Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2010., 12:42   #41
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Kako to tocno misle provesti? Zabranit ljudima podno grijanje?
Kao i sve obaveze koje su preuzeli - nikako, a onda se naći u čudu ako EU na nečemu inzistira.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2010., 10:19   #42
Centralno grijanje na struju

Zanimalo bi me dali je tko probao ugraditi centralno grijanje na struju, kakva su iskustva...mozda malo optimisticko pitanje, dali se to moze kombinirati sa fotonaponskim celijama?
Molio bi ako ko zna da mi kaze nesto.

Unaprijed se zahvaljujem
pirate1367 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2010., 19:22   #43
Quote:
pirate1367 kaže: Pogledaj post
Zanimalo bi me dali je tko probao ugraditi centralno grijanje na struju, kakva su iskustva...mozda malo optimisticko pitanje, dali se to moze kombinirati sa fotonaponskim celijama?
Molio bi ako ko zna da mi kaze nesto.

Unaprijed se zahvaljujem
Grijanje na struju - Da. Ali centralno na struju? Nisam baš siguran da je najisplativije.

Ako se radi o centralnom grijanju, tada se mora napraviti kompletan sustav hidroničkog (vodenog) grijanja kako i za bilo koji drugi energent. Jedina je razlika u kotlu kojim se zagrijava voda. Tu su električnoi kotlovi najjeftiniji, ali bi elelktri trebalo platiti snagu (oko 1.500 Kn / kW) pa cijena onda raste na razinu ostalih kotlova.

Ali, ako se radi o decentraliziranom grijanju - električnim kabelima (podno ili zidno grijanje), grijaćim folijama koje ne podižu visinu poda, raznim el. radijatorima i grijaćim pločama, tada je cijena instalacije (materijala) poprilično niža nego kod vodenog grijanja, a nema niti održavanja. Često se ovaj faktor ne uzima u obzir kod odabira vrste grijanja, ali je on sastavni dio ekonomike grijanja. Naime, kapital ima svoju cijenu pa često veliko početno ulaganje u instalaciju grijanja koja koristi ekonomičniji energent u konačnici ne daje željenu uštedu. Zato mislim da centralno grijanje na struju možda nije najbolje rješenje.

Svakako treba napomenuti da je važna pretpostavka za ekonomično grijanje i moju naklonost decentraliziranom električnom grijanju odlična toplinska izolacija grijanog prostora. Tada razlika u cijeni pojedinih energenata gubi značaj, a razlika u cijeni materijala postaja važan faktor.

Što se tiče mogućeg grijanja na fotonaponske ćelije . . . mislim da bi oni (kada jednom pojeftine) mogli biti alternativno rješenje. Za sada ne.
Mican is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 11:02   #44
...hvala.na savjetu, stvar je u tome da mi vec imamo centralno grijanje (Visman) koje je dosta dobro, kuca je isto napravljena posteno, i rate su nam sobzirom na ostale isto pristojne.
Moja jdeja je bila da plamenik zamijenim sa grijacem a da to sve kompenziramo sa fotonaponskim celjama. Stalno ovisimo o necijem plinu i energiji...pa je moje zamisao bila da to sve od...m i da se grijemo neovisno od drugih.
Dali znas nekog ko ima takva iskustva? ...
pirate1367 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 11:57   #45
Quote:
pirate1367 kaže: Pogledaj post
...hvala.na savjetu, stvar je u tome da mi vec imamo centralno grijanje (Visman) koje je dosta dobro, kuca je isto napravljena posteno, i rate su nam sobzirom na ostale isto pristojne.
Moja jdeja je bila da plamenik zamijenim sa grijacem a da to sve kompenziramo sa fotonaponskim celjama. Stalno ovisimo o necijem plinu i energiji...pa je moje zamisao bila da to sve od...m i da se grijemo neovisno od drugih.
Dali znas nekog ko ima takva iskustva? ...
da te odmah odgovorim - bilo koja kombinacija s fotonaponskim celijama ti nije isplativa....
Palos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 21:47   #46
Grijanje na struju - nastavak

Uskoro se useljavam u stan od 52m2 u zaleđu Rijeke u kojem ću se grijati isključivo na konvektore + klima povremeno kad zatreba. Ukupno ću imati grijalice snage cca. 5 kW (cca. 100W/m2). U projektu zgrade piše da bi potrebna snaga za zagrijavanje trebala biti 0,38kWh/m2. Znači li to da mi 100W/m2 neće biti dovoljno jer mi to ne zvuči točno (nova zgrada, dobra izolacija)? Prema energetskom certifikatu zgrada bi dakle trebala biti u razredu "B" (http://www.vusb.hr/~encert/index.php...d=14&Itemid=14), ako sam ja to dobro shvatio. Da li je moja računica o 100W/m2 dobra i što mislite kolike mjesečne račune za struju u zimskom periodu mogu očekivati? Zahvaljujem.
__________________
2001 & Echoes
iggy888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 21:55   #47
Mene također zanima ukoliko se netko grije na el. radijatore tipa ovog http://www.beha.com.hr/galerija.asp?col=4 - u kontinentalnoj Hrv - koje su iznosi za el. energiju mj? ( naravno i koja kvadratura te koliko radijatora ).

Razmišljam o tome za slj zimu pa me interesira. Hvala!
mish mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 01:05   #48
Ja ću uzeti Atlasove konvektore - http://norveski-radijatori-atlas.webs.com/.

Što više čitam po webu manje mi je jasno u kakvom su odnosu jedinice kWh/m2a (što to uopće znači?) i moja referentna snaga od 100W/m2...

Pitanje i dalje glasi: kolike mjesečne troškove struje za stan od 52m2, za jednu osobu, u hladnijem riječkom zaleđu, grijanje radnim danom od 15-23, vikendom cijeli dan, sve na struju (bojler, frižider, kuhanje, TV, komp),... mogu očekivati?
__________________
2001 & Echoes
iggy888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 09:22   #49
zaledje rijeke, 55m2 , nocne zimske temperature redovito ispod nule
klima + podnu u kupaoni + glamox u spavacoj sobi - 600-700kn zimska rata ( kuhanje na plin )

temperatura u stanu 22-23 stupnja uvijek!
__________________
lovci su skupina smiješno obučenih, naoružanih i pijanih ljudi koji teturaju šumom u potrazi za gostionicom
bubica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 09:46   #50
kod mene grijanje na klimu u cijelom stanu (malo manje od 50m2). kad mi je hladno grijem, kad mi je vruće hladim, dakle ne pazim. klima je jaka (negdje 6kw) i rate su oko 400-450kn. s tim što u to ulaze i neki potrošači s donjeg kata gdje se ne živi, ali kad dođu gosti tu spavaju, pali se bojler, stalno radi frižider i sl. ja se trudim paziti da perem veš ili posuđe naveče, ali ne uspijem baš uvijek . e, da, kuća je na moru. eto
inra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 11:46   #51
stan nešto manji od 50 kvadrata , imam glamox radijatore sada prvu zimu i prema proračunu zimska rata struje će biti oko 300-400 kn (sve mi je na struju)
prije sam imala samo klimu i bila je nešto manja rata oko 300 kn.
za dnevnu mi nije dovoljan ovaj jedan radijator koji imam jer kad je bilo hladnije nije mi baš uspio zagrijati koliko bih htjela, ali uz pomoć klime bilo mi je dovoljno toplo. tako da mislim kupiti još jedan.

iako nešto skuplje, meni su ti radijatori bolje rješenje od klime jer mi je već bilo dosta puhanja i zvuka klime.
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 19:09   #52
Hvala na korisnim informacijama. Prema mojem odokativnom proračunu računi zimi i ne bi trebali prijeći 800 kn. Ako i budu manji - odlično. Zaboravio sam napomenuti i da će svi uređaji biti energetskog razreda "A" i sve žarulje će biti štedne.
__________________
2001 & Echoes
iggy888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 18:12   #53
Puno tu zavisi i kako je stan izolovan.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 20:09   #54
Cigla 25 cm i stiropor (?) 5 cm.
__________________
2001 & Echoes
iggy888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 13:54   #55
Mi imamo Atlas radijatore i sa njima smo jako zadovoljni. Stan u Zagrebu 76 m2, potrošnja u najhladnijem periodu 12 i 1 mjesec oko 600 kuna mjesečno za grijanje. Preporodili se u odnosu na grijanje na drva prije. Za svaku preporuku.
fakincina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 22:57   #56
Imate li AVK modele sa štednim modulom? Namjeravam nabaviti upravo takve tako da mi dobro dođe svaka informacija o njima jer nema puno informacija o iskustvima s njima po forumima.
__________________
2001 & Echoes
iggy888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 15:04   #57
Quote:
iggy888 kaže: Pogledaj post
Imate li AVK modele sa štednim modulom? Namjeravam nabaviti upravo takve tako da mi dobro dođe svaka informacija o njima jer nema puno informacija o iskustvima s njima po forumima.
Da imamo 6 komada AVK model sa digitalnim termostatom. Može se podesit da se uključuju i isključuju po potrebi i termostat je jako precizan. Uglavnom jako smo zadovoljni.
fakincina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 10:49   #58
Kako sam i najavio kupio sam Atlasove AVK modele (4 komada) i ja sam prezadovoljan. Imaju jako precizne termostate i odlično zagrijavaju prostor. Nisu još došli oni najhladniji dani pa rata od 375kn nije mjerodavna, no i to je jako dobro jer sam očekivao i dvostruko veći iznos. Ne zagrijavam baš cijeli stan pa i to treba uzeti u obzir. Konvektori imaju samo jednu manu, a to su iznimno neprecizni satovi (jako žure) pa ih svaki tjedan (!) moram namješati. No osim toga svaka preporuka.
iggy888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 12:07   #59
Quote:
iggy888 kaže: Pogledaj post
Kako sam i najavio kupio sam Atlasove AVK modele (4 komada) i ja sam prezadovoljan. Imaju jako precizne termostate i odlično zagrijavaju prostor. Nisu još došli oni najhladniji dani pa rata od 375kn nije mjerodavna, no i to je jako dobro jer sam očekivao i dvostruko veći iznos. Ne zagrijavam baš cijeli stan pa i to treba uzeti u obzir. Konvektori imaju samo jednu manu, a to su iznimno neprecizni satovi (jako žure) pa ih svaki tjedan (!) moram namješati. No osim toga svaka preporuka.
Koliko si potrošio struje u veljači ove godine i za koliko kvadrata?
toljaga22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 22:17   #60
Potrošnja struje (grijanje na struju)

Evo mi smo preživjeli zimu s grijanjem na struju. Radi se o Zagrebu, a živimo u kući, potkrovlje, otprilike 50 m2. Loše izoliranoj kući.
Imamo jedan Atlas radijator od 2200w, taj grije dnevni boravak 20 m2 + kuhinju od 5 m2, i taj je radio od pol 6 ujutro do pol 12 navečer, svaki dan. Temperatura je bila oko 20 stupnjeva.
Jedan Beha od 1500 m2 grije spavaću sobu. Palili smo ga negdje oko 17h, pa do 23. Temperatura oko 15C, a kad je bilo najhladnije i oko 10.
I u kupaoni Atlas (ali onaj iz Bauhausa) od 1000w, kupaona nekih 6 m2. Taj je na najhladnije dane radio skoro cijeli dan, ali uglavnom isto samo navečer i ujutro za tuširanje.
Potrošnja po mjesecima (imamo i bojler na struju, pećnicu i frižider):
11 -1432 kw
12 (s tim da nas od 23.12. nije bilo, i nije se grijalo) - 900 kw
01 - nije nas bilo
02 - (od 06.02 na dalje) - 1305 kw
Sad čekamo obračun struje. brrrr.

Uglavnom ovaj Atlasov radijator nam je najbolji, ima digitalni termostat, i može ga se namjestiti da se pali na određene dane u određeno vrijeme.
Moj je zaključak da radijatori ok griju, i potrošnja nije tako strašna. Ali ipak meni nema do centralnog grijanja.
Dolores O is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:33.