Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2005., 17:10   #41
Imao sam vise operacija , zadnja 3 sata na kicmi Laminectomy dva levela isto kao i stenosise.
Bio sam dva tjedna prije operacije morao vidjeti anesteticara kao i physicion, bio sam upozoren da ne jedem i pijem vodu poslije pola noci, "primjetio sam i na listi da pise da se ne cuva guma".

Na dan operacije trebao sam imati u 10 sati kazali su da kasne , i dalje sam sjedio u cekaonici, dok nije dosla anesteticarka i pitala me ,da li sam postio i ne pio vodu, odgovorio sam samo malo sa nekim tabletama koja moram uzimati.(inace sam na oko 25-30 tableta dnevno)....cekao sam svoj red kada je dosla sestra i pita me da li sam imao cuving gum/zvaku...kazem ne...ona kaze da cu ici prije ,jer jedan je imao zvaku i da ga ne ce operirati radi nje za jedno 3-4 sata....eto koliko moze jedna zvaka napraviti poslijedica.
Inace poslije operacije nikada ne povracam jedino nikada mi ne mogu zaustaviti post-operativne bolove....a uvijek se prvi dignem i najbrze oporavim...ali ne moze mi pomoci niti klinika za bolove tako da je to druga stvar...poslije kicme operacije prva dva dana nisu tako losa podnesem ali treci i pocetak cetvrtoga imam bolove 10/10, unatoc injekcijama...ali ja sam bio na razlicitim narkoticima 30 godina....na codeinu sam bio 25 godina samo da mogu raditi.

Anestezija se mora shvatiti ozbiljno, pusaci su isto u opasnosti kao i osobe koji su alkoholicari, a i debljina je velika briga.


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2005., 19:51   #42
Quote:
magic kaže:


trazhila sam spinalnu, ali su mi reki da ju ne daju kod operacija trbushne shupljine
Magic, meni su radili carski sa spinalnom.
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2005., 23:04   #43
Spinalna anestezija se ne daje kod intraabdominalnih tj.intraperitonealnih operacija, dakle kod onih gdje je potrebno otvoriti peritonealnu šupljinu, jer je inervacija potrbušnice (peritoneuma) i trbušnih organa (želudac, crijeva, žučni mjehur, omentum ili trbišna pregača) iz viših spinalnih centara, koje se ne mogu zahvatiti spinalnom anestezijom (ide se do nivoa struka, otprilike, narodski rečeno).

No, organi koji su smješteni isto u trbuhu, ali ekstraperitonealno, poput maternice ili mokraćnog mjehura u nekim situacijama kada nije potrebna izrazita relaksacija, dakle nap.kod carskog reza mogu se operirati u spinalnom bloku, i to se radi rutinski.

Rizici spinalne anestezije kod nekih bolesti npr.kod kardiovaskularnih bolesnika su nešto niži nego kod opće anestezije,
Inače, prije svake operacije koja će uključiti anesteziju potrebno je učiniti prijeanastezijsko procjenjivanje i na osnovu njega se između ostalog odlučuje koja će se vrsta anesteziije primjeniti.
__________________
I am what I am... svidjelo se to nekome ili ne.
Riječanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 00:12   #44
Quote:
Riječanka kaže:
...
Inače, prije svake operacije koja će uključiti anesteziju potrebno je učiniti prijeanastezijsko procjenjivanje i na osnovu njega se između ostalog odlučuje koja će se vrsta anesteziije primjeniti.
Mene nisu stigli odvesti na pregled kod anesteziologa budući da mi je puknuo vodenjak pa sam išla hitno na carski.

Rezultat toga bilo je da se ispostavilo da sam alergična na analgin koji su mi dali prije pikanja spinalne. Dobila sam osip i par sati nakon carskog sam provela bez lijekova protiv bolova
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 00:22   #45
Kod mene se sve to prijeanastezijsko procjenjivanje svelo na vadenje krvi (analizu naravno) i EKG. Anesteziologa koji mi je davao anesteziju prvi put sam vidjela na operaciji, a sve sto me je zanimalo isla sam se ranije na svoju ruku raspitati.
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 00:35   #46
Tijana, Viky..što da kažem..to nije u redu...
U hitnoći teba svakako anesteziolog prije same indukcije u anesteziju razgovarati sa pacijentom, objasniti mu postupak, i OBAVEZNO uzeti iscrpnu anamnezu, naročito u svezi alergija, prethodnih operacija i bolesti od kojih se liječi....

Ja očito imam ludu sreću da radim sa ljudima koji nisu tek "rutineri" ... i puno puta mi je neugodno reći koji posao radim, jer su neki (na žalost, ne tako rijetki, naročito u većim sredinama) naši kolege spustili ugled profesije na jako niske grane

A to se onda obija o glave sviju nas kojima je stalo, koji pacijenta doživljavamo kao osobu a ne kao "onog sa apendixom" ili "onu sa hernijom"....
__________________
I am what I am... svidjelo se to nekome ili ne.
Riječanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 01:13   #47
Meni cak nije bila ni hitna operacija, imala sam termin zakazan 2 mjeseca unaprijed. Ali s druge strane s kirurgom sam razgovarala maksimalno i sto se te strane tice znala sam svaku sitnicu i objasnio mi je sve do detalja. Tako ne mogu se zaliti da je bas sve bilo rutinski, no taj dio oko kontakta s anesteziologom definitivno je bio jako povrsan.
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 08:46   #48
Hm, niti ja se ne sjećam nekih detaljnih razgovora sa anesteziologom
Sjećam se da sam išla na internističke preglede - pa možda anesteziolog iz tog pregleda izvuče ono što mu je potrebno, na internističkim pregledima su mi uzimali anamnezu. Razgovora sa anesteziologom prije svoje prve operacije se uopće ne sjećam, prije druge je bio vrlo kratak, a treća je bila hitna pa razgovora nije niti bilo Ja sam inače na trećoj - hitnoj - operaciji imala opću anesteziju a nisam bila natašte niti očišćenih crijeva i nisam imala nikakve posljedice u smislu mučnina ili povraćanja.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 09:22   #49
imala sam vrlo iscrpan razgovor s anesteziologicom prije operacije...no, moram priznati, vrlo uznemirujuci za mene


zgrozila sam se kad sam chula da moram skinuti lak s noktiju da bi po njihovom izgledu netko zakljuchio jesam li josh zhiva ili ne


karikiram, naravno ;



al ono, stvarno mi je bilo bed...pa zar te ne prikljuche na neke 'ping!machine' uredjaje i takoto...zar josh u nokte gledaju?



dobro da kokoshi ne kolju i liju olovo i bacaju grah da skuzhe ishod operacije
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 09:24   #50
i anesteziologica je bila jedno od najljubaznijih, najiscrpnijih i najkonkretnijih osoba s kojima sam uopce imala kontakt u bolnici.


posebno mi se svidjelo shto je rekla da mogu na operaciju doc nashminkana , ako mi je tako lakshe, samo nek usta ne mazhem...i nokte, naravno
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 10:57   #51
E vidis sada si me sjetila magic. Meni ama bas nitko nije rekao to za lak na noktima i sasvim slucajno sam saznala od desete osobe koja je obican laik, ali su je upozorili na to prije operacije.
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 10:59   #52
Pa mene nitko nije posebno upozorio za nakit pa sam u operacijsku salu došla sa vjenčanim prstenom (operacija broj 2)
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 11:05   #53
Quote:
viky kaže:
Meni ama bas nitko nije rekao to za lak na noktima i sasvim slucajno sam saznala od desete osobe koja je obican laik, ali su je upozorili na to prije operacije.
Jasno mi je da se to može dogoditi kod hitnih operacija, ali mi nije jasno kad je u pitanju planirani zahvat. Meni se svidjelo (Zgb. Sveti Duh) upravo to što su me na sve upozorili... od šminke, laka i nakita, do toga što mogu očekivati i kakve mogu biti posljedice. Doduše, potvrdili su ono što sam već i sama našla na Internetu, jer se, od trenutka dijagnoze do operacije (otprilike tri tjedna) nisam skidala s linije, i našla sam sve, ali zaista sve... postoje sjajni američki preooperativni vodiči, koje su liječnici pisali za pacijente - laike, pa jednostavni vodiči (sa sličicama) o pojedinim zahvatima i pretragama.... zato se uopće nisam bojala.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 11:24   #54
Kada sam ja prvi put isla na operaciju nije jos ni bilo interneta, odnosno bio je u teskim pelenama, tako do tih informacija nije bilo moguce doci.
Ali da su neke stvari apsurdne, definitivno jesu, jer sam bitne informacije saznala slucajno.
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2005., 04:23   #55
Dragi Toninoo,

Trenutno radim u podrucju Atlante kao anesteziolog pa Vam mozda mogu pojasniti sto da ocekujete u slucaju da je operacija potrebna. Operacije na ramenu se oglavnom izvode uz pomoc artroskopa (kamere) uz generalnu anesteziju. Glavni razlog za to je sto je pacijent u sjedecem ili lateralnom (na strani) polozaju tako da anesteziolog nema lak pristup disnom sistemu u slucaju da pacijent prestane disati ili se nesto iskomplikuje. Spinalna anestezija ne dolazi u obzir jer bi se morale anestezirati strukture jako blizu produzenoj mozdini (centri za disanje i cirkulaciju). Teoretski operacija bi se mogla izvesti sa "Interskalenskim blokom" (injekcija lokalnog anestetika u predjelu vrata) bez ikakve dodatne anestezije/sedacije ali se ne praktikuje iz gore navedenih razloga (sto ja nikada licno nisam vidio ili uradio}. Iako se nadam da Vam operacija nije potrebna, ukoliko dodje do nje bice najvjerovatnije uradjena pod generalnom anestezijom. Ukoliko Vam je potrebna operacija na rotatornom kafu (nisam siguran oko ovog izgovora/rijeci) ili subakromijalna dekompresija preporucio bih Vam da razgovarate sa anesteziologom oko Interskalenskog bloka za postoperativnu kontrolu bola koja je mnogo bolja nego sa opijatima/analgeticima.
Komplikacije generalne anestezije koje se cesce vide su lagani bolovi/nelagodnost u grlu (endotrahealni tubus), postoperativna mucnina i povracanje (moze se dosta uspjesno ali ne 100% sprijeciti/tretirati), ozljede mekih tkiva i zuba u slucaju teske intubacije. Opasnije komplikacije su izuzetno rijetke i povezane su sa dobi, zdravstvenim stanjem pacijenta kao i vrstom operacije koja se izvodi). U nasoj bolnici pacijenti idu u vecini slucajeva kuci 30 minuta do 1 sat poslije artroskopije ili sutradan poslije rotatorni kaf/subakromijalne dekompresije.

Svako dobro,

medt
__________________
medt
medt is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2005., 09:17   #56
Hvala na odgovoru medt iako nije bio upucen meni. Ja idem u subotu na operaciju, tako na zalost (zapravo na moju srecu jer vec dugo to cekam) ne mogu je izbjeci, anestezija totalna, klasicna (ne znam kako bih to drugacije rekla, ja sam zavrsila FER i meni su svi ovi pojmovi potpuno strani). Nakon pola sata me "tjera" kuci (srecom). Nema nikakve alternativne metode, bar ne u mom slucaju, ali uputili su me u vezi tableta protiv povracanja sto je u mom slucaju jako bitno jer napor kod povracanja moze sve poslati dovraga, a sto se tice analgetika i tu nema nista osim njih protiv bolova, pitala anesteziologa i kaze ne moze nista napraviti po tom pitanju.
Ali to sto boli meni je najmanji problem. Bol podnosim sasvim dobro, nisam cmizdravica, bitno da se ostalo napravi kako treba i da ne ispustam dusu nakon operacije.
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2005., 23:37   #57
Quote:
toninoo kaže:
Hvala 326 ... spinalna bez lokalne
Zna li tko kakve sve posljedice može imati opća anestezija.
I zar nema nitko iz eu, us ili au da kaže kako je to kod njih.
Ja sam dosada, sticajem okolnosti, četiri puta bila na operativnim zahvatima po totalnom anestezijom. Dva puta u djetinjstvu i dva puta u zadnjih 5-6 godina. Nikad nikakvih problema ili nuspojava nisam imala.

Inače, najjača mi je bila tzv. potencirana (inudcirana?) lokalan anestezija kod sinusoskopije. Prvo su me nečim intrevenski našibali (Kasnije sam dobila i tzv. lokalnu ansteziju injekcijama oko nosa, al to više ništa nisam osjetila) da sam bila ono, sky high, takve sam gluposti brabonjala da me sutra na viziti bilo sram pred doktorima.
Ono, cerekala sam se ko pijana i rekla doktoru "A vi ste neki dr. Luka Kovač?"
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 01:20   #58
Hvala Medt, baš sam to htio znati.
Hvala svima još jednom.
Viky, nadam se da je sve prošlo ok.
toninoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 09:02   #59
Hvala toninoo. Proslo je puno bolje nego prethodna dva puta. Trebam li napomenuti da sam nakon par dana vec bila za kompom, ne puno, ali ipak jesam. Anesteziolog je bio sasvim suprotan prethodnima. Razgovarali smo o svemu i objasnio mi je do detalja svaku sitnicu. Nakon budenja opet mi je objasnio sve sto je bilo i razgovarao samnom o svemu i svacemu vezanom uz moju operaciju ali i opcenito.
Osim neizbjeznog povracanja nakon narkoze, vezanog bas uz mene i moju sklonost povracanju, (operacija je trajala 4 sata jer se pokazala kompliciranijom nego je bilo za ocekivati tako da sam malo duze "spavala"), koje nije sprijecilo ni sredstvo protiv povracanja koje su mi dali, sve ostalo je bilo puno, puno bolje. Posljedice u grlu (ili na zubima) nisam osjecala, osim mozda sat vremena nakon narkoze malo nelagode, ali nista sto bi bilo uopce vrijedno spomena.
O osoblju ne trebam ni govoriti, jednostavno san svakoga tko mora na operaciju. Bez prepotencije, bez misticnih cudnih rijeci i sa puno puno takta. Zelim i tebi kada budes isao isto to. (ako moze bez povracanja)
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 22:46   #60
misty

Ja sam imala dvije operacije u Minhenu. Prva je bila prije 9 godina i radjena je sa anestezija u kucmu a istovremeno su mi dali jos jednu anesteziju u venu, operacija trajala 5 sati, ja spavala. Proslo je bez problema i povracanja . Anasteziolog je dva puta dolazio u sobu i dugo mi objasnjavao sve o anesteziji. Za obje anestezije sam morala dati potpis jer bez toga ne moze. Najgore od svega je sto ti kaze sta se sve moze desiti pa te uhvati panika.
Druga operacija je bila prosle godine (saka ruke) i tu su obavili razgovor i trazili potpis. Dobila sam anesteziju i venu na prsima vise prema ramenu. Bila budna, pricala sa anesteziologom i gledala u instrument koji je mjerio tlak i otkucaje srca. Cula razgovor kirurga i brusenje brusilice.
I ovu operaciju sam prosla bez mucnine ali sa ruznim osjecajem oduzete ruke a jos gore je kad pocne da popusta anestezija pa osjecaj dobijas od vrhova prstiju postepeno ka cijeloj ruci. Ruka teska, nekontrolisano leti na stranu a ti je ne mozes zastaviti niti vratiti, ti su nekontrolisani pokreti i bolni.
I ovdje se navece dobije caj ili juha kao vecera a od 22 sata nesmije se popiti ni kap vode. Oblacis njihovu pidjamu koja izgleda kao kecelja i oko vrata se vezuje sa trakicama. Moras sa sebe sve skinuti a umjesto donjeg vesa dobijes gace koje su kao mreza. Skinuti sav nakit, vjestacke zube, sminku.
Poslije operacije dobijes sprej za usta jer se usta uzasno suse a sprej mi je puno momogao kod prve OP.
Sutradan te dizu na noge bez obzira kakvu si OP imao. To je najteze ali se mora par minuta stojati. Onda svako jutro gimansticke vjezbe u krevetu radis sa tetom koja je za to zaduzena. Cijelo vrijeme nosis gumene uske carape do prepona i svaki dan sprica u stomak protiv tromboze.
Prije otpustanja kuci obavljaju sve moguce pretrage i snimanja na ultrazvuku.
Interesovalo te je kako se radi u inostranstvu, pa evo moga iskustva.
Puno srece.
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:26.