Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2017., 19:37   #5301
Poznajem 3 ljudi koji u Dublinu dijele stan, svatko ima svoju sobu, 600€ po glavi sa rezijama, svi izlaze oko 1.600-1.700€ neto mjesecno i ne bune se, bas naprottiv, super su zadovoljni.

Kod tih tvojih nesto gadno ne stima, informaticari imaju jako dobre place u Irskoj.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 19:42   #5302
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Ja san 4 godine zivio u Irskoj i na to mogu reci samo jedno, LAZU.

Da oboje rade za minimalac to je preko 3.000€ NETO mjesecno, da stan (sobu) plate i 1.000e opet im ostane 2.000€ mjesecno s kojima mogu zivit kao bubreg u loju i dobrano ustedit.
Minimalac je oko 7,60 eura neto odnosno oko 1250 eura (2500) neto mjesečno uz punu satnicu. Uz uvjet da su jedan i drugi došli sa iskustvom, jer to je minimalac za ljude sa 2 godine iskusva.

https://www.independent.ie/incoming/...-31205835.html
(povećan za 10 centi od 2015. do danas, pa sam malo nadodao)

Quote:
Experienced adult worker €9.25 per hour gross (Was €9.15)

Over 18 and less than 2 years since first job €8.33 gross

Over 18 and less than 1 years since began first job €7.40 gross

Aged under 18 €6.4 gross
Svejedno financijski ispada da si u pravu, jer ak ovaj radi u informatičkoj firmi valjda nema minimalac. Osim ak je na helpdesku ili nekom od najnižih razina tech supporta (ali to generalno mislim da je sve u Indiji, možda se varam). Ona na traci sigurno ima minimalac.

Financijski dakle okej, vrijeme ionak nebitno, al nemreš živit ko bubreg u loju ak živiš u dijeljenoj sobi i to još s nekim.

Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Poznajem 3 ljudi koji u Dublinu dijele stan, svatko ima svoju sobu, 600€ po glavi sa rezijama, svi izlaze oko 1.600-1.700€ neto mjesecno i ne bune se, bas naprottiv, super su zadovoljni.

Kod tih tvojih nesto gadno ne stima, informaticari imaju jako dobre place u Irskoj.
Taman da i ovdje napišem- kolega nije precizirao što znači raditi za informatičku firmu. To može biti programer, technical support, server administrator, helpdesk.....sve što sam nabrojio su ogromne razlike u plaćama.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 19:53   #5303
troskovi za par bez djece na minimalcu.

1400x2 = 2800€

Studio apartman u Dublinu 1000€
Dvosobni stan/kuca u Corku, Galwayu 800-1000€
Dvosobni stan/kuca Waterford/Limerick 600-700-800€
Trosobna, cetverosobna kuca po selima 500-700-800-1000€ ovisno o lokaciji.

Recimo da zive u Dublinu ili Corku i da placaju 1000€ smjestaj.
1400- 500 ostane od place 900€.
900 -200€ hrana = 700€
700- 100€ prijevoz = 600€
600 - 100€ (bon za mob,20-30€, higijenske potrepstine, teretana 30€)
zdravstveno preko medical card je bespl. A privatno 50€ pa na više ovisi sta odaberete.

500€ ostane da se niceg ne odricu, ako ne idu busom onda 600€.

600€ se moze stedit za obrazovanje, za putovanja, za rijesavanje stambenog pitanja.
moze se i istrošit na shopping, travu, alkohol, tehnikalije i slicno.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:04   #5304
9.25€ po satu je minimalac.

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Minimalac je oko 7,60 eura neto odnosno oko 1250 eura (2500) neto mjesečno uz punu satnicu. Uz uvjet da su jedan i drugi došli sa iskustvom, jer to je minimalac za ljude sa 2 godine iskusva.
https://www.independent.ie/incoming/...-31205835.html
(povećan za 10 centi od 2015. do danas, pa sam malo .
Minimalac je 9.25€ po satu i NITKO te ne pita za "dvogodisnje iskustvo" , tko god krene radit prvi posao u Irskoj imat ce 9.25€ po satu na minimalcu, ciscenje ne smije biti placeno ispod 10€ po satu. ODMAH se dobija 9.25€ , a povisica se moze zatrazit nakon 6mj makar bio na istoj poziciji.
Taj iznos 7.60 ta cifra vrijedi samo za školarce, srednjoskolce, takoder srednjoskolci smiju radit dnevne smjene, ne smiju bit na poslu nakon 10navečer. imaju limit tjednih sati.
Zaštitari, vozači C kategorije, vozaci viličara po skladištu su bolje plaćeni i jako traženi.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:09   #5305
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Minimalac je oko 7,60 eura neto odnosno oko 1250 eura (2500) neto mjesečno uz punu satnicu. Uz uvjet da su jedan i drugi došli sa iskustvom, jer to je minimalac za ljude sa 2 godine iskusva.

https://www.independent.ie/incoming/...-31205835.html
(povećan za 10 centi od 2015. do danas, pa sam malo nadodao)



Svejedno financijski ispada da si u pravu, jer ak ovaj radi u informatičkoj firmi valjda nema minimalac. Osim ak je na helpdesku ili nekom od najnižih razina tech supporta (ali to generalno mislim da je sve u Indiji, možda se varam). Ona na traci sigurno ima minimalac.

Financijski dakle okej, vrijeme ionak nebitno, al nemreš živit ko bubreg u loju ak živiš u dijeljenoj sobi i to još s nekim.



Taman da i ovdje napišem- kolega nije precizirao što znači raditi za informatičku firmu. To može biti programer, technical support, server administrator, helpdesk.....sve što sam nabrojio su ogromne razlike u plaćama.
Malo ti racunica ne stima, minimalac je 9,25€ bruto, to je oko 370€ tjedno, na to je porez mozda 20€ pa to iziđe oko 1.450-1.500€ neto mjesecno.

Informaticar garant ne radi za minimalac.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:15   #5306
Poznanik je server administrator i kaže da mu je tamo sve skupo, čak i glupi ručak u nekakvoj menzi.
Ja stvarno ne znam kako se to sve rangira i plaća.
Ali on kuka.
Eto. A sad se više nema gdje ni vratiti, a imao je posao u Zagrebu za 7000 kn. To mu je bilo malo. Cura nije radila i tako...
Etta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:17   #5307
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Minimalac je 9.25€ po satu i NITKO te ne pita za "dvogodisnje iskustvo" , tko god krene radit prvi posao u Irskoj imat ce 9.25€ po satu na minimalcu, ciscenje ne smije biti placeno ispod 10€ po satu. ODMAH se dobija 9.25€ , a povisica se moze zatrazit nakon 6mj makar bio na istoj poziciji.
Taj iznos 7.60 ta cifra vrijedi samo za školarce, srednjoskolce, takoder srednjoskolci smiju radit dnevne smjene, ne smiju bit na poslu nakon 10navečer. imaju limit tjednih sati.
Splićanka ovo za radno iskustvo ti vjerujem. I meni nije točno jasno kako će nekom tko dođe u Irsku točno provjeriti što je sve radio ranije. Razumijem za veće firme jer one plaćaju detaljne background checkove, ali neće nekakav lokalni kafić to sigurno raditi. Eventualno ovo za U18 lako provjere sa osobnom ili kojim god dokumentom (inače na onom linku piše da U18 imaju 6.40 od ove godine, al nebitno).

Ono što mislim da ne razumiješ (ja se ispričavam ako se varam) je što je to neto, a što bruto plaća, Ne "podjebavam", radim u računovodstvu i ovak u privatno vrijeme jako puno pišem radove vezane za ekonomska stanja diljem EU i vjeruj mi da osoba koja netom dođe u Irsku (na medial job normalno, ne sva radna mjesta) nema 9.25 NETO, nego BRUTO, a neto to ispadne oko 7.5 . Ova razlika od malo manje od 2 eura ide ili u doprinose ili u poreze ili štogod, ali uglavnom osoba sa irskim minimalcem ne vidi tih punih 9.25 po satu.

Za povišicu ne moram ni biti u Irskoj da znam da oko nje nema pravila.
Povišica se može zatražiti i 2 dana nakon zaposlenja i poslodavac to može i odobriti. Ja čak i u Hrvatskoj znam za primjer velike povišice nakon mjesec dana. Ako si htijela reć da je realno nakon 6 mjeseci zatražit povišicu sa minimalcem, e onda je to druga stvar

Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Malo ti racunica ne stima, minimalac je 9,25€ bruto, to je oko 370€ tjedno, na to je porez mozda 20€ pa to iziđe oko 1.450-1.500€ neto mjesecno.

Informaticar garant ne radi za minimalac.
Stavio sam članak sa 7.50 neto minimalcem (piše u naslovu AFTER taxes) .
U odnosu na tad je povećan minimalac za 10 centi, pa je sad neto 1216. Sa 7.50 puta 160 (lako za provjeriti) bilo je ravno 1200.

Dakle ispravljam se, današnji neto minimalac irski na 160 sati radnog vremena (bez prekovremenih, bez trećih smjena, ravno sa 160 sati, 40 puta 4 na tjedan) je cca 1216.
https://www.independent.ie/incoming/...-31205835.html
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:25   #5308
Quote:
Etta kaže: Pogledaj post
Poznanik je server administrator i kaže da mu je tamo sve skupo, čak i glupi ručak u nekakvoj menzi.
Ja stvarno ne znam kako se to sve rangira i plaća.
Ali on kuka.
Eto. A sad se više nema gdje ni vratiti, a imao je posao u Zagrebu za 7000 kn. To mu je bilo malo. Cura nije radila i tako...
Server administrator sigurno ima okej plaću. U samoj toj poziciji su ogromne razlike, jer u IBM-u Hrvatska server administratori deru i preko 20k na mjesec, ali to je daleko iznad prosjeka (čime želim reć da se sigurno neću baviti procjenama, osim da nije irski minimalac).

Njega vjerojatno cura dosta koči. Završila faks i u Zagrebu nije mogla radit niš, u Irskoj radi najniži mogući dead end job s diplomom. Nije neko veselje.
Pitanje dal uopće radi na puno radno vrijeme.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:35   #5309
Ma, da, teško je to procjenjivati ovako sa strane.
Svakome se drukčije stvari poslože, čak i kad osoba ima struku koja je tražena.
Vjerojatno se cura mora nekako bolje izboriti, a opet mi je ružno reći da ga ona koči jer bi on tamo sam poludio bez nje. Neka se skupa bore.
Možda i njima jednog dana bude bolje.
Etta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 21:21   #5310
Inzinjer-Ekonom, malo lupas bezveze, nemoj opet gurat nos gdje mu nije mjesto jer ne znas kako funkcionira porezni sustav u Irskoj ni kako se obracunavaju place i sta se sve odbija.

Kao prvo, mjesec ne traje samo 4 tjedna nego se racuna da jedan mjesec ima 4,3 tjedna pa uz 40 sati radni tjedan, ti iziđe na 172 sata mjesecno.

Kao drugo, u Irskoj se ne odbija nista za mirovinsko i zdravstveno ili bilo sta drugo, odbija se samo tax (porez) koji je na minimalac skoro pa nista, kako bruto raste tako onda raste i tax jer raste oporezivi dio.

Zato oni sto rade za minimalac neto imaju skoro pa kao bruto.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 23:44   #5311
Inžinjer ekonom, stavio si clanak iz 2015. Od tada se dizao minimalac, mijenjali su se tax brackets i dva puta smanjivao USC. Trenutno ako radis punu satnicu za minimalac neto mjesecno dobijes 1450E

Prica je teski bullshit, od minimalca (ili dva) se ne zivi bajno ali daleko od toga da si sirotinja i kruha gladan. Cim netko krene sa pricom kako nema sunca i da kisa stalno pada odmah znas da nije Irske vidio.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 23:46   #5312
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Inzinjer-Ekonom, malo lupas bezveze, nemoj opet gurat nos gdje mu nije mjesto jer ne znas kako funkcionira porezni sustav u Irskoj ni kako se obracunavaju place i sta se sve odbija.

Kao prvo, mjesec ne traje samo 4 tjedna nego se racuna da jedan mjesec ima 4,3 tjedna pa uz 40 sati radni tjedan, ti iziđe na 172 sata mjesecno.

Kao drugo, u Irskoj se ne odbija nista za mirovinsko i zdravstveno ili bilo sta drugo, odbija se samo tax (porez) koji je na minimalac skoro pa nista, kako bruto raste tako onda raste i tax jer raste oporezivi dio.

Zato oni sto rade za minimalac neto imaju skoro pa kao bruto.
Oke to za više od 160 sati stoji. Ali imaš i godišnji nekad i slično, ili praznik pa ti dođe otprilike tak.

Ovo drugo ne znam oko čeg se svađamo uopće, imaš jasne izvore na internetu gdje ti kažu koliki je NETO irski minimalac.
Irci kao i svaka druga zemlja ima svoj kalkulator:
https://ie.thesalarycalculator.co.uk/hourly.php



USC i PRSI su ono što mi zovemo doprinosima (da sad ne idem u detalje, koliko vidim to su socijalna davanja), za USC sam našao i tu dosta jasno stoji:

Quote:
There is an income limit under which USC is not charged. If your total income in 2017 is €13,000 or less, you do not pay any USC. If it is more than €13,000, you pay USC on your full income.
Dakle doprinose USC ne plaćaju jedino oni koji imaju bruto plaću na godišnjoj razini ispod minimalca.
Za ovaj drugi mi se ne da provjeravat, kalkulator uostalom sam raspoznaje granice.

1236 eura- to je irski minimalac u neto iznosu na mjesečnoj razini.
Prevedeno u satnici (ovoj tvojoj od 172 sa čime se slažem da sam pojednostavljeno to napisao) , irski neto minimalac je 7 eura i 12 centi. Na onom linku kojeg sam ranije stavljao je računata satnica od 160 sati i po tome je 7.7 (rekao sam da je minimalac nešto porastao u odnosu na 2015.) .

1236/172 stavite si u kalkulator tko ne vjeruje.

Eto, sad umjesto "nemaš pojma, ne pričaj ovo-ono" molim lijepo neki konkretan dokaz da sam išta krivo napisao. Tj. ne da sam ja išta krivo napisao, nego da li Irska laže svoje građane na internetu- što se iskreno nadam da nitko nije toliko bedast da će me u to uvjeravati.

U ovu minimalnu satnicu nisu uključena davanja za penzije (piše vam na kalkulatoru). Nemam blage veze kako stoje stvari sa penzijom u Irskoj i da li onda netko na minimalcu bez dodatnih davanja ima nakon nekog razdoblja pravo na irsku penziju, ali ono što sam uvjeren je da ljudi na minimalcu ne plaćaju ništa u obvezne mirovinske fondove

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 06.11.2017. at 23:59.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 23:47   #5313
jel 1600 eura neto minimalac?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 23:49   #5314
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Inžinjer ekonom, stavio si clanak iz 2015. Od tada se dizao minimalac, mijenjali su se tax brackets i dva puta smanjivao USC. Trenutno ako radis punu satnicu za minimalac neto mjesecno dobijes 1450E

Prica je teski bullshit, od minimalca (ili dva) se ne zivi bajno ali daleko od toga da si sirotinja i kruha gladan. Cim netko krene sa pricom kako nema sunca i da kisa stalno pada odmah znas da nije Irske vidio.
Ja bih nadodala da nije isto kad na minimalcu zivi samac, mladi par bez djece, bracni par s djecom.

Razliciti su troskovi i potrebe, sta se tice zivotnog prostora, sta zivotne lokacije.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 23:49   #5315
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Kao drugo, u Irskoj se ne odbija nista za mirovinsko i zdravstveno ili bilo sta drugo, odbija se samo tax (porez) koji je na minimalac skoro pa nista, kako bruto raste tako onda raste i tax jer raste oporezivi dio.
Umm, PAYE (pay as you earn) je porez, PRSI (pay related social insurance) su socijalna davanja, a postoji jos i USC - universal social charge.
touch_of_pink is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 23:55   #5316
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Oke to za više od 160 sati stoji. Ali imaš i godišnji nekad i slično, ili praznik pa ti dođe otprilike tak.

Ovo drugo ne znam oko čeg se svađamo uopće, imaš jasne izvore na internetu gdje ti kažu koliki je NETO irski minimalac.
Irci kao i svaka druga zemlja imaju svoj kalkulator:
https://ie.thesalarycalculator.co.uk/hourly.php



USC i PRSI su ono što mi zovemo doprinosima (da sad ne idem u detalje), za USC sam našao i tu dosta jasno stoji:



Dakle doprinose USC ne plaćaju jedino oni koji imaju bruto plaću na godišnjoj razini ispod minimalca.
Za ovaj drugi mi se ne da provjeravat, kalkulator uostalom sam raspoznaje granice.
Znaci jos jednom. Linkas clanak iz 2015., stvari su se promjenile od tada.
Na ovom tvom kalkulatoru za minimalac od 9.25E i 40 sati tjedno izbacuje bruto 1603E i neto 1511E mjesecno.
Izbrisao si tax credit od 3300E godisnje iz kalkulatora, zasto?
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 23:55   #5317
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Oke to za više od 160 sati stoji. Ali imaš i godišnji nekad i slično, ili praznik pa ti dođe otprilike tak.

Ovo drugo ne znam oko čeg se svađamo uopće, imaš jasne izvore na internetu gdje ti kažu koliki je NETO irski minimalac.
Irci kao i svaka druga zemlja imaju svoj kalkulator:
https://ie.thesalarycalculator.co.uk/hourly.php



USC i PRSI su ono što mi zovemo doprinosima (da sad ne idem u detalje), za USC sam našao i tu dosta jasno stoji:



Dakle doprinose USC ne plaćaju jedino oni koji imaju bruto plaću na godišnjoj razini ispod minimalca.
Za ovaj drugi mi se ne da provjeravat, kalkulator uostalom sam raspoznaje granice.
Muslim da ti ovaj kalkulator nije tocan, odnosno trebao bi upisati sam tax credits za single osobu (neoporezivi dio). Ako ovaj bruto sa slike upises u drugi tax calc dobit ces veci iznos.
touch_of_pink is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 00:00   #5318
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Ja bih nadodala da nije isto kad na minimalcu zivi samac, mladi par bez djece, bracni par s djecom.

Razliciti su troskovi i potrebe, sta se tice zivotnog prostora, sta zivotne lokacije.
Tocno.
U prici je navodno idealna situacija, mladi par bez djece.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 00:02   #5319
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Inžinjer ekonom, stavio si clanak iz 2015. Od tada se dizao minimalac, mijenjali su se tax brackets i dva puta smanjivao USC. Trenutno ako radis punu satnicu za minimalac neto mjesecno dobijes 1450E

Prica je teski bullshit, od minimalca (ili dva) se ne zivi bajno ali daleko od toga da si sirotinja i kruha gladan. Cim netko krene sa pricom kako nema sunca i da kisa stalno pada odmah znas da nije Irske vidio.
Točno da se dignuo minimalac.

Netočno da je 1450 eura.

Molim lijepo i od tebe da priložiš neki dokaz za tu tvrdnju, jer zasad imamo fucking kalkulator koji kaže drugačije.

I koliko znam minimalac je od 2015. porasao 10-20 centi ili koliko već. To nije neka svota da previše mijenja stvari onog što ja pišem od prvog posta 1200-1250, a ispada 1236.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 00:04   #5320
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Znaci jos jednom. Linkas clanak iz 2015., stvari su se promjenile od tada.
Na ovom tvom kalkulatoru za minimalac od 9.25E i 40 sati tjedno izbacuje bruto 1603E i neto 1511E mjesecno.
Izbrisao si tax credit od 3300E godisnje iz kalkulatora, zasto?
Ne, link je iz 2017. Ovaj link od kalkulatora. Pusti članak što kaže.

Nisam nikakav tax credit brisao. Samo sam uvrstio osnovne podatke.
Nemam nikakav razlog da muljam ili lažem, ako sam nešto pogriješio ja ću se vrlo rado ispravit.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.