Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2013., 10:41   #9861
u subotu puštena u rad nova kotlovnica na drva

je kraj sezone grijanja al za sljedeću čeka spremna



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
stmat is offline  
Old 08.04.2013., 11:52   #9862
plus
Dopustite da Vas zamolim da si date još malo truda i da napravite par skica tog tehničkog rješenja i da to prebacite na temu samogradnje kotla, iako ste i s ovim već napravili pravi veliki korak i postigli pun pogodak za one koje ovaj iskorak zanima

Ovo je meni bilo super, pravi praznik za oči !



a neznam bas dal to nekog zanim,al dobro..

stavit cu, kad napravim pec koja ce izgledat kolko tolko pristojno i koja ce radti stabilno i sa malo zraka..

bilio je tu dosta problema,pec je bila jako osijetljiva na omjer regulacije primarnog i sekundarnog zraka,treba to usvrstit sve.imam jos par stvari na koje moram vidit kako cu izvest,dali cu stavit dovod primarnog zraka na gornji dio komore ili donji u blizini žara.mislil ako bude gore ,da ce onda i onaj gornji sloj drva moc malo gorit sta bi mozda moglo sprijecit javljanje katrana na staklo,ali se time gubi efekt pirolize,suhe destilacije u kojoj je potrebno bezprisustvo kisika.uglavno treba rijesit stvaranje katrana na staklu u gornjoj komori
jive macola is offline  
Old 08.04.2013., 12:28   #9863
Quote:
jive macola kaže: Pogledaj post
....a neznam bas dal to nekog zanim,al dobro...
Haloooooooo pa normalno da nas interesira, i to jako
Dapače, jive macola, ne biti tako skroman, to je zbilja nama, na ovom forumu, zbilja pravi praznik za oči, samo naprijed!
mranderson is offline  
Old 08.04.2013., 14:42   #9864
UPS za centralno na drva

trebam malu pomoć,

gdje ste kupili ups za centralno na drva?

ako može kakav link

tnx
stmat is offline  
Old 08.04.2013., 18:44   #9865


Oba -oba su stala
malo pažljiviji pogled nam može pokazati lijepo serijsko spajanje dva macana.

Zadnje uređivanje ramzay : 08.04.2013. at 19:14.
ramzay is offline  
Old 08.04.2013., 19:02   #9866
vi koji sta vec radili kamine ili kaljeve peci pitanje..

oce mi puknut ytong cigla od temperture ako od nje radim i na nju polozim samot 3cm u samom ložistu?
ukartko, koji materijal da uzmem a da najeftinije prođem?
istinatrue is offline  
Old 08.04.2013., 19:36   #9867
[QUOTE=ramzay;44523253]

Oba -oba su stala
malo pažljiviji pogled nam može pokazati lijepo serijsko spajanje dva macana.[/QUOTE

Nije mi jasno zasto je serijska a ne paralelna veza kada su istih dimenzija. Koja je razlika izmedju jednog i drugog nacina spajanja. Konkretno, ima li jedan nacin u odnosu na drugi prednost u pogledu boljeg iskoricenja energije.
Dimitrije is offline  
Old 08.04.2013., 20:33   #9868


Evo ih nešto malo stariji blizanci u paralelnom spoju, e sad da još skontam gdi smo i kad smo o tome pisali.

U serijskom spoju dva spremnika visine 2 metra, oni se ponašaju kao da su jedan iznad drugog , kao da je spremnik visok 4m , prvo se puni " gornji " spremnik , a hladna voda se može uzimati sa sredine tako spojenih spremnika , i tako brže dovesti sustav u funkciju. Donji spremnik ne mora uopće biti uključen .

Kod paralelnog spoja spremnika dok radi neka pumpa , bilo koja u sustavu , imamo neravnomjerno punjenje ili pražnjenje , kad su spremnici puni do pola i pumpe su ugašene preko noći , onda je dodirna površina vrele vode i hladne vode dva put veća i gubici topline kroz vodu i kroz metal su dva put veći .

Zadnje uređivanje ramzay : 08.04.2013. at 21:18.
ramzay is offline  
Old 08.04.2013., 21:49   #9869
Poštovani g. Ramzay hvala na odgovorima i pomoći kod nedoumica.

Sutra izgleda kaparim peć 2000b 32 (drva)danas bio u razgledavanju i sviđa mi se -sve si mislim da nebi poskupjele ,a boljeg izbora baš i nema u toj cijeni. Praktički smo već rezimirali da će mi bit dostatna za mojih nepunih 200 kvadrata.
Pitanje je sljedeće: Pošto praktički na svim radijatorima imam termostatske ventile (to nisam prije napisao) osim 2 kupaonice, dal to dodatno potvrđuje dostatnost snage ove peći za kvadraturu koju imam? Znam da se pisalo da term. ventili kod grijanja na drva ne znaće nešt posebno no moja kvadratura i nije tako mala pa je moje neko logičko razmišljanje da će možda dodatno pomoći ako bi peć trebala raditi punim kapacitetom.
Molio bih vaše mišljenje. VELIKO HVALA
08nono is offline  
Old 09.04.2013., 07:10   #9870
Quote:
08nono kaže: Pogledaj post
Poštovani g. Ramzay hvala na odgovorima i pomoći kod nedoumica.

Sutra izgleda kaparim peć 2000b 32 (drva)danas bio u razgledavanju i sviđa mi se -sve si mislim da nebi poskupjele ,a boljeg izbora baš i nema u toj cijeni. Praktički smo već rezimirali da će mi bit dostatna za mojih nepunih 200 kvadrata.
Pitanje je sljedeće: Pošto praktički na svim radijatorima imam termostatske ventile (to nisam prije napisao) osim 2 kupaonice, dal to dodatno potvrđuje dostatnost snage ove peći za kvadraturu koju imam? Znam da se pisalo da term. ventili kod grijanja na drva ne znaće nešt posebno no moja kvadratura i nije tako mala pa je moje neko logičko razmišljanje da će možda dodatno pomoći ako bi peć trebala raditi punim kapacitetom.
Molio bih vaše mišljenje. VELIKO HVALA
nije uopće problem zagrijati tvojih 200 kvadrata kad je vani -15 do-20 , problemi nastaju kad je ujutro oko 0 a kroz dan oko 5-10 C, a takvih je stotinjak dana godišnje, tu nastanu problemi.

Kotao ima viška snage, pregrijava se jer nitko ne troši, zato stavljamo spremnike i dok se ovdje vode rasprave da li staviti spremnik ili ne mi postavljamo dva
ramzay is offline  
Old 09.04.2013., 07:55   #9871
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Oba -oba su stala
malo pažljiviji pogled nam može pokazati lijepo serijsko spajanje dva macana.
kod mene paralela
spoki007 is offline  
Old 09.04.2013., 08:24   #9872
http://imageshack.us/a/img145/2132/s...ispremnici.jpg

A kod ovih odlikaša serijska veza.

Budem dok stignem ovu temu obradio detaljnije , da jednom za svagda to riješimo , jer tu nema dileme , treba serijska veza spremnika. E sada me nemojte pitati zašto je Viessman , Laddomat ili Centrometal i još po netko u svojim shemama imao paralelno vezane spremnike , ne znam, a da sam imao problema na terenu sa investitorima i lokalnim šerifima imao sam , i samo sam u jedno slučaju pristao na paralelnu vezu jer je lokalni šerif sve spojio mimo shema , a bila je već zima i trebalo je pustit grijanje u kuću.
ramzay is offline  
Old 09.04.2013., 09:14   #9873
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
http://imageshack.us/a/img145/2132/s...ispremnici.jpg

A kod ovih odlikaša serijska veza.

Budem dok stignem ovu temu obradio detaljnije , da jednom za svagda to riješimo , jer tu nema dileme , treba serijska veza spremnika. E sada me nemojte pitati zašto je Viessman , Laddomat ili Centrometal i još po netko u svojim shemama imao paralelno vezane spremnike , ne znam, a da sam imao problema na terenu sa investitorima i lokalnim šerifima imao sam , i samo sam u jedno slučaju pristao na paralelnu vezu jer je lokalni šerif sve spojio mimo shema , a bila je već zima i trebalo je pustit grijanje u kuću.
A zašto je u oba spremnika na dnu hladna voda ako je serijska veza? Odlikaši loše crtaju?
goran1985 is offline  
Old 09.04.2013., 09:47   #9874
Quote:
goran1985 kaže: Pogledaj post
A zašto je u oba spremnika na dnu hladna voda ako je serijska veza? Odlikaši loše crtaju?
Pogledaj na donjoj slici kako je spojena topla voda.

1.Crvena linija od lijevog kotla ide u prvi spremnik gore lijevo .

2.Crvena linija ide od lijevog donjeg priključka , prvog spremnika , na lijevi gornji drugog spremnika.

Nije li to serijska veza ???

Na gornjoj slici je jedna daleko kompleksnija shema ali je i tu serijski spoj .

Dobro oni crtaju , možda je malo njihov stil crtanja nerazumljiv , ali je sve prema dogovorenoj simbolici.
ramzay is offline  
Old 09.04.2013., 10:05   #9875
Nisam siguran da ste me razumjeli. Napisali ste da je prednost serijskog povezivanja u tome da je manja dodirna površina između "tople" i "hladne" vode jer se ona nalazi (ta dodirna površina) u samo jednom spremniku. Na onoj shemi su dna oba spremnika obojana u plavo (hladno), kako je to moguće?
goran1985 is offline  
Old 09.04.2013., 10:24   #9876
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
nije uopće problem zagrijati tvojih 200 kvadrata kad je vani -15 do-20 , problemi nastaju kad je ujutro oko 0 a kroz dan oko 5-10 C, a takvih je stotinjak dana godišnje, tu nastanu problemi.

Kotao ima viška snage, pregrijava se jer nitko ne troši, zato stavljamo spremnike i dok se ovdje vode rasprave da li staviti spremnik ili ne mi postavljamo dva
Mislim da mi više nije potrebna potvrda za snagu. Kupujem 2000b 32(drva). Uvjerili ste me potpuno i cijenim vaše mišljenje štoviše to tako i stoji kad se malo bolje logički razmisli. Prema vašoj preporuci ostavit ću mogućnost za spajanje spremnika da nebi poslje raskopavao sustav, a mislim da ću ga ipak ugrađivati- naravno nakon što iz prakse vidim kako će centralno funkcionirati kad dođe jesen zima 2013/2014.
Dal je problem tj . komplicirano postavit one šamotne pločice unutar promaja tj. na izmjenjivačima pošto bi to najradije polako napravio sam pa da u miru po onim brojevima posložim pločice i da se ne nerviram kad bude majstor to proučavao, a ja ću ga opet u biti kontrolirati jer hoću biti siguran da je sve na svojem mjestu.
08nono is offline  
Old 09.04.2013., 15:51   #9877
Quote:
goran1985 kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da ste me razumjeli. Napisali ste da je prednost serijskog povezivanja u tome da je manja dodirna površina između "tople" i "hladne" vode jer se ona nalazi (ta dodirna površina) u samo jednom spremniku. Na onoj shemi su dna oba spremnika obojana u plavo (hladno), kako je to moguće?
Zato kaj takva raspodjela temperature vode i je unutar spremnika, samo su različite temperature u lijevom desnom spremniku.
Zvon is offline  
Old 09.04.2013., 18:02   #9878
Lijepo objasnjeno a i logicno. Dakle, voda s nizom temperaturom iz lijevog ide u visi dio desnog spremnika. Posmatrano u vertikalnoj ravni lijevi spremnik bi bio iznad desnog spremnika i dodirna povrsina hladne vode bila bi stvarno manja. To su fore o kojima vecina tesko i da misli jer i paralelno spojeni spremnici su dobit u odnosu na nista
Dimitrije is offline  
Old 10.04.2013., 07:06   #9879
Quote:
goran1985 kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da ste me razumjeli. Napisali ste da je prednost serijskog povezivanja u tome da je manja dodirna površina između "tople" i "hladne" vode jer se ona nalazi (ta dodirna površina) u samo jednom spremniku. Na onoj shemi su dna oba spremnika obojana u plavo (hladno), kako je to moguće?
imaš peticu iz zapažanja , a da si bliže dobio bi i pusu u obraz od jedne s peticama

U kako ču im vadit mast na slamkicu zbog tog zajeba , onim odlikašima iz GUNTAMATICA , koji je to previd naprave Copy -Paste sheme , par linija promjene , a najgore je što i meni promakne da im je dno lijevog rezervoara ostalo plavo .

Bilo bi korektno da je cijeli desni ofarban u plavo.

Za ispriku , umjesto da klečim na kuruzi , dok izoliramo dva macana postavim u njih 8 senzora temperature spojim na to računalo i ožeži, pun spremnik ( oba) , a onda laganica tri dana dok se isprazne .
ramzay is offline  
Old 10.04.2013., 07:15   #9880
Quote:
08nono kaže: Pogledaj post
Mislim da mi više nije potrebna potvrda za snagu. Kupujem 2000b 32(drva). Uvjerili ste me potpuno i cijenim vaše mišljenje štoviše to tako i stoji kad se malo bolje logički razmisli. Prema vašoj preporuci ostavit ću mogućnost za spajanje spremnika da nebi poslje raskopavao sustav, a mislim da ću ga ipak ugrađivati- naravno nakon što iz prakse vidim kako će centralno funkcionirati kad dođe jesen zima 2013/2014.
Dal je problem tj . komplicirano postavit one šamotne pločice unutar promaja tj. na izmjenjivačima pošto bi to najradije polako napravio sam pa da u miru po onim brojevima posložim pločice i da se ne nerviram kad bude majstor to proučavao, a ja ću ga opet u biti kontrolirati jer hoću biti siguran da je sve na svojem mjestu.
Gdi su naše ljubimice forumašice da njih pitamo kako se postavljaju ploćice u komore.

Ja si mogu slikoviti dočarati kako to izgleda kad " Volim BOSCH " klekne i zabije glavu u kotao da bi ga očistila ali nije nam opisala kako se vadi čep iz sifona na dnu između drugog i trećeg prolaza, jer se na isti način postavljaju i te šamotne ciglice

Fakini no no sa grešnim mislima možda nije bila u kratkoj haljinici neg je imala hlače.
ramzay is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:29.