Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2006., 08:28   #1
Double/triple test

Doktorica mi je ukazala na mogućnost da se napravi double test. Po nuhalnom naboru, i po nepostojanju nečeg problematičnog u obitelji kaže da nema razloga da me ona šalje na to, ali da ako želim provjeriti vjerojatnost mogućnosti postojanja problema mogu platiti i napraviti taj test. Znam da nije baš pouzdan i pitam se ima li smisla da to radim. Pretpostavljam da se pokažu jako loši rezultati (a onda slijedi amniocinteza) da ne bi tako razmišljala, ali koliko god dobri rezultati bili ja ću si razmišljati kako test nije uopće pouzdan i kako to uopće ne mora biti točno i samo ću se i dalje sekirati
U principu smo mi odlučili da nije potrebno ići na to, ali mene ipak nešto kopka, ne mogu to tek tako olako izbaciti iz glave.
Kakva imate vi iskustva s time, kakva saznanja (neki ginekolozi kažu više, neki manje, moja je totalno škrta na riječima)???

Ah da, imam 30 godina i to mi je prva trudnoća

Zadnje uređivanje tough_cookie : 18.01.2008. at 22:41.
zizitop is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 08:33   #2
Ah da, zaboravih....
Čitala sam (više i ne znam gdje) da prije tripl testa ide neki double test. Navodno bi to trebalo biti isto samo se radi ranije, do 12-tog tjedna, i još mu je manja točnost od tripla. Zanima me da li sam ja to radila tj. je li to test koji se radi rutinski. Pošto u tom razdoblju ide puno toga,a ja se u to nekako baš ne kužim, ne znam je sam li to prošla ili ne???
Kažem, doktorica mi je fakat neriječita. Kaže sve ok, i to je to (a nema lijepših riječi )
zizitop is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 13:45   #3
Quote:
zizitop kaže: Pogledaj post
Ah da, zaboravih....
....
Kažem, doktorica mi je fakat neriječita. Kaže sve ok, i to je to (a nema lijepših riječi )
mora da imamo istu doktoricu, moja je u najmanju ruku mutava, sve je u redu, i ja sam već pred ordinacijom dok se nisam ni snašla.

uglavnom i meni su preporučili test probira, i isto tako sam u teškoj dilemi dal da ga idem raditi. (28 god.) do sada dva ultrazvuka (prvi u četvrtom tjednu, drugi u 8-mom)
__________________
Once you make a decision, the universe conspires to make it happen
... mama dva prekrasna djecaka i preslatke djevojčice
*Lubenica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 13:56   #4
TEST PROBIRA U PRVOM TROMJESJEČJU
(pretpostavljam da je to double jer nakon njega slijedi tekst o triple-u)

Ciljano traganja za Downovim sindromom u 1 tromjesječju trudnoće obuhvaća ultrazvučni pregled kojim se provjerava postojanje nakupine suvišne tekućine u predjelu stražnje strane vrata embrija (nuhalni nabor), kao i pretrage krvi kojima se određuje razina PPA - plazma proteina a i hCG-a - humanog korionskog gonadotropina, dva hormona (valjda je zato double) koji proizvodi posteljica i koji prelaze u majčin krvotok. Ženama čiji su nalazi abnormalni preporučuje se amniocinteza.
__________________
Once you make a decision, the universe conspires to make it happen
... mama dva prekrasna djecaka i preslatke djevojčice
*Lubenica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 14:25   #5
ja sam u 15.tj. tako da double otpada (kako sam čula).
smucek, di si radila to nuhalni nabor, femur, srce, kod kojeg doktora? i kad se to radi? ma i da je neka anomalija..ne vjerujem da bih išta poduzela, nit bi išla na amnio, nit nedaj bože ab, ne bih mogla..
chatou is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 08:36   #6
Pozdrav. Mi smo se odlucili na taj test. Moja supruga je imala 26 godina i taj test samo nam je donio probleme. Rezultat je bio da je trudnoca rizicna (rizicnija od zena iznad 35 godina). Poslali su nas na amniozetese (ili kak se to vec pise), da bi utvrdili da je sve uredu s nasom kcerkom. Naravno kad se ceka rezultat covjek je jako nervozan. Ja ga vise ne bi radio, jer se cak i DOWN-Sindrom moze vidjeti i preko ultrazvuka. Tak sam bar procitao negdje na internetu.
Romi
Romi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 08:36   #7
double test nismo radili niti nisam cuo da postoji tako nesto.
Romi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 08:52   #8
Quote:
Romi kaže:
Pozdrav. Mi smo se odlucili na taj test. Moja supruga je imala 26 godina i taj test samo nam je donio probleme. Rezultat je bio da je trudnoca rizicna (rizicnija od zena iznad 35 godina). Poslali su nas na amniozetese (ili kak se to vec pise), da bi utvrdili da je sve uredu s nasom kcerkom. Naravno kad se ceka rezultat covjek je jako nervozan. Ja ga vise ne bi radio, jer se cak i DOWN-Sindrom moze vidjeti i preko ultrazvuka. Tak sam bar procitao negdje na internetu.
Romi
Ma da??? Znam da taj test nije pouzdan, ali ipak toliko...
Mislim, sad si samo učvrstio moj stav da to i nije potrebno... mogu reći da mi je lakše tnx
A down sindrom se navodno vidi i po tom nuhalnom naboru, tj. ako taj nabor nije 2 mm već odstupa od toga, znači da nešto baš i nije u redu.
A ne znam, sto stvari, sto strahova....
zizitop is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 08:55   #9
double test sam radila u 17 tjednu trudnoce. Nije nista strasno samo su uzeli krv i javili mi za 2 dana da je test negativan i da ne trebam da radim amnio.
Najteze je samo bilo cekanje rezultata. Sve je na tebi ako hoces uradi ako ne ne moras. Ja licno ne bi nikad isla na amnio.
Katie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 11:01   #10
Quote:
zizitop kaže:
Ah da, imam 30 godina i to mi je prva trudnoća
imala ja i 32 s prvom trudnoćom i odbila sam sve te testove. preporučila bi ti isto; razmišljaj pozitivno i ne uznemiravaj bebicu bez potrebe... al' opet, ako te kopka onda riješi nedoumice...
o trudnoći, pa i svim vezanim testovima, imaš dosta na www.poliklinika-harni.hr
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 11:06   #11
Quote:
zizitop kaže:
Doktorica mi je ukazala na mogućnost da se napravi taj test. Po nuhalnom naboru, i po nepostojanju nečeg problematičnog u obitelji kaže da nema razloga da me ona šalje na to, ali da ako želim provjeriti vjerojatnost mogućnosti postojanja problema mogu platiti i napraviti taj test. Znam da nije baš pouzdan i pitam se ima li smisla da to radim. Pretpostavljam da se pokažu jako loši rezultati (a onda slijedi amniocinteza) da ne bi tako razmišljala, ali koliko god dobri rezultati bili ja ću si razmišljati kako test nije uopće pouzdan i kako to uopće ne mora biti točno i samo ću se i dalje sekirati


Ah da, imam 30 godina i to mi je prva trudnoća
Potpuno ista situacija je bila kod mene. Moraš znati čak i ako test pokaže neke negativne rezultate da oni nisu 100% pouzdani. Dakle opet bi te kopkalo. Ja nisam otišla na taj test. Kad sam ga odbila joša sam se nekih tjedan dana grizla da sam možda ipak mogla otić, ali danas mi je drago da nisam.
29 godina
koalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 12:00   #12
Ako je sve u redu sa trudnocom bolje ih je ne radit jer nisu pouzdani a ti ces se nazivcirat.
Znam nekoliko trudnica koje su preko 33 godine i kako je sve teklo uredno nisu ih slali na nikakve dodatne testove (slali bi ih da su imale nekoga sa Downom u obitelji), i rodile su skroz zdrave bebe.
Mislim da su nepotrebni kad se sve moze vidjet UZV-om
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 15:08   #13
Da se sve može vidjeti UZV-om i da je tripl nepotreban onda ga ne bi "budale" ni smislile, a usput budi rečeno tripl se radi u kombinaciji s UZV-om jer je tada rezultat točniji.
Taj test ne dijagnosticira već mjeri vjerojatnost rizika (teorija vjerojatnosti, statistika, prosjek i te spike).

Iskustvo: napravila tripl iako nemam indikacija (dob, obitelj). Nisam se posebno zabrinjavala čekajući rezultate, niti sam da upotrijebim popularan izraz „uzrujavala bebicu“. Rezultat negativan.
Ja bi se više zabrinjavala da ga nisam napravila, no to sam ja, ja volim znati.
Inače, od kada sam saznala da ćemo dobiti dijete periodično me zabrine cca 1000 stvari koje mogu biti ili poći krivo.

Double test = dva markera
tripl = double + još jedan marker
quad = tripl + 1 (ovaj se navodno kod nas još ne radi)
sve skupa = napredak prema što pouzdanijem i točnijem testu

detaljnije info:
http://en.wikibooks.org/wiki/Handboo...riple_Screen-2
http://www.fetal.com/Blood%20Screeni...leandquad.html
__________________
Što želi propasti, treba pustiti da propadne.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 20:41   #14
Quote:
Mag kaže:
Da se sve može vidjeti UZV-om i da je tripl nepotreban onda ga ne bi "budale" ni smislile[/URL]
Naravno, kao pravi paničar i vječiti pesimist i ja sam si to tako postavila. Ali ipak nekako vjerujem da će sve biti ok, da je sve ok, i da mi sva ta sekirancija oko toga nije potrebna.
kad sam već kod toga, još jedno pitanje. Idem li na ultrazvuk svaki pregled, svakih 4 tjedana? naime, sada sam u 15-tom tjednu, sljedeći tjedan imam pregled i zanima me, ako ne idem na ultrazvuk (a dobila sam tu informaciju da se ne ide baš svaki pregled) kako ću znati da se beba dobro razvija i da je sve ok????

Sada kada ste me utješili za taj tripl-test morala sam si naći nešto novo oko čega ću se sekirati
hi hi hi
zizitop is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2006., 03:24   #15
Quote:
zizitop kaže:
Idem li na ultrazvuk svaki pregled, svakih 4 tjedana? naime, sada sam u 15-tom tjednu, sljedeći tjedan imam pregled i zanima me, ako ne idem na ultrazvuk (a dobila sam tu informaciju da se ne ide baš svaki pregled) kako ću znati da se beba dobro razvija i da je sve ok????
Ja idem na uzv kod svakog pregleda, a u prosjeku me doc naručuje svako 4-6 tjedana, kako kad.

Sad sam u 23 tjednu (znači još tejdan dana pa 6 mjeseci), bila sam do sad mislim jedno 5 puta - zadnji je bio onaj 3D i to bih svakom preproučila jer je feeling totalno euforičan - vidiš doslovno svoje dijete kako izgleda - ono prava beba.

S tim da mislim da je na 3D najbolj ići nakon navršenog 5 mjeseca jer tad je beba dovoljno velika da joj vidiš sve živo, crte lica, kako se mršti, kako trlja rukicom oko, sve...

Par mojih frendica i rođakinja koje su rodile zadnjih 2 godine također su u prosjeku za vrijeme trajanja trudnoće bile na jedno cca 6 do 10 uzv (jedna čak 14) pregleda i djeca su im skroz normalna, napredna, živahna - tako da nemam neki strah da će to imati negativan utjecaj na djetetovo zdravlje, a i ja sam puno mirnija kad vidim da je s bebom sve ok.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 20:39   #16
Quote:
zizitop kaže: Pogledaj post
. Idem li na ultrazvuk svaki pregled, svakih 4 tjedana? naime, sada sam u 15-tom tjednu, sljedeći tjedan imam pregled i zanima me, ako ne idem na ultrazvuk (a dobila sam tu informaciju da se ne ide baš svaki pregled) kako ću znati da se beba dobro razvija i da je sve ok????
moj ginić ponekad me zvao na uzv, ponekad na uzv i vaginalni, a ponekad sam dolazila samo na vaginalni. sve nas, u danima kad su bebice mirnije - dobro, ti još ne osjetiš pokrete - brine da li je s bebicom sve ok. ali i ne može se tako brzo "pokvarit" - pa nije to čušpajz. uostalom, ja sam u znoju i panici dolazila kad bih osjetila pokret ili dva - a na uzv je beba mahala i rukama, i nogama i micala glavicom, i brojala prste, i okretala se - a da ja to uopće nisam osjetila...sad se već tuče sa sodom. nije bitan samo uzv već i vaginalno stanje..a sve knjige, časopisi, i savjetnici o trudnoći kažu da uzv nije štetan. čak i moj gin to tvrdi. a koliko sjedimo pred tv, monitorom, koliko udahnemo zagađenog zraka, držimo mob kraj glave, pa ne dižemo revoluciju o zračenju.
ako ti želiš ići češće na uzv - nema te institucije koja će ti to zabranit. moju kolegicu s posla gin je uglavnom zvao na preglede, i ona je prosvirala kad je mene slušala koliko ja idem na uzv, i naručila se u zagrebu, sjela na bus..i sve 5. danas, u doba privatnika - sve je naš izbor.
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 18:16   #17
Bio mi ponudjen (gin ce ti obavezno ponuditi, a samo ako imas rizicnih faktora inzistirati) razmislila skup s muzem i zakljucili smo da ne.
Statistika je na mojoj strani
I na tvojoj

Ovako je mene gin informirao: nema lazno negativnih rezultata, i ako je sve OK- onda je OK.
Ako je pozitivan, dakle ukazuje na problem - od svih pozitivnih svega 25 posto ima stvarnih problema. Ostalih 75 posto se iznervira bez veze.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2006., 03:32   #18
ako razmisljas o triple testu, moras prvo znati sto ces s rezultatima, jer ako ti pokaze veliku vjerojatnost to ti jos nis ne znaci, moras na amniocntezu da se vidi tocno sto je, a onda moras vidjeti bi li zadrzala dijete ako ima Downov sindrom, recmo.

ja kao prvo nisam htjela ni na amniocentezu jer me bilo strah pobacaja ili infekcije, a i ako bi znala da dijete ima genetski poremecaj ne bih mogla pobaciti, tj. roditi dijete u 5.mjesecu trudnoce jer takva je procedura. tako da je meni taj triple test bio potpuno besmislen, samo bi se sekirala beveze i odbila sam ga raditi.

UZV-a sam imala 6, i mislim da je to previse bilo, ali dobro je sto su bil kratki, osim onog u 22.tjednu.

imam slikice sa skoro svih, a od onog u 22.tjednu i dvd
meda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 08:17   #19
Na vratima ginekologa u Vinogradskoj pise da je double test OBAVEZAN za sve trudnice nakon, cini mi se 15-tog tjedna, bez obzira na godine.
Pa ti sada reci...
PalmaSutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 14:21   #20
Pisale smo već o tome dosta na "Trudnice zbor!"

https://www.forum.hr/showthread.php?t=134783&page=10
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:47.