Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2017., 21:56   #401
Nevidjeno nasilje.
Moramo uvesti zakone protiv religijskog extremizma.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 14:40   #402
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Nevidjeno nasilje.
Moramo uvesti zakone protiv religijskog extremizma.
miran

Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Teško je srušiti kumir isusa u sebi. To mogu samo hrabri i iskreni (poput khulisa, sjene, derviša...). Opet, i to samo Bog zna (kad će ko). Volio bih da griješim u pogledu barmena.
Pa bi ti mene preobratio, jel? kao su ovi spomenuti, pa redom?
Da budem poput tebe. Neka, tu je meni dobro, danke. LP
Ja ne obraćam nikog. Ljudi ne obraćaju ljude. To je do Boga. On upućuje na pravi put koga On hoće, a ostavlja u zabludu koga hoće. Moje je da ti želium dobro i (ako pitaš) onda da ti najljepše odgovorim, a ako pak ne pitaš i ne želiš znati, onda mi je zabranjeno da ti namećem mišljenje. Ostalo nije do mene.

Ti imaš svoj račun sa Bogom, ja svoj. Niko za nikog neće polagati račun. LP
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 15:51   #403
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ja ne obraćam nikog. Ljudi ne obraćaju ljude. To je do Boga.
Nema Bog ništa sa tvojim [unutarnjim] obraćanjem, ako želiš Njemu ići, ići ćeš svojevoljno [da - ja to istinski želim, ne - ne želim to]. Ako Ga tražiš, On će ti se na neki način objaviti u samome tebi. Ne trebaš li Ga, neće ti doći jer ne želiš tako nešto. Imaš slobodu da odlučiš i ti si njezin autor harmonije.

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
On upućuje na pravi put koga On hoće, a ostavlja u zabludu koga hoće.
Zašto da te Bog stavi u zabludu?! Ako je to tako kako pričaš, onda svi nemaju jednake preduslove. To je dijametralno poruci o ljubavi Onoga koji je stvorio svoja bića. „Ovaj mi se ne sviđa, njega ću podvrgnuti problemu“?? To je identično ljudskim mislima. Da li Stvoritelj onda razmišlja kao čovjek? Ja mislim da je to nemoguće.

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 16:09   #404
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
miran

Ja ne obraćam nikog. Ljudi ne obraćaju ljude. To je do Boga. On upućuje na pravi put koga On hoće, a ostavlja u zabludu koga hoće. Moje je da ti želium dobro i (ako pitaš) onda da ti najljepše odgovorim, a ako pak ne pitaš i ne želiš znati, onda mi je zabranjeno da ti namećem mišljenje. Ostalo nije do mene.

Ti imaš svoj račun sa Bogom, ja svoj. Niko za nikog neće polagati račun. LP
Hayde kaze nisam ja to uradio nego Jackil .
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 16:14   #405
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Nema Bog ništa sa tvojim [unutarnjim] obraćanjem, ako želiš Njemu ići, ići ćeš svojevoljno [da - ja to istinski želim, ne - ne želim to]. Ako Ga tražiš, On će ti se na neki način objaviti u samome tebi. Ne trebaš li Ga, neće ti doći jer ne želiš tako nešto. Imaš slobodu da odlučiš i ti si njezin autor harmonije.



Zašto da te Bog stavi u zabludu?! Ako je to tako kako pričaš, onda svi nemaju jednake preduslove. To je dijametralno poruci o ljubavi Onoga koji je stvorio svoja bića. „Ovaj mi se ne sviđa, njega ću podvrgnuti problemu“?? To je identično ljudskim mislima. Da li Stvoritelj onda razmišlja kao čovjek? Ja mislim da je to nemoguće.

LP
Imaju dvije vrste ljudi odgovorni i neodgovorni.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 16:42   #406
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
On upućuje na pravi put koga On hoće, a ostavlja u zabludu koga hoće.
Zašto da te Bog stavi u zabludu?! Ako je to tako kako pričaš, onda svi nemaju jednake preduslove. To je dijametralno poruci o ljubavi Onoga koji je stvorio svoja bića. „Ovaj mi se ne sviđa, njega ću podvrgnuti problemu“?? To je identično ljudskim mislima. Da li Stvoritelj onda razmišlja kao čovjek? Ja mislim da je to nemoguće. LP
Ovo su veoma dobra pitanja. Odgovor je lagan, ali potrebno je znanje o Knjizi. Evo odgovora. Bog neke ljude ostavlja u zabludi, dok neke druge upućuje na pravi put. Ali, to nije zato što nam daje nejednake šanse, ili što razmišlja kao čovjek. On ostavlja u zabludi one koji svojim ružnim postupcima (osobiti podrugljivošću ili nasiljem), zasluže da ih Bog ne uputi. Dva ajeta ovo koncizno objašnjavaju:
2,26. On mnoge u zabludi ostavlja, a mnogima na pravi put ukazuje. A u zabludi ostavlja samo velike grešnike, 2,27. koji krše već čvrsto prihvaćenu obavezu prema Bog, i koji prekidaju ono što je Bog naredio da se održava, i koji prave nered na Zemlji; oni će nastradati.
Ovo znači da ljudi skloni nasilju, osobito podrugljivci, kao i oni koji ne žele red na zemlji, već žele nered - takve Bog ostavlja u zabludi i to je, u neku ruku, njihov vlastiti izbor. Ostaju u zabludi zahvaljujući svojim postupcima, a ne tome to je Bog nepravedan. Baš zato što se Bog ne upliće u čovjekov izbor, nego mu daje slobodu, tako mora biti. I samo tako je i Pravedan.

Ljudi koje Bog ostavlja u zabludi, nikad se npr. ne zapitaju nad svojim postupcima, nadmeni su, oholi, puni sebe, izruguju se vjernicima... a dragi Bog ih onda ostavlja u njihovom uvjerenju (tj. u njihovoj zabludi), jer oni nisu pokucali na Vrata Božćije milosti. Božija zamka je žešća od njihovih luklavstava.

Evo još jedan hadis-kudsi koji sve ovo objašnjava veoma uspješno. Muhammed a.s. kaže da je dobri Bog rekao: "Koji čovjek prema meni ide jedan korak, Ja idem prema njemu za dva koraka. Ali onaj ko ide od Mene, Ja stojim u mjestu". Po meni, ovaj hadis kvalitetno objašnjava zašto neki ljudi ostaju u zabludi, a neke, pak, Bog upućuje ka Sebi. LP
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 17:24   #407
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ovo su veoma dobra pitanja. Odgovor je lagan, ali potrebno je znanje o Knjizi.
Postoji zakon sjetve i žetve, kako siješ to ćeš požnjeti, u svim religijama, ali i u zdravom logičkom promišljanju [univerzalna matrica]. Tvoj post se bitno razlikuje od onoga skraćenog posta gore iznad. Ja sam pojasnio da tako to ne funkcionira kako si kratko napomenuo, funkcionira isključivo onako kako se čovjek postavi, i tu Bog Stvoritelj stoji po strani, ne pača se u ljudske odluke – što govori da ljudski postupak sam sebe osuđuje, jer je izvan toka. Čovjek određuje sudbinu, Stvoritelj potvrđuje ljudsku namjeru. To je i poanta mog gornjeg upisa, tebi.

Sem toga, napomenuo si to ljudsko licemjerje, zlobu, i negativnosti, pa ipak – ljudi se skrivaju iz „svetih riječi“ i dalje čine isto, misleći da su zadovoljili Božju normu ponavljanja [istih rečenica]. Zato ću spomenuti jednu vrlo korektnu misao: „Pogledaj u sebe, i saznat ćeš“.

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 17:42   #408
Krscanski apsolutizam je ista pogreska kao i Islamski ..

To proizlazi iz interpretacije knjige.

Isus je dosao bolesnima a ne zdravima i onda ti bolesni idu cijepiti zdrave da im treba Isus.
TU je uzrok problema.

A tko su zdravi o tome se ne govori jer je zavladao apsolutizam Isusa i trebaju biti svi bolesni.

Ne trebamo mi ni Isusa ni Muhameda to vama treba i drzite se toga koje je samo za vas i dugo cege trajati nece se dovoditi u pitanje religija uopce.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 17:50   #409
Istina. Niean živ čoek ne treba isusa a muhameda još manje.

Ali - potreban je Jehošua.
____________________
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 19:47   #410
Nauci se postovati neciji odabir..Nitko nije rekao da tebi ne treba.

Ovo je klasican primjer zla religije kad se zeli nametnuti vlastiti svjetonazor.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 04:36   #411
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Postoji zakon sjetve i žetve, kako siješ to ćeš požnjeti, u svim religijama, ali i u zdravom logičkom promišljanju [univerzalna matrica]. Tvoj post se bitno razlikuje od onoga skraćenog posta gore iznad.
Pa u skraćenom sam samo rekao da "On upućuje na pravi put koga On hoće, a ostavlja u zabludu koga hoće", a u ovom dužem sam to pojasnio, jer si postavio pitanje a zašto to Bog čini, ne daje li nam time jednake šanse.. tako nekako si pitao. U biti, poruka oba moja posta je ista.

Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Ja sam pojasnio da tako to ne funkcionira kako si kratko napomenuo, funkcionira isključivo onako kako se čovjek postavi, i tu Bog Stvoritelj stoji po strani, ne pača se u ljudske odluke – što govori da ljudski postupak sam sebe osuđuje, jer je izvan toka. Čovjek određuje sudbinu, Stvoritelj potvrđuje ljudsku namjeru. To je i poanta mog gornjeg upisa, tebi.
ja vidim da slično mislimo, u vezi toga. Džennet i džehemmen su čovjekov izbor.
Zato dragi Bog u časnom kur'anu i kaže: "A bezevjernike obraduj kaznom nesnosnom!" (K 9,3)
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Sem toga, napomenuo si to ljudsko licemjerje, zlobu, i negativnosti, pa ipak – ljudi se skrivaju iz „svetih riječi“ i dalje čine isto, misleći da su zadovoljili Božju normu ponavljanja [istih rečenica]. Zato ću spomenuti jednu vrlo korektnu misao: „Pogledaj u sebe, i saznat ćeš“. LP
Da, mnogi će biti iznenađeni gore. Možda i ti i ja. Da nas dragi Bog sačuva iskušenja, amin.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 17:53   #412
Kudum,ja mislim da zapad nema tako ozbiljnog kritičara Kurana iz razloga toga što ne shvaćaju tu vjeru ozbiljno,pa stoga i nemaju potrebe kritizirati.Nije zapad koljevka Islama.
sanlukmarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 17:59   #413
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Krscanski apsolutizam je ista pogreska kao i Islamski ..

To proizlazi iz interpretacije knjige.

Isus je dosao bolesnima a ne zdravima i onda ti bolesni idu cijepiti zdrave da im treba Isus.
TU je uzrok problema.

A tko su zdravi o tome se ne govori jer je zavladao apsolutizam Isusa i trebaju biti svi bolesni.

Ne trebamo mi ni Isusa ni Muhameda to vama treba i drzite se toga koje je samo za vas i dugo cege trajati nece se dovoditi u pitanje religija uopce.
Kažete da ne trebate,ali da ne trebate,ne biste visili na religijskim forumima
sanlukmarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 21:42   #414
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Pa u skraćenom sam samo rekao da "On upućuje na pravi put koga On hoće, a ostavlja u zabludu koga hoće", a u ovom dužem sam to pojasnio, jer si postavio pitanje a zašto to Bog čini, ne daje li nam time jednake šanse.. tako nekako si pitao. U biti, poruka oba moja posta je ista.
Slično je to, da, samo što ja imam mišljenje da bi to bilo nelogično da Stvoritelj nekoga upućuje na bilo šta. Ti kao čovjek vršiš primarni cilj za korist vlastite duše. Ne djeluje Bog odmah, niti se upliće u život čovjekov, teološke misli su knjižni oblici forme; dakle da razjasnim, ti kao individua imaš svoj put. Hoćeš li ga ostvariti, ovisi samo od tebe. U onoj poslovici „pomozi si sam i Bog će ti pomoći“ upravo na to se nadovezuje; ti si taj koji želiš ili ne želiš neki čin. Kada ništa ne djeluje, tj kad je čovjek inferista i ne želi poduzimati ništa, onda ništa niti ne dobija.

Ako je Stvoritelj po „svojoj odluci“ željan da uradi svoj sveti naum, On će to učiniti bez obzira dal ti misliš da je to ispravno; ovdje npr preferiram na rane SZ proroke, kojima je dodijeljivana uloga. Oni ljudi koji ne žele nikakove promjene [na sebi] oni ništa i ne dobivaju na zemlji. Ti si meni objasnio šta piše u tvojoj Knjigi, a ja tebi naglašavam čisto iz svog uma, bez religijskog stanja.

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Da, mnogi će biti iznenađeni gore. Možda i ti i ja. Da nas dragi Bog sačuva iskušenja, amin.
Kao ja što sam bio iznenađen, šta sam vidio (gore). Ovdje se svašta ljudima pričinja. Ali kako si sam ovo lijepo zadnje objasnio, od iskušenja i zloga da nas sačuva, to je to.

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 02:45   #415
Quote:
sanlukmarin kaže: Pogledaj post
Kudum,ja mislim da zapad nema tako ozbiljnog kritičara Kurana iz razloga toga što ne shvaćaju tu vjeru ozbiljno,pa stoga i nemaju potrebe kritizirati.
Pa super onda, što nas niko ne shvaća ozbiljno. I ja bih volio to.

Quote:
sanlukmarin kaže: Pogledaj post
Nije zapad koljevka Islama.
Islam ima ishodište u Tvorcu. Ka Njemu vodi - i Istok, i Zapad, i Sjevec, i Jug, i oba pola.

Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Slično je to, da, samo što ja imam mišljenje da bi to bilo nelogično da Stvoritelj nekoga upućuje na bilo šta. Ti kao čovjek vršiš primarni cilj za korist vlastite duše. Ne djeluje Bog odmah, niti se upliće u život čovjekov, teološke misli su knjižni oblici forme; dakle da razjasnim, ti kao individua imaš svoj put. Hoćeš li ga ostvariti, ovisi samo od tebe. U onoj poslovici „pomozi si sam i Bog će ti pomoći“ upravo na to se nadovezuje; ti si taj koji želiš ili ne želiš neki čin. Kada ništa ne djeluje, tj kad je čovjek inferista i ne želi poduzimati ništa, onda ništa niti ne dobija.
To nije nelogično! Nisi uspio objasniti zašto je to nelogično. Ništa Bez čovjeka, to stoji. To je ikram (poštovanje) koje je Bog dao čovjeku - da prvi pokuca. Ali ipak, ništa ni bez Božije volje, u konačnici. Muslimani tako vjeruju. Zato Boga molimo za uputu na pravi put, i da nas sačiuva od iskušenja koja ne možemo podnijeti.

Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Ako je Stvoritelj po „svojoj odluci“ željan da uradi svoj sveti naum, On će to učiniti bez obzira dal ti misliš da je to ispravno; ovdje npr. preferiram na rane SZ proroke, kojima je dodijeljivana uloga. Oni ljudi koji ne žele nikakove promjene [na sebi] oni ništa i ne dobivaju na zemlji.
To stoji. Kada idemo ka Bogu za korak, On ka nama ide za dva koraka. Ali ako idemo od Boga za korak, Bog stoji u mjestu. Drtugim rijelčima, Bog se ne miješa u naš izbor jer poštuje slobodu koju imamo. Svakome je dao slobodu da bira sebi put. A pomaže, ako mu se obratimo. Neki se i ne obraćaju, a to Bog nije kriv jer da je htio stvorio bi nas kao robote sa unaprijed usađenim izborom. A nije.

Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Ali kako si sam ovo lijepo zadnje objasnio, od iskušenja i zloga da nas sačuva, to je to. LP
Amin. LP.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 12:51   #416
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Nisi uspio objasniti zašto je to nelogično.
? Zar nisam.

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 13:59   #417
Quote:
sanlukmarin kaže: Pogledaj post
Kažete da ne trebate,ali da ne trebate,ne biste visili na religijskim forumima
Ja nisam ateista.

Izvisio si.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 14:00   #418
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Slično je to, da, samo što ja imam mišljenje da bi to bilo nelogično da Stvoritelj nekoga upućuje na bilo šta. Ti kao čovjek vršiš primarni cilj za korist vlastite duše. Ne djeluje Bog odmah, niti se upliće u život čovjekov, teološke misli su knjižni oblici forme; dakle da razjasnim, ti kao individua imaš svoj put. Hoćeš li ga ostvariti, ovisi samo od tebe. U onoj poslovici „pomozi si sam i Bog će ti pomoći“ upravo na to se nadovezuje; ti si taj koji želiš ili ne želiš neki čin. Kada ništa ne djeluje, tj kad je čovjek inferista i ne želi poduzimati ništa, onda ništa niti ne dobija.

Ako je Stvoritelj po „svojoj odluci“ željan da uradi svoj sveti naum, On će to učiniti bez obzira dal ti misliš da je to ispravno; ovdje npr preferiram na rane SZ proroke, kojima je dodijeljivana uloga. Oni ljudi koji ne žele nikakove promjene [na sebi] oni ništa i ne dobivaju na zemlji. Ti si meni objasnio šta piše u tvojoj Knjigi, a ja tebi naglašavam čisto iz svog uma, bez religijskog stanja.
Ovo i meni izgleda prihvatljivo i logično...

Ali, u nauku o predestinaciji, o kojem razgovarate, dva su krajnja stajališta (govorim za kršćanstvo)... jedno, od pelagijanaca, predodređenje čovjeka vidi isključivo u njegovim dobrim djelima i slobodnoj volji... a drugo, koje ih potpuno isključuje kao bitne u zadobivanju Božje milosti (kalvinisti i jansenisti, vjerojatno i Luther).
Katoličko je stajalište u sredini između ova dva...

Quote:
sanlukmarin kaže: Pogledaj post
Kudum,ja mislim da zapad nema tako ozbiljnog kritičara Kurana iz razloga toga što ne shvaćaju tu vjeru ozbiljno,pa stoga i nemaju potrebe kritizirati.Nije zapad koljevka Islama.
Ne bih se složio... interes varira, motiviran možda svjetovnim (političkim) razlozima, ali zadnjih desetljeća raste.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 14:19   #419
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ovo i meni izgleda prihvatljivo i logično...

Ali, u nauku o predestinaciji, o kojem razgovarate, dva su krajnja stajališta (govorim za kršćanstvo)... jedno, od pelagijanaca, predodređenje čovjeka vidi isključivo u njegovim dobrim djelima i slobodnoj volji... a drugo, koje ih potpuno isključuje kao bitne u zadobivanju Božje milosti (kalvinisti i jansenisti, vjerojatno i Luther). Katoličko je stajalište u sredini između ova dva...
Čovjek sam odabire kako će živjeti, ima slobodnu volju. To što Knjige govore, to je njihova teologija a ne realnost. Ako čovjek ne bi imao slobodu izbora, bio bi samo rob. Ako pak nije rob i ako može samostalno odlučiti, tada teološki termin nema podlogu, to je poput naturanja ropstva koja je po meni neprihvatljivo ljudskoj duši da sama gradi i uči.

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 14:31   #420
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Čovjek sam odabire kako će živjeti, ima slobodnu volju. To što Knjige govore, to je njihova teologija a ne realnost. Ako čovjek ne bi imao slobodu izbora, bio bi samo rob. Ako pak nije rob i ako može samostalno odlučiti, tada teološki termin nema podlogu, to je poput naturanja ropstva koja je po meni neprihvatljivo ljudskoj duši da sama gradi i uči.

LP
Naravno, možemo i smijemo odabrati... za to snosimo i odgovornost.

Međutim, navedeno ne znači kako su teološki termini općenito neka besmislena igra riječi... ovi koncepti su nastajali s razlogom.

LP
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:55.