Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2012., 21:09   #41
Hvalaa puno.
Još samo jedno,od čega se sastoji restaurator?
Chupo11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 11:50   #42
Osnove elektrotehnike



Već dva dana se mučim s ova dva zadatka. Pa bi molio ako netko zna i može da mi riješi.

Unaprijed hvala!!
skrpan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 15:58   #43
Karakteristike trošila

Imam jedno pitanje iz elektrotehnike na koje mi treba odgovor.
Kaže ovako: Napišite karakteristike trošila odnosno strujnog kruga.

Molit ću odgovor. Hvala
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 23:06   #44
kakakteristike trošila je pre opširno pitanje, da bi moga opisat kakakteristike nekog trošila moraš znati o kojem se trošilu radi, onda se može reći kako to trošilo spojiti u strujni krug, šta mu je potrebno koji napon koja struja i slično
segoX is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 17:06   #45
Ma dobio sam odgovor pa ne treba. Radili se o trošilu u izmjeničnom strujnom krugu.
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 15:47   #46
pozz

postavio sam ovo pitanje negdje dalje pa me admin usmjerio ovamo..sve u svemu copy-paste:

Jel ima ovdje jakih da mi malo objasne osnovne pojmove u vezi EM indukcije?

evo šta me konkretno zanima....
ako imam zavojnicu (npr. dužine 1 metar), kružnog profila 1 cm, ne znam kakva vodička svojstva (?!?) i pored nje pomičem magnet.
na netu sam našao neku formulu.....

ε = vBl

ε = emf produced
v = velocity of the conductor
B = magnetic field in which the conductor is moving
l = length of the conductor


npr. ako zavojnicu mičem 1m/s brzinom, neam pojma kolika bi mogla biti jakost magnetsko polja, recimo 1 T (tesla) i dužina zavojnice je 1 metar.



ε = 1 * 1 *1 = 1 V (Volt)

1) jel ova moja formula u redu?
2) 1 T magnetsko polje...koliki magnet to proizvodi... koje dimenzije... ono kako?!? čudi me da nema unosa dimenzija magneta

...stvarno ne znam ništa o tome a zanima me, i to konkretno dali se sa ovakvim sustavom može puniti baterija
wolf01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 22:36   #47
Pa kad si već počeo s formulama možeš i B izračunat:

B = mi * H

mi - permeabilnost (konstanta)
H - jakost mag. polja

onda ima forumula i za H, ali je drugačija za ravni vodič i zavojnicu, iako je u biti izvedeno iz istog. Na kraju dobiješ da je ti B direktno ovisi o obliku, tj duljini zavojnice i struji koja protječe kroz nju. Tako da je u tome B sadržan oblik magneta.

Još jedna mjera za jakost mag. polja ti je gauss. Uglavnom se za perm. magnete koristi ta jedinica koliko sam vidio, pa kupi jedan, konvertiraj u Tesle da stekneš dojam koliko je to. Ovi oko 1cm^2 imaju 6000 gaussa mislim.

I da, formula ti je točna. S dva ovakva magnetića možeš inducirat to što si napisao s jedinicama ako možeš pomicat to tako brzo (1m/s)
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 10:44   #48
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
Pa kad si već počeo s formulama možeš i B izračunat:

B = mi * H

mi - permeabilnost (konstanta)
H - jakost mag. polja

onda ima forumula i za H, ali je drugačija za ravni vodič i zavojnicu, iako je u biti izvedeno iz istog. Na kraju dobiješ da je ti B direktno ovisi o obliku, tj duljini zavojnice i struji koja protječe kroz nju. Tako da je u tome B sadržan oblik magneta.

Još jedna mjera za jakost mag. polja ti je gauss. Uglavnom se za perm. magnete koristi ta jedinica koliko sam vidio, pa kupi jedan, konvertiraj u Tesle da stekneš dojam koliko je to. Ovi oko 1cm^2 imaju 6000 gaussa mislim.

I da, formula ti je točna. S dva ovakva magnetića možeš inducirat to što si napisao s jedinicama ako možeš pomicat to tako brzo (1m/s)
e hvala....najviše me brinulo dali sam pretjerao sa onim 1 T,
ali kako je 1 T = 10 000 gauss-a, a ti kažeš da 1 cm^2 magnet od 6 000 gaussa lako dobavljiv (barem sam tako shvatio), onda nema problema
wolf01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 15:47   #49
evo i gdje ih možeš naručit:

http://www.artas.hr/magneti/neodimijski.htm

Malo sam pretjerao sa gaussima, ali tu su negdje. Onaj na kojeg sam mislio 10x10x2.5mm ima 2600 gaussa. Ali i indukcija od 1V nije nešto posebno komplicirana ili zahtjevna za postići.
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2012., 11:05   #50
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
evo i gdje ih možeš naručit:

http://www.artas.hr/magneti/neodimijski.htm

Malo sam pretjerao sa gaussima, ali tu su negdje. Onaj na kojeg sam mislio 10x10x2.5mm ima 2600 gaussa. Ali i indukcija od 1V nije nešto posebno komplicirana ili zahtjevna za postići.
e hvala za link

btw. sry za kasan odgovor, al izgleda da mi e-mail obavijesti ne rade baš pravilno
wolf01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 16:59   #51
Električna mjerenja

Kolika je efektivna vrijednost struje koju daje izvor, ako je ampermetar s pomičnim svitkom baždaren za efektivne vrijednosti sinusne struje pokazao 5 A? Izvor je sinusnog valnog oblika.

Zanima me kako se ovo gleda kada imam ampermetar ili voltmetar kada su priključeni na izmjeničnu mrežu koju vrijednost oni daju i zašto?
I kada imam instrument sa pomičnim željezon ili instrument s pomičnim svitkom i punovalnim ispravljačem?
__________________
Ništa nije komično, sve je tragično. Ništa nije tragično, sve je komično, sve je stvarno, nestvarno, nemoguće, pojmljivo, nepojmljivo. Sve je tegobno, sve je lako.-Eugene Ionesco
Groinx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 18:33   #52
Quote:
Groinx kaže: Pogledaj post
Kolika je efektivna vrijednost struje koju daje izvor, ako je ampermetar s pomičnim svitkom baždaren za efektivne vrijednosti sinusne struje pokazao 5 A? Izvor je sinusnog valnog oblika.

Zanima me kako se ovo gleda kada imam ampermetar ili voltmetar kada su priključeni na izmjeničnu mrežu koju vrijednost oni daju i zašto?
I kada imam instrument sa pomičnim željezon ili instrument s pomičnim svitkom i punovalnim ispravljačem?
Moraš izračunati koliki je pomak u fazi, čim je izmjenični izvor u pitanju imaš otklon u fazi za plus ili minus, ovisno o tome jel u pitanju sinusoida ili kosinusoida. Efektivnu vrijednost dobiješ množenjem faktora 1/sgrt(2) * 5 u ovome slučaju to iznosi 3,535 cca 3,6 A. Kada imaš punovalni ispravljač aka dvije diode ili Gretzov most onda slobodno slobodno koristiš "normalne" formule u kojima nema "korekcijskoga faktora" jer kada gledaš sinusoidu i njen fazni pomak onda imaš pozitivnu i negativnu vršnu vrijednost. Sa ispravljačima propuštaš pola ili čitavu fazu i time dobiješ istosmjernu struju ili napon.

Osnove elektrotehnike
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 19:05   #53
Ovih 5A je li mi to Im ili Isr?
__________________
Ništa nije komično, sve je tragično. Ništa nije tragično, sve je komično, sve je stvarno, nestvarno, nemoguće, pojmljivo, nepojmljivo. Sve je tegobno, sve je lako.-Eugene Ionesco
Groinx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 16:24   #54
Quote:
Groinx kaže: Pogledaj post
Ovih 5A je li mi to Im ili Isr?
Srednja. Maksimalna vrijednost ti je drugi korijen * 5 = 7,07 A.
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 10:41   #55
Može li mi itko reći koliki je napon Uce sa nadomjesne sheme (zadnja shema na slici):

http://i.imgur.com/ekeFn.jpg

Ja mislim da je Uce+Ic*Rp-Ie*Re=0, pa me zanima je li mi točno jer je prijatelj ovako postavio Uce+Ic*Rp+Ie*Re=0 kome je ispalo točno?
Psycho Mantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2012., 13:24   #56
Nisam znao gdje drugo da pitam na forumu,pa ću ovdje,dakle moram uraditi maturski rad a tema je Električni uređaji u centralnom grijanju,nadam se da netko od vas ima neki koristan link ili zna nešto više o tim uređajima u centalnom grijanju
UncleDamn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 15:04   #57
Quote:
UncleDamn kaže: Pogledaj post
Nisam znao gdje drugo da pitam na forumu,pa ću ovdje,dakle moram uraditi maturski rad a tema je Električni uređaji u centralnom grijanju,nadam se da netko od vas ima neki koristan link ili zna nešto više o tim uređajima u centalnom grijanju
Evo pogledaj na ovom linku:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=106202

ili ovom:

http://www.vaillant.hr/stepone2/data...OCK_072007.pdf

Zadnje uređivanje sheriff555 : 27.08.2012. at 15:11.
sheriff555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 20:52   #58
Quote:
sheriff555 kaže: Pogledaj post
Hvala puno
UncleDamn is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 14:01   #59
Question uzbudni sustavi sinkronog generatora

Može pomoć, vezano za pokus praznog hoda sinkronog generatora.

Na kojem naponu i kojoj brzini vrtnje moze generator raditi kao uzbudnik? Kako preračunati radnu tocku za drugu brzinu vrtnje? (tipa s više na niže, ili obrnuto)

Zahvaljujem!
djmedo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 13:00   #60
Trebam pomoć

Jel postoji koja dobra duša koja bi riješila ovaj ispit
http://speedy.sh/pAqJc/Dekanski-rok-041007.doc
Krapinausrcu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:35.