Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2005., 22:41   #41
Quote:
Basta kaže:
Ajoj "trauma" oko blagoslova...

U mojoj župi se svake godine napominje povodom blagoslova da se prilozi ne skupljaju.
Kod mene u zupi svecenik svake godine naglasi da ne moramo cekati blagoslov kuca da bi dali obiteljski dar, vec ga mozemo dati i ranije...
Palle is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2005., 10:11   #42
Quote:
Plavi Duh kaže:
Fascinantno! Tema je o blagoslovu kuća i ja dam primjer gdje je to elegantno riješeno, ali onda…

Tu nema smisla dužit. Pozdrav tebi!

dušice, imam ja podosta godina i iskusva na leđima.
uostalom, jedno su pravila a drugo praksa...
a praksa ne ide mimo pravila ako baš ne mora.....


dakle.... iskustva su različita.

__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2005., 10:14   #43
još samo ovo.... svećenik zaslužuje svoju plaću i darivanje za božić ima smisla ako taj svećenik živi isključivo od priloga....
sad plaću imaju od države, a prilozima namiruju neke druge crkvene i svoje potrebe...



a postoje i bogate i siromašne župe, pa ni pravila silom prilika ne mogu biti ista.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2006., 20:36   #44
Mama mi je pričala što joj se dogodilo ove godine. Došao je novi župnik blagoslovit stan, a ona je pripremila novac u koverti.
I na kraju, ona njemu da tu kovertu, a ovaj neće.
Kaže, gospođo, pa rekli smo na misi da od penzionera nećemo uzimat.
Moja mama skoro pala u nesvijest. To se nikad prije nije dogodilo, a pripada istoj župi već 35 godina valjda.
Kaže ona njemu, molim vas, uzmite.
Uglavnom, nevoljko je na kraju ipak uzeo jer ga nije puštala. To je bilo prvi puta u njezinom životu da je svećenik izričito odbijao uzeti novac.
Blaise is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2006., 21:42   #45
Quote:
Blaise kaže:
Mama mi je pričala što joj se dogodilo ove godine. Došao je novi župnik blagoslovit stan, a ona je pripremila novac u koverti.
I na kraju, ona njemu da tu kovertu, a ovaj neće.
Kaže, gospođo, pa rekli smo na misi da od penzionera nećemo uzimat.
Moja mama skoro pala u nesvijest. To se nikad prije nije dogodilo, a pripada istoj župi već 35 godina valjda.
Kaže ona njemu, molim vas, uzmite.
Uglavnom, nevoljko je na kraju ipak uzeo jer ga nije puštala. To je bilo prvi puta u njezinom životu da je svećenik izričito odbijao uzeti novac.

onda će uskoro počet sunce izlazit na zapadu

aaaaaaaaaaaaaaaa upomoć gotovi smo




Kod mene je normalno uzeo pare. Pa to mu i nije neka lova budući da su u crkvi kod mene još davno riknule orgulje a nove dođu cca kojih 50 000 laganih eura
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2006., 22:16   #46
Prekrasan trenutak, uz napomenu, da je (po mome misljenju) mozda krivi izraz blagoslov kuca, ja bi ga radije nazvala blagoslovom ukucana, jer se blagoslivljaju osobe koje stanuju u toj kuci a ne zidovi, zbog toga mi je iznimno drago i lijepo prisustvovati samom blagoslovu.

Ne vidim nista lose u placanju, dapace, sve svecenike koje poznajem zive vrlo skromno a sam novac koji se skuplja prilikom blagoslova ne ide u zupe, kako vecina to misli, vec u biskupije koje tim novcem raspolazu. Velika vecina tog novca ide u obnavljanje i gradnju crkvi, zupnih ureda itd.....

Sve u svemu, iskreno se radujem skorasnjem blagoslovu.
SNUPI is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2006., 22:20   #47
Quote:
SNUPI kaže:
Prekrasan trenutak, uz napomenu, da je (po mome misljenju) mozda krivi izraz blagoslov kuca, ja bi ga radije nazvala blagoslovom ukucana, jer se blagoslivljaju osobe koje stanuju u toj kuci a ne zidovi, zbog toga mi je iznimno drago i lijepo prisustvovati samom blagoslovu.

Ne vidim nista lose u placanju, dapace, sve svecenike koje poznajem zive vrlo skromno a sam novac koji se skuplja prilikom blagoslova ne ide u zupe, kako vecina to misli, vec u biskupije koje tim novcem raspolazu. Velika vecina tog novca ide u obnavljanje i gradnju crkvi, zupnih ureda itd.....

Sve u svemu, iskreno se radujem skorasnjem blagoslovu.


Financije su centralizirane i to nikako nije dobro Sad za svaki drek treba moliti kod nadbiskupije kao davno nekada a moj župnik im već godinama tupi da trebaju nove orgulje jer su ove riknule već davno. A nitko na Kaptolu nit da bi prstom mrdnuo nego župnik moli firme i obrte po kvartu da nekaj doniraju. A njih zaboli...
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2006., 10:49   #48
Quote:
mobyXXL kaže:
Financije su centralizirane i to nikako nije dobro Sad za svaki drek treba moliti kod nadbiskupije kao davno nekada a moj župnik im već godinama tupi da trebaju nove orgulje jer su ove riknule već davno. A nitko na Kaptolu nit da bi prstom mrdnuo nego župnik moli firme i obrte po kvartu da nekaj doniraju. A njih zaboli...

konačno su centralizirane i to je dobro jer otud su osigurani ostarjeli svećenici, fratri i časne...



što do sada nije bio slučaj....jer su svećenici bili jako škrti da daju prilog u zajedničku kasu...



nisu orgulje najvažnije, ali ako jesu možda može dobiti što i iz fonda za kulturu....


a postoje li uopće orguljaši....


i njih je sve manje, a ako ih ima neka se i oni malo okrenu oko sebe, a ne člekaju sve od crkve....



uostalom. ako vjernicima nije stalo ....kome će drugom...


nek te orgulje budu planirane na dulji rok...i škrabica samo za njih....kao i račun u banci....pa redovni izvještaji o prikupljenim prilozima....i da vidiš da će ljudi davati.

naime, ljudima je već dosta davanja a nitko ih više ne šljivi kad treba položiti račune...


uostalom, koliko znam popstoje i laički crkveni odbori, do svećenika je i da oni potanu aktivniji....
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2006., 11:56   #49
Quote:
Dunj@ kaže:

nisu orgulje najvažnije, ali ako jesu možda može dobiti što i iz fonda za kulturu....
Pa nek si kupe sitisajzer na placu za 100 kuna!!
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2006., 18:11   #50
kod mene nema ulaza u kuću jer je majstor određival tarife prema stupnju imućnosti. tarife 100, 200 i 300 kn su definirane i moralo se strogo voditi računa da se ispoštuje. ako nisi dao koliko je tarifa onda si dobio usmeni prigovor. zato, no entry....dok ne crkne i ne dođe neki pošteniji
__________________
nema problema
da lee boor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2006., 20:12   #51
Quote:
fratar kaže:
Moj prvi «blagoslov kuća» je neslavno završio. Točnije, prije je završio nego što je uopće i počeo. Bogoslov sam, tako da idem na ispomoć samo uz odobrenje župnika . Prije par godina trebalo je ići na ispomoć u jedno siromašno selo u istočnoj Slavoniji. Drugi su mi pričali, iz svoga iskustva, da su ljudi tamo jako siromašni, da u nekim kućama još uvijek imaju zemljane podove. Da im je u nekim kućama gdje ima puno djece došlo da oni njima daju novac a ne još da uzmu tu kovertu na stolu.
I tako, kada je u jednom kratkom, usputnom razgovoru oko odlaska na ispomoć, svećenik također rekao da su ljudi u tome selu vrlo siromašni., rekao sam mu da ako vidim da su stvarno jako siromašni da neću uzeti novce od njih. On se tada jako naljutio i rekao mi da bi ih time ja povrijedio. Vidio sam da nema smisla da mu objašnjavam da ipak imam osjećaj za ljude, da ipak znam razlikovati tko na silu ostavlja te novce, iako ne treba ostaviti ni lipe, a tko, iako mu taj novac puno znači, s ponosom ostavlja.
I tako, te godine nisam ni išao na «blagoslov kuća», jer mi je taj svećenik to zabranio. Bio sam malo povrijeđen i zbunjen, ali i dalje sam ostao pri svome stajalištu. Iduće godine sam išao u «blagoslov kuća», no, o tom potom…
Radi po svojoj savjesti. To ti je najbolje.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2006., 20:22   #52
Quote:
leon_zg kaže:
godisnji blagoslovi mi nikada nisu bili jasni.. svaka cast tome i to je super stvar za vjernike, ali preme meni, samo jednom...
inace mi zdrava logika nalaze da je prema tome "rok trajanja" navedenog godinu dana.?!?!
znamo svi dobro da nije, ali se svecenici postavljaju tako ne bi li izmuzli sto vise love od vjernika...
i koje su to gluposti da se za godisnjeg blagoslova vjernici i zupnik druze, upoznaju, i tome sl.. koji vam je? zamislite da imate prijatelja/poznanika kojeg vidite jednom godisenje na 15ak minuta.... iz takve bi komunikacije puno saznali o nekome i utvrdili svoj odnos...
btw, isus nikad nije rekao da se jednom godisnje blagoslivljaju vjernici..
ljudi, opametite se ili nastavite donirati u izgradnju crkve, sjemenista (citaj: novog auta i inog luksuza)
ciaos!
Pa meni nalaže zdrava logika da blagoslov traje tjedan dana ili ovisi već koliko često ideš na misu.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2006., 20:26   #53
kod mene je sve bilo cool.
svećo je došao malo popričao, izmolio i otišao i naravno uzeo pare (tarife nema - može od 0kn do 1.000.000.000.000.000.000.000.000...kn-)
 
Odgovori s citatom
Old 07.01.2006., 20:31   #54
Quote:
mobyXXL kaže:
onda će uskoro počet sunce izlazit na zapadu

aaaaaaaaaaaaaaaa upomoć gotovi smo




Kod mene je normalno uzeo pare. Pa to mu i nije neka lova budući da su u crkvi kod mene još davno riknule orgulje a nove dođu cca kojih 50 000 laganih eura
Ja mislim da trebaš dodati još jednu nulu na taj iznos.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2006., 20:34   #55
Quote:
beebop kaže:
Pa nek si kupe sitisajzer na placu za 100 kuna!!

pa to su i napravili i to je kuratz. Pa to je nula, nijedan instrument se ne može uspoređivati s orguljama

A one kod mene u župi postoje par sto godina, skoro od osnutka. I uvijek su se uzimale druge kad su stare bile na izdisaju sa 500 popravaka na grbači.

Al ne, sada se šatro nema al zato on mora svu lovu dat u nadbiskupiju da bi se gradila čudovišta od vojnih ordinarijata, one odvratne spodobe od crkve na Ferenščici, pa ono na Jarunu ili pak golemi pastoralni centar na Savici da bi u takve crkve dolazilo 15 ljudi nedjeljom na misu jerbo je to ipak urbana sredina a većina crkava oko moje na periferiji su u užasnom stanju love kao nema, naravno na misama se tiskamo koliko nas ima al nema love za nove klupe, orgulje, ak treba novo zvono itd.
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2006., 20:36   #56
Quote:
juanpablom kaže:
Ja mislim da trebaš dodati još jednu nulu na taj iznos.

neznam naš župnik je rekao par desetaka tisuća eura pa naviše no mislim da prebogatoj zagrebačkoj nadbiskupiji to nije problem, ali eto kao nema se love Ma koga oni to lažu kao da neznam da su puni para a župe dobijaju mjesečno neki sitniš s kojim si rit možeš obrisat.
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2006., 20:40   #57
Quote:
Dunj@ kaže:
konačno su centralizirane i to je dobro jer otud su osigurani ostarjeli svećenici, fratri i časne...



što do sada nije bio slučaj....jer su svećenici bili jako škrti da daju prilog u zajedničku kasu...



nisu orgulje najvažnije, ali ako jesu možda može dobiti što i iz fonda za kulturu....


a postoje li uopće orguljaši....

....

pa postoje orguljaši pa nemre župnik istodobno svirat i držat misu

A financije su centralizirali iz razloga da svećenici više ne kupuju bijesne pile od crkvenog novca umjesto da su gledali koliko tko od njih radi i kaj si je priuštil. A ovaj naš vozi zasad malu Fiesticu staru dobrih desetak godina a dosad je sve od milodara išlo na uređenje crkve. Odsad ak se i raspadat počne nebumo niš dobili. Al jebiga bitniji su vojni ordinarijati :2up:
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2006., 08:45   #58
jeeee, da ste bili aktivni u crkvi kak se i šika - ne biste imali tih problema jer biste znali koliko, kako se i zašto određuje tarifa....



naročito ovo zašto....
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2006., 08:48   #59
doitle, molite boga da ne zatrebate svećenika, jer ne mora doći...a ne možete dovesti drugog....svećenici imnaju strogo određene svoje župe...


žalite se nadležnom biskupu....žalba po žalba.... i vaš svećenik dobije premještaj, a vi drugog... moguće i goreg svećenika:2up:
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2006., 09:13   #60
Quote:
fratar kaže:
Moj prvi «blagoslov kuća» je neslavno završio. Točnije, prije je završio nego što je uopće i počeo. Bogoslov sam, tako da idem na ispomoć samo uz odobrenje župnika . Prije par godina trebalo je ići na ispomoć u jedno siromašno selo u istočnoj Slavoniji. Drugi su mi pričali, iz svoga iskustva, da su ljudi tamo jako siromašni, da u nekim kućama još uvijek imaju zemljane podove. Da im je u nekim kućama gdje ima puno djece došlo da oni njima daju novac a ne još da uzmu tu kovertu na stolu.
I tako, kada je u jednom kratkom, usputnom razgovoru oko odlaska na ispomoć, svećenik također rekao da su ljudi u tome selu vrlo siromašni., rekao sam mu da ako vidim da su stvarno jako siromašni da neću uzeti novce od njih. On se tada jako naljutio i rekao mi da bi ih time ja povrijedio. Vidio sam da nema smisla da mu objašnjavam da ipak imam osjećaj za ljude, da ipak znam razlikovati tko na silu ostavlja te novce, iako ne treba ostaviti ni lipe, a tko, iako mu taj novac puno znači, s ponosom ostavlja.
I tako, te godine nisam ni išao na «blagoslov kuća», jer mi je taj svećenik to zabranio. Bio sam malo povrijeđen i zbunjen, ali i dalje sam ostao pri svome stajalištu. Iduće godine sam išao u «blagoslov kuća», no, o tom potom…

stari svecenik je dosta iskusniji u socijalnim situacijama od vas, nerado moram priznati.

Novac trebate uzeti jer nema razloga da ih ponizite na taj nacin jer ocito da postoje neka nepisana socijalna pravila tog mjesta. Ali sto mozete uraditi jest: iduci tjedan kad vidite djecu iz te obitelji zamolite ih da vam pomognu donijeti vrecice iz trgovine (ili nest sl, malu uslugu i paltite im duplo koliko su oni vama dali.

I sama imam bratica svecenika (Petrovac), on ima svoju zupu i dosta siromasnih i starih ljudi pomaze.

Od srca vam zelim sve najbolje. Drago mi je da ste ovdje s nama.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:26.