Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2023., 07:24   #1
Suha usta tijekom noći i jutra

Da ukratko opišem tijek situacije, pa će možda biti jasnije otkriti u čemu je problem. Imam 36 godina, a od ove nove godine (dakle, novogodišnja odluka) je bila da izbacim u potpunosti kruh, slatko, masnije meso te ubacim zdrave prehrambene navike te također izbacim alkohol i zašećerene sokove (pijem običnu vodu, limunadu, mineralnu vodu, čaj, ponekad kavu, ponekad Divku/Kneipp) i posvetim se više aktivnostima i sportu (s obzirom na to da mi je rad većinom za računalom). Imao sam i prije tih faza, pogotovo tako iza nove godine ili pak bi me to ulovilo tijekom godine, ali nikad nije trajalo duže od recimo dva i pol mjeseca, pa bih se onda ponovno vratio nekim starim navikama, ali i dalje uz nešto sporta (dosta manje), alkohola prigodno (nekad i više), i slično - rekao bih normalan život u tim godinama, niša posebno. Ne pušim cigarete niti travu niti išta slično.

Međutim, kao što sam napisao, sada sam od nove 2023. krenuo restriktivnije, te čak znam imati i po dvije rekreacije na dan (recimo, ujutro imam trening od 1h utezima, a navečer mali nogomet od 1h). Uključujem i košarku, trčanje, vožnju biciklom (vani, unutra) te nešto duže šetnje - sve koliko stignem, ali svakako jedna aktivnost na dan (minimalno na dan u prosjeku dakle 1h, svaki dan).

Primijetio sam u zadnja dva ili tri tjedna (možda i duže) da su mi tijekom noći i ujutro dosta suha usta. Baš ono, kao da sam prošli dan pio puno alkohola Mislim da kroz dan pijem dovoljno tekućine.

Što bi mogao biti uzrok tome?
__________________
"I can accept failure. Everyone fails at something. But I can't accept not trying." (Michael Jordan)
Huncvut is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2023., 11:41   #2
Pa budući da više vježbaš i znatno si aktivniji nego prije s jedne strane, a s druge smanjio si šećere i nezdravu hranu koja (nezdravo) zadržava vodu u organizmu...moguće da si dehidriran jer se cijeli taj "sustav" unos/zadržavanje tekućine promijenio. Tj. moraš obzirom na nove navike naći i novi režim unosa tekućine u organizam, vjerojatno to nisi izbalansirao. Osim toga uz to sada u zimi je u prostorijama suhlji zrak, sve je suše i brže se suši, koža i ostalo...hidriraj se.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2023., 13:01   #3
Nađi curu..
Treiberyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2023., 13:41   #4
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Pa budući da više vježbaš i znatno si aktivniji nego prije s jedne strane, a s druge smanjio si šećere i nezdravu hranu koja (nezdravo) zadržava vodu u organizmu...moguće da si dehidriran jer se cijeli taj "sustav" unos/zadržavanje tekućine promijenio. Tj. moraš obzirom na nove navike naći i novi režim unosa tekućine u organizam, vjerojatno to nisi izbalansirao. Osim toga uz to sada u zimi je u prostorijama suhlji zrak, sve je suše i brže se suši, koža i ostalo...hidriraj se.
Da, možda je i to moguće, hvala!

Quote:
Treiberyx kaže: Pogledaj post
Nađi curu..
Oženjen sam sedam godina
__________________
"I can accept failure. Everyone fails at something. But I can't accept not trying." (Michael Jordan)
Huncvut is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2023., 14:47   #5
Quote:
Huncvut kaže: Pogledaj post
Da ukratko opišem tijek situacije, pa će možda biti jasnije otkriti u čemu je problem. Imam 36 godina, a od ove nove godine (dakle, novogodišnja odluka) je bila da izbacim u potpunosti kruh, slatko, masnije meso te ubacim zdrave prehrambene navike te također izbacim alkohol i zašećerene sokove (pijem običnu vodu, limunadu, mineralnu vodu, čaj, ponekad kavu, ponekad Divku/Kneipp) i posvetim se više aktivnostima i sportu (s obzirom na to da mi je rad većinom za računalom). Imao sam i prije tih faza, pogotovo tako iza nove godine ili pak bi me to ulovilo tijekom godine, ali nikad nije trajalo duže od recimo dva i pol mjeseca, pa bih se onda ponovno vratio nekim starim navikama, ali i dalje uz nešto sporta (dosta manje), alkohola prigodno (nekad i više), i slično - rekao bih normalan život u tim godinama, niša posebno. Ne pušim cigarete niti travu niti išta slično.

Međutim, kao što sam napisao, sada sam od nove 2023. krenuo restriktivnije, te čak znam imati i po dvije rekreacije na dan (recimo, ujutro imam trening od 1h utezima, a navečer mali nogomet od 1h). Uključujem i košarku, trčanje, vožnju biciklom (vani, unutra) te nešto duže šetnje - sve koliko stignem, ali svakako jedna aktivnost na dan (minimalno na dan u prosjeku dakle 1h, svaki dan).

Primijetio sam u zadnja dva ili tri tjedna (možda i duže) da su mi tijekom noći i ujutro dosta suha usta. Baš ono, kao da sam prošli dan pio puno alkohola Mislim da kroz dan pijem dovoljno tekućine.

Što bi mogao biti uzrok tome?
Dali uzimaš neke ljekove?
I dali hrčeš dok spavaš?
Meni se jedno vrijeme događalo da sam jako hrkala ,probudila bi se ujutro užasno suha usta ,gutat ne bi mogla .
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2023., 15:36   #6
Quote:
Lola 27 kaže: Pogledaj post
Dali uzimaš neke ljekove?
I dali hrčeš dok spavaš?
Meni se jedno vrijeme događalo da sam jako hrkala ,probudila bi se ujutro užasno suha usta ,gutat ne bi mogla .
Ne uzimam lijekove (samo suplementaciju uz trening), a niti ne hrčem, tj. vrlo rijetko (ne mogu niti spavati na leđima, spavam bočno i na trbuhu).
__________________
"I can accept failure. Everyone fails at something. But I can't accept not trying." (Michael Jordan)
Huncvut is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2023., 15:49   #7
Imam isti problem i nikako da nađem rješenje. Mene to budi noći, doslovce kao da nemam uopće sline. Tijekom dana nemam taj problem.
Massha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2023., 16:39   #8
Čekiraj šećer.
Kapo O'makine is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2023., 18:13   #9
Negdje sam čitao da je uzrok toga manjak joda u organizmu, a najbolji lijek lugolova otopina.
Willie Scott is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2023., 15:10   #10
Quote:
Willie Scott kaže: Pogledaj post
Negdje sam čitao da je uzrok toga manjak joda u organizmu, a najbolji lijek lugolova otopina.
Točno, riješi se u dan.
CoolioJacque is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2023., 15:24   #11
Da, i ja sam pronašao info da je to manjak joda. Ali opet sam negdje pročitao da se lugolova otopina ne smije uzimati na svoju ruku, nisam sad pametan što napraviti.
__________________
"I can accept failure. Everyone fails at something. But I can't accept not trying." (Michael Jordan)
Huncvut is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2023., 17:12   #12
Quote:
Huncvut kaže: Pogledaj post
Da, i ja sam pronašao info da je to manjak joda. Ali opet sam negdje pročitao da se lugolova otopina ne smije uzimati na svoju ruku, nisam sad pametan što napraviti.
Tako kažu za sve ili većinu lijekova i suplemenata. I ne trebate ih uzimati na svoju ruku, nego samo potražite informacije na internetu, bilo što se tiče samih uputstava, bilo što se tiče iskustava ljudi koji ju koriste, bilo što se tiče savjeta "stručnjaka". Ne znam kakvi ste s engleskim, ali mislim da ima dovoljno informacija o lugolovoj otopini i na hrvatskom i srpskom.
Lugolova otopina je inače dobra i za neke druge stvari, i sam ju planiram nabavit već neko vrijeme, samo iz nekog nepoznatog razloga to odgađam unedogled.
Willie Scott is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2023., 10:33   #13
Ako je grijanje na radijatore li neka druga grijaća tijela onda uzrok može biti i presuh zrak u prostoriji. Ja u takvim slučajevima sipam vodu u posude koje stavljam na grijaća tijela.
makarska01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2023., 10:48   #14
Quote:
makarska01 kaže: Pogledaj post
Ako je grijanje na radijatore li neka druga grijaća tijela onda uzrok može biti i presuh zrak u prostoriji. Ja u takvim slučajevima sipam vodu u posude koje stavljam na grijaća tijela.
Po cijeloj kući imam samo podno grijanje
__________________
"I can accept failure. Everyone fails at something. But I can't accept not trying." (Michael Jordan)
Huncvut is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2023., 18:50   #15
Manje pijte alkohola prije spavanja..
Treiberyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2023., 20:55   #16
Quote:
Treiberyx kaže: Pogledaj post
Manje pijte alkohola prije spavanja..
Ne znam zašto ne pročitaš kompletno prvi post gdje je sve razješnjeno.
__________________
"I can accept failure. Everyone fails at something. But I can't accept not trying." (Michael Jordan)
Huncvut is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2023., 18:14   #17
Quote:
Huncvut kaže: Pogledaj post
Da ukratko opišem tijek situacije, pa će možda biti jasnije otkriti u čemu je problem. Imam 36 godina, a od ove nove godine (dakle, novogodišnja odluka) je bila da izbacim u potpunosti kruh, slatko, masnije meso te ubacim zdrave prehrambene navike te također izbacim alkohol i zašećerene sokove (pijem običnu vodu, limunadu, mineralnu vodu, čaj, ponekad kavu, ponekad Divku/Kneipp) i posvetim se više aktivnostima i sportu (s obzirom na to da mi je rad većinom za računalom). Imao sam i prije tih faza, pogotovo tako iza nove godine ili pak bi me to ulovilo tijekom godine, ali nikad nije trajalo duže od recimo dva i pol mjeseca, pa bih se onda ponovno vratio nekim starim navikama, ali i dalje uz nešto sporta (dosta manje), alkohola prigodno (nekad i više), i slično - rekao bih normalan život u tim godinama, niša posebno. Ne pušim cigarete niti travu niti išta slično.

Međutim, kao što sam napisao, sada sam od nove 2023. krenuo restriktivnije, te čak znam imati i po dvije rekreacije na dan (recimo, ujutro imam trening od 1h utezima, a navečer mali nogomet od 1h). Uključujem i košarku, trčanje, vožnju biciklom (vani, unutra) te nešto duže šetnje - sve koliko stignem, ali svakako jedna aktivnost na dan (minimalno na dan u prosjeku dakle 1h, svaki dan).

Primijetio sam u zadnja dva ili tri tjedna (možda i duže) da su mi tijekom noći i ujutro dosta suha usta. Baš ono, kao da sam prošli dan pio puno alkohola Mislim da kroz dan pijem dovoljno tekućine.

Što bi mogao biti uzrok tome?
Mozda dises na usta.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2023., 16:09   #18
Quote:
Sophsy kaže: Pogledaj post
Mozda dises na usta.
Hm, sad odjednom? Mislim, možda i dišem na usta, ali to prije nisam primijetio... Osim kad je bio alkohol u pitanju, hehe. A imam skoro 37 godina.
__________________
"I can accept failure. Everyone fails at something. But I can't accept not trying." (Michael Jordan)
Huncvut is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2023., 16:18   #19
Odlicna tema! Zalutala ovdje greskom, ali sad pratim.
Anida is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2023., 16:26   #20
Quote:
Huncvut kaže: Pogledaj post
Hm, sad odjednom? Mislim, možda i dišem, ali to prije nisam primijetio... Osim kad je bio alkohol u pitanju, hehe. A imam skoro 37 godina.
A gle iz nekog razloga si dehidriran, pojačaj unos tekućine nekoliko dana, pa ćeš vidjeti.
I nemojte se igrati sa lugovom otopinom bez stručnjaka.
Bazinga9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.