Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2011., 21:02   #501
Quote:
KRLDU kaže: Pogledaj post
LJudi tko se razumije molila bih pomoć,imam novo napravljeni dimjnak i na njega spojena nova peć na drva.Dimnjak je napravljen u sklopu novog izgrađenog kata i na gornjoj etaži je cijeli sazidan ,a na donjoj(na kojoj ja živim i na kojoj je peć) probušen je plafon i spojena peć,sad mi se dešava da tu curi čađa prvih 15 minuta kad se peć naloži.Neki kažu da je to radi one kamene kape na dimnjaku da se na njoj stvara kondezacija a ako skinem tu kapu upadat će mi voda,dimnjak je promjera 200.Da li netko zna uzrok tome i kako rješit taj problem.Hvala
Da pokušam nekako pomoći?
Pravilan dimnjak bi trebao biti takav da ispod spoja peći u dimnjak ima još vratašca kroz koja se taj dimnjak može čistiti. Ujedno taj dio dimnjaka služi kao taložnica za svu nečistoću koja se tu sakuplja i kasnije čisti.
Ako je uzro betonska kapa, a mogla bi biti, treba umjesto nje postaviti limenu pokrovnu kapu (Limar).
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 09:25   #502
Gradim kuću sa dvije etaže, dva stana po 70 kvadrata. Radili bi jedan dimnjak na koji bi spojili dva kamina, za svaki stan. Koliki promjer dimnjaka mi treba biti, te mogu li spojiti oba na jedan?
billytyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 15:35   #503
da li je moguće srušiti tj. maknuti dimnjak samo sa donje etaže stana?
belmac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 19:30   #504
Quote:
belmac kaže: Pogledaj post
da li je moguće srušiti tj. maknuti dimnjak samo sa donje etaže stana?
Za to postoji vjerojatno mala mogućnost
Treba provjeriti oslanja li se dimnjak gornje etaže na deku ili na donji dimnjak
Ako si siguran da se oslanja na deku onda ruši
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 22:38   #505
Quote:
billytyna kaže: Pogledaj post
Gradim kuću sa dvije etaže, dva stana po 70 kvadrata. Radili bi jedan dimnjak na koji bi spojili dva kamina, za svaki stan. Koliki promjer dimnjaka mi treba biti, te mogu li spojiti oba na jedan?
Nikako oba na jedan dimnjak na razlicitim etazama.znaci svaka etaza/kamin nek ima svoj dimnjak.
Promjer dimnjaka ovisno o promjeru izlaza iz peci.ako je izlaz iz peci npr. fi 150 mm onda i takav promjer dimnjaka.
energon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 22:47   #506
jel ima tko od forumasa koji problem da nije rijesio pa da potrazimo rijesenje?
energon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 09:33   #507
Quote:
energon kaže: Pogledaj post
jel ima tko od forumasa koji problem da nije rijesio pa da potrazimo rijesenje?
kad se već nudiš...

čituckajući ovu temu, svako malo neko naglasi veliku težinu dimnjaka, i gledajući na jutubu kako obnavljaju jedan komin s armiranobetonskim temeljima(http://www.youtube.com/watch?v=GXIDO...eature=related, na 2:15), shvatia san da bi možda triba saznati

kako to izvesti u kamenom zidu, di dimjak ne stoji na svojim temeljima nego na napi?

http://www.destinacije.com/Slike/Hrv...n_U_Konobi.jpg

na ovoj slici je prikazan jedan primjer, koje mi je prekompliciran, al ilustrira problem. i, ja ću svoj smjestit u kantun, da ima dva oslonca- no, kako se to zapravo izvede?
trudan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 17:12   #508
hmm,to je vec gradevinsko pitanje.meni ti otvoreni kamini nisu zanimljivi jel im je sama iskoristivost jako mala,30%
Ja ti mogu pomoci ovako,kod izgradnje bi valjalo pripaziti da:

Kupola treba bit najmanje 2/3 ukupne povrsine lozista

Svijetli promjer dimnjaka 1/3 povrsine lozista ili vise

Vrata ili ulaz u kamin 2/3 povrsine lozista,nesmije bit veci od toga
energon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 06:38   #509
Quote:
energon kaže: Pogledaj post
jel ima tko od forumasa koji problem da nije rijesio pa da potrazimo rijesenje?
Kad se već nudiš

Neda mi se sve ponovo pisat pa evo poveznica može li ona peć na moj dimnjak,ako ne onda neki savjet...hvala
TONI-VU is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 18:05   #510
taj kamin ima izlaz fi 160 i to nezadovoljava mjerama tvog dimnjaka.ja ti to ne preporucam.ostavi amity i neces imati s tom peci NIKADA problema
energon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 18:50   #511
sanacija dimnjaka

imam jedan problem sa dimnjacima potrebna im je sanacija. zvao sam dimljacara koji radi sa shiedelom a cuo sam da je shidel dosta skup dali itko zna neku drugu firmu koja proizvodi te inox dimnjake za manje novaca jer sam cuo da ima talijanskih ili ceskih upola jeftinije
hrvo78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 13:23   #512
Quote:
energon kaže: Pogledaj post
jel ima tko od forumasa koji problem da nije rijesio pa da potrazimo rijesenje?
Pa, kad si već od volje, evo ponavljam pitanje s vrha stranice, pa vidi imaš li kakav odgovor ili savjet... Thnx.

*********************
Ja imam sličnu dilemu, trenutno samo u fazi ideje.
U staroj kući (prizemlje, kat, potkrovlje) planiram izgraditi dimnjak. Prvotna zamisao je bila kamin, ali onda otpada socijalna komponenta druženja uz roštilj. Idaja da pored vatre hranu spravljam na električnom roštilju mi zvuči bogohulno...

Društvo navija za otvoreno ložište , što kod gradela ima više prednosti, više je prostora, dodatna vatra za opskrbu žeravicom i slično.

Kako otvoreno ložište ima nisku iskoristivost kod grijanja, a koristilo bi se u manjem broju slučajeva, treba mi nešto toplinski mnogo efikasnije.
Pa mi se rodila ideja da pored otvorenog ložišta za grade, sa strane imam i peć na drva koja bi se koristila u redovitom radu za grijanje.

Da li je to uopće izvedivo, ponekad bi možda radile i zajedno, a da se ne zidaju dvije cijevi dimnjaka?

Ili mi preostaje samo varijanta da potražim zatvoreno ložište u kojeg se mogu ugurati pristojne gradele?

Ima li netko iskustva da mi kaže je li moguće dati napraviti dovoljno veliko željezno ložište po narudžbi i koristiti ga za grijanje i povremeno gradelavanje?
Znam da je to teže izvedivo, ali ideja mi je napraviti ložište od debelih željeznih ploča međusobno zavarenih (bočne stijene i stražnja strana), sprijeda vrata sa staklom, na gornji rub uzduž navariti U profil u kojeg bi onda nasadio vrh ložišta (piramidalni oblik s odvodom).
Tako bih izbjegao problem deformacija uslijed temperature. Možda.
U ostatak U profila bih onda nasuo neku "smjesu za brtvljenje" da ne propušta dim. Pada mi na pamet pepeo...
Iznad i unaokolo cijele ove konstrukcije zamišljam nadozidati kamin.
Suludo ili izvedivo?

Svaki suvisli savjet je dobrodošao.
*********************
noriega is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 15:50   #513
Cuenje kondenzata kroz fuge...

Bok ljudi,

Molio bih malu pomoć...

Krenuo sam u adaptaciju potkrovlja pa sam primjetio da mi suzi po dimnjaku - nekako to moram sanirati... Dimnjak je star cca 25 godina, nemam pojma od čega je građen, nekakva vrsta cigle (puna). Kako sam ja u potkrovlju a bojler (plin) je u podrumu a dimnjak mi prolazi kroz sobu gdje stavljam knauf zatvaranjem dimnjaka tj. stavljanjem knaufa do dimnjaka, će se ta vlaga zadržavati na knaufu.

U toj istoj sobi dimnjak je pofarban nekom bojom i tu ne dolazi do probijanja kondenzata prema unutrašnjosti međutim iznad toga dimnjak nije pofarban pa kroz fuge izlazi (kapa) vlaga i curi po dimnjaku do poda (čitaj do parketa). Dimnjak je i iznutra dosta vlažan (postoje stara vratašca kroz koja to vidim).

Dimnjačar mi je rekao da skinem kapu s dimnjaka kako bi što više vlage odlazilo van (što jesam pa ću vidjeti da li ima razlike) a isto tako mi je preporučio da izoliram dimnjak sa stiroporom na cijelom dijelu iznad krova... Iskreno, sumnjam da će mi to nešto pomoći, mislim da će se takvim zahvatom i dalje javljati kondenzat (obzirom na hlađenje i grijanje dimnjaka)...

Što se tiče sanacije/umetanja cijevi - to mi je pak malo preskupo - rečeno mi je da za tu dužinu dimnjaka trebam cca 1000€ novaca...

Hvala unaprijed!
__________________
Pa i ja imam pravo na mišljenje!
vilinkralj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 16:38   #514
bez sanacije dimnjaka neces nista napraviti posebno.jednostavno plinski bojler ima premalu izlaznu temp. dimnih plinova pa je pojava kondenzacije neminovna.saniraj dimnjak ulaganjem inox cijevi za sanaciju dimnjaka.uz to nerazumijem kako si uopce dobio atest za koristenje istog bez sanacije.
energon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 15:37   #515
sanacija dimnjaka inox cijevima

Dakle, zanima me kao totalno neupućenu plavušu -jel moguće izvesti sanaciju dimnjaka inox cijevima, ali bez onih štemanja, šlicanja, ili kako se to već zove, tj. da li bi se moglo izvesti neko uvađanje cijevi s krova, pa kako se elementi uvode, da se tako spajaju i uvlače u dimnjak ... nda ... ne znam jel sam baš jasna, bilo bi potrebno max. 7-8 m cijevi, od vrha dimnjaka, pa do moje (srednje) etaže tj. mog kamina, bez drugih skretanja.

Inače radi se o starijoj troetažnoj zgradi, s dimnjacima od cigle jedinice.
*Arnica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 18:32   #516
moze ako sam svijetli promjer dimnjaka dopusta da u njega ude inox cijev a da se ne smanjuje promjer dimnjaka.sto je moguce u jako malom postotku sanacija.
__________________
Samo dajem savjete!
energon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 07:52   #517
Quote:
*Arnica* kaže: Pogledaj post
Dakle, zanima me kao totalno neupućenu plavušu -jel moguće izvesti sanaciju dimnjaka inox cijevima, ali bez onih štemanja, šlicanja, ili kako se to već zove, tj. da li bi se moglo izvesti neko uvađanje cijevi s krova, pa kako se elementi uvode, da se tako spajaju i uvlače u dimnjak ... nda ... ne znam jel sam baš jasna, bilo bi potrebno max. 7-8 m cijevi, od vrha dimnjaka, pa do moje (srednje) etaže tj. mog kamina, bez drugih skretanja.

Inače radi se o starijoj troetažnoj zgradi, s dimnjacima od cigle jedinice.
Dopuna,
može ali tamo gdje se spaja peč sa dimnjakom ,a tu se nalazie i vrata za čišćenje, e tu se mora svakako štemati.
Naime to su dva elementa koji se ne mogu drugačije ugraditi. Cijevi se inače mogu spuštati s krova ,pod uvjetom da idu u postojeći profil dimnjaka.
Sada već ima cijevi koje nemaju velike obujmice za spajanje, koje i jesu bile problem za uguravanje u dimnjak.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 09:03   #518
Quote:
energon kaže: Pogledaj post
moze ako sam svijetli promjer dimnjaka dopusta da u njega ude inox cijev a da se ne smanjuje promjer dimnjaka.sto je moguce u jako malom postotku sanacija.
Quote:
majstor52 kaže: Pogledaj post
Dopuna,
može ali tamo gdje se spaja peč sa dimnjakom ,a tu se nalazie i vrata za čišćenje, e tu se mora svakako štemati.
Naime to su dva elementa koji se ne mogu drugačije ugraditi. Cijevi se inače mogu spuštati s krova ,pod uvjetom da idu u postojeći profil dimnjaka.
Sada već ima cijevi koje nemaju velike obujmice za spajanje, koje i jesu bile problem za uguravanje u dimnjak.
Ne razumijem u potpunosti ovo boldano. Govorite pretpostavljam o okruglim cijevima? Bi li možda došle u obzir i one četvrtaste?

Moja vratašca za čišćenje dimnjaka nalaze se u podrumu, ne na mojoj etaži. Što to onda znači, da bi se cijevi trebale provađati skroz do podruma?
*Arnica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 14:57   #519
to znaci ako je dimnjak npr fi 150mm okruglog presjeka ili 14x14 kvadratnog,nemozes radit sanaciju ulaganjem fi 150 mm u postojeci,jel neide bez stemanja.
Vratasca mogu zavrsavat i u tvojoj etazi,nemoraju bit u podrumu.
__________________
Samo dajem savjete!
energon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 20:32   #520
poz... imam dimnjak promjera 20cm, i zidan je sa onim elementima, ali kad je radjen nije stavljana izolacija.... Za sada on dobro vuce ali kako koristim ugalj za grijanje on se brzo zacepi i rekli su mi da je to zbog kondezacije, unutra dimnjak ovlazi, a na tu vlagu se onda lijepi.... Da li bi pomoglo da se dimnjak naknadno izoluje sa vanjske strane, da se uradi sa stiroporom kao sto se rade fasade?
manixman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:25.