Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Pogledaj rezultate ankete: Da li vjerujete da su ljudi doista bili na mjesecu?
Da,vjerujem da su ljudi bili na mjesecu 866 59.93%
Ne,sve je to ogromna laž 579 40.07%
Glasovatelji: 1445. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2018., 16:24   #6681
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Kolika je ta "veoma velika radijacija"?
Ocigledno znas kad to smatras problemom, pa onda i reci taj broj i koji je njegov utjecaj za covjekovo zdravlje.
eto upisem radiation in space u google i dobijem ovu https://secure.planetary.org/site/SP...hoCXh4QAvD_BwE lazovcinu koja govori o tome kako ce nas potopiti voda kad se otope polovi a polovi se otopili a nivo mora ni makac nigde a ta bajka stoji jos uvek sa hiljadama lajkova budala koje veruju takvim glupostima...

znaci kolka je radijacija u svemiru bi trebali znati ljudi poput tebe koji si strucnjak navodno ili asrobobo koji je strucnjak jel .. pa ako vi ne znate pored nas koji samo pitamo pa ko onda zna?

kazem kakve sam podatke otkrio i velim da im ne verujem..ponavljam nesto se skriva pa pitam vas strucnjake.. sto skrecete steme?
__________________
end
iormas is offline  
Old 20.01.2018., 16:52   #6682
Ne ne ne, to tako ne ide.
Ti tvrdis da je radijacija "veoma velika".
E pa onda, tu svoju tvrdnju poprati s nekakvim brojkama i dokumentima o tome kako to utjece na astronaute.
Kad to napravis, onda mozemo razgovarati o zastiti astronauta!
antet is offline  
Old 20.01.2018., 17:31   #6683
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Ne ne ne, to tako ne ide.
Ti tvrdis da je radijacija "veoma velika".
E pa onda, tu svoju tvrdnju poprati s nekakvim brojkama i dokumentima o tome kako to utjece na astronaute.
Kad to napravis, onda mozemo razgovarati o zastiti astronauta!
https://en.wikipedia.org/wiki/Van_Al...lt#Flux_values

https://www.youtube.com/watch?v=IDBBUwdyz4I

-podaci o kolicini radijacije prilozeni
-nasin strucnjak o uticaju tolke kolicine radijacije na ljude i tehniku.. zasad neresen.

jel sad mozemo?
__________________
end
iormas is offline  
Old 20.01.2018., 17:47   #6684
Naravno da ne mozemo dalje.
Da te podsjetim, ti si sam govorio o "veoma velikoj radijaciji" na povrsini Mjeseca i zastiti astronauta na povsini Mkeseca
Sad odjednom ponovo pocinjes s Van Allenovim pojasom.

Da ponovim, kolika je ta radijacija na povrsini Mjeseca?
Cim si je spomenuo znaci da znas nesto o tome, zar ne?

I da ne zaboravimo, jos trazim dokaze o silnim neusjesima lansiranja raketa iz Mercury/Gemini/Apollo programa.
Ili nije valjda da ste lagali, onda uhvaceni u lazi i sad ignorirate to?!?!
antet is offline  
Old 20.01.2018., 18:26   #6685
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
voleo bi naci konkretne podatke o tome ali je sve nesto rekla kazala..
Taj srpski gugl je cenzuriran ili šta? Evo doslovno prva dva linka nakon guglanja "space suit radiation protection" (probajte sami):

https://www.nasa.gov/feature/goddard...iation-on-mars

https://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/c...0060046504.pdf
Astrobobo is offline  
Old 20.01.2018., 21:17   #6686
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
https://en.wikipedia.org/wiki/Van_Al...lt#Flux_values

https://www.youtube.com/watch?v=IDBBUwdyz4I

-podaci o kolicini radijacije prilozeni
-nasin strucnjak o uticaju tolke kolicine radijacije na ljude i tehniku.. zasad neresen.

jel sad mozemo?
gle, kad zracenje prolazi kroz neku materiju ono mu predaje određenu kolicinu energije. sto se tice ovih linkova koje si dao trebao bi razumjeti sto to predstavlja i kakve veze ima sa ozracivanjem ljudske posade. prije svega trebao bi znati sto je apsorbirana doza, ekvivalentna doza i ekspozicija.
apsorbirana doza je energija predana tvari po jedinici mase.
no ucinak zracenja na bioloske organizme ne ovisi samo o apsorbiranoj dozi. ono ovisi i o mogucnosti prijenosa te energije na tkivo. to definira ekvivalnentna doza zracenja. to je mjera bioloskog ucinka ionizirajuceg zracenja, a ona se dobije tako da se ekvivalentna doza mnozi sa faktorom kvalitete zracenja koja ovisi o kakvim se cesticama radi i na kojoj su energiji. na kraju treba jos uzeti u obzir i ekspoziciju, sto predstavlja izlozenost rendgenskom i gama zracenju.
dakle nije to bas kako ti “mislis”. mozda bi bilo dobro da nesto naucis prije nego sto krenes pisati.
i da, kako to da se sada pozivas na wikipediju, a obicno blebeces protiv wikipedije...
__________________
1.) Sunce je kristal---lun
2.) "Ako uopće ne unesemo C vitamin, tijelo će ga također dobiti, ukoliko ima na raspolaganju dovoljan broj atoma ugljika, vodika i kisika (prema formuli)"---Ibrahim
3.) jebes forum bez harama
zecopas is offline  
Old 21.01.2018., 00:25   #6687
ne znam bas.. sumljivo mi da su se tako tanano i uspesno zastitili od radijacije.. mada ni ne verujem da su trebali jer nisu ni isli van zemljine orbite stom tehnologijom.. i to i iz nase potvrdjuju...
__________________
end
iormas is offline  
Old 21.01.2018., 02:00   #6688
Quote:
zecopas kaže: Pogledaj post
na kraju treba jos uzeti u obzir i ekspoziciju, sto predstavlja izlozenost rendgenskom i gama zracenju.
dakle nije to bas kako ti “mislis”. mozda bi bilo dobro da nesto naucis prije nego sto krenes pisati.
i da, kako to da se sada pozivas na wikipediju, a obicno blebeces protiv wikipedije...
Ajde, ajde svojim blebetanjem si samo po nezan koji put pokazao koliki se neznalica. Oni celofan skafanderi bi tebe zaštitili od jakog gama zračenja kojega ima i u Van Alenu i van njega u dubokom svemiru. Zatim jako rentgensko zračenje, pa kozmičko....
Samo ti vjeruj dogmatskim lupetanjima svoje vrste što su tebi ulili u mozak.
Jedino debele olovne pločevine bi te ajmo reći zaštitile donekle, a ne neki aluminij moduli i škarnicl skafanderi.
Zašto izvaljuješ toliko blesavoća zecopas ?

Radije si pročitaj što kaže profesor fizike :
"Pojas nije ravnomjerno raspoređen oko Zemlje. Solarni vjetar potiskuje ga na sunčanoj strani dok je na drugoj strani razvučen na duljinu od tri zemljina opsega. To stvara Chapman Ferrerovu šupljinu u kojoj se smjestio radijacijski pojas. Podijeljen je na dva dijela. Vanjski sloj tvore energijom nabijeni elektroni zarobljeni u planetarnoj magnetosferi, proteže se od 3. do 10. Zemljinog radijusa i emitira zračenje jačine od 0,1 do 10 MeV (mega elektron volt, 108 eV). Unutarnji sloj puno je opasniji, a prostire se na visini od 100 do 10.000 kilometara iznad površine zemlje (0,01 – 1,5 zemljina radijusa). Sadrži visoko energetske protone (više od 100 MeV) i elektrone od nekoliko stotina keV-a. Između njih nalazi se ‘Sigurna zona’ odnosno područje solarnih baklji koje se proteže od 2. do 3. radijusa Zemlje.

– U standardnim demonstracijskim i školskim pokusima kalibracijski izvori gama zračenja daju 1 MeV, a izloženost toj količini zračenja duža od 5 minuta pogubna je. Sve preko 10-ak MeV razara ljudsko tkivo. Zamislite kakav bi onda utjecaj imalo zračenje jačine 100 MeV-a – komentirao je profesor odsjeka za fiziku na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Tomislav Petković.

‘Zaštićeni’ samo aluminijem preživjeli smrtonosno zračenje


Lunarni modul
Tijekom misije Apollo američki astronauti Zemljinu orbitu su napustili u raketi unutar koje se nalazio zapovjedni modul konstruiran od dvostruke aluminijske oplate i termalnih materijala. Po povratku kući morali su proći snažno unutarnje polje radijacije Van Allenovog pojasa od čega se nije moguće zaštititi samo aluminijskom oplatom. Ako u obzir uzmemo brojne napise o lažnosti misije na Mjesec kao i samog boravka čovjeka u svemiru, ‘dokaze’ o plagiranju snimaka sa zemljinog satelita, postavlja se opravdano pitanje: Kako su astronauti 1969. po povratku na Zemlju u komandnom aluminijskom modulu uspjeli preživjeti prolazak kroz nekoliko tisuća kilometara radijacije koja uništava sve pred sobom?

– Prema ALARA (As Low As Reasonably Achievable) principu za smanjivanje učinaka radijacije, potrebno je minimalizirati utjecaj i što prije se udaljiti od izvora zračenja. Ipak, ako samo jedan foton pogodi u takozvanu ‘crvenu točku’ primjerice oko ili osjetljivi čip, učinak je razarajući – rekao je profesor Petković.

U moderno doba istraživanja svemira za zaštitu od zračenja, objašnjava profesor, ‘
koristi se oplata od čvrstih debelih čeličnih ili olovnih ploča koje pod različitim kutovima mijenjaju smjerove protona koji u njih udaraju i na taj način oni gube svoju energiju pri svakom sudaru’.
Rorion is offline  
Old 21.01.2018., 02:09   #6689
Exclamation

Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
ne znam bas.. sumljivo mi da su se tako tanano i uspesno zastitili od radijacije.. mada ni ne verujem da su trebali jer nisu ni isli van zemljine orbite stom tehnologijom.. i to i iz nase potvrdjuju...
Upravo tako kako si i rekao.
To je to.
Nisu se niti trebali štititi, kada tamo nisu niti bili.
Ovo nešto što orbitira, to je do uvrh glave 200-300 km, ma puno sam i rekao, a jedan od za sada nepremostivih problema da odu dalje u svemir, nije samo taj što zraćenje uništava žive organizme, tkivo.., nego i taj što uništava i svu elektroniku, čipove, senzore, motore.... da, da, toliko je jako.
Iormas, pitaj ove dogmatike jel ko od njih bio na Mjesecu ? xe, xe,xe....
Kako samo vjeruju svemu što im se plasira, bez preispitivanja, nego samo vjera u ono kako im se kaže da misle, u ž a s.
Rorion is offline  
Old 21.01.2018., 08:11   #6690
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
ne znam bas.. sumljivo mi da su se tako tanano i uspesno zastitili od radijacije.. mada ni ne verujem da su trebali jer nisu ni isli van zemljine orbite stom tehnologijom.. i to i iz nase potvrdjuju...
A čovječe koji trash Znači prvo ne uspijevaš pronaći podatke, onda kad nakon dvije sekunde mog guglanja dobiješ konretne linkove, eee, onda ti to ne paše više :klap: Pa bratemili koji si ti autoritet u toj priči? Sad bumo se trgali ovdje s uvjeravanjem nekog trola da promijeni mišljenje? Prijavi se fino kod rusa za kozmonauta ili lijepo na šljakicu u nasu pa čačkaj iznutra i dokaži svima suprotno, do tada ovo ostaje bezpredmetno trkeljanje.
Astrobobo is offline  
Old 21.01.2018., 11:48   #6691
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
Upravo tako kako si i rekao.
To je to.
Nisu se niti trebali štititi, kada tamo nisu niti bili.
Ovo nešto što orbitira, to je do uvrh glave 200-300 km, ma puno sam i rekao, a jedan od za sada nepremostivih problema da odu dalje u svemir, nije samo taj što zraćenje uništava žive organizme, tkivo.., nego i taj što uništava i svu elektroniku, čipove, senzore, motore.... da, da, toliko je jako.
Iormas, pitaj ove dogmatike jel ko od njih bio na Mjesecu ? xe, xe,xe....
Kako samo vjeruju svemu što im se plasira, bez preispitivanja, nego samo vjera u ono kako im se kaže da misle, u ž a s.
Rori, ISS leti na visini od 400 km.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Old 21.01.2018., 14:08   #6692
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
ne znam bas...

ali te to ne sprecava pisati nesto sto ne razumijes. zato ti vecina postova i izgleda onako kao izgleda, tj. puna su tvrdnji iza kojih ne stoji nista.
shvacas, ti i ja mozemo poceti raspravu o neurokirurgiji, ali to bi bilo toliko glupo da je bolje ne zapocinjati tako nesto. razlog je sto ni ti ni ja nemamo pojma o neurokirurgiji.

tako je i ovdje, ti nista, ali bas nista ne znas o fizici, zracenju i njegovom utjecaju na bilosko tkivo, no to to ne sprecava pisati. i onda stvis neki link sa wikipedije koji daje samo energije cestica...
__________________
1.) Sunce je kristal---lun
2.) "Ako uopće ne unesemo C vitamin, tijelo će ga također dobiti, ukoliko ima na raspolaganju dovoljan broj atoma ugljika, vodika i kisika (prema formuli)"---Ibrahim
3.) jebes forum bez harama
zecopas is offline  
Old 21.01.2018., 14:22   #6693
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
Ajde, ajde svojim blebetanjem si samo po nezan koji put pokazao koliki se neznalica. Oni celofan skafanderi bi tebe zaštitili od jakog gama zračenja kojega ima i u Van Alenu i van njega u dubokom svemiru. Zatim jako rentgensko zračenje, pa kozmičko....
Samo ti vjeruj dogmatskim lupetanjima svoje vrste što su tebi ulili u mozak.
Jedino debele olovne pločevine bi te ajmo reći zaštitile donekle, a ne neki aluminij moduli i škarnicl skafanderi.
Zašto izvaljuješ toliko blesavoća zecopas ?
rori, ako moze, daj napisi sto sam ja to blebetao i sto je to sto je netocno u mojem postu?
ili si opet imao potrebu lagati?
nadalje rori, kako znas da su skafanderi od celofana? vidio si ih uzivo? dodirnuo si ih ili si sudjelovao u njihovu stvaranju?
recimo rori, ja sam vidio skafander u Smithsonian muzeju u Washingtonu.
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
Radije si pročitaj što kaže profesor fizike :
"Pojas nije ravnomjerno raspoređen oko Zemlje. Solarni vjetar potiskuje ga na sunčanoj strani dok je na drugoj strani razvučen na duljinu od tri zemljina opsega. To stvara Chapman Ferrerovu šupljinu u kojoj se smjestio radijacijski pojas. Podijeljen je na dva dijela. Vanjski sloj tvore energijom nabijeni elektroni zarobljeni u planetarnoj magnetosferi, proteže se od 3. do 10. Zemljinog radijusa i emitira zračenje jačine od 0,1 do 10 MeV (mega elektron volt, 108 eV). Unutarnji sloj puno je opasniji, a prostire se na visini od 100 do 10.000 kilometara iznad površine zemlje (0,01 – 1,5 zemljina radijusa). Sadrži visoko energetske protone (više od 100 MeV) i elektrone od nekoliko stotina keV-a. Između njih nalazi se ‘Sigurna zona’ odnosno područje solarnih baklji koje se proteže od 2. do 3. radijusa Zemlje.

– U standardnim demonstracijskim i školskim pokusima kalibracijski izvori gama zračenja daju 1 MeV, a izloženost toj količini zračenja duža od 5 minuta pogubna je. Sve preko 10-ak MeV razara ljudsko tkivo. Zamislite kakav bi onda utjecaj imalo zračenje jačine 100 MeV-a – komentirao je profesor odsjeka za fiziku na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Tomislav Petković.

‘Zaštićeni’ samo aluminijem preživjeli smrtonosno zračenje


Lunarni modul
Tijekom misije Apollo američki astronauti Zemljinu orbitu su napustili u raketi unutar koje se nalazio zapovjedni modul konstruiran od dvostruke aluminijske oplate i termalnih materijala. Po povratku kući morali su proći snažno unutarnje polje radijacije Van Allenovog pojasa od čega se nije moguće zaštititi samo aluminijskom oplatom. Ako u obzir uzmemo brojne napise o lažnosti misije na Mjesec kao i samog boravka čovjeka u svemiru, ‘dokaze’ o plagiranju snimaka sa zemljinog satelita, postavlja se opravdano pitanje: Kako su astronauti 1969. po povratku na Zemlju u komandnom aluminijskom modulu uspjeli preživjeti prolazak kroz nekoliko tisuća kilometara radijacije koja uništava sve pred sobom?

– Prema ALARA (As Low As Reasonably Achievable) principu za smanjivanje učinaka radijacije, potrebno je minimalizirati utjecaj i što prije se udaljiti od izvora zračenja. Ipak, ako samo jedan foton pogodi u takozvanu ‘crvenu točku’ primjerice oko ili osjetljivi čip, učinak je razarajući – rekao je profesor Petković.

U moderno doba istraživanja svemira za zaštitu od zračenja, objašnjava profesor, ‘
koristi se oplata od čvrstih debelih čeličnih ili olovnih ploča koje pod različitim kutovima mijenjaju smjerove protona koji u njih udaraju i na taj način oni gube svoju energiju pri svakom sudaru’.
rori, ako bi mogao link na Petkovicevo predavanje?
kako si ti sklon iznositi neistine volio bih to sam procitati, no cak i da je to Petkovic sve izjavio kako ti znas da je on u pravu? tvoje znanje prirodnih znanosti smo razotkrili kroz tvoje lazno pisanje tako da ti ne mozes biti meritoran oko toga.
__________________
1.) Sunce je kristal---lun
2.) "Ako uopće ne unesemo C vitamin, tijelo će ga također dobiti, ukoliko ima na raspolaganju dovoljan broj atoma ugljika, vodika i kisika (prema formuli)"---Ibrahim
3.) jebes forum bez harama
zecopas is offline  
Old 22.01.2018., 02:39   #6694
ako verujete da bi se tako komotno zastitili od radijacije u svemiru.. sta da vam kazem onda ljudi... vera vam jedino ostaje.
__________________
end
iormas is offline  
Old 22.01.2018., 08:10   #6695
A kolika je ta radijacija na povrsini Mjeseca?
Jos cekam odgovor.
antet is offline  
Old 22.01.2018., 13:10   #6696
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
A kolika je ta radijacija na povrsini Mjeseca?
Jos cekam odgovor.
Ne zna se tacno kolika je jer je jako konfuzno sve napisano na tu temu i veoma je promenjivo sve to po njima jer po meni blage veze nemaju.. tu mislim na nasu.

licno verujem da dalje od zemljine orbite nisu ni isli kao sto i tvrde neki astronauti iz nase.. mogao si i sam da vidis , samo vidim bas ne zelis..

i secam se jos si nedavno pisao kako je tolka radijacija gore da se film u kameri nebi mogao sacuvati...tako da ajdje...
__________________
end
iormas is offline  
Old 22.01.2018., 14:51   #6697
Aha, radi se znači o vjerovanjima...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Old 22.01.2018., 15:10   #6698
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
Ne zna se tacno kolika je jer je jako konfuzno sve napisano na tu temu i veoma je promenjivo sve to po njima jer po meni blage veze nemaju.. tu mislim na nasu.

pa kad je to tako kako ti tvrdis, sto onda sam ne izracunas i ne sredis to "konfuzno stanje"? sto je to sto je promjenjljivo, kolicina zracenja koja padne na Mjesecevu povrsinu ili nesto drugo?
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
licno verujem da dalje od zemljine orbite nisu ni isli kao sto i tvrde neki astronauti iz nase.. mogao si i sam da vidis , samo vidim bas ne zelis..
neki vjeruju i da su Bruce Lee i Elvis zivi...a evo ima i onih koji vjeruju da je Zemlja ravna, da je Zemlja suplja, da je voda ziva...
__________________
1.) Sunce je kristal---lun
2.) "Ako uopće ne unesemo C vitamin, tijelo će ga također dobiti, ukoliko ima na raspolaganju dovoljan broj atoma ugljika, vodika i kisika (prema formuli)"---Ibrahim
3.) jebes forum bez harama
zecopas is offline  
Old 22.01.2018., 18:21   #6699
Znaci, krecemo s ovim

Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
Evo bas nesto razmisljam..

ako su astronauti uglavnom bili kao na osvetljenoj strani meseca pa kao zato nisu videli zvezde.. znaci da su izlozeni veoma velikoj radijaciji koja dolazi sa sunca tzv x i gama zraci ..

moze li neki od vas strucnjaka tipa astrobobo da nam kazete kakvu su zastitu imali astronauti u odelima?

Nagasak na autorativno pisanje o "veoma velikoj radijaciji"


Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
Ne zna se tacno kolika je jer je jako konfuzno sve napisano na tu temu i veoma je promenjivo sve to po njima jer po meni blage veze nemaju.. tu mislim na nasu.

licno verujem da dalje od zemljine orbite nisu ni isli kao sto i tvrde neki astronauti iz nase.. mogao si i sam da vidis , samo vidim bas ne zelis..

i secam se jos si nedavno pisao kako je tolka radijacija gore da se film u kameri nebi mogao sacuvati...tako da ajdje...

I sad odjednom "ne zna se tocno kolika".


Sad ti nama iormas reci u cemu je tvoj problem?
Po meni, ili ne znas nista o temi o kojoj pises ili trolas.
Ne vidim drugi razlog ovakvog konfuznog i kontradiktornog pisanja.


ps.
Te tvrdnje astronatuta su uzete iz konteksta, i naravno to ignoriras.
I ja nisam pisao o "tolikoj radijaciji da se film nebi mogao sacuvati".
Kao sto si i to uredno izignorirao, razlog ima veze s tezinom, a ne s radijacijom.
antet is offline  
Old 22.01.2018., 19:02   #6700
@antet

krecem iz pomisli kakav je bio npr najsavremeniji motor bmw-a 1969 i kakav je danasnji najmoderniji motor bmw-a.. a danas kao ne mozemo i opasno je!? da ne pricamo o tome sto su slike i snimci sto nam prikazuju sve montirani...

i onda kad krenem iz toga onda sve izgleda drugacije..

naravno ako kreces sa pretpostavkom da su svi ti snimci npr validni onda za tebe nema pitanja koja mene muce.

pregledao sam i astrobobove stranice i sto sam jos nasao na netu o zracenju u svemiru i moram reci da ni oni nisu nacisto kolika je gde radijacija i kakvog tipa.. vecinom su to onako crtezi i prica ko za evoluciju sto je izmisljena prica koja se gura..

a da to za film i radiaciju je mozda biljka rekao ili ko, slucajno sam vas pomesao.
__________________
end
iormas is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:39.