, i pogle moj predzadnji post.

Umiljavali se ili ne, Zoran je hrvatsko ime.
Baš si zao, sad će desničari past u depresiju što šef SDP-a ima hrvatsko ime...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 15:52   #37
Hrvatska imena su ostala sačuvana bar u prezimenima, kao npr. Raič u Raičević, Grubiša u Grubišić, Dražeta u Dražetić, Milić u Milićević, pa zatim imamo prezimena koja su ista kao ime - Miliša, Budimir, Dragovan itd.

Dosta osobnih imena se sačuvalo u imenima mjesta, rijeka i planina:

Radini – Istra, kod Umaga, od imena Radin
Dragozetići – sjeverni Cres, od imena Dragozet
Nenadići, Milohnići – Krk, od imena Nenad i Milohna
Draganići – kod Karlovca, od imena Dragan, inače Draganići su starohrvatsko pleme
Pribislavec – kod Čakovca, od imena Pribislav
Radovan – kod Ivaneca, od imena Radovan
Žitomir – blizu Marije Bistrice, od imena Žitomir, postoji istoimeni grad u Ukrajini (Жито́мир)
Beloslavec, Mirkovec Breznički – kod Žitomira, od imena Bjeloslav i Mirko
Novakovec – Međimurje, od imena Novak
Vladislavci – kod Osijeka, od imena Vladislav
Strizivojna – kod Đakova, od imena Strjezivoj (Strizivoj, Strezivoj)
Radošić – kod Sinja, od imena Radoš
Domagović – kod Jastrebarskog, najvjerojatnije od imena Domagoj
Draževitići – kod Vrgorca, od imena Draževit
Negovec – istočno od Zagreba, od imena Njegomir ili Njegoslav
Črnomerec – zagrebačka četvrt, od imena Crnomir (Černomer)
Vukomeričke gorice – planina južno od Zagreba, od imena Vukomir
Samobor – zapadno od Zagreba, od imena Samobor
Radići – kod Poreča, od imena Rade
Mirna, Dragonja – rijeke u sjeverozapadnoj Istri, od imena Mirna i Dragonja
Stanić - na Cresu, od imena Stane
Većeslavec - kod Križevaca, od imena Većeslav
Poznanovec – središte Hrvatskog Zagorja, od imena Poznan, kao poljski grad Poznań
__________________
The name Croats gained among the Slavs the sacral importance since it was connected with the victory over the Goths and their yoke shaken off.
Майоров А.В., Великая Хорватия: Этногенез и ранняя история славян Прикарпатского региона, str. 187
Sajuuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 16:05   #38
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Misliš na Zoranića,a ne Zorana,a i nisu sigurno po njemu nazivani, nego da se umile novoj vlasti
Pa valjda je i Zoranić dobio prezime po patronimu nekog pretka.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 16:14   #39
OK; moram reći da ovak zanimljivu temu već duže vremena nismo imali... Dajte recite kaj je sa ženskim imenima?

Nego bio sam neki dan na pogrebu susjeda,a kako im je obiteljska grobnica u starom dijelu Mirogoja blizu arkada prolazili smo pored dosta grobova s kraja 19. stoljeća na kojima sam vidio da je ime Žiga jedno 5-6 puta spomenuto.. Mislim da je bil jedan kraljevski natporučnik, notar itd.
__________________
Start by doing what's necessary; then do what's possible; and suddenly you are doing the impossible.
Agramer198 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 16:27   #40
Quote:
Agramer198 kaže: Pogledaj post
OK; moram reći da ovak zanimljivu temu već duže vremena nismo imali... Dajte recite kaj je sa ženskim imenima?

Nego bio sam neki dan na pogrebu susjeda,a kako im je obiteljska grobnica u starom dijelu Mirogoja blizu arkada prolazili smo pored dosta grobova s kraja 19. stoljeća na kojima sam vidio da je ime Žiga jedno 5-6 puta spomenuto.. Mislim da je bil jedan kraljevski natporučnik, notar itd.
Evo, ja sam našla podatak da je Žiga muško osobno ime, izvedenica od Živojin

http://imehrvatsko.net/namepages/view/first_name/ziga

Također je i pretežno hrvatsko prezime

http://imehrvatsko.net/namepages/vie...zime-%C5%BDiga

ima još

http://sl.wikipedia.org/wiki/%C5%BDiga
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:40.