Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2018., 23:27   #1
SSD backup ili clone?

Da ubrzam komp kupio sam Kingstonov SSD 120 GB. Ništa - jedva da je malo brži nego prije . Sad pitanje - imao sam backup win 10 na vanjskom disku pa sam to prebacio na SSD. To sam izveo s AOMEI data backuperom koji mi je ponudio nešto- ne sjećam se šta - što se radi kod backupa na SSD pa sam to prihvatio. OK -windowsi rade ali nema bitne razlike.
Malo sam njuškao (naknadno, naravno) pa sam primjetio da se uvijek kod prebacivanja na SSD govori o kloniranju sistema a ne o backupu. Da li je to možda razlog sporijeg rada ( ne kužim razliku )
grgur is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 11:55   #2
Najbolje bi ti bilo prije da formatiras hard disk tj ssd i puknes gore friške windowse, obavezno prije toga u BIOSU pogledaj da li ti je kontroler namjesten na AHCI načinu. Mozes jos napraviti test sa crystal disk mark pa vidjeti kakve su brzine ssd-a.

CrystalDiskMark 6.0.0

https://crystalmark.info/download/index-e.html
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 13:34   #3
Dobio sam ovo.Je li to OK?

Zadnje uređivanje grgur : 10.01.2018. at 13:37. Reason: nije to to
grgur is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 14:37   #4
Ne ne To je crystal disk info, hdd/ssd stanje.. da li je sve u redu sa hdd/ssd. To nije program koji mjeri brzinu citanja i pisanja (benchmark)

ovo skini: crystal disk mark. https://www.youtube.com/watch?v=l2nJvwBW5yo

https://crystalmark.info/download/index-e.html

[2017/11/05] CrystalDiskMark 6.0.0 - History
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 14:57   #5
Ovo?
[IMG][/IMG]
grgur is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 15:08   #6
Uhh, stari tebe nesto ocito zeza, ja imam skoro dupli score od tebe a imam ocz vertex 4. Mislim da je najbolje da napravis format c particije i onda gore puknes windowse friške te napravis ponovno benchmark sa programom. Jer koliko vidim u proslom programu (crystal disk info) tamo pise da imas ukopcan sata kabel u 6gbps brzini sto je odlicno.. Tako da ti formatiranje ssda je poželjno.


__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 15:25   #7
Muka mi je od gomile programa koje treba reinstalirati.Zato me i zanimala razlike backup - clone. Može li ovako: windowse kloniram na HD, formatiram SSD pa kloniram sa HD na SSD?Ili kloniram backup koji imam na vanjskom disku?
grgur is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 15:27   #8
Šta ti znači "napravis ponovno benchmark sa programom"?
grgur is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 16:11   #9
Quote:
grgur kaže: Pogledaj post
Muka mi je od gomile programa koje treba reinstalirati.Zato me i zanimala razlike backup - clone. Može li ovako: windowse kloniram na HD, formatiram SSD pa kloniram sa HD na SSD?Ili kloniram backup koji imam na vanjskom disku?
Ne jer ti kloniranje klonira i sve moguće probleme, zato se i savjetuje format i instalacija sve ponovo.
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 16:45   #10
Super. Pa idem se igrati Šta je tu je. Ipak hvala.
grgur is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 19:40   #11
Jbg, upravo kak je kolega rekao, kloniranje znaci klonira svaki moguci problem, virusi, i ostale pizdarije, koliko god programa imao ja to nikad nebi napravio, nije mi to to. Al svako ima svoje..
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 19:51   #12
Kao što rekoh, gadi mi se ali ako to ne napravim čemu sam dao 400 kn za SSD. Hvala obojici.
grgur is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 21:07   #13
Samo 400kn za ssd, a kojem se tocno modelu radi, znam da je kinston ali koji?
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 01:34   #14
Kingston SA400S37120G

Nakon čiste instalacije imam ovo

grgur is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 13:41   #15
Hmm, koju maticnu plocu imas? Napisi proizvodac i model, mozda si stavio sata kabel u 3gb/s port.
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 00:11   #16

Nema šanse da sam nešto krivo stavio jer nemaš izbora.

Jedino....Podatkovni kabel ima dva mjesta .HDD je na kraju kabla a SSD je prije njega. Jedino sam to mogao zabrljati. Tako mi ide cijeli život - kad su šanse 50:50 ja odaberem krivo.
grgur is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 00:25   #17
grgur is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 10:11   #18
Quote:
grgur kaže: Pogledaj post
Jedino....Podatkovni kabel ima dva mjesta .HDD je na kraju kabla a SSD je prije njega. Jedino sam to mogao zabrljati. Tako mi ide cijeli život - kad su šanse 50:50 ja odaberem krivo.
Koliko se sjećam, P35 chipset ima SATA II (300 MB/s).
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 10:19   #19
Stvar je u SATA kontroleru na matičnoj. Nećeš na toj matičnoj dobiti veću brzinu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 10:47   #20
grgur, sorry što si zbog mene instalirao friške windowse, ali nažalost kako su i kolege prije ovoga posta napisali, imaš samo sata II propusnost na maticnoj ploči tj 3gb/s sata konektor i zbog toga imaš u crystal disku mark "slab" rezultat, pošto se to ipak radi o dosta staroj konfiguraciji koju imas nije to niš čudno, samo ti SSD neće raditi punom brzinom kako je i dizajniran.

Kada ces kupovati novu maticnu plocu, procesor i ram memoriju imati ces matičnu ploču sa sata III konektorom tj 6gb/s. Sve u svemu jedino je pozitivna strana kada ces kupiti nove komponente SSD ces bez problema moci prenjeti u novi komp
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:03.