Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2005., 22:56   #1
Vaskularna sekvela na jetri

Jednoj bliskoj osobi je dijagnosticirana fokalna lezije jetre (vaskularna sekvela po tipu infarkta jetrenog segmenta). Probao sam proguglati ali nigdje ne mogu naci objasnjenje i opis. Zna li mi netko ovo prevesti na normalan jezik?
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 23:46   #2
Fokalno znači da je promjena lokalizirana na jednom mjestu, nije "raspršena" po jetrenom tkivu.
Za ovo drugo bi rekao da je promjena ishemična ( nije prokrvljena ) poradi začepljenja krvne žile koja krv dovodi do tog dijela jetre.

Ovako odoka rečeno, mislim da mora slijediti još dijagnostike da se zasigurno utvrdi tip promjene i eventualni uzrok. Šta ja znam...recimo dobar kontrastni CT sken možda angiografija ili punkcija tog dijela jetre pod kontrolom UZV-a.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2005., 00:24   #3
Re: Vaskularna sekvela na jetri

Quote:
mestar kaže:
Jednoj bliskoj osobi je dijagnosticirana fokalna lezije jetre (vaskularna sekvela po tipu infarkta jetrenog segmenta). Probao sam proguglati ali nigdje ne mogu naci objasnjenje i opis. Zna li mi netko ovo prevesti na normalan jezik?
nisam posve sigurna, ali mislim da se radi o tome da je došlo do začepljenja krvne žile koja irigira jedan jetreni segment - ima ih 7. Ako se radi o tome, onda sama ta ozljeda nije bed jer jetra ima veliku funkcionalnu rezervu i može ostati bez tog jednog segmenta, nego je možda više stvar u tome što je uzrok toga
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2005., 23:49   #4
Hvala na odgovorima.
Sorry, napravio sam gresku. Dijagnoza je da se iskljucuje fokalna lezije jetre, a nalaz upucuje na vaskularnu sekvelu po tipu infarkta jetrenog segmenta.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:04.