Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2024., 20:44   #1
Ka'be, svetišta u arapskog poluotoka

Pisala sam prije par dana na svojoj temi, da je Hidžaz, kao i druge arapske regije imao svoja svetišta i hodočašća. Sad sam pronašla još jedan zanimljiv info:

Iz Jemena imamo epigrafski zapis koji opisuje godišnja hodočašća u različita svetišta; u vrijeme hodočašća i festivala, prolijevanje krvi i seksualni odnosi često su bili zabranjeni (Hoyland 2001: 161). U arapskoj literaturi također imamo reference drugim kaʿbama (kubičnim vjerskim građevinama) poluotoka (Finster 2009: 75–76, 85–86).

Izvor:

Early MusIims, Pre-Islamic Arabia, and
“Pagans”, Ilkka Lindstedt, University of Helsinki


Dakle, bilo ih je više, a ne samo jedna ka'ba u Meki.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2024., 21:18   #2
Kaba ima Crni Kamen, ali ima još jedan, Kamen Jemena.

https://lifeinsaudiarabia.net/wp-con...-Kaaba-01.jpeg

In the book (The Ancient History of Makkah and the Noble House of Allaah) by Muhammad Taahir al-Kurdi al-Makki (vol. 3, p. 256)
"the stone in the Yemeni Corner (al-Rukn al-Yamaani) goes back to the time when ‘Abd-Allaah ibn al-Zubayr (may Allaah be pleased with him), and that it has remained until our own times, and that everyone who has Maintain the Ka’bah kept this stone as it was.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2024., 21:29   #3
There were various other shrines and temples dedicated to different deities in the Arabian Peninsula before the advent of Islam. For example, in Zafar, an ancient city in Yemen, there was a cubic shrine known as the "Kaaba" located at Tabalah. This shrine was associated with the Qahtanite tribes and had its own religious significance. Major temples dedicated to the Sabaean moon-god, "Al-Makah," were present at Barran and Awwam in Ma'rib, another region in Yemen. These temples served as significant religious centers in the Sabaean civilization.

Another shrine is the "Kaaba-i Zarathustra" or "Cube of Zoroaster," located at the site of Naqsh-i Rustam in Fars, Iran. The Kaaba-i Zarathustra is believed to have been constructed in the mid-3rd century CE, although the site itself dates back to the ancient Elamite period of the Iron Age. Naqsh-i Rustam, which includes a necropolis, holds historical and cultural significance associated with the Achaemenid and Sassanian civilizations. The Kaaba-i Zarathustra served as a place of worship and reverence for the followers of Zoroastrianism, an ancient Persian religion founded by the prophet Zoroaster (Zarathustra).

Also, The cubic shrine at Nakhla, located in the Hijaz region of Arabia, was associated with the worship of the goddess Al-Uzza. The Mudar tribe, among others, worshipped Al-Uzza at this Kaaba.
Al-Uzza was one of the prominent pre-Islamic Arabian goddesses and was revered by different tribes in the region. The cubic shrine at Nakhla served as a focal point for the worship and rituals associated with Al-Uzza. Pilgrims and devotees would visit the shrine to seek blessings and offer sacrifices to the goddess.

Prijevod:

Postojala su razna druga svetišta i hramovi posvećeni različitim božanstvima na Arapskom poluotoku prije dolaska islama. Na primjer, u Zafaru, drevnom gradu u Jemenu, postojalo je kubično svetište poznato kao "Kaaba" smješteno u Tabali. Ovo svetište bilo je povezano s plemenima Qahtanite i imalo je vlastiti vjerski značaj. Glavni hramovi posvećeni sabejskom bogu mjeseca, "Al-Makah", bili su prisutni u Barranu i Awwamu u Ma'ribu, drugoj regiji u Jemenu. Ovi su hramovi služili kao značajna vjerska središta u sabejskoj civilizaciji.

Još jedno svetište je "Kaaba-i Zarathustra" ili "Zoroasterova kocka", koja se nalazi na mjestu Naqsh-i Rustam u Farsu, Iran. Vjeruje se da je Kaaba-i Zarathustra sagrađena sredinom 3. stoljeća n. e., iako samo mjesto datira iz drevnog elamskog razdoblja željeznog doba. Naqsh-i Rustam, koji uključuje nekropolu, ima povijesno i kulturno značenje povezano s ahemenidskom i sasanidskom civilizacijom. Kaaba-i Zarathustra služila je kao mjesto štovanja i poštovanja sljedbenicima zoroastrizma, drevne perzijske religije koju je utemeljio prorok Zoroaster (Zaratustra).

Također, kubično svetište u Nakhli, smješteno u regiji Hijaz u Arabiji, bilo je povezano sa štovanjem božice Al-Uzza. Pleme Mudar je, između ostalih, klanjalo El-Uzza kod ove Kabe.
Al-Uzza je bila jedna od istaknutih predislamskih arapskih boginja i štovala su je različita plemena u regiji. Kubično svetište u Nakhli služilo je kao žarišna točka za štovanje i rituale povezane s Al-Uzzom. Hodočasnici i bhakte posjećivali bi svetište kako bi tražili blagoslov i prinosili žrtve božici.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2024., 21:31   #4
Nastavak:

There were other stones associated with different Kaabas in ancient times that had different colors. In pre-Islamic Arabia, there were accounts of Kaabas or shrines dedicated to various deities, and some of these shrines housed stones that were believed to have special significance.

One such example is the Kaaba of the Himyarites in Yemen, which reportedly had a red stone associated with it. This stone was believed to be sacred and symbolized the presence of the deity worshipped at that shrine.

There were also accounts of Kaabas or shrines with white stones, Dhul al-Khalasa is a tribal deity or idol associated with the Kaaba. It is mentioned that the idol had a white stone.
Dhul Khalasa, also known as the "Yemeni Kaaba," is a term that refers to a sanctuary or a sacred site in ancient Arabia. It has been associated with the Kaaba of al-Yamamah.
https://www.aathaar.net/en/place/3550

Prijevod:

Postojalo je i drugo kamenje povezano s različitim Kabama u drevnim vremenima koje je imalo različite boje. U predislamskoj Arabiji postojali su izvještaji o Kabama ili svetištima posvećenim raznim božanstvima, au nekima od tih svetišta nalazilo se kamenje za koje se vjerovalo da ima poseban značaj.

Jedan takav primjer je Kaaba Himyarita u Jemenu, koja je navodno imala crveni kamen povezan s njom. Vjerovalo se da je ovaj kamen svet i da je simbolizirao prisutnost božanstva koje se štuje u tom svetištu.

Bilo je i izvještaja o Kabama ili svetištima s bijelim kamenjem, Dhul al-Khalasa je plemensko božanstvo ili idol povezan s Kaabom. Spominje se da je idol imao bijeli kamen.
Dhul Khalasa, također poznata kao "jemenska Kaaba", izraz je koji se odnosi na svetište ili sveto mjesto u drevnoj Arabiji. Povezan je s Kaabom al-Yamamah.
https://www.aathaar.net/en/place/3550
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2024., 22:38   #5
Znači, Kur'an je modificiran, hadise pisao tko stigao, Muhamed nije obrezan ( što te moguće najviše razočarava) , Kaba k'o kafana,... Bi li smjela u Sarajevu o ovome svemu predavanje održati?
rosnatrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2024., 23:03   #6
Quote:
rosnatrava kaže: Pogledaj post
Znači, Kur'an je modificiran, hadise pisao tko stigao, Muhamed nije obrezan ( što te moguće najviše razočarava) , Kaba k'o kafana,... Bi li smjela u Sarajevu o ovome svemu predavanje održati?
Ajd' ne zajebavaj! Hoćeš da ja tebe zajebavam o golom manekenu na križu?

Tema je o hramovima, posebno je riječ o kamenju!
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2024., 00:02   #7
Quote:
3Tufahija kaže: Pogledaj post
Ajd' ne zajebavaj! Hoćeš da ja tebe zajebavam o golom manekenu na križu?

Tema je o hramovima, posebno je riječ o kamenju!
zajebaji! Manekeni su privlačni ženama.
Da sam barem maneken
rosnatrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2024., 09:31   #8
Bayt Allah (Arabic: بَيْت ٱللَّٰه, lit. 'House of God') je današnja Kaba u Meki

There the baetyl, a “raised stone,” or a statue of the god, was worshipped. The Nabataeans originally represented their gods as baetyls on a podium, but later they gave them a human appearance.

Kamen nije uvijek imao oblik ljudske figure, npr. kamen Afrodite:

https://upload.wikimedia.org/wikiped...cropped%29.jpg

Lokacija Kipar, ljudi su radili hodočašće na lokaciji obožavanja Afrodite.

Kaba u Meki upravo sadrži identičnu funkciju hodočašća koja su bila aktuelna u 8 st.p.n.e.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2024., 09:56   #9
Quote:
3Tufahija kaže: Pogledaj post
Bayt Allah (Arabic: بَيْت ٱللَّٰه, lit. 'House of God') je današnja Kaba u Meki

There the baetyl, a “raised stone,” or a statue of the god, was worshipped. The Nabataeans originally represented their gods as baetyls on a podium, but later they gave them a human appearance.

Kamen nije uvijek imao oblik ljudske figure, npr. kamen Afrodite:

https://upload.wikimedia.org/wikiped...cropped%29.jpg

Lokacija Kipar, ljudi su radili hodočašće na lokaciji obožavanja Afrodite.

Kaba u Meki upravo sadrži identičnu funkciju hodočašća koja su bila aktuelna u 8 st.p.n.e.
Ništa novoga u načinu štovanja bogova i božanstava nije počelo s objavom Kurana kao ni s obje velike religije prije njega.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2024., 10:08   #10
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Ništa novoga u načinu štovanja bogova i božanstava nije počelo s objavom Kurana kao ni s obje velike religije prije njega.
Znam, ali sam uvjerena da mnogima nije palo na pamet razmišljati o ovome ( čitala sam o ovome prije nekoliko godina), a to je srž teme:

Postojalo je i drugo kamenje povezano s različitim Kabama u drevnim vremenima koje je imalo različite boje. U predislamskoj Arabiji postojali su izvještaji o Kabama ili svetištima posvećenim raznim božanstvima, au nekima od tih svetišta nalazilo se kamenje za koje se vjerovalo da ima poseban značaj.

Drugo (ovo priznajem, nisam znala) za ovaj drugi kamen, kamen Jemena u današnjoj islamskoj kabi Kabi.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2024., 16:40   #11
Zašto muslimani vjernici i dalje slijede običaj Kabe?

( Razumljivo, vjernici drugih religija prakticiraju slične običaje.)
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2024., 23:32   #12
Quote:
3Tufahija kaže: Pogledaj post
Zašto muslimani vjernici i dalje slijede običaj Kabe?

( Razumljivo, vjernici drugih religija prakticiraju slične običaje.)
Nije važno kakva, nego čija je vjera. Babina, tatina, ćaćina, pra...
Ili Titina 🤨
rosnatrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2024., 00:00   #13
Quote:
3Tufahija kaže: Pogledaj post
Zašto muslimani vjernici i dalje slijede običaj Kabe?

( Razumljivo, vjernici drugih religija prakticiraju slične običaje.)
Svi vjernici, svih religija, okupljaju se oko nekakvog svojeg kamena.
Svi, bez iznimke.
__________________
Human
Human1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2024., 10:48   #14
Quote:
rosnatrava kaže: Pogledaj post
Nije važno kakva, nego čija je vjera. Babina, tatina, ćaćina, pra...
Ili Titina 🤨
Religijske pripadnosti jesu uslovljene ekonomskim i politickim faktorima.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2024., 10:50   #15
Quote:
Human1 kaže: Pogledaj post
Svi vjernici, svih religija, okupljaju se oko nekakvog svojeg kamena.
Svi, bez iznimke.
Tema je vezana za kamen/kamenje, ne znam, koja religija, osim Islama, prakticira ritual vezan za komad kamena/kamenja.
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2024., 18:58   #16
Quote:
3Tufahija kaže: Pogledaj post
Tema je vezana za kamen/kamenje, ne znam, koja religija, osim Islama, prakticira ritual vezan za komad kamena/kamenja.
Kamen kao materijal dugo traje pa je najbolje svoje vjerske điđe "vezati" uz kakav kamen. Nekad u primitivnim društvima su to bili i drveni razni neki, ne znam, neke điđe.
Ali kamen najčešće. Evo katolici se klanjaju kamenim kipovima. Da nisu kršćani potaracali, imali bismo još svetišta boga Mitre isto u raznim kamenim oblicima.

Na to sam mislio, da svak svoj kamen ima.

Ovo je relativno nepoznato pa je uspjelo preživjeti kršćansku devastaciju. Isto kamen.
http://www.neodoljivahrvatska.eu/202...ckog-svetista/
__________________
Human
Human1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2024., 19:04   #17
Quote:
Human1 kaže: Pogledaj post
Kamen kao materijal dugo traje pa je najbolje svoje vjerske điđe "vezati" uz kakav kamen. Nekad u primitivnim društvima su to bili i drveni razni neki, ne znam, neke điđe.
Ali kamen najčešće. Evo katolici se klanjaju kamenim kipovima. Da nisu kršćani potaracali, imali bismo još svetišta boga Mitre isto u raznim kamenim oblicima.

Na to sam mislio, da svak svoj kamen ima.

Ovo je relativno nepoznato pa je uspjelo preživjeti kršćansku devastaciju. Isto kamen.
http://www.neodoljivahrvatska.eu/202...ckog-svetista/
Moje pitanje je vezano za danasnje, prezivjele religije, a koje doslovno imaju komad kame, jer Kaba ima dva kamena. Nisu oblikovani klesanjem, doslovno obicne gromade /imaš fotke iznad).
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2024., 21:58   #18
Quote:
3Tufahija kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je vezano za danasnje, prezivjele religije, a koje doslovno imaju komad kame, jer Kaba ima dva kamena. Nisu oblikovani klesanjem, doslovno obicne gromade /imaš fotke iznad).
Pa spomenuo sam kršćane koji se klanjaju kamenim kipovima. Hodočaste im.
Kršćanstvo je današnja religija. Nema religije koja nema svoj neki "sveti kamen".
__________________
Human
Human1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2024., 21:59   #19
Quote:
Human1 kaže: Pogledaj post
Pa spomenuo sam kršćane koji se klanjaju kamenim kipovima. Hodočaste im.
Kršćanstvo je današnja religija. Nema religije koja nema svoj neki "sveti kamen".
Ne pišem o kamenim kipovima već isključivo kamenju!
3Tufahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2024., 11:00   #20
i šta kažu tvoji izvori, koja je najstarija kaba na arapskom poluotoku?
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:15.