Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Duhovni ucitelji i tradicije
Shiva i tantrizam 2 7.41%
Krshna i hinduizam 7 25.93%
Mojsije i judaizam 3 11.11%
Zarathustra i avesta 1 3.70%
Lao Ce i taoizam 7 25.93%
Buddha i buddhizam 9 33.33%
Mahavira i jainizam 0 0%
Hermes i hermetizam 3 11.11%
Isus i krscanstvo 13 48.15%
Muhamed i islam 2 7.41%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 27. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2006., 22:33   #21
Quote:
Maitreya kaže:
Naravno da pricam o Veliki Fazlija.
Nisi niti jednu rijec rekao o reinkarnaciji.
Serem se na Iskon ; da im mamicu komunisticku ...
Uopce ne kuzim o cemu je rijec...?! Uostalom, sasvim sam siguran da se na Iskonovom forumu ne mogu postavljati nikakve ankete, pogotovo prije 2 godine. To sada mogu samo moderatori, ali ne i sudionici. A prije 2 godine uopce nije postojala takva opcija... Dakle, nista ne kuzim o cemu govoris.

No, nema veze, kada (i ako) Maitreya jednom izadje iz anonimnosti i pocne javno djelovati te kada (i ako) osnuje svoju religiju, onda cemo ga uvrstiti medju one na anketi. Dok Maitreya ne dokaze da postoji, jednostavno glasaj za neke od ponudjenih, ili ne... Ovo je slobodna zemlja.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 23:37   #22
Quote:
Fazlija kaže:
Uopce ne kuzim o cemu je rijec...?! Uostalom, sasvim sam siguran da se na Iskonovom forumu ne mogu postavljati nikakve ankete, pogotovo prije 2 godine. To sada mogu samo moderatori, ali ne i sudionici. A prije 2 godine uopce nije postojala takva opcija... Dakle, nista ne kuzim o cemu govoris.

No, nema veze, kada (i ako) Maitreya jednom izadje iz anonimnosti i pocne javno djelovati te kada (i ako) osnuje svoju religiju, onda cemo ga uvrstiti medju one na anketi. Dok Maitreya ne dokaze da postoji, jednostavno glasaj za neke od ponudjenih, ili ne... Ovo je slobodna zemlja.
Evo izlazlim.
Polako ali sigurno.
Slobodna zemlja sigurno nije jer je pod utjecajem raznih kretena.
Neboj se sredit cemo to.
Na milost ili nemilost.
To ti je obecanje od mene...
Cuvara tajni
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 23:52   #23
Ajd' dobro... nego, jesi li izglasao koja ti je inkarnacija Maitreye najdraza?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 16:55   #24
Moram primjetiti da se Buddha lagano priblizava Isusu, ali za Mahaviru i jainizam ocito nema bas puno zanimanja medju forumasima. Zato ovdje stavljam jedan dobar jainsiticki link, k tome jos na nasem jeziku, da te ceo svet razume:

http://www.jainworld.com/JWSerbia/ja...avira/pred.asp
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 18:24   #25
Quote:
Fazlija kaže:
Koja vam je od ovih duhovnih tradicija najbliza...

PS. Mozete glasati i za vise opcija!
Nedostaje Bobby Henderson i pastafarijanizam.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 08:30   #26
Quote:
Fazlija kaže:
Moram primjetiti da se Buddha lagano priblizava Isusu,
Kako to tumačiš Fazlija???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 08:55   #27
Fali onaj samoborski guru koji je igrao ping pong s Krishnom i Isusom. I pobijedio obojicu.
__________________
Muza mi je rekla da sva umjetnost nastaje iz boli.
A zatim mi je velikom silinom smjestila koljeno u medjunozje.
tuk'bah is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 16:22   #28
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Kako to tumačiš Fazlija???
Pa, rekao bih da Buddha i buddhizam dobro kotiraju medju nasim forumasima.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 16:23   #29
Quote:
tuk'bah kaže:
Fali onaj samoborski guru koji je igrao ping pong s Krishnom i Isusom. I pobijedio obojicu.
U upitnik su uvrsteni samo osnivaci velikih duhovnih sustava...
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 22:09   #30
Jainizam jos uvijek nula bodova?!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 08:19   #31
Quote:
Fazlija kaže:
Pa, rekao bih da Buddha i buddhizam dobro kotiraju medju nasim forumasima.
Da, ali zašto?

Što je to tako privlačno u njihovom učenju da 10000 kilometara dalje od mjesta nastanka te ideje imaju, svoje fanove?

Što nedostaje kršćanstvu a da budizam* to ima ?
(*onako kako ga zapadnjaci gledaju kao cjelokupnost misli)

Što ima u smirenom licu čovjeka Bude a nema u grimasi patnje Boga Krista na križu??
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 20:04   #32
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Da, ali zašto?

Što je to tako privlačno u njihovom učenju da 10000 kilometara dalje od mjesta nastanka te ideje imaju, svoje fanove?

Što nedostaje kršćanstvu a da budizam* to ima ?
(*onako kako ga zapadnjaci gledaju kao cjelokupnost misli)

Što ima u smirenom licu čovjeka Bude a nema u grimasi patnje Boga Krista na križu??
Budha je "intelektualniji" pa je privlacniji skolovanom umu.

Osim toga to je ajmo rec "psiholoska" religija i lakse je prilagodljiva, tj manje pod utjecajem lokalnog mentaliteta. ..
 
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 20:28   #33
Quote:
Fazlija kaže:
Znam da je veeeeelika razlika, ali se oni obicno smatraju osnivacima onoga sto danas poznajemo pod tim "izmima". Nisam im ja kriv, a niti vjerujem da bas nisu znali sto ce se desiti, kao niti da bas nemaju utjecaj na to sto se desilo itd. Dakle, njijov problem... Ti odglasaj ako ti se cini razumnim, a ako ne otvori bolju anketu pa cemo mi zanovijetati da je moglo to i bolje...
Osnivači?
Nekako ipak mislim da su ljudi ti koji su osnivali. Ostavi "božanstva" na miru

Drugim riječima, određena božanstva zauzimaju veliku ulogu u nekom pokretu, ali kazati da je shiva osnovao tantrizam je malo bedasto.

Pomiješao si neke povijesne osobe i božanstva i naveo ih kao "pokretače". Malo ti je anketa čudna.
__________________
don't turn away from love
Noor Jehan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 21:08   #34
Quote:
Noor Jehan kaže:
Osnivači?
Nekako ipak mislim da su ljudi ti koji su osnivali. Ostavi "božanstva" na miru

Drugim riječima, određena božanstva zauzimaju veliku ulogu u nekom pokretu, ali kazati da je shiva osnovao tantrizam je malo bedasto.

Pomiješao si neke povijesne osobe i božanstva i naveo ih kao "pokretače". Malo ti je anketa čudna.
Prije svega, navedeni osnivaci nisu nikakva "bozanstva"... Oni jesu mozda obogotvoreni, ali su izvorno bili sasvim zivi duhovni ucitelji od krvi i mesa. Mislim da se za Muhameda, Isusa i Buddhu to ne treba dokazivati, kao za najmladje na tom popisu, jer postoje poprilicno ubjedljivi povijesni dokazi za njihovo postojanje (ili barem uvjerljive pretpostavke). Ista je stvar s drugima na listi. Shiva je svakako najstariji na popisu, ali ako malo prokopas povijest yoge i tantre vidjet ces da ces uvijek iza i ispod svega naci lik jednog mitskog, obogotvornog osnivaca - Shive.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 21:10   #35
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Da, ali zašto?
Osobno mislim da je Buddha djelovao mnogo otvorenije, dok je Isus bio primoran svoja ucenja umotavati u zidovske dogme. Tako je Buddha duhovnu nauku, ali i praksu, iznio mnogo jasnije. Konacno, Buddha je djelovao 45 godina u Indiji, a Isus samo 3 godine u Palestini. Cak i za to malo su ga razapeli.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 22:33   #36
Jooooj
Shiva osnivach religije
Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 08:01   #37
Shivu se, kao i sve druge na popisu, moze smatrati "osnivacem" religije.... iako su tu religiju osnovali ustvari kasnije ljudi u Njegovo ime. U svakom slucaju, danas postoji dio hinduisticke religije koja se moze nazvati shivizam. No, Shiva je znacajan i kao osnivac, drevni utemeljitelj, duhovne prakse koju danas poznamo kao yoga i tantra.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 08:09   #38
Quote:
Karuna kaže:
Budha je "intelektualniji" pa je privlacniji skolovanom umu.

Osim toga to je ajmo rec "psiholoska" religija i lakse je prilagodljiva, tj manje pod utjecajem lokalnog mentaliteta. ..

Možda se može reći da za prihvaćanje učenja budizma treba osvješteniji pojedinac koji nije pod utjecajem svoje okoline i zajednice u kojoj živi.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 08:19   #39
Quote:
Fazlija kaže:
Osobno mislim da je Buddha djelovao mnogo otvorenije, dok je Isus bio primoran svoja ucenja umotavati u zidovske dogme. Tako je Buddha duhovnu nauku, ali i praksu, iznio mnogo jasnije. Konacno, Buddha je djelovao 45 godina u Indiji, a Isus samo 3 godine u Palestini. Cak i za to malo su ga razapeli.

Utjecaj prilika i vremena je jasna činjenica za svaku pojavu pa i za kršćanstvo. Pitanje je da li bi uopće i pojavilo kršćanstvo da je u to doba bila jaka država koja bi ujedinjavala sva židovska plemena pod jedna stijeg. Ovako imamo okupaciju zemlje, nastajanje (nacionalnog) ponosa i težnju za slobodom.
Ako spomenemo i neadekvatne uvozne bogove i njihovo šarenilo, jasno je da je trebalo totalno preurediti ideju religije koja bi svakom čovjeku donjela nadu.


Fascinatno je to da se zna u tančine što je Isus govorio u zadnjim godinama svojeg života, ali se nezna gdje je bio većinu svojeg postojanja.
Zanimljivo...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 08:43   #40
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Možda se može reći da za prihvaćanje učenja budizma treba osvješteniji pojedinac koji nije pod utjecajem svoje okoline i zajednice u kojoj živi.
Ne kužim... po čemu je budistička filozofija naprednija od kršćanske?
nitko&ništa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:24.