Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2009., 13:27   #1
CIN I, II, III i HPV [Vol. 2]

Dobro došli na novu temu koja se bavi problemima s CINom, neovisno o stupnju, i HPVom. Svjesni smo činjenice da CIN (posebno pričamo li o CINu I) ne mora biti nužno uzrokovan HPVom, međutim oni često jesu povezani i razgovor i problemi s jednim vode do razgovora o drugome.

Naše stare dvije teme o HPVu, CIN/HPV tema i HPV tema se još uvijek nalaze na Forumu, tako da savjeti i iskustva nisu izgubljena, međutim želja nam je otvaranjem nove teme stvoriti kutak u kojem će savjete biti lakše naći, jer će biti na istom mjestu, i to bez chata i usputnih razgovora među forumašicama jer sad postoji i Chat tema Ženskog zdravlja.
__________________
The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
Desiree is offline  
Old 20.03.2009., 17:05   #2
Pozdrav, cure!
mene nije bilo jedno vrijeme pa sam propustila dosta stvari, no neke sam uspjela pohvatati.
Anila, strašno mi je žao zbog svega što si prošla. Dala si mi mislit! Definitivno ću tražiti drugo mišljenje, obzirom da me naš dr. pušta s promjenama i uvjerava me da će proći same od sebe (još od rujna). Tako da sam i sama postala malo skeptična!
nicole76 is offline  
Old 20.03.2009., 17:13   #3
Khm khm, hajde kad nitko neće napisati ništa korisno.

Dakle, radi se o tome da vam je došao loš nalaz PAPA testa - ASCUS, CIN I, CIN II, CIN III ili CIS.

Pa, što to znači? Znači da neki vragek uzrokuje te abnormalne promjene.

Hoćete li znati što je u pitanju prema samom PAPI? Ne!

PAPA test je citološki screening gdje se pod mikroskopom gledaju samo promjene na stanicama. To je zapravo jedini marker na rak koji morate obavezno raditi barem svake godine.

Bilo bi idealno svakih 6 mjeseca, no, ako ste kod liječnika koji ima ugovor s HZZO-om, ako nema potrebe, dovoljno je i jednom godišnje.
Suey is offline  
Old 20.03.2009., 17:17   #4
E sad, kad dobijete takav šugav nalaz, najprije će vam se tresti koljena i umrijet ćete od straha. Što sad dalje?

To ovisi koji CIN imate.

Ak je CIN I - trebao bi vas ginić uputiti na nekakve briseve da vidi što točno uzrokuje te promjene. Briseva ima 5: bakterije, mikoplazma, ureaplazma, HPV i klamidija.

E, sad, ovisno koju beštiju nađu - tako se dalje postupa. Ako je neka od beštija koja nije visokorizični HPV - ide se na terapiju već ovisno koja je beštija,, jer su to ili bakterije il mikroorganizmi protiv kojih lijeka ima.

Ak je HPV, i to visokorizični, onda idete na
Suey is offline  
Old 20.03.2009., 17:21   #5
Kolposkopija

...kolposkopiju.

To je pregled na kojem vas namažu octenom kiselinom i vrše jod probu. Neki ju rade bez joda (što je meni, iskreno, malo suspektno jer bi tako trebalo ić`)

Uglavnom, to se radi zato da se učine vidljivim promjene pa se sve to gleda pomoću kolposkopa koji je zapravo ko` neki mikroskop koji uvećava do 40 x.

Trebaju vam pogledati sve - i grlić i rodnicu.

Ak` vam je nalaz uredan - onda ništ, ponavljate PAPA.

Ak` je neuredan, ovisno o mjestu neurednosti, rade se see and treat metode - biopsija, elektrokoagulacija (ilivam fulguracija), krioterapija, laser, ovisno o mjestu gdje vas je strefilo.

Ak` ni to ne pomogne, radi se konizacija.
Suey is offline  
Old 20.03.2009., 17:23   #6
Obično HPV vezujemo uz pad imuniteta. Bilo bi dobro da se prebacite na neku zdraviju ishranu dok ste pod tretmanom, ali nikako ne zapostavljajte liječničke metode.

Nikako nemojte niti da liječnici zapostavljaju vas i da vam stalno ponavljaju PAPE a vi već dogurali do CIN III.

Velika je pogreška što se misli da HPV baš nužno uzrokuje CIN.

Naime, to baš i nije točno.
Suey is offline  
Old 20.03.2009., 17:25   #7
Bilo bi dobro kad bi briseve napravili i s višim CIN-ovima. Čisto da budete sigurni što je.

Karcinoma je bilo i bez HPV-a, ali je bilo i HPV-a bez karcinoma.

Ništa nije jednoznačno.
Suey is offline  
Old 20.03.2009., 17:38   #8
Dakle, najbolja kombinacija vam je ako radite na sebi ali se i liječite kod liječnika. Sad me nemojte krivo shvatiti - HPV se ne može izliječiti kod liječnika jer je virus, pa je jedino liječenje zapravo uklanjanje promjena.

No, ipak, u našoj prirodi imamo toliko antivirusnih biljaka i tvari (valjda se to tak kaže) - od njih se mogu napraviti ulja, vaginalete, i svašta nešto, a o tome će vam vjerojatno više pisati, i ovim putem ih na to pozivam: dan-zena, melita, nicole76. Naravno, njih sam se sjetila jer mislim da imaju najviše znanja, ali i ostali ste svi pozvani!
Suey is offline  
Old 20.03.2009., 17:53   #9
Ok, svi vele da imunitet treba jačati.
No, kako da ga ja jačam kad sam na terapiji kortikosteroidima kojima u uputstvu piše da izazivaju i ubrzavaju virusne infekcije i strahovito ruše imunitet? Strah me da je čak riječ o doživotnoj terapiji.
fej is offline  
Old 20.03.2009., 17:58   #10
Eto, to je stvarno zanimljivo pitanje! Možda će netko imati odgovor, vidjet ćemo. Što ti je doktor rekao?
Suey is offline  
Old 20.03.2009., 18:01   #11
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Eto, to je stvarno zanimljivo pitanje! Možda će netko imati odgovor, vidjet ćemo. Što ti je doktor rekao?
Operirana sam prije mjesec i pol i krajem ovog mjeseca idem na kontrolu u Zg. Napominjem da mi je papa test prije operacije bio bez CIN-ova , dok zadnji papa (nakon operacije) pokazuje CIN 2 a tipizacija visokorizični HPV 16. E sad, ili je greška u ranijoj papi, ili su mi tablete do te mjere srušile imunitet da je to strašno... Sklonija sam drugoj opciji jer sam u međuvremenu pokupila i alergiju, koju nikad prije nisam imala.

Problem je što sam u Šibeniku a doktor je u Zg tako da ništa neću saznati prije kontrole.
fej is offline  
Old 20.03.2009., 18:30   #12
Quote:
fej kaže: Pogledaj post
Operirana sam prije mjesec i pol i krajem ovog mjeseca idem na kontrolu u Zg. Napominjem da mi je papa test prije operacije bio bez CIN-ova , dok zadnji papa (nakon operacije) pokazuje CIN 2 a tipizacija visokorizični HPV 16. E sad, ili je greška u ranijoj papi, ili su mi tablete do te mjere srušile imunitet da je to strašno... Sklonija sam drugoj opciji jer sam u međuvremenu pokupila i alergiju, koju nikad prije nisam imala.

Problem je što sam u Šibeniku a doktor je u Zg tako da ništa neću saznati prije kontrole.
Draga fej, nazovi liječnika i pitaj ga smiješ li uzimati beta glukan kapsule. Dosta sam proučavala to po internetu, progooglaj i ti malo, mislim da ne bi trebalo biti kontraindikacija sa kortikosteroidima jer je i moj muž non stop na njima a pio je beta glukan dok je živio vani za podizanje imuniteta. Inače, prošla su mi dva tjedna od biopsije a ja još uvijek curim... Nije strašno, nešto lagano blijedo žuto. Jel to normalno?
dan-zena is offline  
Old 20.03.2009., 19:17   #13
Dan-zena, čitam te i mogu reći da su mi odlični tvoji postovi!
Možeš nam nešto reći o biopsiji, kako je protekla, što je to, i kakav savjet za prije i nakon. Ne znam ti nažalost ništa o iscjetku nakon biopsije jer nisam bila na tom zahvatu. Hvala ti!
Suey is offline  
Old 20.03.2009., 19:23   #14
Dan_zena , meni je danas ginekolog rekao da kortikosteroidi mogu negativno utjecati na HPV infekciju.
No drage žene, razlog zbog kojeg paničarim je slijedeći - u 35 godina samo sam 3 puta bila na papi. Uvijek sam se osjećala dobro, a u mlađim danima ni ja ni itko od moje generacije nije imao puno pojma o HPV-u.
Stoga me strah da ovo već duuugo vučem i pitam se da li sam zakasnila.
fej is offline  
Old 20.03.2009., 19:24   #15
Quote:
dan-zena kaže: Pogledaj post
Draga fej, nazovi liječnika i pitaj ga smiješ li uzimati beta glukan kapsule. Dosta sam proučavala to po internetu, progooglaj i ti malo, mislim da ne bi trebalo biti kontraindikacija sa kortikosteroidima jer je i moj muž non stop na njima a pio je beta glukan dok je živio vani za podizanje imuniteta. Inače, prošla su mi dva tjedna od biopsije a ja još uvijek curim... Nije strašno, nešto lagano blijedo žuto. Jel to normalno?
hej, dan-zena, ja sam bila na biopsiji prije već, hm, hm, dosta dugo... skoro pola godine. iscjedak je normalan: organizam se 'štiti'... ako nemaš bolova, sve je OK, po mome mišljenju...
pozdrav
danchi979 is offline  
Old 20.03.2009., 19:31   #16
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Dan-zena, čitam te i mogu reći da su mi odlični tvoji postovi!
Možeš nam nešto reći o biopsiji, kako je protekla, što je to, i kakav savjet za prije i nakon. Ne znam ti nažalost ništa o iscjetku nakon biopsije jer nisam bila na tom zahvatu. Hvala ti!
pitanje nije upućeno meni, ali svejedno ću se uključiti... da cijelo to moje blesavo iskustvo bude možda nekome korisno.

ja sam bila na biopsiji (nakon papa i kolposkopije cin 3) negdje u 9. mjesecu prošle godine. nisam se dobro pripremila, nisam znala što me čeka i stoga mi je od svega ostala jedna mala traumica dakle, ne rade u svim bolnicama biopsiju pod lokalnom anestezijom: u mojoj bolnici, recimo, ne daju lokalnu. uzima se tri komadića tkiva s grlića maternice. komadići su sitni, ali, kvragu, BOLI za poludjeti. neke žene kažu da je bilo kao da ih je netko 'štipnuo', to je i meni doktor rekao da će tako biti, ali meni je bilo puno gore. nakon svega mi se jako povraćalo, ali su me sprašili doma.

nakon biopsije sam došla doma, legla u krevet, odspavala par sati. izvadila sam gazu koju ostave nakon biopsije (cca. 30 cm duga gaza ). i to je bilo to. nakon toga nisam imala bolove, pa se nisam dodatno ni pazila. na papi nakon par mjeseci doktor je rekao da je biopsija super napravljena.

ipak sam završila na konizaciji. ali mi je biopsija ostala u gorem sjećanju

pozdrav
danchi979 is offline  
Old 20.03.2009., 19:42   #17
pozdrav cure! da vas pitam za misljenje, naime trebala sam sad za koji dan ic na onu loop biopsiju, cin I, al cu je odgodit za sljedeci mjesec jer sad nisam u mogucnosti ici pa me zanima el se moze nekaj bitno promjenit u tih mjesec dana??u pitanju su manje promjene pa ju radim radi dijagnoze, el je koja od vas isto kad odgodila?
olivetree is offline  
Old 20.03.2009., 19:51   #18
Quote:
olivetree kaže: Pogledaj post
pozdrav cure! da vas pitam za misljenje, naime trebala sam sad za koji dan ic na onu loop biopsiju, cin I, al cu je odgodit za sljedeci mjesec jer sad nisam u mogucnosti ici pa me zanima el se moze nekaj bitno promjenit u tih mjesec dana??u pitanju su manje promjene pa ju radim radi dijagnoze, el je koja od vas isto kad odgodila?
ja nisam odgađala, ali je cijeli proces do konizacije bio prilično spor. po mome mišljenju, neće se ništa bitno promijeniti u mjesec dana.

pozdrav
danchi979 is offline  
Old 20.03.2009., 20:41   #19
Quote:
danchi979 kaže: Pogledaj post
ja nisam odgađala, ali je cijeli proces do konizacije bio prilično spor. po mome mišljenju, neće se ništa bitno promijeniti u mjesec dana.

pozdrav
kako izgleda oporavak nakon konizacije?
fej is offline  
Old 20.03.2009., 20:45   #20
Quote:
fej kaže: Pogledaj post
kako izgleda oporavak nakon konizacije?
zavisi kojom se metodom radi konizacija

kod klasične, nožem, oporavak je teži - friška sa njega je anila može ti opisati - oporavak traje minimalno mjesec dana

kod letz konizacije je druga priča, postupak se radi strujnom petljom, sve traje oko 15 minuta, u slučaju da se radi ambulantno izlazi se nakon sat i po iz ordinacije, ležanje par dana i na nogama si (ovo ja iz ličnog iskustva, što se ne mora slijediti, preporučuje se ležanje 15 dana a nakon toga lagano se vraćati u normalu bez naprezanja)
angell is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:25.