Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2017., 11:28   #1
Kupnja stana

Kad gledate stanove što sve gledate, osim naravno tlocrta, orijentacije, itd.
Tipa jel gledate račune za režije, tražite da pokažu energetski certifikat, dokaze da je vlasništvo u redu itd., da li je pametno malo pokucati i susjedima
blabla

Koliko puta ste otišli pogledati stan koji ste u konačnici kupili

Za početak bi sama neke pogledala, "profiltirirala" par stanova pa bi onda povela i poznanicu koja je arhitektica. Ipak ne mogu ženu vući svuda uokolo sa sobom pa je svaki savjet dobrodošao
-cOOkie- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 11:33   #2
A najbolje da kupiš stan za kojeg ne znaš dali je vlasništvo čisto

Ne kupujem, ali da kupujem, najprije bih vidio dali mi stan opčenito odgovara (stanje, orjentacija, raspored, parkiranje), ako je to prolazno, i ulazi u uži izbor onda vlasništvo, režije, pričuva, općenito stanje u zgradi.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 12:54   #3
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
A najbolje da kupiš stan za kojeg ne znaš dali je vlasništvo čisto

Ne kupujem, ali da kupujem, najprije bih vidio dali mi stan opčenito odgovara (stanje, orjentacija, raspored, parkiranje), ako je to prolazno, i ulazi u uži izbor onda vlasništvo, režije, pričuva, općenito stanje u zgradi.
nisam mislila tako, nego u smislu jel to tražiš odmah sve isti dan kad dođeš prvi put pogledati stan.

Jasno je da ćeš pogledati općenite stvari-stanje, orijentacija, stolarija,...
Mene zanimaju "ne tako općenite" stvari tipa-izađem na balkon, gledam jel ima negdje vlage i tako to. Koje male, a bitne stvari bi trebalo pogledati.
-cOOkie- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 13:26   #4
Oboma je na prvom mjestu neki inner feeling.
Ako se dogodi, onda postavimo pitanja prvo za pričuvu itd... Iskreno za režije nismo pitali jer u pravilu odmah dobijemo vidljivo koji je EC, a i planiramo kompletnu adaptaciju, pa bi uložili u najisplativije grijanje/izolaciju itd... I uvijek prošećemo oko bloka zgrada...ipak planiramo da to bude naš novi trajni dom, pa se mora valjda desiti neki klik...
Neki dan smo bili u stanu kad je bio malo tmurniji dan...i znam da oblačno s kišom nije najbolje vrijeme za to, ali sam samo prošla stanom i kimnula mužu ne. Totalna depresija me obuzela.
Kad skužiš koji od pogledanih ti ne izlaze iz glave, povedi stručnjaka za ovaj dio kvalitete zgrade itd... Svatko će ti reći da je njegova zgrada top of the pops.
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 15:23   #5
Quote:
-cOOkie- kaže: Pogledaj post
Kad gledate stanove što sve gledate, osim naravno tlocrta, orijentacije, itd.
Tipa jel gledate račune za režije, tražite da pokažu energetski certifikat, dokaze da je vlasništvo u redu itd., da li je pametno malo pokucati i susjedima
blabla

Koliko puta ste otišli pogledati stan koji ste u konačnici kupili

Za početak bi sama neke pogledala, "profiltirirala" par stanova pa bi onda povela i poznanicu koja je arhitektica. Ipak ne mogu ženu vući svuda uokolo sa sobom pa je svaki savjet dobrodošao
Kupnja stana A do Z:
- Odrediti raspoloživi budžet, da ti kredit ne izađe kroz usta
- Gledati stanove isključivo na temelju raspoloživog budžeta, ne dati da vas netko nagovori da potrošite više
- Biti na čisto gdje se vidite za 10 godina ako se stan kupuje na kredit, koliko djece, radno mjesto, koliko soba, koji kvartovi vam se sviđaju za život i slično
- Skupiti što više interesantnih ponuda i svaki stan detaljno pogledati

Gleda se:
-kvart (definira temeljnu cijenu nekretnine)
-stanje zgrade i okoliša (novogradnja, ima li fasadu, da li je derutna, krov, obići oko zgrade i vidjeti kakvi vlasnici tu živi, jesu pristojni ili živi neobrazovana sirotinja, da li ima smeća oko zgrade, da li je bučno, obići u različita doba dana, promet, mogućnost parkinga (otvoreni-zatvoreni), igralište, blizina javnog prijevoza
- Obratiti pažnju na ulaz, stepenište i liftove, po tome se vidi karakter stanara i briga o imovini, naročito obratiti pažnju na buku i susjede na istom i susjednim katovima
- U stanu pregledati, stanje parketa, pločica, zatvora, starost instalacija, obratiti pozornost na moguću vlagu, da li su zidovi netom bojani da se skriju problemi, orjentacija prostora (jug štedi jako mnogo energije za grijanje), tlocrt stana i raspored prostorija, upaliti svaki prekidač, provjeriti da li špine buče, na koji način je riješeno grijanje itd.
- Raspored prostora treba biti moguće prilagoditi vlastitim potrebama, ako je stan tako koncipiran da je sve skučeno, zatvoreno, ogromni hodnici i slično razmotriti kolika je investicija renoviranja i drugačije raspodjela prostora
- Kakav je vlasnik, procjeniti osobu kako bi se mogla maksimalno spustiti cijena, namamiti vlasnika gotovinom
- Slobodno navesti nedostatke i obrazložiti, računati na to da adaptacije jako skupo koštaju i oduzimaju mnogo vremena i novca.
- Pregledati sve papire, vlasnički list 1/1, dozvole, energetski certifikat
- Ne žuriti sa kupovinom, kupovina stana treba biti razborita odluga jer se pogreške skupo plaćanju.

U svakom slučaju vi ste u prednost pred prodavateljem, gledajte detaljno i prosudite pametno prije donošenja konačne odluke. Ako se ne nađe stan po mjeri treba pričekati na novu priliku. Treba uložiti dosta znanja i vremena.

-
__________________
Daj Mare pizde....

Zadnje uređivanje radical change : 06.04.2017. at 15:47.
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 15:38   #6
radical change & xanthe
-cOOkie- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 16:56   #7
Quote:
Xanthe kaže: Pogledaj post
Oboma je na prvom mjestu neki inner feeling.
Ako se dogodi, onda postavimo pitanja prvo za pričuvu itd... Iskreno za režije nismo pitali jer u pravilu odmah dobijemo vidljivo koji je EC, a i planiramo kompletnu adaptaciju, pa bi uložili u najisplativije grijanje/izolaciju itd... I uvijek prošećemo oko bloka zgrada...ipak planiramo da to bude naš novi trajni dom, pa se mora valjda desiti neki klik...
Hm, načelno je točno, ali ako je grijanje na toplanu, onda ne možeš puno birati.
Bio sam u dva stana iz 1975godine, oba oko 70m2, oba na toplanu. Jedan ima 3 vanjska zida i razdjelnike- toplana oko 300kn u siječnju (drvena stolarija, ali dobro zadihtana), drugi nema razdjelnike, 2 vanjska zida, zadnji kat, drvena stolarija, 800kn toplana siječanj.

E sad ja ne znam kako tu na razuman i tehnički ispravan način uložiti u izolaciju i najefikasnije grijanje?

Osim toga, kod pričuve je bar meni bitno na što se utošila ako je povećana. Tj dali imam kakav benefit od toga (novi lift npr)
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 19:40   #8
meni puno o stanarima govori i na koji način tretiraju lođe/balkone, to jest ima li nekih čudnovatih zatvaranja, pregradnji. jesu li stvari koje se mijenjaju (stolarija, rolete) barem donekle usklađeni. imaju li ljudi cvijeća, jesu li balkoni i prozori lijepi... nije presudno, naravno, ali puno mi govori o načinu života u nekoj zgradi i o tome kako ljudi brinu za nju.

osim već navedenih stvari, u stanu bih pažljivo gledala adaptacije koje su napravljene u "sam svoj majstor" metodama jer često ne uključuju promjene instalacija, a sfušane smrdljive sifone da ne spominjem. ako postoje one ventilacijske cijevi, obavezno provjeriti miris iz cijevi jer zna biti neki pogrešan spoj pa ljudima smrdi luk ili cigarete iz drugih stanova. raspitala bih se o međukatnoj konstrukciji (iako mnogu ljudi pojma nemaju o tome) jer o njezinoj vrsti i debljini ovisi mogućnost izvedbe nekih radova. izračunala bih koliko ima staklenih površina na kvadraturu stana, provjerila zaklanja li raslinje svjetlost i općenito došla u različita doba dana da provjerim osvjetljenje (volim svjetlost u stanu). provjerila bih što se čuje kroz prozor i koliko mi je to ugodno, a i dopiru li zvuci iz drugih stanova. pokušala bih uočiti ima li stan predviđene prostore za skladišni prostor (špajza, barem dva metra za ormare klasične dubine u spavaćoj sobi + komode, po mogućnosti prostor za veći plići ugradbeni ormar u hodniku), ima li u kupaonici dovoljno mjesta za perilicu, sušilicu i spremišni prostor. također, osim kvadrature soba jako je važan njihov oblik, posebno odnos dužine i širine.

u svim starijim zgradama raspitati se kad su mijenjane vertikale i krov te provjeriti u godišnjem izvještaju potrošnje pričuve na što odlazi lova. nije dobro ako puno novaca odlazi na popravke cijevi ili na čišćenje kanalizacije (općenito, na iste popravke koji se tijekom godine ponavljaju). provjeriti plaća li se iz pričuve neki kredit za veće radove i koliko dugo (vjerojatno do kraja isplate neće biti nikakvih većih radova).

izvan stana obavezno kamo puca pogled (park, druga zgrada ili derutne male kućice na čijem mjestu bi mogla niknuti zgradurina koja zaklanja sunce/pogled), koja je zona gradnje/zaštite na području, je li uredno oko smeća, ima li golubova u velikim količinama, dopire li odnekud čudnovat miris starog i vlage, deranje. ima li u blizini park/potočić/klupe. prošetati, sjesti na kavu, dolaziti redovito u kvart (znam, čudna sam ). s obzirom na to da sam puno na biciklu, važno mi je i da zgrada ima brzi priključak na neku biciklističku stazu ili splet manjih uličica.
kozmetika is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 10:47   #9
a ja sam mislila da sam ja zajebana

al super ste, dali ste mi nove ideje šta gledati
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 11:13   #10
Quote:
kozmetika kaže: Pogledaj post
u svim starijim zgradama raspitati se kad su mijenjane vertikale i krov te provjeriti u godišnjem izvještaju potrošnje pričuve na što odlazi lova. nije dobro ako puno novaca odlazi na popravke cijevi ili na čišćenje kanalizacije (općenito, na iste popravke koji se tijekom godine ponavljaju). provjeriti plaća li se iz pričuve neki kredit za veće radove i koliko dugo (vjerojatno do kraja isplate neće biti nikakvih većih radova).
za ovo kod predstavnika stanara ili?
-cOOkie- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 12:37   #11
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Hm, načelno je točno, ali ako je grijanje na toplanu, onda ne možeš puno birati.
To je samo u 2 kvarta moguće, koje ni ne gledamo.

Što se tiče održavanja, vidim da i prodavatelji osobno, a i agenti u startu kažu sve potrebno o samoj zgradi i njenim financijama, što je obnovljeno, a što se planira i da li je ili nije opterećeno većom pričuvom. U jednoj zgradi je recimo pričuva više nego prihvatljiva, a ima novi krov, kompletno obnovljeno stubište i ulaz, uskoro i fasadu... Dobro, Rijeka je za sad grad koji je povukao najviše sredstava za sufinanciranje obnove iz fondova, tako da je kod nas malo specifična situacija s tom problematikom.

Ovo što kaže kozmetika: jesu li balkoni i prozori lijepi i ja uvijek gledam, iako do kad nisam ovdje pročitala nisam bila ni svjesna da to napravim... 90% balkona (i cijelih stanova) je lišeno bilo kakvog ukusa, pa često vidiš meksičku sapunicu na turskim steroidima, ali ok, nađe se lijepih prizora i kompletnih zgrada.

Joj kako sam zaboravila, meni je jedna od najvažnijih stavki tlocrt i kakva je međukatna konstrukcija.
Ako nemaš namjeru imati neke zahvate u stanu bilo bi mi važno da kad vidim tlocrt gdje svaka soba ima vrata uz rub zida odmah vidim kako je totalno uništeno mjesto za potencijalni ormar/biblioteku/spremište 40 ili 60 cm dubine cijelom dužinom zida...
Možda ti je važno da li zgrada ima funkcionalan dimnjak za kruta goriva, ako imaš želje imati kamin...
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 07:52   #12
Općenita provjera prje odluke o kupovini:

provjera vlasništva, režija, uporabne i građevinske dozvole, en. certifikata, plana grada i budućih projekata u okolici zgrade, detajni obilazak zgrade i okoliša, analiza potencijalnih izvora buke u blizini, istraživanje što sve postoji u neposrednoj blizini, analiza tlocrta i rasporeda prostorija, razgovor sa susjedima, kopanje po forumima u potrazi za komentarima...

Detaljna provjera stana prije kupnje:

Pustiti vodu u svim skoljkama/bideima.
Provjeriti koliko dugo treba da dodje topla voda, zali se ako joj treba duze od 1min.
Zali se ako ti maksimalno topla voda nije dovoljno vruca.
Sve prozore i balkonska vrata, otvoriti/zatvoriti/staviti na oberliht.
Provjeriti da li prozorske klupice imaju dobar nagib da se kisa ne bi skupljala kod prozora.
Provjeriti da se rolete ne grebu prilikom spustanja i podizanja, provjeriti jel rolete zijevaju ili zapinju.
Provjeriti da li su zidovi svuda jednako pokreceni.
Provjeriti da li su sve fuge u redu.
Provjeriti jel se sva sobna vrata mogu zakljucati i ako su na magnet da li magnet dobro hvata.
Provjeriti da li je nagib plocica u kupaoni prema odvodu na podu i da li je nagib plocica na balkonu prema rupi za odvod.
Provjeriti nagib pločica na balkonu.
Provjeriti spremiste/garazu.
Provjeriti da li sva svjetla rade. Ja sam cak u svaku uticnicu ustekala fen i provjerila da li svugdje imam struje, hahaha.
Provjeriti da li svi kljucevi otvaraju vrata.
Provjeri da li lajsne od parketa negdje zijevaju. Provjeri da li parket negdje zijeva, da li se cuje u prazno.
Provjeri portafon, da li zvoni kad pozvonis i da li zvoni tvoje zvono ispred vrata.
Provjeri imaš li kaslić, da li uz stan dolaze svi potrebni ključevi (ulazna vrata od zgrade/spremišta/biciklarnika/garaže).

Vjerojatno sam nešto i zaboravila u svakom slučaju sav trud mi se isplatio jer sam zadovoljna odabirom stana
shelby-eleanor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 10:09   #13
Ima stvarno odlicnih savjeta. I ni jedan los.
Jedino ovo od shelby vrijedi ako je stan nov i ne mislite ga adaptirati.
Ako ga mislite adaptirati, sve to treba provjeriti prije nego sto platite radnike .
Ja bi još dodala da treba procitati temu: susjedi iz pakla. I onda naci nekoga poznatog u zgradi (uvijek netko od neoga zivi u zgradi) pa se malo raspitati. Pitati i upravitelja. Sigurno nekoga poznate tko ima istog upravitelja. I po tome kako se placa pricuva, moze se zakljucuti kakva je zgrada.
Moj prvi preduvijet bi bio da je sredeno vlasnistvo. Ne bi pristala ako nije rješena cestica i upisano etazno vlasnistvo. Nesto ne stima ako to nisu do sada napravili. Ili su stanari lijeni i nezainteresirani ili je pravno tesko za rijesiti. Urednost stubista i ulaznih vratiju u zgradu bi mi isto bila bitna. Tek nakon toga bi gledala tlocrt i orijentacijju. Preferirala bi dnevni dio na jug i da nisu svi prozori na jednoj strani (da se lako napravi propuh i provjetri stan; ako se radi o vecem stanu)
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 14:51   #14
Quote:
kozmetika kaže: Pogledaj post
. raspitala bih se o međukatnoj konstrukciji (iako mnogu ljudi pojma nemaju o tome) jer o njezinoj vrsti i debljini ovisi mogućnost izvedbe nekih radova.

u svim starijim zgradama raspitati se kad su mijenjane vertikale
.
Mislim da 99% vlasnika nema pojma ni kakva je međukatna konstrukcija ni kontrukcija općenito.
Iako je u valjda 99% stanova između 1970-1990 to monolitna armiranobetonska ploča (pa s donje strane možeš slobodno objestiti vreću za boks ).
U stanovima do 70tih se može naći svačega, i monolitnog betona, i betona sa raznoraznim ciglenim ulošcima (preteča FERT-stropa) i sitnorebrastog stropa.

Nisam još čuo da su u nekoj zgradi mjenjali vertikale vode i odvoda (makar bi u većini stariji od 40-50 to bilo pametno napraviti. A s obzirom da stanari kupaone obnavljaju svak za sebe , bez plana na "višoj" razini, onaj tko je friško obnovio kupaonu nikad neće bit zainteresiran za izmjenu verikale i novo razbijanje u svojoj kupaoni.

Quote:
Xanthe kaže: Pogledaj post
To je samo u 2 kvarta moguće, koje ni ne gledamo.
Ti govoriš o Rijeci, ja sam govorio za Zagreb. Da, čuo sam da je toplana u Ri besmisleno skupa.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 15:34   #15
Pretpostavljam da i ovu, kao i par ostalih tema stalkaju agenti za prodaju nekretnina, pa evo savjet: stavite tlocrt stana u oglase i što se vidi kroz koji prozor, a ne da uslikate close up slike očajnih bordura u kupaonici ili Prima regal za tv- treba mi stan, a ne ružan namještaj.


Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Ti govoriš o Rijeci, ja sam govorio za Zagreb. Da, čuo sam da je toplana u Ri besmisleno skupa.
O da... pričamo baš o svim budućim (mogućim) rješenjima grijanja i ovo gornje moramo odmah otpisati...
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 10:44   #16
Quote:
Xanthe kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da i ovu, kao i par ostalih tema stalkaju agenti za prodaju nekretnina, pa evo savjet: stavite tlocrt stana u oglase i što se vidi kroz koji prozor, a ne da uslikate close up slike očajnih bordura u kupaonici ili Prima regal za tv- treba mi stan, a ne ružan namještaj.
hahah.. da... mislim da bi tlocrt trebao biti obvezatni dio nekog oglasa.
super su mi slike balkona koje su slikane iz kosa, pa još iz neke žablje perspektive. ono.. šta mi skrivaš ispred?!
-cOOkie- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 16:22   #17
Ja sam u razgledavanje stanova isla oboruzana isprintanim tlocrtom (ako se agencija smilovala da ga objavi) i digitalnim metrom. Pa bi vrlo brzo provjerila realne dimenzije, visinu stropova i (sto je isto bitno) pozicije radijatora. Na tlocrtu su me samo zanimale vertikale i nosivi zidovi, ostalo smo ionako planirali renovirati u vecini pogledanih stanova, plus da li stolariju treba mijenjati odmah ili moze jos malo izdrzati...

Od kljucnih stvari treba provjeriti ima li zgrada biciklarnik, pregled spremista u podrumu (da li je odrzavano ili mracna rupa) i da li ima bnet ili optika u zgradi, zbog brzine interneta... Ja sam gledala stanove u kvartu pa sam sve znala o buci, parkiranju i sl...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 18:29   #18
Quote:
Xanthe kaže: Pogledaj post
savjet: stavite tlocrt stana u oglase i što se vidi kroz koji prozor...
bože, da, ovo je totalno bitno a tako malo oglasa to pokazuje. fotke stanova po noći, sa navučenim zavjesama...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 21:48   #19
Kako cete otkriti ima li u stanu mravi?
Kad dolazite u obilazak stana, prazan je, ali cim se uselite problemi s mravima.
Dobri su vam savjeti.
Liberata is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 22:51   #20
Quote:
-cOOkie- kaže: Pogledaj post
super su mi slike balkona koje su slikane iz kosa, pa još iz neke žablje perspektive. ono.. šta mi skrivaš ispred?!
Mi smo došli u takav stan (sa takvom slikom balkona) i skužili da se ispred radi podružnica za pečenje bureka.
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:34.