Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2007., 14:34   #1
Čuvanje trudnoće

Pozdrav svima! Imam jedno pitanjce...

Naime, trudna sam 13. tjedana. Zatrudnjela prirodno nakon dvije godine pokušavanja i dijagnoze prema kojoj je IVF bilo jedino rješenje. S trudnoćom je sve super, međutim od 6. tjedna uzimam Utrogestane 3x1 preventivno od kojih imam strašne mučnine i povraćam skoro svaki dan (ne samo ujutro) i jako mi se spava. Dolazim doma s posla oko 5 i onda nešto na brzinu skuham, najedem se i oko 7 odem spavati jer jednostavno više nemam energije. Htjela bih se zdravije hraniti, jesti više kuhane hrane i voća ali sad jednostavno nije moguće jer kad sam na poslu nemam gdje to kupiti pa sam tokom dana uglavnom na sendvičima, jogurtima i sl.
Sad kad počinje proljeće lagano me hvata alergija. Inače, svake godine uzimam Claritine 1x dnevno od travnja do kolovoza a sad zbog trudnoće ne smijem.
Imam li ikakvo pravo da odem na očuvanje trudnoće, pogotovo zbog toga što smo tak dugo čekali bebu i zbog toga kaj svaki dan povraćam, kišem, šmrcam i svrbe me usta i grlo. Na poslu mi je jako grdo i svi mi kažu nek idem na bolovanje. Od kad sam zatrudnjela izgubila sam 3 kg.
Trudnoću vodim kod privatnika, pa sad ne znam da li da ja njega zamolim da mi to napiše ili kakva je procedura.
bugsbunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 14:35   #2
Quote:
bugsbunny kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Imam jedno pitanjce...

Naime, trudna sam 13. tjedana. Zatrudnjela prirodno nakon dvije godine pokušavanja i dijagnoze prema kojoj je IVF bilo jedino rješenje. S trudnoćom je sve super, međutim od 6. tjedna uzimam Utrogestane 3x1 preventivno od kojih imam strašne mučnine i povraćam skoro svaki dan (ne samo ujutro) i jako mi se spava. Dolazim doma s posla oko 5 i onda nešto na brzinu skuham, najedem se i oko 7 odem spavati jer jednostavno više nemam energije. Htjela bih se zdravije hraniti, jesti više kuhane hrane i voća ali sad jednostavno nije moguće jer kad sam na poslu nemam gdje to kupiti pa sam tokom dana uglavnom na sendvičima, jogurtima i sl.
Sad kad počinje proljeće lagano me hvata alergija. Inače, svake godine uzimam Claritine 1x dnevno od travnja do kolovoza a sad zbog trudnoće ne smijem.
Imam li ikakvo pravo da odem na očuvanje trudnoće, pogotovo zbog toga što smo tak dugo čekali bebu i zbog toga kaj svaki dan povraćam, kišem, šmrcam i svrbe me usta i grlo. Na poslu mi je jako grdo i svi mi kažu nek idem na bolovanje. Od kad sam zatrudnjela izgubila sam 3 kg.
Trudnoću vodim kod privatnika, pa sad ne znam da li da ja njega zamolim da mi to napiše ili kakva je procedura.
naravno da možeš na čuvanje trudnoće. ali to ti ne može napisati privatni gin nego socijalni. onda to što ti napiše nosiš dr opće prakse koja otvara bolovanje. tako ja mislim
stella24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 14:39   #3
To što si umorna je normalno stanje u trudnoći pogotovo sad kad vlada i proljetni umor. Što se tiče alergije, j sam ti teški alergičar od rođenja a claritin pijem ujutro natašte po 5 mj. svaki dan godišnje ali sad kad sam trudna naravno da ne. Izbjegavam ići u prirodu barem do 17h i ako osjetim da je konc. peludi visoka, zatvorim prozore do navečer.
Sretno i uživaj što više možeš
Pcelica Maja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 14:40   #4
Da, moraš kod socijalnog ginića. Ali mislim (nisam ziher) da i inače moraš imati socijalnog zbog nekih pretraga koje se moraju obaviti u bolnici a privatni ti nemože napisati uputnicu!

IZNIMKA! Ako je tvoj ginić privatni a ujedno i ugovorni zdravstveni djelatnik HZZO-a (mislim da se tak kaže ali nemoj me citirati ) onda ti je on kao i socijalni ginić i može ti napisati bolovanje i uputnice za bolnicu.
Blue Racer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 14:41   #5
Meni je cudno sto ti gin nije odmah predlozio cuvanje trudnoce...... lijepo ga zamoli drugi puta neka ti napise neku dijagnozu i brisi kod lijecnika opce prakse i otvori komplikacije
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 14:45   #6
Quote:
Blue Racer kaže: Pogledaj post

IZNIMKA! Ako je tvoj ginić privatni a ujedno i ugovorni zdravstveni djelatnik HZZO-a (mislim da se tak kaže ali nemoj me citirati ) onda ti je on kao i socijalni ginić i može ti napisati bolovanje i uputnice za bolnicu.
MALA NAPOMENA

vise ne postoje tzv. socijalni ginici ( to ih mi onak zargonski zovemo po starom ) jer danas su svi ginekolozi ustvari privatnici samo neki imaju ugovore sa zdravstvom ( hzzo) pa se zovu :"ugovorni zdravstveni radnici" aneki to nisu
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 14:50   #7
Quote:
Pcelica Maja kaže: Pogledaj post
Izbjegavam ići u prirodu barem do 17h i ako osjetim da je konc. peludi visoka, zatvorim prozore do navečer.
Ja živim na selu i meni je izlazak u prirodu svaki izlazak iz kuće jer imam alergiju na pelud korova i drveća. Kužim da je umor normalno stanje u trudnoći, ali mene ovi utrići ruše s nogu pa moram spavati min. 12 sati dnevno a ostatak zijevam, imam totalno usporene reflekse i vrtoglavice.

Imam socijalnu ginekologicu koja mi piše uputnice, a trudnoću mi vodi privatnik koji ne radi preko HZZO-a.
Mislim da ću se ipak njemu požaliti pa nek mi nešto napiše, a onda s tim otići socijalnoj.
bugsbunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 14:56   #8
Quote:
bugsbunny kaže: Pogledaj post
Ja živim na selu i meni je izlazak u prirodu svaki izlazak iz kuće jer imam alergiju na pelud korova i drveća. Kužim da je umor normalno stanje u trudnoći, ali mene ovi utrići ruše s nogu pa moram spavati min. 12 sati dnevno a ostatak zijevam, imam totalno usporene reflekse i vrtoglavice.

Imam socijalnu ginekologicu koja mi piše uputnice, a trudnoću mi vodi privatnik koji ne radi preko HZZO-a.
Mislim da ću se ipak njemu požaliti pa nek mi nešto napiše, a onda s tim otići socijalnoj.
Sretno Bugsbunny i čuvaj se
Pcelica Maja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 21:45   #9
Quote:
bugsbunny kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Imam jedno pitanjce...

Naime, trudna sam 13. tjedana. Zatrudnjela prirodno nakon dvije godine pokušavanja i dijagnoze prema kojoj je IVF bilo jedino rješenje. S trudnoćom je sve super, međutim od 6. tjedna uzimam Utrogestane 3x1 preventivno od kojih imam strašne mučnine i povraćam skoro svaki dan (ne samo ujutro) i jako mi se spava. Dolazim doma s posla oko 5 i onda nešto na brzinu skuham, najedem se i oko 7 odem spavati jer jednostavno više nemam energije. Htjela bih se zdravije hraniti, jesti više kuhane hrane i voća ali sad jednostavno nije moguće jer kad sam na poslu nemam gdje to kupiti pa sam tokom dana uglavnom na sendvičima, jogurtima i sl.
Sad kad počinje proljeće lagano me hvata alergija. Inače, svake godine uzimam Claritine 1x dnevno od travnja do kolovoza a sad zbog trudnoće ne smijem.
Imam li ikakvo pravo da odem na očuvanje trudnoće, pogotovo zbog toga što smo tak dugo čekali bebu i zbog toga kaj svaki dan povraćam, kišem, šmrcam i svrbe me usta i grlo. Na poslu mi je jako grdo i svi mi kažu nek idem na bolovanje. Od kad sam zatrudnjela izgubila sam 3 kg.
Trudnoću vodim kod privatnika, pa sad ne znam da li da ja njega zamolim da mi to napiše ili kakva je procedura.
naravno da možeš i otiđi. ne vjerujem da će ti to ijedan ginić odbit,bar ja nisam čula da su nekog odbili. meni je čak otvorio dr.opće prakse komplikacije u trudnoći jer mi je kod njega bliže ići po doznaku. ja sam morala mirovati prvu polovicu,a sad ne moram i uopće mi ne pada na pamet ići radit. to je jedna od rijetkih pogodnosti koje možemo iskoristiti u ovoj državi. a pogotovo ako se ne osjećaš dobro to ti nije dobro ni za dijete. a nitko ti neće reći hvala što si trudna radila.
opusti se i uživaj!
maja m is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 14:07   #10
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
MALA NAPOMENA

vise ne postoje tzv. socijalni ginici ( to ih mi onak zargonski zovemo po starom ) jer danas su svi ginekolozi ustvari privatnici samo neki imaju ugovore sa zdravstvom ( hzzo) pa se zovu :"ugovorni zdravstveni radnici" aneki to nisu

Vidiš, ovo nisam znala. A kaj oni ginići kaj rade po domovima zdravlja kaj oni nisu na državnoj grbači
Blue Racer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 09:43   #11
Quote:
Blue Racer kaže: Pogledaj post
Vidiš, ovo nisam znala. A kaj oni ginići kaj rade po domovima zdravlja kaj oni nisu na državnoj grbači
ma oni su ti tzv. "ugovorni zdravstveni radnici" a da bi to postali moraju imati odredjeni broj pacijenata preko hzzo-a ( ginekolozi po novom 8000 ) i onda im hzzo za te pacijente vraca troskove ........ zato se i desava da neke trudnice placaju UZV jer ti zdravstvo daje samo do 3 UZV-a u normalnoj trudnoci a ostalo placas ako zelis dok kod komplikacija imas pravo na UZV svaki mjesec .... zato ti sada mozes otici u bilo koji dom zdravlja i kod bilo kojeg lijecnika iako nemas otvoren tamo karton ali tada placas pregled ....... nadam se da kuzis ( meni je to objasnjavala dokica jer se nafurila kad sam rekla -socijalni doktor )
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 09:54   #12
Aaaaaa kužim.
8 000 pacijenata
Blue Racer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 10:03   #13
Quote:
maja m kaže: Pogledaj post
meni je čak otvorio dr.opće prakse komplikacije u trudnoći jer mi je kod njega bliže ići po doznaku.
Dr. opće prakse jedini i može otvoriti bolovanje zbog komplikacija u trudnoći tj. dati ti doznaku. Samo što on to otvara na preporuku ginekologa. (Drugim riječima, ginekolog ti ne može dati doznaku, nego samo povijest bolesti u koju upiše da ti treba mirovanje, a onda dr. opće prakse otvara komplikacije.)
bugsbunny, ja sam također morala koristiti Utrogestan u prvom tromjesečju, ali mi je profesor kod kojeg sam pratila trudnoću rekao da ih stavljam u rodnicu, i da je to, po njemu, bolje nego uzimati ih oralno. Pitaj ginekologa što misli o tome, ako ti pijenje progesterona izaziva dodatnu mučninu.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 12:47   #14
I moj kaže da je bolje stavljati u rodnicu ali neka ih uzimam oralno ako se krećem tokom dana jer mi iscuri sve van. Vaginalno stavljam navečer prije spavanja i kroz vikend, a kad sam na poslu onda ih uzimam oralno.
bugsbunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 13:15   #15
Mene je moj privatni gin pital odmah na početku trudnoće dal imam kakvih bolova. Ja sam rekla da imam kad vozim auto, otvaram neka teža vrata ili nekaj težeg nosim. Onda kad me pital kaj ja to težeg moram nositi i kad sam mu odgovorila da se u firmi grijemo na drva, pa da moram nositi te kante s drvima jer nemamo ni čistačice ni domara, onda je on i odmah rekao da moram na mirovanje. Prvo mi je to bio šok, jer to mirovanje mi nikak nije pasalo, jer sam imala preeeeviše obaveza da ih sam tak pustim. S druge strane me bilo strah, jer sam imala neke jake grčeve do 4,5 - 5 mjeseci. Sad isto kad razmišljam o tome, jako sam sretna zbog tog mirovanja.
Prvo: mogu se naspavati i odmoriti kad got mi paše!!!
Drugo: mogu jesti zdravo - i zato moja bebica dobro napreduje Treće: nema živciranja
Četvrto: nitko ali baš nitko mi ne bi na poslu rekel hvala kaj si radila kad si bila trudna, nego bi mi još uvalili tonu dodatnih papira (kao ja to mogu). J... se njima!
Peto: sad na to mirovanje više gledam ko na neki poklonjeni dodatni godišnji odmor koji mi se dešava sad i možda više nikada. (Sad još nemam djece i malo se mogu posvetiti sama sebi - i forumu )


Savjet: idi na mirovanje!!! Da ti kasnije ne bi bilo krivo...
MaLo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 14:32   #16
Quote:
bugsbunny kaže: Pogledaj post

Imam socijalnu ginekologicu koja mi piše uputnice, a trudnoću mi vodi privatnik koji ne radi preko HZZO-a.
Mislim da ću se ipak njemu požaliti pa nek mi nešto napiše, a onda s tim otići socijalnoj.
Ako ti trudnoću vodi privatnik, neka ti on napiše zbog čega trebaš na bolovanje i s tim odi kod dr opće prakse, jer ti ona mora otvoriti bolovanje, ne ginekolog.
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.