Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2009., 12:12   #1
Elektronički sustavi za sigurnost u automobilu

koji su sve elektronički elementi, ili sustavi koji utječu na sigurnost vozila, prvenstveno aktivnu(može i pasivnu, ali manje bitno)? napamet mi ovako na prvu padaju ABS, ASR, MSR, ESP, BAS, SBC, EDS, presafe, distronic, night vision... postoji li neka stranica na kojoj bi mogao naći više o djelovanju i načinu rada tih uređaja? također, molio bih vas, tko zna(ako postoje uopće) da nabroji još nekoliko sličnih sustava...
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 13:01   #2
sad vidim, googlam, tražim, o abs i esp zajedno sam našao možda stranicu.... ovo bi moglo biti malo teže...
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 13:04   #3
Ima EBD,elektronska raspodjela sila kočenja.
Od svih tih akronima najdraža mi je J.LO.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 13:13   #4
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Ima EBD,elektronska raspodjela sila kočenja.
Od svih tih akronima najdraža mi je J.LO.
nije loše, malo je staro za mene,ali ok... palo mi je na pamet, elektronički limitator brzine(ono što D auti imaju na 250km/h), ali nikakve fuckin literature o tome... o svemu, ili ja tražim na krivim mjestima... našao sam još i city safety, i opelovo oko, ali to je sve nešto sitno...
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 13:18   #5
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
nije loše, malo je staro za mene,ali ok... palo mi je na pamet, elektronički limitator brzine(ono što D auti imaju na 250km/h), ali nikakve fuckin literature o tome... o svemu, ili ja tražim na krivim mjestima... našao sam još i city safety, i opelovo oko, ali to je sve nešto sitno...
Nemoj zajebavati ,meni bi mogla biti kćer.
Ima li novi Mercedes onaj zračni jastuk što puca ispod motora tako da se ne možeš nasaditi na neku prepreku?Ne znam mu skraćenicu.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 13:24   #6
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Nemoj zajebavati ,meni bi mogla biti kćer.
Ima li novi Mercedes onaj zračni jastuk što puca ispod motora tako da se ne možeš nasaditi na neku prepreku?Ne znam mu skraćenicu.
e vidiš, čuo sam nešto takvo, sad se ne mogu sjetit... da dodam, mogu biti svi sustavi iz područja cestovnog prometa... dakle i kamionski(Actros, javi se ) pao mi je na pamet i EPS, znam da sam to vidio na nekim kamionima na masci, nisam siguran što je...
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 13:41   #7
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
e vidiš, čuo sam nešto takvo, sad se ne mogu sjetit... da dodam, mogu biti svi sustavi iz područja cestovnog prometa... dakle i kamionski(Actros, javi se ) pao mi je na pamet i EPS, znam da sam to vidio na nekim kamionima na masci, nisam siguran što je...
Ima Mercedes onaj Pre-safe sustav.Ako senzori detektiraju moguću koliziju(dakle prepreka se približava prevelikom brzinom),automatski se uspravljaju sicevi i zatežu siguronosni pojasevi.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 13:57   #8
ima ford nove zracne jastuke u pojasevima, kako se zovu neznam.
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 14:07   #9
Quote:
jasmin16v kaže: Pogledaj post
ima ford nove zracne jastuke u pojasevima, kako se zovu neznam.
ELEKTRONIČKI sustavi... ajde sve je to donekle upravljano elektronikom(jer ne bi se aktivirali da nije nje), lai mislio sam na sustave gdje je elektronika glavni dio, a ne da samo pokreće proces(jer u airbagu je glavni dio recimo tako patrona a ne čip, ili senzor, kao kod abs npr)


zna li netko site o tome, neku knjigu, časopis nešto... u auto blicevima, klubovima, ima nešo sitno...
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 15:30   #10
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
e vidiš, čuo sam nešto takvo, sad se ne mogu sjetit... da dodam, mogu biti svi sustavi iz područja cestovnog prometa... dakle i kamionski(Actros, javi se ) pao mi je na pamet i EPS, znam da sam to vidio na nekim kamionima na masci, nisam siguran što je...
Electronic Power Shift! nema veze sa sigurnosti, doduše pomaže vozaču, ako se ne varam radi ovako! Kamion ima npr 8 brzina! Ali svaka brzina je dupla! Znači ima dvije prve, dvije druge...Kada poteže neki teret kreće iz spore prve, klikne gumb na mjenjaču koji "prebaci brzinu", ali ne u drugu nego ostne u prvoj (dalje odavde baš i nisam 100 % siguran) dali prebaci sam, ili pričeka da se stisne kvačilo na tren! Uglavnom tako nekako! zato u Mercedesu ima inteligentni Telligent mjenjač koji sam određuje ovisno o opterećenju hoće li krenuti iz prve ili druge, dali da šalta po redu ili će preskočiti koju brzinu...
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 15:40   #11
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
ELEKTRONIČKI sustavi... ajde sve je to donekle upravljano elektronikom(jer ne bi se aktivirali da nije nje), lai mislio sam na sustave gdje je elektronika glavni dio, a ne da samo pokreće proces(jer u airbagu je glavni dio recimo tako patrona a ne čip, ili senzor, kao kod abs npr)


zna li netko site o tome, neku knjigu, časopis nešto... u auto blicevima, klubovima, ima nešo sitno...
aj nemoras galamit odma.
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 09:31   #12
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Electronic Power Shift! nema veze sa sigurnosti, doduše pomaže vozaču, ako se ne varam radi ovako! Kamion ima npr 8 brzina! Ali svaka brzina je dupla! Znači ima dvije prve, dvije druge...Kada poteže neki teret kreće iz spore prve, klikne gumb na mjenjaču koji "prebaci brzinu", ali ne u drugu nego ostne u prvoj (dalje odavde baš i nisam 100 % siguran) dali prebaci sam, ili pričeka da se stisne kvačilo na tren! Uglavnom tako nekako! zato u Mercedesu ima inteligentni Telligent mjenjač koji sam određuje ovisno o opterećenju hoće li krenuti iz prve ili druge, dali da šalta po redu ili će preskočiti koju brzinu...
Idemo najbolje redom, EPS je još davnih godina MB razvio kao rasterećenje vozača, naime kamioni uobičajeno imaju 16 brzina, koje se dijele kod MB na 8 njih s mogućnosti "pola stupnja " niže....

Prvi EPS a na osnovu njega je nastao i EPS 2 te teligent nije ništa drugo do neka vrsta poluautomatiziranog mjenjača....gdje vozač bira brzinu a sam čin promjene se aktivira stiskanjem kvačila i onda pneumatski cilindar vrši mehanički čin promjene.

Prvi se EPS sastojao od jednostavnog displeja sa brojevima od 1-8, i širokim strelicama jedna iznad brojeva druga ispod .....i ručice mjenjača koja je starno posjećala na joystick. EPS 2 je pojavom Actrosa ( koji je bio revolucija u MB nakon SK modela) imao u instrument ploču ukomponiran displej za brzine po istom receptu samo što je indikaciju reuzeo višesegmentni LCD. Pored vozača je postavljen stub na kojem se nalazila drugačije oblikovanja ručica biranja s mogućnosti jednostavnijeg biranja cijelih i pola brzina.....u tkzv. faceliftingu ( po njemački model pflege otuda i naziv MP2) mercedes drastično mjenja i vanjski i unutarnji izgled kabine, elektronika koja je u pojavi Actrosa bila podložna kvarovima je zamjenjena pouzdanijom i to je pun pogodak bio.....tada se pojavljuje i teligent PS....koji integrira nekoliko osobina u jednu cjelinu, npr. tempomat i motornu kočnicu te retarder opisivanje toga bi uzelo puno prostora. Sama ručica birača brzina seli u pokretni naslon za ruku tako da ne smeta prolasku u mirovanju. I dalje se birač nalazi u ručici a indikacija je integrirana u multi funkcijski lcd displej.

Actros MP3 dobija automatizirani 12 brinski mjenjač ali je i dalje moguć manualni mod bez pedale kvačila i to je fenomenalno rješenje koje sam vozio ovih dana....za pročitat na mom forumu hrvatski truckstop.


E sad o kretanju..... 8 tj 16 brzinski u pravilu se kreće prazan u 4toj tkzv sporoj grupi....ovisno o masi utovarenog tereta i sa 3ćom ili 2om.....kod punog opterećenja druga je za kretanje najbolji izbor ....pa onda 1,5 do 2 brzine na više....isto tako iz 4te spore u brzu grupu koja počinje s 5om brzinom ( ono što je bilo kod klasičnog duplog H šamaranje mjenjača preko zgloba u brzu grupu) obično 1,5 brzina gore znači iz 4te pune u 6tu kako ja zbog boljeg shvaćanja kažem 6 minus....nakon toga se šaltaju samo pune i na državnim cestama je uz pridržavanje ograničenja brzine u 8oj pola niže idealno na ca 1000-1100 okretaja.....

MP3 sa 12 brzina za kretanje koristi pošto je automat u pravilu 3ću ali vrlo brzo mjenja na više u 5tu( nakon samp par metara) pri tome elektronika daje i međugas ako je potrebno jer taj mjenjač je nesinkroniziran.

Naime prijenosni omjeri kod 8(16) brzinca i 12 brzinca nisu ist a sad uspoređivat omjere mi se neda i kako bi usporedili koja iz 12ke odgovara kojoj iz 16ke....razlika je kod ručice mjenjača jer prekidač koji je 16ici mjenjao pola brzine sada mjenja za 1 brzinu a Joystick mjenja 2 brzine!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 12:04   #13
EBS

Automatska Regulacija Razmaka

ASR

Elektronička Blokada Diferencijala

Traction control

i gore vasi navedeni
Actros ce prepoznati neke od ovih
Zehehehljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 12:18   #14
Quote:
Zehehehljo kaže: Pogledaj post
EBS

Automatska Regulacija Razmaka

ASR

Elektronička Blokada Diferencijala

Traction control

i gore vasi navedeni
Actros ce prepoznati neke od ovih
Sve krivo!
EBS ( kod mercedesa)
Electronic Brake System iliti elektronsko kontroliranje ugađanja sile kočenja između vučnog vozila i prikolice!

ASR ne blokira diferencijal već smanjuje snagu motoru preko EDC-a kako bi spriječio proklizavanje! ( jer je smanjio okretni moment i snagu koju daje na dif)
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 14:09   #15
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Sve krivo!
EBS ( kod mercedesa)
Electronic Brake System iliti elektronsko kontroliranje ugađanja sile kočenja između vučnog vozila i prikolice!

ASR ne blokira diferencijal već smanjuje snagu motoru preko EDC-a kako bi spriječio proklizavanje! ( jer je smanjio okretni moment i snagu koju daje na dif)
krivo shvaceno, a ja mulac jos gore napisao !

to su tocke, svaka je zasebno.
samo nabrojano. bez objasnjenja.

Zehehehljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 14:34   #16
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Sve krivo!
EBS ( kod mercedesa)
Electronic Brake System iliti elektronsko kontroliranje ugađanja sile kočenja između vučnog vozila i prikolice!

ASR ne blokira diferencijal već smanjuje snagu motoru preko EDC-a kako bi spriječio proklizavanje! ( jer je smanjio okretni moment i snagu koju daje na dif)
Kakva je razlika između ASR i ESP-a.
Neki golfovi s jačim motorima imaju ASR, a neki ESP.
U uputstvima prevedenima na materinji jezik piše da ovisi o tržištu, ali ne piše da li se to odnosi na isti sustav i da li postoje razlike.
_ov3rflow_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 14:51   #17
Over, ASP prema podacima senzora sa kotača registrira provrt na pogonskoj i odmah regulira preko EDC snagu koja ide na diferencijal, to znači ako je ASR uključen moreš ti nabijat gasa koliko hoćeš....na kotaće se prenosi samo onoliko koliko podloga može podnjet....a regualciju ne vrši u diferencijalu ( pa da se govori o šperi) već u motor managmentu.....

ESP je sasvim drugi sustav koji detektira nestabilnost vozila ( djelomično uz pomoć istih senzora ko i asr) ali dodatno ima i giro senzor i djeluje tako da ciljano koči kotače kako bi stabilizirao putanju vozila....drugim riječima zamisli bočno proklizivanje u zavoju ...kad to ESP detektira aktivno koči samo onaj kotač ( ili više njih) kako bi to spriječio ....
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 15:32   #18
Pitanje:misli li netko da o ovoj temi postoji literatura na hrvatskom za 40ak stranica a4 formata(ukljucujuci ponesto ilustracija)? Od stranih jezika znam katastrofalan njemacki, a kod nas, osim auto blica, kluba, i sl nista mi ne pada napamet.

Netko gore je pobrkao ASR(Kontrola proklizavanja) i ESP(kontrola stabilnosti), ESP u sebi obuhvaca i ABS i ASR(tj njihove senzore).

Pao mi je napamet i ABC(active body control, nesto kao mercedesov sistem slican citroenovom hidropneumatskom ovjesu), ima li on utjecaja na sigurnost(u smislu drzanja ceste), ili samo na udobnost?

Ispricavam se ako je necitko bez kvacica, pisem putem moba.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 19:47   #19
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Pitanje:misli li netko da o ovoj temi postoji literatura na hrvatskom za 40ak stranica a4 formata(ukljucujuci ponesto ilustracija)? Od stranih jezika znam katastrofalan njemacki, a kod nas, osim auto blica, kluba, i sl nista mi ne pada napamet.

Netko gore je pobrkao ASR(Kontrola proklizavanja) i ESP(kontrola stabilnosti), ESP u sebi obuhvaca i ABS i ASR(tj njihove senzore).

Pao mi je napamet i ABC(active body control, nesto kao mercedesov sistem slican citroenovom hidropneumatskom ovjesu), ima li on utjecaja na sigurnost(u smislu drzanja ceste), ili samo na udobnost?
Ispricavam se ako je necitko bez kvacica, pisem putem moba.
Pa nebih sada htio fantazirati, ali ako uzmemo u obzir da ABC drži karoseriju uvijek u idealnom položaju, i da se zbog toga manje ili gotovo neznatno naginje u zavojima onda bi mogli reći da se i težište karoserije ne mjenja, što bi značilo da donekle doprinosi i stabilnosti! Ali, mislim da je naglasak na udobnosti! Jel bio EDC! Ako je dobro, a ako nije mislim da je riječ o: Elektronskom nadzoru tvrdoće amortizera kojim se amortizeri prilagođavaju kvaliteti podloge! Glatki asfalt, tvrdi amortizeri, Hrvatske ceste mekani amortizeri! Znači, tvrdoća se podešava automatski ovisno o kvaliteti podloge!
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:02.