Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2016., 03:22   #1
Međurasna harmonija u Latinskoj Americi

Latinska Amerika ima dosta društvenih i socijalnih problema, u prvom redu su tu problemi sa siromaštvom, nejednakosti, kriminalom, korupcijom, narkokartelima, građanskim ratovima, ali međurasni sukobi su gotovo pa i nepostojeći.

Bilo je i tamo toga kroz povijest, recimo strahoviti pokolji nad potomcima Maya u Gvatemali od strane tamošnje Vlade, rasna segregacija na Kubi do dolaska Castra na vlast te napetost u Boliviji između predsjednika Moralesa i potomaka europskih doseljenika, ali to su sve više manje bile iznimke koje nisu bile učestale.

U SAD-u su međurasni sukobi gotovo svakodnevni - 1960-ih su svi veći gradovi bili prave ratne zone i poprišta velikih sukoba, u Los Angelesu 1990-ih nakon oslobađajuće presude bijelim policajcima za prebijanje Rodneya Kinga morala je reagirati Nacionalna garda da se smiri situacija pa sve do najnovijih nemira u Fergusonu nakon ubojstva crnačkog tinejdžera od strane policije.

U Latinskoj Americi su takvi događaji praktički nezamislivi. Ne pamtim da sam ikad čuo na nekim vijestima o sukobu bijelaca i crnaca, indijanaca i bijelaca ili crnaca i indijanaca u nekim od tamošnjih gradovima - toga jednostavno nema.

A koji je razlog tome? Da li je to zbog visokog postotka međurasnih brakova kroz povijest, zbog univerzalističke politike Katoličke Crkve, nepostojanja segregacijskih zakona ili je možda nešto skroz drugo u pitanju?

Koji su po vama glavni razlozi koji su doveli do toga da u zemljama Latinske Amerike, bijelci, crnci, indijanci, mulati, mestici i zambosi uglavnom žive u relativnom miru i toleranciji bez rasno motiviranih sukoba?
Cromanst is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2016., 21:26   #2
Ne znam, ali evo jedna prigodna https://www.youtube.com/watch?v=2f6a_SFzYbA
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2016., 23:33   #3
@Cromanst,

to je razlika između latinsko-katoličke kulture, i germansko-protestantske kulture (koja je incijalno bila više rasistička).

To se ne kuži dobro, jer u posljednjih nekoliko stoljeća anglosaksonski protestanti dominiraju,
pa tako i njihov pogled na povijest (da ne kažem propaganda) dominira,
ali pogledaj samo koliko je domorodaca preživjelo kolonizaciju u Latinskoj Americi, a koliko u Angloamerici.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 04:57   #4
Niti sam ne znaš koliko si u krivu. U Latinskoj Americi rasnih nemira nema jer bijelci i ostali žive u potpuno odvojenim zajednicama. Bijelci drže 99% bogatstva, imaju svoje škole, svoje kvartove, zatvorene zajednice i što je najvažnije nitko ih ne tjera da žive zajedno. Dok u SAD-u recimo bijelci i crnci žive relativno zajedno i izmješano, te se prije svega njihov suživot forsira od strane medija i politike. Latinska Amerika na sreću još nije u domeni određenih interesnih krugova, tako da se nadam da se taj suživot još dugo neće forsirati i da se u bijelce neće dirati.
King8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 02:58   #5
Quote:
King8 kaže: Pogledaj post
Niti sam ne znaš koliko si u krivu. U Latinskoj Americi rasnih nemira nema jer bijelci i ostali žive u potpuno odvojenim zajednicama. Bijelci drže 99% bogatstva, imaju svoje škole, svoje kvartove, zatvorene zajednice i što je najvažnije nitko ih ne tjera da žive zajedno. Dok u SAD-u recimo bijelci i crnci žive relativno zajedno i izmješano, te se prije svega njihov suživot forsira od strane medija i politike. Latinska Amerika na sreću još nije u domeni određenih interesnih krugova, tako da se nadam da se taj suživot još dugo neće forsirati i da se u bijelce neće dirati.
Možeš li ovo malo detaljnije objasniti?

Koliko mi je poznato, nigdje na području Latinske Amerike nije bilo politike rasne segregacije, izuzev Kube, te su međurasni brakovi bili dosta česti, što znači da je socijalna interakcija među različitim rasama itekako postojala.

Jedini relativno neizmješani imigranti su oni koji su se tamo doselili krajem 19. i početkom 20. stoljeća iz Europe, u prvom redu iz Italije i Njemačke. To je prvenstveno bila posljedica toga što su se uglavnom doseljavale cjelokupne obitelji za razliku od samačkih muškaraca iz Španjolske i Portugala tijekom prethodnih stoljeća.

Ali i te zajednice su se postepeno uklopile u šire Latino-američko društvo, pogotovo za vrijeme i nakon 2. svjetskog rata kada se ozbiljno počela reducirati upotreba njemačkog i talijanskog jezika u javnosti te poticati korištenje španjolskog i portugalskog.

Tako da mislim da je slika koju si ti prikazao u svom postu svojstvenija državama poput Južnoafričke Republike nego zemljama Latinske Amerike.
Cromanst is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 08:45   #6
Nekoliko je razloga tome.
Jedan je utjecaj Katoličke crkve koja je težila univerzalnosti za razliku od protestanata i Sjevernoj Americi koji su težili individaulizmu.
Sjeverna Amerika je bila vjerski tolerantnija ali su razne etničke skupine bile odvojenije.

Drugi je razlog što se zvog klime i ekonomije u sjevernu Ameriku selilo cijele obitelji dok su u južni dio kontinenta naseljavani uglavnom muškarci koji bi za žene uzimali Indijanke ili crne robinje. Tako da u SAD-u i danas ne postoji riječ "mulat" ili "mestik" dok u Južnoj Americi se on koristi stoljećima
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 09:48   #7
koja hrpa gluposti
autore, hajde ti prvo odi malo zivi u latinskoj americi, pa kad se vratis pricaj nam o tome cega sve ima, a da mi ovdje to ne vidimo na vijestima
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 12:23   #8
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
koja hrpa gluposti
autore, hajde ti prvo odi malo zivi u latinskoj americi, pa kad se vratis pricaj nam o tome cega sve ima, a da mi ovdje to ne vidimo na vijestima
Pa nitko nije negirao da Latinska Amerika ima mnogo društvenih problema, to sam i naveo u uvodnom postu. Samo što je posebno zanimljivo je to da među svim tim problemima nema međurasng nasilja.
Ako ti imaš koji članak u kojem piše o crnačkim ili indijanskim neredima u Rio de Janeiru, Caracasu, Bogoti ili Panama Cityu, slobodno mi pokaži, voljan sam pročitati jer ja nisam uspio naći ništa slično tome.
Cromanst is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2016., 15:11   #9
Najmonstruozniji zločinački pothvat u povijesti čovječanstva nije ni nacizam ni fašizam ni komunizam nego daleko gori od svih njih zajedno, kolonijalizam. Ubijeni deseci milijuna domorodaca Amerike, Australije, Polinezije, Melanezije, Mikronezije, jugoistočne Azije i podsaharske Afrike iz koje su također prisilno prevezeni deseci milijuna robova. Golema kulturna i prirodna bogatstva opljačkana su ili uništena. Španjolski agresori spalili su tisuće majanskih zapisa, do danas su sačuvana samo četiri kodeksa na majanskom pismu. Holokaust nad Židovima smiješna je dječja igrica u usporedbi s eksterminacijom američkih domorodaca, a Hitler nježni dobrica u usporedbi s konkvistadorima. Prvi i Drugi svjetski rat zajedno lokalni su incidenti u usporedbi s haranjima europskih agresora drugim kontinentima. Svo bogatstvo zapadne Europe (Engleza, Španjolaca, Portugalaca, Francuza i Nizozemaca) temelji se na genocidu, porobljavanju i pljački. Da se tisuću hidrogenskih bombi pobaca po Engleskoj ne bi platila sva zla koja je britansko kolonijalno genocidno carstvo počinilo kroz povijest. Ovaj daleko najveći genocid ikada prošao je sasvim nekažnjeno. Kristofor Kolumbo je začetnik uvjerljivo najvećeg genocida u povijesti čovječanstva, nad desecima milijuna američkih domorodaca. Jedna država u Americi zove se Kolumbija, a otok na kojem su španjolski agresori posve istrijebili izvorno stanovništvo Hispaniola (španjolski otok). To je isto kao da se Poljska zove Hitlerija ili Jeruzalem Hitlerstadt.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 12:59   #10
Quote:
Cromanst kaže: Pogledaj post
Latinska Amerika ima dosta društvenih i socijalnih problema, u prvom redu su tu problemi sa siromaštvom, nejednakosti, kriminalom, korupcijom, narkokartelima, građanskim ratovima, ali međurasni sukobi su gotovo pa i nepostojeći.

Bilo je i tamo toga kroz povijest, recimo strahoviti pokolji nad potomcima Maya u Gvatemali od strane tamošnje Vlade, rasna segregacija na Kubi do dolaska Castra na vlast te napetost u Boliviji između predsjednika Moralesa i potomaka europskih doseljenika, ali to su sve više manje bile iznimke koje nisu bile učestale.

U SAD-u su međurasni sukobi gotovo svakodnevni - 1960-ih su svi veći gradovi bili prave ratne zone i poprišta velikih sukoba, u Los Angelesu 1990-ih nakon oslobađajuće presude bijelim policajcima za prebijanje Rodneya Kinga morala je reagirati Nacionalna garda da se smiri situacija pa sve do najnovijih nemira u Fergusonu nakon ubojstva crnačkog tinejdžera od strane policije.

U Latinskoj Americi su takvi događaji praktički nezamislivi. Ne pamtim da sam ikad čuo na nekim vijestima o sukobu bijelaca i crnaca, indijanaca i bijelaca ili crnaca i indijanaca u nekim od tamošnjih gradovima - toga jednostavno nema.

A koji je razlog tome? Da li je to zbog visokog postotka međurasnih brakova kroz povijest, zbog univerzalističke politike Katoličke Crkve, nepostojanja segregacijskih zakona ili je možda nešto skroz drugo u pitanju?

Koji su po vama glavni razlozi koji su doveli do toga da u zemljama Latinske Amerike, bijelci, crnci, indijanci, mulati, mestici i zambosi uglavnom žive u relativnom miru i toleranciji bez rasno motiviranih sukoba?
Nije to baš tako, tamo različite društvene klase imaju različit stupanj pigmentacije kože. Onda u zemljama kao što su Peru, Gvatemala itd. stanovnici koji govore domordačkim jezicima su građani drugog reda u odnosu na mješance koji govore španjolski.
Hiawatha87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2016., 21:07   #11
Rasizma u Latinskoj Americi itekako ima, i unutar pojedinih drzava i medu drzavama. Ali te skupine unutar drzava su odvojene.

Uzmi za primjer Cile: ljude se prosuduje na osnovi boje koze, kose, ociju i mjesta gdje zivis. Bogati su uglavnom europskog porijekla, svijetlije koze, drze se svojeg kruga, zive u odredenim kvartovima u gradu i imaju svoj svijet. Mnogi su potpuno nesvjesni drustva u kojem zive jer su u svom mjehuricu.
Opcenito govoreci, sto si tamnije koze i jacih indijanskih crta lica, to losije za tebe.
Na jugu zemlje vlasti se jos uvijek bore s indijanskim narodom Mapuche.
U odnosu na druge zemlje, gledaju s visoka na Peruance, jer su "indijanci" koji cuvaju ljame tamo u Andama i tu misle na one s jacim i tipicnim indijanskim crtama lica, ista stvar kao i unutar vlastite zemlje. S tim da tu postoji jos jedan dodatni otpor jer ti Peruanci dolaze iz manje napredne zemlje u Cile gdje rade za minimalac i "oduzimaju poslove" a s druge strane su "lijeni". I tako ukrug.

Mozda ponekad ne tako izravan, ali rasizam i klasizam su na svakom koraku. Ponekad javan, ponekad zakamufliran.
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 02:21   #12
Ajme, sve stručnjaci ovdje za Latinsku Ameriku. A da ja vas pitam, koliko vas je stvarno bilo tamo?
Jack Van Ras is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 02:59   #13
Quote:
Van Ras kaže: Pogledaj post
Ajme, sve stručnjaci ovdje za Latinsku Ameriku. A da ja vas pitam, koliko vas je stvarno bilo tamo?
daria25 je dugi niz godina živjela i radila u Čileu. Jesi sretan odgovorom?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 18:49   #14
Proveo sam dosta vremena poslom u Južnoj Americi a živim u gradu u SAD u kojem živi zaista jako puno raznoraznih Latinosa. Potpuno se slažem s onim što je napisala daria25, iz onog što sam i sam vidio te iz onog što sam i sam čuo, ne bih rekao da postoji nekakva posebna međurasna harmonija u Latinskoj Americi.

Prije jedno pola godine bivao sam poslovno u jednoj LA zemlji te smo za jedan projekt trebali dovesti dobar broj nekvalificiranog osoblja koji bi radio teže poslove. Menadžment kompanije koja ko-operira na tom projektu s mojom je "preporučio" da uzmemo te radnike iz jedne druge obližnje zemljice. Onda su o tim ljudima (radnicima) tako otvoreno i tako rasistički govorili, nisam dugo čuo nešto tako ružno. Spominjale su se tu usporedbe sa životinjama, posebice majmunima, govorilo se kako im treba dati klopu samo jednom dnevno i staviti nešto u jelo što bi spriječilo njihovo razmnožavanje... sve našto kao u polu-šali ali, ružno... Nije mi to jedini put da sam doživio rasističke komantare među Latinosima ali mi je ostalo u pamćenju jer sam razgovarao s nekim Latinosima koji su kao visoko obrazovani i na visokim pozicijama u korporacijama... hmm.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2016., 04:40   #15
Rasizam se javlja u vise oblika. Rasizam unutar vlastite zemlje, rasizam prema drugim narodima a i ti isti se opet javljaju u vise oblika.
Rasizam i klasizam idu ruku pod ruku.

Par nepovezanih crtica:


I) Domaci vs stranci
Ovisi odakle su stranci, potpuno se drugacije tretirani stranci iz manje razvijenih latinoamerickih zemalja ili europskih zemalja, Kanade, Australije i SAD-a. Biti bijelac iz zapadnog razvijenog svijeta je nepobitna prednost. To i vrapci na grani znaju. Npr. imati takve u firmi dize joj rejting.

Domaci vs stranci vol. 2
Osoba s boljim kvalifikacijama nije dobila posao jer je crne kose i zove se Gonzalo. Trazio se James, William ili John.

Domaci vs stranci vol. 3
"Oduzimate nam poslove, saljete novac doma, zivite po deset u sobi, donosite drogu i prostituciju u zemlju, mrs van. Posebno vi Kolumbijci, kriminalci jedni!"


II) Domaci vs domaci
Ako ti prezime vec nije jedno od 5 prezimena/familija koje u rukama drze cijelu drzavu, niti si zavrsio jedno od tri top sveucilista a nisi ni u nekoj crkvenoj sekti (a ni ne mozes biti jer nemas ili prezime ili novac) onda ucini sve da si podignes vrijednost. Bilo u poslovnom bilo u drustvenom smislu (a jedno je isprepleteno s drugim).

Pa 1) Potegni svoje europske korijene i izvadi neku europsku putovnicu ako mozes. Ma pomoci ce i da ti pokraj imena stoji Buchmann, Müller ili Schmidt.
2) Lazi gdje zivis, odaberi bogatiji kvart ili onaj s viskom udjelom stranaca. Ne Peruanaca i Kolumbijaca, ocito. Danaca i Amerikanaca.
3) Pokusaj se prodati i zavesti bogatog tipa tako sto pokazujes na svoju poznanicu koja je iz Hrvatske, a Hrvatska je u Europi, a Europa je...Europa, a ti si tako otvorena, vazna i s "internacionalnim iskustvom".

III) Rubrika "Ono kad":
1) Ono kad cekas u redu u imigracijskom uredu kao i sav ostali svijet pa ti dodje poznanica i hoce te progurati preko reda jer "pa neces valjda cekati 4 sata ko oni Bolivijanci".
2) Ono kad osjecas nelagodu i sram zbog upravo dozivljenog jer znas da nije u redu
3) Ono kad dozivis jos vecu nelagodu i tugu kad shvatis da se ti najvise zivciras zbog necega sto smatras nepravednim a islo bi tebi "u korist"


IV) Rubrika "Random": Tv-osobe, serije i reklame. Standardi ljepote. Zakljucite sami.


V) Zanimljivo je i kako gledaju i dozivljavaju sami sebe i cemu streme i kakvi bi voljeli biti i od cega bi se voljeli distancirati.


VI) Ovo je vise vezano za klasizam i sociolingvistiku. Zanimljivi lingvisticki fenomeni, npr. razlicite drustvene klase drugacije izgovaraju rijeci i imaju drugaciji vokabular. Za nisku, neobrazovanu klasu je karakteristično da izgovaraju "š" umjesto "č". Sto dovodi do interesantnih situacija u kojima (neki) pripadnici visih klasa odbijaju izgovarati "š" cak i kad treba, recimo kad uce engleski jezik u kojem taj glas postoji (sh) jer "ne zele zvucati kao delinkventi/siromasi/ubaci nesto". To unutar cileanskog drustva. (Iako sto se tice jezika kolektivno priznaju da Peruanci pricaju razgovjetniji i bolji spanjolski od njih. To je valjda jedino. )
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2016., 13:17   #16
Quote:
Cromanst kaže: Pogledaj post
U SAD-u su međurasni sukobi gotovo svakodnevni - 1960-ih su svi veći gradovi bili prave ratne zone i poprišta velikih sukoba, u Los Angelesu 1990-ih nakon oslobađajuće presude bijelim policajcima za prebijanje Rodneya Kinga morala je reagirati Nacionalna garda da se smiri situacija pa sve do najnovijih nemira u Fergusonu nakon ubojstva crnačkog tinejdžera od strane policije.

A koji je razlog tome? Da li je to zbog visokog postotka međurasnih brakova kroz povijest,
Ti si protiv "miješanih" brakova? Optužuješ ih za nešto?

Quote:
zbog univerzalističke politike Katoličke Crkve,
Ta vjerska ideologija (vatikano-katolicizam) uopće nije univerzalna, nego je samo još jedan vid vjerski-ideološkog snažnog odvajanja među ljudima. I ima vrlo rasističke korijene u Bibliji. Čak i lik Isusa se takvim pokazao, da ne govorim o Starom zavjetu.

Quote:
nepostojanja segregacijskih zakona
Ti bi uveo segregacijske zakone?

Quote:
Koji su po vama glavni razlozi koji su doveli do toga da u zemljama Latinske Amerike, bijelci, crnci, indijanci, mulati, mestici i zambosi uglavnom žive u relativnom miru i toleranciji bez rasno motiviranih sukoba?
Ovo je u biti jedan pro-rasistički započet topik.

Znanost je odavno utvrdila da je pojam odvojenih "rasa ljudi" netočan, prenapuhan, umjetno izazvan i podržavan.

Sukobi su većinom na nacionalnoj osnovi, između ekonomski odvojenih grupacija. Čovječanstvo ubrzano ukida granice, svijet postaje globalno selo, tako da vrlo skoro ćemo biti jedan veliki melting pot. Nacija je zapravo ideologija. Možeš se osjećati pripadnikom bilo koje nacije, ili još bolje, pripadnikom čovječanstva, a nacionalno da bude puki folklor.

Vatikano-katolička religija i religije općenito nazadne su sile, koje su oduvijek poticale retrogradne nacionalizme, najviše se slizavale s desničarima, podupirale robovlasništvo, unižavanje žena, bjesnile na "miješane" brakove, antisemitizam, čuvanje svete "krvi i zemlje", progonile vjerske i ostale manjine "u ime Boga", jer su se temeljile na totalno prastarim spisima, koji su obilovali rasizmom. Svećenstvo znade kako podilaziti najnižim porivima da se održi u položaju moći.

Dakle argumentacija pokretača teme o "rasama" puca na svim razinama.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 17:21   #17
Bez uvrede, ali nemaš pojna o čemu pričaš, samo u katoličkim zemljama i postoji multi-rasno stanovništvo, u nekim protrstanskim je to do 1960-tih bilo zakonom zabranjeno
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 17:51   #18
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Bez uvrede, ali nemaš pojna o čemu pričaš, samo u katoličkim zemljama i postoji multi-rasno stanovništvo, u nekim protrstanskim je to do 1960-tih bilo zakonom zabranjeno
Od pojma "rasa" se odustalo. Oni koji se tobože zalažu za "rasnu harmoniju", zapravo promiču rasizam kao pojam.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 19:59   #19
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Od pojma "rasa" se odustalo. Oni koji se tobože zalažu za "rasnu harmoniju", zapravo promiču rasizam kao pojam.
Kakve to veze ima s tvojom tvrdnjom koja je činjenično pogrešna?

Brazil ima nazive za mulate, Meksiko za Mestike, čak i Francuzi u Quebecu imaju "Metis" dok ne-katoličke kolonije nisu priznavale mješanje, mogao si imati smao jednog pradjeda crnca, svejedno si po zakonu bio smao crnac.
Dakle ne pljuj katolike zbog rasa, imaju oni svoje mane, ali rasizam nije baš jedna od njih
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:45.