Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2009., 15:28   #61
evo sada vidjeh da ima neka slična tema pa nek me modovi prikelje tamo.
kaljinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 22:11   #62
no,dobro odgovora nema no unatoč tome moj prvi pokušaj s janjetinom ispod peke doslovce je oduševio puno bolje poznavatelje tog načina pripreme hrane tak da sam ja sretna!
kaljinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 15:25   #63
Eto mojih iskustava... bez obzira što velika večina ljudi govori i radi nikad nemoj sve ubacivati od jednom... osim ako ne želiš da ti se povrče pretvori u kašicu ...
Ja prvo stavim meso, ulje i malo vode/vina... barem 45 minuta je samo to u peki (ako su komadi veći može i sat vremena) onda odklapam i ubacujem povrče+još tekučine+još začina. Na taj naćin povrče ostaje kompaktnije ... što je meni puno bolje od guste povrtne juhice ili pak da nemreš napiknuti bez da ti ne "izcuri" s vilice...
Teško mi je ovako reći koliko sve skupa treba biti unutra ali ovisno od komada mesa od sat i pol pa sve do preko dva i pol sata...
Nije zgorega svakih 30 do 45 min (naravno opet ovisi o veličini mesa) odklopiti i provjeriti/podlijati/okrenuti...

Vatra se loži dalje od same peke i na istu se stavlja žar... u globalu sa žarom ne možeš pretjerati ali ipak pazi da ti baš ono cijela peka ne bude prekrivana istim. I naravno-što više žara češće okretanje/podljevanje...

Dobar tek

P.S. peka nije neka teška mudrost i vodi se onim da je bolje i 8 puta odklapati nego se praviti frajer pa zagoriti...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 15:32   #64
hvala!

ja u principu volim da mi se povrće rastoči i baš mi je super šmek ostavila tikvica koju sam bila ubacila u meso.

rekoše mi i za karfiol uz teletinu pod pekom pa je to sljedeće.
tj. poslije čobanca!

malo sam si dala krilca pa usput kupila i kotlić.
kaljinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 15:44   #65
Vidiš ja to ne volim... a nema mi gore od situacije kad napiknem mrkvu, karfiol... pa mi se "prelomi" preko vilice... ili pak kad ne mogu napiknuti komad krumpira da on ostane u komadu.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 21:52   #66
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Vidiš ja to ne volim... a nema mi gore od situacije kad napiknem mrkvu, karfiol... pa mi se "prelomi" preko vilice... ili pak kad ne mogu napiknuti komad krumpira da on ostane u komadu.
eh, onda ne koristi peku za nešto al dente!

to što govoriš ja postižem u običnom loncu ali ovo kada se svi okusi i mirisi uzajamno prožmu...mmmmm...rajski!

no da ne trčim pred rudo tek sam prvi puta radila što znači da ću neke meni posebno njami stvari tek otkriti.
kaljinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 14:57   #67
Mexicana ispod peke?

Da ne otvaram novu temu postavit cu pitanje ovdje...

Dosla sam na ideju da probam spremit meksicku veceru ispod peke. Znaci da unutra ubacim sve sastojke: piletinu, papriku, luk, grah, kukuruz, zacine, salsu, mrkvu,.. Planiram ugostiti oko 20 ljudi i mislim da cu poludit ako cu toliku kolicinu hrane kuhati za stednjakom (i nemam dovoljno veliku posudu). Ovako racunam da ce svatko pojest 3 tortilje, vise - manje, i ako bude puna peka moglo bi biti dovoljno hrane za sve (nema prezderavanja hehehe!).

Da li mislite da je ovaj plan ostvariv? Koliko dugo bi se to trebalo pec, s obzirom da su u pitanju samo piletina i povrce?? Cca 45 minuta??
ka-lo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 20:28   #68
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Da probam rezimirat.
Ložište mog kamina ima šamot. Ja imam onu crnu (valjda gusnatu) peku. Ima dva dijela (donji, za koji sam još kupil okrugli protvan - iliti posudu) i gornji, vrlo teški. Znači. naložim vatru (nemam loze ali ima se čumura i drijeva) razmaknem, stavim peku iliti sač, zagrnem žarom i pepelom i još povrh, na onaj kao prsten kaj ima peka stavim nešto žara. U kutu uzgajam vatricu i dodam žara kad usfali.
Za vikend imam svečano otvorenje. Kaj preporučate za doslovno vatreno krštenje (ništa morsko tipa hobotnica za sada)?
pizzu

morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 20:33   #69
Quote:
vojnik švejk kaže: Pogledaj post
dajte mi molim vas pojasnite nešto: nakon što imate žar, da li ga skroz sklonite i onda na sam pod stavite peku, ili ostavite nešto žara pa onda na njega stavite peku? mislim, vidio sam da se peka peče direktno na žaru, ali ipak, pošto se sporo peče, ne znam je li dobro staviti žar ispod nje.
podlogu tj šamotne opeke moras ugrijat zato na njima kuriš vatru kad se to ugrije ugriješ i peku,ond počistiš s metlicom ako stavljas pizzu ili kruh direkt na šamot ostalo ide u zdjelu pa ispod.
sa strane imas još jednu vatru i s nje dodajes zara kad ti treba,peka mora sa strane biti zadihtana a koliko ces zara gore stavit ovisi o tomu sta radis ja pizu specem za 10 min s tim da jako malo žara stavim gore kruhu treba kojih 30-45 minuta.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 21:51   #70
Super ti izgleda pizza. Mi nikako da se odvažimo napraviti ju pod pekom. Ova tvoja je, nadam se, dovoljan poticaj. Reci mi samo, molim te, koliko pustiš debelo tijesto u sredini (cca naravno)?
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 23:15   #71
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Super ti izgleda pizza. Mi nikako da se odvažimo napraviti ju pod pekom. Ova tvoja je, nadam se, dovoljan poticaj. Reci mi samo, molim te, koliko pustiš debelo tijesto u sredini (cca naravno)?
ma joj nes ti posla(ovo je bio prvi pokušaj)
prava stvar ti je štruca ovo je ukusno ali štruca to je neponovljivo(i super je i kad se ohladi).ma tjesto razvuces kao da ga doma radis,bitno je sam da dolje ugrijes fino podlogu i peku i kad pizu stavljas ispod peke razvali ju tek kad ju mislis stavit na pobrašnjeni lim i sam ju svuces na pometenu podlogu bez lima i ičeg(ak dugo stoji onda se zaljepi za lim) stavis peku sa strana stavis zara gore prsten i malo žara uz prsten i na vrh i cekaj 10 min i provjeris.
najveca ti je zezancija sam to da pizu kad napravis odmah moras pec il se zaljepi za pladanj.

evo sam da dodam pošto je cura ovo vidjela da je ona zamjesila tijesto,da ne ispadne cjeli kolač moj.

Zadnje uređivanje morino : 23.09.2009. at 00:02. Reason: cura me tlačila
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 12:03   #72
Tnx!!

Što se cure tiče još najbolje da preuzmeš sve zasluge
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 12:40   #73
imam dosta mesa divlje svinje, zanima me da li to može pod peku? i hoće li to ispast suho i žilavo?
__________________
pozdrav
lo-li-ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 21:30   #74
recite mi kako hobotnicu napravit pod peku...
adriana m... is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 13:11   #75
Mi ćemo ju u nedjelju prvi put raditi pod pekom, pa ako te volja čekati do onda, napisat ću kako je bilo
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 13:25   #76
Quote:
adriana m... kaže: Pogledaj post
recite mi kako hobotnicu napravit pod peku...
neznan za peku, ali iman odličan recept za vlašku hobotnicu
Sastojci:
-1 janje (do 10 kila)
-dva kila kapule
-1 hobotnica (kil i po - dva)
-kumpir, sol

Priprema:
Dok se janje vrti na ražnju, hobotnicu stavit u lonac i kuvat sa
kumpirima u slanoj vodi.
Nakon tri ure, janje se skine s vatre i stavi sa strane da se ocidi.
Lonac maknut s vatre, prolit vodu, hobotnicu bacit mačketinama (đavlu
i meso kojem nemoš oglođat košćurine).

Nasić janjetinu, stavit na stol i narizat kapulu.
Zavrnut rukave.
U slast!
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 15:34   #77
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
neznan za peku, ali iman odličan recept za vlašku hobotnicu
Sastojci:
-1 janje (do 10 kila)
-dva kila kapule
-1 hobotnica (kil i po - dva)
-kumpir, sol

Priprema:
Dok se janje vrti na ražnju, hobotnicu stavit u lonac i kuvat sa
kumpirima u slanoj vodi.
Nakon tri ure, janje se skine s vatre i stavi sa strane da se ocidi.
Lonac maknut s vatre, prolit vodu, hobotnicu bacit mačketinama (đavlu
i meso kojem nemoš oglođat košćurine).

Nasić janjetinu, stavit na stol i narizat kapulu.
Zavrnut rukave.
U slast!
majko moja..ti si gori nego moj muz...
adriana m... is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 15:36   #78
Thumbs up

Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Mi ćemo ju u nedjelju prvi put raditi pod pekom, pa ako te volja čekati do onda, napisat ću kako je bilo
ok...nema problema....javi te kakva je bila...
adriana m... is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 15:11   #79
Znam da slika govori više nego 1000 riječi, ali ja nikad ne uspijem slikati ono što napravimo pod pekom - brzo se razgrabi. A ova je bila posebno slasna budući da smo prošle subote ulovili hobotnicu

Dakle, hobotnica od 2 kg, maslinovo ulje, bijelo vino, sol, kompir i tajni sastojak mog supruga - šljive. Kunuo se da tako svi rade i da treba staviti šljive s hobotnicom, a kasnije mi je priznao da je to bio blef. Srećom, blef mu se isplatio jer je bilo jako ukusno. Hobotnica je bila pod pekom cca. 50 minuta. Nakon 40 minuta smo provirili kakva je situacija, malo pročačkali po posudi i to je bilo to.
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 20:55   #80
pekin prsten

planiram kupiti peku od kovanog željeza.

primjetila sam da postoje one koje na sebi imaju zavaren prsten na kojem se zadržava žar, i one sa kojih se taj prsten može maknuti.
kakve vi imate i kakve preporučujete?

i kako ste riješili zagrijavanje peke nad vatrom i njeno podizanje, dali peku objesite na lanac ili podižete preko koloture peku sa lancem?

zahvaljujem
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.