Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2008., 17:43   #81
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Prije svega pozdrav svima!!
Ja sebe smatram vjernikom i pokušavam tako i živjeti.Smatram da takvim životom ne radim ništa loše,dapače sudionik sam Božjeg stvaranja.Sveto pismo kaže da je svaki čovjek Hram Duha Svetoga.Prema tome nemam nikakvo pravo ugrožavati drugog čovjeka niti činiti mu zlo ,bio on ateista, musliman,budista ili neznam što."Ljubite jedni druge kao što sam i Ja vas ljubio..."Isusove su riječi.Ja kao njegov vjernik sam pozvan tako i živjeti.
Ja prvi nisam bolji od nikoga od vas.Nije upće fora u komparaciji,nego da budem jednostavno ono što jesam.
Ovdje se spominje i crkva.Ljudi misle da je to institucija,ali crkva to sam ja.Crkva je skup vjernika i sve crkve ovoga svijeta se mogu srušiti;ali ona prava živa crkva se ne može srušiti dokle god živi ijedan čovjek,jer SVAKI čovjek je Hram Božji,priznavao on Boga ,Jahvu,Alaha,Isusa...ili nikoga!
Konačno jedan razuman vjernik. Mene isto tako previše ne zanima vjera neke osobe. Više me zanima kakva je ta osoba...
Kurac od ovce is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 18:25   #82
Quote:
Kurac od ovce kaže: Pogledaj post
Ovo je jedna od većih gluposti koju si napisao.
Samo nemoj se čuditi ako te budu zbog ovog i nekog drugog posta malo više zajebavali.

Što se tiče čelnika potpuno si promašio prvu rečenicu ako misliš na političare iz Hrvatske...
Bitan je pocetak!
Zrno po zrno, pogaca!

Obracenik po obracenik, Crkva!

__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 18:30   #83
Quote:
jilber kaže: Pogledaj post
Prihvatanje kojeg tumačenja? Ako misliš da su Božji zakoni jasni i da im ne treba tumačenje, otkuda onda vojska tumačitelja Zakona Božjih?
Gdje puno baba, kilava su djeca!

Tumaciti Bozije zakone, ne moze svatko, pa cak ni svecenici.

Samo odabrani i ovlasteni mogu i smiju tumaciti Bibliju,(tocnije receno sveta Evandjelja).
Religija- Biblija nije pisani roman za skolsku lektiru.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 18:39   #84
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Gdje puno baba, kilava su djeca!

Tumaciti Bozije zakone, ne moze svatko, pa cak ni svecenici.

Samo odabrani i ovlasteni mogu i smiju tumaciti Bibliju,(tocnije receno sveta Evandjelja).
Religija- Biblija nije pisani roman za skolsku lektiru.
Logičko pitanje: koji su ti 'odabrani i ovlašteni' i tko ih je odabrao i ovlastio?
Demokratski izbor ili ....?
__________________
Oprosti pa vladaj.
jilber is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 18:54   #85
Quote:
jilber kaže: Pogledaj post
Logičko pitanje: koji su ti 'odabrani i ovlašteni' i tko ih je odabrao i ovlastio?
Demokratski izbor ili ....?
Demokratki izbori svjetovnog nazora ne dolazi u obzir. Sveta Stolica, Vatikan ima odgovornost za tumacenje Biblije, a osobe se odredjuju po ucenosti.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 20:23   #86
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Bitan je pocetak!
Zrno po zrno, pogaca!

Obracenik po obracenik, Crkva!

meni trebaš znati lagati. po ovim postovima to baš i ne vidim...
Kurac od ovce is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 21:01   #87
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Nećemo mi ništa pretpostavljati, ili jesi vjernik ili nisi. A na tebi je da se izjasniš.

Inače, odgovor na oba posta je jednak: kada izbije rat, a ljudi umiru zbog vjere, boje kože ili samo teritorija, vjernici kažu "volja božja", kada djeca negdje umiru od gladi i bolesti, vjernici kažu "putevi božji su nepredvidivi", kada nekoga pregazi auto "bog ga je pozvao k sebi", "bog ima plan" i sl.

To se tebi zove preuzimanje odgovornosti?

A ateistima inače nitko ne "šapće nebuloze na uho", mi razmišljamo, tražimo dokaze i iz toga zaključujemo. Kuiš razliku?

A ti si nam svojim primjerom pokazala kako se koristi "ispravnu psihologijsko-leksikonsku tvrdnju"?
Izjava "lea* je vjernik, ateist, agnostik" je nerelevantna za smisao pisanja na forumu. Zato, svako pisanje i izjave o "niku" je igra pretpostavke i nebitno je na ovom mjestu. Zato, pretpostavi? Sto je trebao tvoj izkaz saopciti? Da vjernici sjede skrstenih ruku? Poznajes pojedinacna zalaganja milijune vjernika? Koliko navedeno je reprezenativno? Svatko za sebe uzima odgovornost, mislila sam da govorimo o zauzimanju odgovornosti za vlastite postupke? Ili u navedenim izjavama se ocituje vjernicko povjernje Bogu, Univerzumu, Njegovoj Svetosti, Univerzumu, Posljednjem? Shtefy???

Ili covjekova spoznaja kad je vrhuncu znanja, rezvoja, da ipak malo zna u usporedbi s Beskonacnim, da mu nista ne pripada, da on i njegova visost covjeculjak nije mjera stvari, uvidjaj da usprkos svim svojim ljudskim naporima, zalaganjima, ustrajnoscu, znanjem ili sto god hoces, spozna da "stvar" u ishodu propada, do daljnjega? Ili mislis da su vjernici ti koju su u ovako kompleksnom svijetu odgovorni za promjenu lica zemlje?Na koji nacin i u kojoj mjeri moze pojedinac utjecati na globalna zamrsena zbivanja?Ima stvari, dogadjanja koje su van dometa vlastitog djelovanja, na koje je tesko ako ikako moguce djelovati, osim prihvatiti?


Sto ti Shtefy zelis vjerniku covjeku sapociti na pdf religija?


Poneki osobnu pasivnost i lijenost skrije iza tvoje gore navedenih rijeci. Bog ponekom dodje kao izlika za nedjelovanje, a ponekom nereligoznom covjeku za sprdacinu? Ali se ne mogu takve sve tvoje u navodnicima napisane izjave projecirati na sve vjernike? Namece mi se potreba da pisem jos, ali ne vidim smisla, Shtefy? zato cu stati. jer zauzimanje frontalnoga stava "vi" "mi" vec u korjenu srozava svaki vrstu plodne komunikacije medjusobnog uvazavnja, razmjene informacije í zivotnog iskustva. (bio on iskustvo bez ili s Nadnaranvim)Pitam tebe tko ti sapce na uho nebulozu, ne pitam "ateiste" Zar ateisti razmisljajaju kolektivno? Zar ima smisla pisati definiciju nekome tko se sprda i misli kako misli?

Zadnje uređivanje lea* : 15.11.2008. at 21:13.
lea* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 21:43   #88
kako ste vi smiješni....
svi mi imamo slobodu izbora... otkud vama pravo da za mene odlučujete što je ispravno i pravi put???

da ne tipkam opet kopirat ću nešto što sam na jednom sličnom topicu napisao i što može i ovdje poslužiti...
"kroz cijelu povijest se protežu raznorazni bogovi i čuda...i sada jedan vjernik shvaća egipatska ili grčka vjerovanja kao smiješna ali svoju ne... pa pogledajmo i u današnjem svijetu... prepuni smo različitih vjera i sve imaju barem 1 stvar zajedničku - svaka misli da je upravo ona u pravu... čovjek je izmislio boga da bi si objasnio neke stvari i da bi si odgovorio na vječno ljudsko pitanje - što poslije smrti... danas kada imamo odgovore na neka pitanja pojedinci i dalje odbijaju vjerovati u njih... ako i vjeruju i dalje ih muči pitanje kamo nakon smrti i pitanje zagrobnog života... postoji jedan oblik zagrobnog života... no on nema nikakve veze s bogom.... taj ej da ostvariš u svome životu nešto veliko...da promjeniš tijek povjesti , da pronađeš struju, da naslikaš mona lisu , da napišeš zločin i kaznu... osobe poput napoleona, tesle, da vinčia, dostojevskog itd su osobe koje i dalje žive... no to je daleko teže postići nego nedjeljom otići na misu i ispovjediti se jednom mjesečno, zar ne... u ostalom mnogim vjernicima to i nije idealna zamisao zagrobnog života... nemam ništa protiv toga da živite u svojoj zabludi no nemojte nas nevjernike pokušavati ispraviti i izvesti na pravi put jer danas imamo opciju... pa čak i da jesmo mi u zabludi imamo tu opciju i u svojoj zabludi uživamo
tako da za sve hejtere i zagrižene vjernike koji ne daju drugima pravo izbora.... idite u kurac...
a za sve normalne vjernike i nevjernike... pozz

p.s. ja nisam neki seljak ateist koji ne daje drugima pravo izbora... da me ne shvatite krivo... ja sam samo napisao svoje stavove isto kao što i svi vi imate pravo napisati svoje..."

i ja ću vam reći zašto je sthefy ovdje...
vi spašavate nevjernike od pakla...
možda ona vas pokušava spasiti od zablude...
mislim da je demokrit rekao :"sve blagodati ovog svijeta bih mijenjao za jednu istinitu spoznaju." (nije točan citat ali tako nekako ide)
upravo zato je teško preobratiti nevjernika...
car_iz_Osijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 23:07   #89
car_iz_Osijeka - kažeš zagrobni život koji ima veze s životom na Zemlji? Ajd mi pojasni malo u poveznicu.
PashkoPata'q is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 23:30   #90
Quote:
PashkoPata'q kaže: Pogledaj post
car_iz_Osijeka - kažeš zagrobni život koji ima veze s životom na Zemlji? Ajd mi pojasni malo u poveznicu.
ne ... prvenstveno kažem da to nije zagrobni život onakav kakvim ga ti (tj. vjernici) shvaćaš.
ja u sam zagrobni život ne vjerujem, no vjerujem da naša djela(ako su dovoljno velika) nastavljaju naš put čak i nakon naše smrti... evo postat ću jednu cesarićevu pjesmu koja može poslužiti kao objašnjenje onoga što sam gore napisao

PJESMA MRTVOG PJESNIKA

Moj, prijatelju mene više nema,
Al nisam samo zemlja, samo trava,
Jer knjiga ta, što držiš je u ruci,
Samo je dio mene koji spava.
I ko je čita u život je budi.
Probudi me, i bit ću tvoja java.

Ja nemam više proljeća i ljeta,
Jeseni nemam, niti zima.
Siroti mrtvac ja sam, koji u se
Ništa od svijeta ne može da prima.
I što od svijetlog osta mi života,
U zagrljaju ostalo je rima.

Pred smrću ja se skrih (koliko mogoh)
U stihove. U mraku sam ih kovo,
Al zatvoriš li za njih svoje srce,
Oni su samo sjen i mrtvo slovo.
Otvori ga, i ja ću u te prijeći
Ko bujna rijeka u korito novo.

Još koji časak htio bih da živim
U grudima ti. Sve svoje ljepote
Ja ću ti dati. Sve misli. Sve snove,
Sve što mi vrijeme nemilosno ote,
Sve zanose, sve ljubavi, sve nade,
Sve uspomene -- o mrtvi živote!

Povrati me u moje stare dane
Ja hoću svjetla! Sunca koje zlati
Sve čeg se takne. Ja topline hoću
I obzorja, moj druže nepoznati.
I zanosa! i zvijezda kojih nema
U mojoj noći. Njih mi, dragi, vrati.

Ko oko svjetla leptirice noćne
Oko života tužaljke mi kruže.
Pomozi mi da dignem svoje vjeđe,
Da ruke mi se u čeznuću pruže.
Ja hoću biti mlad, ja hoću ljubit,
I biti ljubljen, moj neznani druže!

Sav život moj u tvojoj sad je ruci.
Probudi me! Proživjet ćemo oba
Sve moje stihom zadržane sate,
Sve sačuvane sne iz davnog doba.
Pred vratima života ja sam prosjak.
Čuj moje kucanje! Moj glas iz groba!
car_iz_Osijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 00:34   #91
Quote:
Suhi Plivač kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko vas ovdje ima iskustvo s ispovijedi, ali znate li vi kakva je malom djetetu psihička tortura povjeravati 60-ogodišnjaku svoje najintimnije dijelove života?
Meni nije bila tortura, rijetko koji je imao 60, većinom su to bili kapelani koji su svirali gitaru i trudili se pričati viceve(loše, doduše, ali bar su se trudili nekako opustiti atmosferu). Od ispovijedi koja je bila više razgovor nego strah od "etičkog stupa društva"(stvarno gotički jezivo zvuči), nemam nekakvih loših uspomena, čak mi ni pokora često nije bila "klasična", jednom sam recimo morala napraviti jedno dobro djelo taj dan.

I žao mi je stvarno(a vjerojatno i 60- godišnjim svećenicima) ako je to nekome toliki psihički napor. Ispovijed to ne bi trebala biti, to što se govori svećeniku je samo formalno izlaganje, jer pokajanje ionako dolazi u smirenosti duše i promišljanju prije odlaska u ispovjedaonicu. Tamo se samo radi o davanju savjeta, kojoj smjernici, saslušanju čovjeka da mu bude lakše... a ne da mu se sve to oteža i stvori mračne frustracije.
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 00:44   #92
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Prvenstveno ne vjerujem da se uopće pravog "nevjernika" može preobratiti u vjernika, jer su to ljudi koji ionako svijet gledaju otvorenim očima, važan im je zdrav razum i dokazi...
Štefice, sve mi se čini da ćeš postati prava ovčica u stadu Crkve, jedno drago katoličko čeljade .
Ma ići ćeš ti u Raj, vidjet ćeš
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 02:27   #93
Quote:
car_iz_Osijeka kaže: Pogledaj post
kako ste vi smiješni....
svi mi imamo slobodu izbora... otkud vama pravo da za mene odlučujete što je ispravno i pravi put???


"kroz cijelu povijest se protežu raznorazni bogovi i čuda...i sada jedan vjernik shvaća egipatska ili grčka vjerovanja kao smiješna ali svoju ne... pa pogledajmo i u današnjem svijetu... prepuni smo različitih vjera i sve imaju barem 1 stvar zajedničku - svaka misli da je upravo ona u pravu... čovjek je izmislio boga da bi si objasnio neke stvari i da bi si odgovorio na vječno ljudsko pitanje - što poslije smrti... danas kada imamo odgovore na neka pitanja pojedinci i dalje odbijaju vjerovati u njih... ako i vjeruju i dalje ih muči pitanje kamo nakon smrti i pitanje zagrobnog života... postoji jedan oblik zagrobnog života... no on nema nikakve veze s bogom.... taj ej da ostvariš u svome životu nešto veliko...da promjeniš tijek povjesti , da pronađeš struju, da naslikaš mona lisu , da napišeš zločin i kaznu... osobe poput napoleona, tesle, da vinčia, dostojevskog itd su osobe koje i dalje žive... no to je daleko teže postići nego nedjeljom otići na misu i ispovjediti se jednom mjesečno, zar ne... u ostalom mnogim vjernicima to i nije idealna zamisao zagrobnog života... nemam ništa protiv toga da živite u svojoj zabludi no nemojte nas nevjernike pokušavati ispraviti i izvesti na pravi put jer danas imamo opciju... pa čak i da jesmo mi u zabludi imamo tu opciju i u svojoj zabludi uživamo
tako da za sve hejtere i zagrižene vjernike koji ne daju drugima pravo izbora.... idite u kurac...
a za sve normalne vjernike i nevjernike... pozz
Većinom se slažem s tobom... Samo sam htio dodati da ima i religija koje ne smatraju da su njihova uvjerenja apsolutna istina...
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 02:31   #94
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Meni nije bila tortura, rijetko koji je imao 60, većinom su to bili kapelani koji su svirali gitaru i trudili se pričati viceve(loše, doduše, ali bar su se trudili nekako opustiti atmosferu). Od ispovijedi koja je bila više razgovor nego strah od "etičkog stupa društva"(stvarno gotički jezivo zvuči), nemam nekakvih loših uspomena, čak mi ni pokora često nije bila "klasična", jednom sam recimo morala napraviti jedno dobro djelo taj dan.

I žao mi je stvarno(a vjerojatno i 60- godišnjim svećenicima) ako je to nekome toliki psihički napor. Ispovijed to ne bi trebala biti, to što se govori svećeniku je samo formalno izlaganje, jer pokajanje ionako dolazi u smirenosti duše i promišljanju prije odlaska u ispovjedaonicu. Tamo se samo radi o davanju savjeta, kojoj smjernici, saslušanju čovjeka da mu bude lakše... a ne da mu se sve to oteža i stvori mračne frustracije.
Ne znam kako je to kod vas bilo, ali znam da se od nas očekivalo i tražilo da se ispovijedimo. Nebitno koliko je star svećenik, on se smatra osobom koja nosi i prenosi moral u manjoj zajednici, definitivno nije lako se takvom liku svog djetinstva otvoriti pogotovo oko nekih intimnih stvari...
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 10:00   #95
Quote:
Kurac od ovce kaže: Pogledaj post
Konačno jedan razuman vjernik. Mene isto tako previše ne zanima vjera neke osobe. Više me zanima kakva je ta osoba...
upravo to i jest problem današnjice... time si ti zapravo rekao da te NE ZANIMA, što znači da ti je prva bila negacija, a tek onda afirmacija, što bi značilo da si afirmirao negaciju, što bi značilo da je današnji čovjek izgubljen u materijalnom svijetu, da mu ništa i nitko nije važan, da je zaboravio da nije na ovom svijetu da mu NE bude stalo, već mu itekako mora bit stalo... mi smo ovdje zbog božje providnosti, i tu smo da ljubimo boga i jedni druge...ako ti nisi tu zbog toga...zbog čega jesi??? da radiš, imaš, stječeš, da ti bude dobro????? to je sve prolazno...i sa svime time ti odlaziš u smrt, ništa od toga nije važno kad umreš!!! i neće se brojit nakon smrti što si imao, već što TE ZANIMALO...a a ko tebe ne zanima, zašto misliš da bi nakon smrti i ti Boga zanimao....
odesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 10:04   #96
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Prije svega pozdrav svima!!
Ja sebe smatram vjernikom i pokušavam tako i živjeti.Smatram da takvim životom ne radim ništa loše,dapače sudionik sam Božjeg stvaranja.Sveto pismo kaže da je svaki čovjek Hram Duha Svetoga.Prema tome nemam nikakvo pravo ugrožavati drugog čovjeka niti činiti mu zlo ,bio on ateista, musliman,budista ili neznam što."Ljubite jedni druge kao što sam i Ja vas ljubio..."Isusove su riječi.Ja kao njegov vjernik sam pozvan tako i živjeti.
Ja prvi nisam bolji od nikoga od vas.Nije upće fora u komparaciji,nego da budem jednostavno ono što jesam.
Ovdje se spominje i crkva.Ljudi misle da je to institucija,ali crkva to sam ja.Crkva je skup vjernika i sve crkve ovoga svijeta se mogu srušiti;ali ona prava živa crkva se ne može srušiti dokle god živi ijedan čovjek,jer SVAKI čovjek je Hram Božji,priznavao on Boga ,Jahvu,Alaha,Isusa...ili nikoga!
Ovo nije istina, bez uvrede molim te. Očito je da nisi upoznat u Biblijsku doktrinu jer u Bibliji Petar kaže > "Obratite se i svatko od vas neka se krsti u ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi i primit ćete dar, Duha Svetoga." Djela 2:38
Znači da Duha Sv. ima samo onaj tko se obratio od svojih grijeha jer Duh Sv. ne boravi u hramu koji je nečist duže vrijeme i u čovjeku koji ne živi pobožno.

Isto tako postoji krštenje Duhom Sv. a ono je popraćeno govorom tuđim jezicima i kada molimo u tuđim jezicima naš duh se raspiruje i vlada nad dušom i tjelom i jedino uz pomoć njih čovjek živi po Duhu a ne po tijelu.
"Svi se napuniše Duha Svetoga i počeše govoriti drugim jezicima, kako im već Duh davaše zboriti." Djela 2:4

Zato nemojmo svašta govoriti što dolazi iz naše glave, a ne iz Pisma koje je jedina vjerodostojna zapisana Božja Riječ i stoga hram Duha Sv. je samo tamo gdje je data ovlast Isusu jer je jedan Bog i jedan Sin Božji koji je uskrsnuo i dao život za nas i nitko drugi!!!!
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 10:13   #97
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
oni propagiraju, a ti ih čitaš unatoč tome što te nitko na to ne prisiljava, unatoč tome što ih ne trebaš i unatoč tome što bi u isto vrijeme mogla i trebala hraniti gladne, liječiti bolesne i pojiti žedne.
i svjesna si toga da bi se mogla i trebala baviti tim korisnim stvarima, ali ipak umjesto da se posvetiš tome ti radije ostaješ ovdje i upuštaš se u jalove prepirke sa vjernicima, iako ne moraš i iako znaš da je to beskorisno.
po meni je ponašanje vjernika čak smislenije od tvojeg, jer oni barem mogu vjerovati kako ovim raspravama čine nešto korisno.
ti ne možeš niti to.
ali, to je samo moj dojam.
Ti nemaš pojma šta ja radim u svoje vrijeme. A jedino što se tebe od toga i tiče je da mi ne pada na pamet ići okolo i pokušavati vjernike uvjeriti da bog ne postoji (za razliku od vas). A to "korisno" iz vaših rasprava o preobraćenju nevjernika se svodi na elementarnu nepristojnost i neuvažavanje tuđih mišljenja.

Vi sami tvrdite da je bog dao svakom čovjeku pravo na izbor i slobodu mišljenja. Pa onda malo i poštujte volju svog boga.

Quote:
zbunjuješ me.
kažeš da trebaš vjernike i njihov spas kao kurje oko.
a s druge strane pišeš to na religiji na koju si očito došla svojom voljom.
ako zaista ne trebaš vjernike, odnosno ako ih uistinu trebaš kao kurje oko, čemu onda uopće zalaziš na religiju?
Prvo, ako negdje piše da je Religija rezervirana samo za vjernike, onda sam to očito fulala. Ateisti imaju jednako pravo pisati na religiji kao i svi drugi, kao što imaju pravo imati i svoje mišljenje. Koliko god se nekima to ne sviđalo. A sve dok se u ovoj državi crkva petlja u svjetovni život, dakle i moj i ostalih ateista, imamo pravo da izražavamo svoje stavove.

Nadalje, ova tema se direktno odnosi na ateiste ili, kako vi kažete "nevjernike". Petljate se u naše živote, a od nas očekujete da šutimo kao ovce?

Quote:
lea* kaže: Pogledaj post
Izjava "lea* je vjernik, ateist, agnostik" je nerelevantna za smisao pisanja na forumu. Zato, svako pisanje i izjave o "niku" je igra pretpostavke i nebitno je na ovom mjestu. Zato, pretpostavi? Sto je trebao tvoj izkaz saopciti? Da vjernici sjede skrstenih ruku? Poznajes pojedinacna zalaganja milijune vjernika? Koliko navedeno je reprezenativno? Svatko za sebe uzima odgovornost, mislila sam da govorimo o zauzimanju odgovornosti za vlastite postupke? Ili u navedenim izjavama se ocituje vjernicko povjernje Bogu, Univerzumu, Njegovoj Svetosti, Univerzumu, Posljednjem? Shtefy???

Ili covjekova spoznaja kad je vrhuncu znanja, rezvoja, da ipak malo zna u usporedbi s Beskonacnim, da mu nista ne pripada, da on i njegova visost covjeculjak nije mjera stvari, uvidjaj da usprkos svim svojim ljudskim naporima, zalaganjima, ustrajnoscu, znanjem ili sto god hoces, spozna da "stvar" u ishodu propada, do daljnjega? Ili mislis da su vjernici ti koju su u ovako kompleksnom svijetu odgovorni za promjenu lica zemlje?Na koji nacin i u kojoj mjeri moze pojedinac utjecati na globalna zamrsena zbivanja?Ima stvari, dogadjanja koje su van dometa vlastitog djelovanja, na koje je tesko ako ikako moguce djelovati, osim prihvatiti?


Sto ti Shtefy zelis vjerniku covjeku sapociti na pdf religija?


Poneki osobnu pasivnost i lijenost skrije iza tvoje gore navedenih rijeci. Bog ponekom dodje kao izlika za nedjelovanje, a ponekom nereligoznom covjeku za sprdacinu? Ali se ne mogu takve sve tvoje u navodnicima napisane izjave projecirati na sve vjernike? Namece mi se potreba da pisem jos, ali ne vidim smisla, Shtefy? zato cu stati. jer zauzimanje frontalnoga stava "vi" "mi" vec u korjenu srozava svaki vrstu plodne komunikacije medjusobnog uvazavnja, razmjene informacije í zivotnog iskustva. (bio on iskustvo bez ili s Nadnaranvim)Pitam tebe tko ti sapce na uho nebulozu, ne pitam "ateiste" Zar ateisti razmisljajaju kolektivno? Zar ima smisla pisati definiciju nekome tko se sprda i misli kako misli?
Stav "vi" i "mi" je prva zauzela crkva ocjenom da su ateisti najveće zlo na svijetu. Ne sjećam se da se baš puno vjernika ogradilo od tog stava.

Inače, poruka ateista na Religiji je obično da imamo pravo na normalan svjetovni život u svjetovnoj (po Ustavu) državi, kao i poštivanje našeg mišljenja.

OK, onda moj post primjeni na mene, nitko mi ništa ne šapće (inače priznajem ljude koji govore isključivo jasno i glasno, jasno kažu tko su i stoje iza svojih stavova) nego razmišljam. I moj post nije bio nikakva sprdnja nego odgovor na vjerničke pokušaje da nas preobrate (s kojim uopće pravom), kao i na apsolutno nepoštivanje tuđih života i stavova.

Vjerovatno bi jednake odgovore dobili i da ste napisali kako želite muslimane ili židove preobratiti na "jedinu pravu vjeru". Kao što sam gore napisala, sami kažete da je bog svakom čovjeku dao pravo na svoje mišljenje i oblikovanje svog života. Pa poštujte onda bar volju vašeg boga, kad već nećete nas.

Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Štefice, sve mi se čini da ćeš postati prava ovčica u stadu Crkve, jedno drago katoličko čeljade .
Ma ići ćeš ti u Raj, vidjet ćeš
Sačuvaj bože, to bi značilo da sam pretrpila veliku traumu glave.

To bi bila ogromna nepravda. I dokaz da nema boga...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 10:21   #98
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Prije svega pozdrav svima!!
Ja sebe smatram vjernikom i pokušavam tako i živjeti.Smatram da takvim životom ne radim ništa loše,dapače sudionik sam Božjeg stvaranja.Sveto pismo kaže da je svaki čovjek Hram Duha Svetoga.Prema tome nemam nikakvo pravo ugrožavati drugog čovjeka niti činiti mu zlo ,bio on ateista, musliman,budista ili neznam što."Ljubite jedni druge kao što sam i Ja vas ljubio..."Isusove su riječi.Ja kao njegov vjernik sam pozvan tako i živjeti.
Ja prvi nisam bolji od nikoga od vas.Nije upće fora u komparaciji,nego da budem jednostavno ono što jesam.
Ovdje se spominje i crkva.Ljudi misle da je to institucija,ali crkva to sam ja.Crkva je skup vjernika i sve crkve ovoga svijeta se mogu srušiti;ali ona prava živa crkva se ne može srušiti dokle god živi ijedan čovjek,jer SVAKI čovjek je Hram Božji,priznavao on Boga ,Jahvu,Alaha,Isusa...ili nikoga!

netko je to već kometirao, pa da se samo nadovežem....
Crkva je živi Krist, utjelovljenje živog krista koji se pojavljuje na svakoj svetoj misi, a krščani nisu živi Krist!!!!!!!!!!!!
velka razlika!!!!!!!!!
odesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 11:03   #99
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post

zbunjuješ me.
kažeš da trebaš vjernike i njihov spas kao kurje oko.
a s druge strane pišeš to na religiji na koju si očito došla svojom voljom.
ako zaista ne trebaš vjernike, odnosno ako ih uistinu trebaš kao kurje oko, čemu onda uopće zalaziš na religiju?
Krvniče, nisi upoznat s nekim činjenicama...
Na podforumu religija se njeguje disciplina pljuvanja po vjernicima, po teologiji, kao i filozofiji. Kazne dobivaju oni koji se tome suprostave.

Ilustracije radi, sasvim uobičajen primjer:
Quote:
Fallacy kaže: Pogledaj post
taj tip koristi skup tekstova iz vukojebine uz isprazne discipline kao filozofija i teologija da bi razumio svijet oko sebe.

I zato ga samo neobrazovani uzimaju za ozbiljno kada laprda o svijetu oko nas. A tamo mu je i mjesto, kao i filozofiji: u podrumu intelektualnog svijeta.
retardirani is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 16.11.2008., 11:20   #100
@ retardirani

Istina boli, a pero (riječ) je jače od mača. Nije ništa osobno i krivo si razumio. Možeš biti u stadu ovaca,a da nisi ovca, samo što te Tvoj pastir vidi ipak kao ovcu.
To što želiš da budeš nagrađen ljepšim pašnjakom ili djevicama u raju ukazuje da i nije baš duševna nagrada, nego vrlo materijalna, a upravo to Fallacy podvlači.

Pogledaj samo što je rađeno u ime boga, a danas se isto tako radi, samo oni koji ne misle nevide to.


Tko pjeva, zlo ne misli,
Tko misli, nije mu do pjevanja ...
ARTETUREN1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:47.