Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2013., 11:25   #581
Dvije T-55 ice

Zna li netko gdje je ovo slikano?

http://www.pohrani.com/f/1q/10x/24CCggmm/t55vu.jpg



Pretpostavljam da se radi o Vukovaru, ali točna lokacija?
Također koliko vidim to su ista dva s ove druge slike, ali ono što me buni je da na prvoj slici oba imaju kupolu, a na drugoj slici na jednom je otrgnuta.
Zna li netko priču?


http://i20.photobucket.com/albums/b2...ps7bac24b1.jpg
__________________
Dodo, 14.07.2007.
Mali žabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 15:59   #582
Quote:
RT20 kaže: Pogledaj post
hvala, znam dobro što se može dogoditi s pogođenim tenkom pa baš zbog toga da se opet vratim na 6. stranicu ovog threada. evo dijela tvog posta koji se tiče ove priče:


na to sam te ja pitao:


a ti si odgovorio:


pa onda zaključujem:
1. druga m-84 je u puno boljem stanju, dapače, na slikama se vidi kako je naši dečki vozaju
2. ova 84-oka je naletjela na minu i vidi se da nije ispala gusjenica zbog bijega u blatu nego baš zbog te mine koja je odvalila i kotače. moguće je i da je pogođena u vozačev perioskop jer se na slikama može vidjeti krvavi trag na tom mjestu.
3. na videu koji smo ranije priložili (da sad ne tražim) vidi se da je kasnije i izvučena (12. mjesec), ali nije poznata daljnja sudbina.

pa mi nije bilo jasno:
1. zašto bi naši uništavali ovaj primjerak koji je ionako ostao u našim rukama, ako je to taj koji je, prema tvom pisanju, bio onaj koji je korišten jer mu je samo ispala gusjenica?
2. ako su naši očerupali ovaj primjerak onda to nije onaj koji je korišten nego onaj koji su kako ti kažeš "naši uništili iako se mogao osposobiti".

dakle i dalje nije 100 % jasno što je bilo s ovom 84-kom, ali bi se moglo pretpostaviti, bazirajući se na tvojim upisima, da je ona bila izvor rezervnih djelova, čerupanja itd., dakle zauvijek izbačena iz stroja.

stoga zahvaljujem na odgovoru...
Prema svjedočenju jednog pripadnika gromova koji je bio u akcijama oko Farkašića ta "raščerupana" 84-ka je dočekana u nekoj vrsti zasjede, čak ne u borbi nego se uredno vozio cestom.
Ekipa ga je skinula ručnim bacačem i to pogotkom u gusjenicu (po tome nije bila mina u igri).
Kako je tada kružila priča da te tenk sam nađe senzorima topline i slične gluposti, i da te automatski gađa; ekipa je ispalila i ODMAH dala petama vjetra.
Kad su se kasnije vratili vidjeli su da je tenk napušten , da je i posada dala petama vjetra u drugom smjeru, ali da motor još uvijek radi.
Morate shvatiti da je M-84 tada bio bauk, em senzori, em priče da ima samouništenje isl...tako da mu nitko nije prilazio od straha neko vrijeme.

Tek kasnije su skinuli NSVT s njega i pokušali koristiti u borbi, ali im se nije dopadao "zbog jakog trzaja i nemogućnosti kontroliranja istog pri paljbi", pa su ga poklonili nekoj postrojbi:-)
Malo po malo dolazili su lovci suvenira, lomili instrumente, trgali opremu i sl... i kad je nakon par mjeseci došla ekipa mehaničara da ga pregleda zaključili su da ga ne mogu osposobiti.

Ja pretpostavljam da se misli da ga nisu osposobili na licu mjesta, te da su ga ipak odvukli na popravak ...to su vjerojatno one zimske slike kad je izvučen iz blata.
__________________
Dodo, 14.07.2007.
Mali žabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 03:08   #583
Quote:
Mali žabac kaže: Pogledaj post
Prema svjedočenju jednog pripadnika gromova koji je bio u akcijama oko Farkašića ta "raščerupana" 84-ka je dočekana u nekoj vrsti zasjede, čak ne u borbi nego se uredno vozio cestom.
Ekipa ga je skinula ručnim bacačem i to pogotkom u gusjenicu (po tome nije bila mina u igri).
Kako je tada kružila priča da te tenk sam nađe senzorima topline i slične gluposti, i da te automatski gađa; ekipa je ispalila i ODMAH dala petama vjetra.
Kad su se kasnije vratili vidjeli su da je tenk napušten , da je i posada dala petama vjetra u drugom smjeru, ali da motor još uvijek radi.
Morate shvatiti da je M-84 tada bio bauk, em senzori, em priče da ima samouništenje isl...tako da mu nitko nije prilazio od straha neko vrijeme.

Tek kasnije su skinuli NSVT s njega i pokušali koristiti u borbi, ali im se nije dopadao "zbog jakog trzaja i nemogućnosti kontroliranja istog pri paljbi", pa su ga poklonili nekoj postrojbi:-)
Malo po malo dolazili su lovci suvenira, lomili instrumente, trgali opremu i sl... i kad je nakon par mjeseci došla ekipa mehaničara da ga pregleda zaključili su da ga ne mogu osposobiti.

Ja pretpostavljam da se misli da ga nisu osposobili na licu mjesta, te da su ga ipak odvukli na popravak ...to su vjerojatno one zimske slike kad je izvučen iz blata.
Mislim da je ipak prvo naletio na minu, jer je na cesti (tada neasfaltiranoj) ostao krater i otpala gusjenica, a to je onda zanijelo tenk u desno i završio je sa strane u blatu. Međutim taj krater je mogao biti i od granate, pa nisam siguran. Dobio je još par pogodaka. Jedan u periskop vozača.
Tako je stajao u blatu, sve dok nije u Slani bila pogođena HV osamdesetčetvorka. Njoj su se čede približili kroz maglu i pogodili ju zoljom u vrh kotača, tako da su uništili taj kotač i par članaka gusjenice (navodno su se čede (3?) pri tome otkrili i svi stradali).
Tada su u Dumače dotegljene obje 84-vorke (teglile su ih 55-ice), zajedno sa pokidanom gusjenicom tenka iz Farkašića. Tu je i obavljen popravak. Sa tenka iz Farkašića na HV tenk namontiran je jedan kotač + nekoliko članaka i on je opet bio kao nov. Ovaj iz Farkašića stajao je još neko vrijeme u Dumačama, a onda je odvežen. Prije polaska su ga pregledali i kako je imao granatu u cijevi, bio je prijedlog da se u top ubaci i punjenje, pa da se granata ispali, ali se od toga odustalo. I tako je nekud (vjerojatno Zagreb) odvežen s tom granatom.

Inače onda su se od pješadije mogle čuti svakakve legende o 84-oki, npr. da granate (zbog automatskog punjenja) ispucava rafalno, da "sama sebi mijenja pogođenu gusjenicu", da se kupola okreće sama prema upaljenoj cigareti, granate se od guma odbijaju i sl. Naravno T-55 su im bile 84-vorke, a prijatelj (vozač BVP-a) uvjerio je ekipu iz pješadije da je BVP zapravo Leopard 3 kojeg su nam dali Nijemci.

Zadnje uređivanje goran2hr : 23.09.2013. at 03:23.
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 20:23   #584
Quote:
Mali žabac kaže: Pogledaj post
Zna li netko gdje je ovo slikano?

http://www.pohrani.com/f/1q/10x/24CCggmm/t55vu.jpg



Pretpostavljam da se radi o Vukovaru, ali točna lokacija?
Također koliko vidim to su ista dva s ove druge slike, ali ono što me buni je da na prvoj slici oba imaju kupolu, a na drugoj slici na jednom je otrgnuta.
Zna li netko priču?


http://i20.photobucket.com/albums/b2...ps7bac24b1.jpg
Nitko?

Ovaj jedan na cijevi ima natpis ZNG TIGROVI:

http://i20.photobucket.com/albums/b2...ps0e57bc4f.jpg

Da nisu hrvatski tenkovi?
__________________
Dodo, 14.07.2007.

Zadnje uređivanje Mali žabac : 23.09.2013. at 20:55.
Mali žabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 08:32   #585
kako vidim ostali smo #bezteksta# imate li što protiv da preko google maps označim lokacije kolone u jankovcima.
bebe11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2013., 22:42   #586
Neznam jel bitno .
Ali taj uišteni tenk je posljedica prijateljske vatre .
Odnosno uništio ga je srpski tenk koji je napredovao iz pravca Cerića a ovaj je dolazio od pravca Marinaca glavnom cestom.
Drugi tenk je oštetio čovjek iz Vinkovaca
__________________
"Da nam Dunav ostane u himni,mnoga mladost dade život svoj
otrovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 14:26   #587
Quote:
RT20 kaže: Pogledaj post
za prijatelja kevu, još jedna slika ovog m-84... a treba dodati i nadopunu pp5d6: "Tenk je zarobljen čini mi se 19.4.1992. od strane bojne Kralj Tomislav nakon teške borbe s belim orlovima na prijevoju Strmica.Kako nije mogao biti izvučen Ćiro i ekipa su ga minirali."...
http://i1214.photobucket.com/albums/...4-koricina.jpg
tenk je pogođen od strane srpske vojske jer se zaglavio u rupi koju smo mi minirali prije..pa su ga unistili sami da ga mi nebi preuzeli,a nakon sto smo sišli dolje ispod Strmice,nasi su ga minirali,vozac utovarivaca je pogođen snajperom te se isti prevrnuo,dolje smo nasli 2 mrtva srbina i nista vise,pozdrav iz Livna svima!!
ivica m is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 00:35   #588
.


Mislim da ovaj , iz Careva sela kod Karlovca , još nije bio...

https://www.youtube.com/watch?v=ekBkHmP2wR0#t=1224


Isto ne znam više jel bio ovaj , kod Gornjeg Velemerića , isto kod Karlovca...

https://www.youtube.com/watch?v=ekBkHmP2wR0#t=2484



.



.

Zadnje uređivanje Keva : 13.11.2014. at 00:43.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 19:44   #589
Quote:
otrovi kaže: Pogledaj post
Neznam jel bitno .
Ali taj uišteni tenk je posljedica prijateljske vatre .
Odnosno uništio ga je srpski tenk koji je napredovao iz pravca Cerića a ovaj je dolazio od pravca Marinaca glavnom cestom.
Drugi tenk je oštetio čovjek iz Vinkovaca
Nije unisten u prijateljskoj vatri. Tenk iz pravca Cerica nije bio srpski...u njemu su bili nasi decki iz Privlake(selo pored VK), samo sto tenk nije bio oznacen...mogu napisati i imena ljudi koji su u ga unistili...
Samla1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 10:44   #590
Quote:
Samla1982 kaže: Pogledaj post
Nije unisten u prijateljskoj vatri. Tenk iz pravca Cerica nije bio srpski...u njemu su bili nasi decki iz Privlake(selo pored VK), samo sto tenk nije bio oznacen...mogu napisati i imena ljudi koji su u ga unistili...
Da ne bi bilo prepucavanja napiši tko da znam reći sudionicima bitke.
__________________
"Da nam Dunav ostane u himni,mnoga mladost dade život svoj
otrovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 21:19   #591
Quote:
Mali žabac kaže: Pogledaj post
Zna li netko gdje je ovo slikano?

http://www.pohrani.com/f/1q/10x/24CCggmm/t55vu.jpg



Pretpostavljam da se radi o Vukovaru, ali točna lokacija?
Također koliko vidim to su ista dva s ove druge slike, ali ono što me buni je da na prvoj slici oba imaju kupolu, a na drugoj slici na jednom je otrgnuta.
Zna li netko priču?


http://i20.photobucket.com/albums/b2...ps7bac24b1.jpg
Gledam ove slike već dugo i gotovo sam siguran kako to nije snimljeno u Vukovaru.
dekameron2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 17:48   #592
Quote:
otrovi kaže: Pogledaj post
Da ne bi bilo prepucavanja napiši tko da znam reći sudionicima bitke.
U tenku je bio Pavo Bertic. Tenk je poslije nazvan ''Ruza Hrvatska''(po Savki). Inace kako mi je rekao cijeli je događaj opisan u jednoj od knjiga Junaci Domovinskog rata.
Samla1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 01:04   #593
Zanima me postoji li okvirna procjena gubitaka naših/hrvatskih tenkova u Domovinskom ratu?
Ako mod smatra da ovo pitanje nije za ovaj topic, neka ga premjesti na neki prikladniji. Hvala na mogućim odgovorima.
__________________
"Ako u raju nema pasa, onda kad umrem želim ići tamo gdje je moj pas!"
yildirim is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 00:15   #594
.


Izgleda nekakav oštećeni transporter JNA kod Viduševca...

https://www.youtube.com/watch?v=-Tlz9khh3N8#t=897


.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 17:36   #595
Uništen tenk - trebam pomoć

Zdravo prijatelji,

Sada sam u Dalmacije na odmoru (dolazio sam iz Slovačkoj, gde živim). Iz autoceste A1 sam video tenk na nekom malom brdu, oko kilometara od autocesti. Ima problema da se nesećam, gde je taj tenk tačno bio. Jedino šta se sećam je da smo bili već izvan odmorišta Nadin, smer Šibenik, ali neznam kako daleko, možda 20-30 minuta od odmorišta, nisam siguran. Hteo bih da pitam, da li neko nezna, gde tačno se naleza ovaj tenk, i da li je hrvatski ili srpski (i možda nešto više o njegov istoriji ako neko zna) Hteo bih ga slikati kad ćemo se vratiti, zato hoću da znam gde se naleza.

Oprostite moj jezik, nisam hrvat ni srbin, samo imam porodicu u Vojvodine i prijatelja u Dalmacije, zato malo govorim i srbohrvatski, ali znam da je to strašno :-) Nikad sam se ovaj jezik neučio.

Hvala za pomoć.

Adam Lacko, Slovačka republika (ovu nedelju na odmoru u Trogiru)
Slovak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2015., 10:01   #596
Quote:
Slovak kaže: Pogledaj post
Oprostite moj jezik, nisam hrvat ni srbin, samo imam porodicu u Vojvodine i prijatelja u Dalmacije, zato malo govorim i srbohrvatski, ali znam da je to strašno :-) Nikad sam se ovaj jezik neučio.
Srbohrvatski ne postoji! Postoji hrvatski i srpski koji su slični ali različiti jezici.
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2015., 10:36   #597
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Srbohrvatski ne postoji! Postoji hrvatski i srpski koji su slični ali različiti jezici.
Imao sam na umu da možda koristim izraze od oba jezika, jer kao sam rekao učio sam se samo od nekoga u Srbije i u Hrvatskoj, ne iz udžebnika, zato tačno neznam šta je srpski izraz i šta hrvatski.
Slovak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2015., 12:04   #598
Off topic, al da ti olakšam. U Hrvatskoj pričaš hrvatski u Srbiji srpski i ne možeš pogriješiti, izrazi, na tebe kao stranca se više manje i ne gledaju.

Što se tiče tenka, prvi put čujem da se Tenk tamo nalazi. Po tome kako si opisa vjerovatno je negdi oko Stankovaca ili još malo dalje prema Čistoj maloj i velikoj. Tu je i bila linija fronta..
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2015., 08:46   #599
Quote:
Slovak kaže: Pogledaj post
Imao sam na umu da možda koristim izraze od oba jezika, jer kao sam rekao učio sam se samo od nekoga u Srbije i u Hrvatskoj, ne iz udžebnika, zato tačno neznam šta je srpski izraz i šta hrvatski.
prijatelju, ne brini se. ima ovdje forumaša koji pišu na srpskom, kao što ima i srpskih foruma gdje netko piše na hrvatskom. sama činjenica kako netko piše i govori nikome ne smeta.
terc bela is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2015., 09:04   #600
nego evo da osvježimo malo temu, dugo nije bilo "friških" slika uništenog oklopa. evo iz večernjeg, što ljudi šalju slike na temu Oluje:

http://i.imgur.com/qp8aV2x.jpg

dakle hellcat koji je preživio možda i normandiju nije preživio Oluju jer je bio u krivim rukama.

nemam dvojbi da je riječ o sprskom oklopu jer oni nisu oskudjevali s njima, sloba im je posalo dosta tih “hellcatova” i onih "jacksona" jer je valjda smatrao za koga je - dobro je, i da im nebi pomogle ni merkave kad mi napadnemo.
terc bela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.