Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2012., 23:55   #21
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
Samo sto svjeze ribe nema u pet popodne radnim danom kad ides doma s posla
Mozda to kod tebe u odredenoj zemlji EU ima, al npr toga nema ni u nama najblizem susjedstvu EU
Malo brijes. Da ne bi rekli izmisljas.
Svjeze ribe ima dok se ducan ne zatvori (do osam, a nekad i duze rade) na odjelu sa delikatesama velikih robnih kuca.
Nema toga u Ljubljani? U Grazu ima.
Da ne spominjem da je nebitno tko je ribu kupio (to smije i penisic obaviti jel) i jel ju drzao dan u frizideru.
A tek dostava od ribarnica u tocno ugovorenu uru, eh sto ti je EU.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 00:02   #22
Quote:
samotna šetačica kaže: Pogledaj post
To sam i ja mislila, ali nekako naučiš racionalizirati kad te prilike na to natjeraju (a bila sam i u toj situaciji), ili kad sam tako odabereš da ti ostane više za nešto drugo.

Nas dvoje smo odabrali odvojiti ukupni budget od kojih 2000kn za životne troškove tj. režije (koje pojedu kojih 700-1000kn ovisno o godišnjem dobu) i hranu, tako da nam ne pada teško malo racionalizirati kad moramo, da si možemo priuštiti nešto drugo. Naravno da tih gore spomenutih 800-1000kn za hranu predstavlja neki prosjek i da se dogodi da ga prekoračimo, ali to nam je neki zadani iako fleksibilan okvir. Plus što troškovi jedenja vani također spadaju u troškove prehrane, samo ih nekako svi ili većina na temi računamo odvojeno.
Meni je, recimo, tek kasnije palo na pamet da nisam napisala kako - s obzirom da on ima hobi kojim se bavi 2 dana u tjednu, a ja dva dana (ali ne ista kao i on) idem na strani jezik - nemamo naviku kuhati svakodnevno, što također znatno smanjuje trošak iz "osnovnog" budgeta za namirnice. Puno je faktora koje treba uzeti u obzir. I svi ti faktori mijenjaju osnovnu računicu.

Također, kad izađeš iz okvira studentskog života, barem iz mog iskustva, naučiš racionalnije kupovati: dok sam živjela u domu sa sestrom znala sam (jer smo imale mali frižider, pa nam je to davalo mogućnost da kupujemo i za malo duže razdoblje, u teoriji) nakupovati svašta što je trebalo služiti za tjedan dana, pa sve pojesti u jednoj večeri. Sad ipak malo bolje planiram kad kupujem hranu, da ne bude sve odmah složivo u jedan sendvič koga se sutra neću ni sjećati i popratni desert.
Dobro biti stedljiv i racionalan je pohvalna osobina. No opet 800-1000 kuna za dvije osobe jest malo.
I ta dva dana kad niste doma morate nesto jesti, a jesti po putu je cesto jos i skuplje.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 00:14   #23
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Malo brijes. Da ne bi rekli izmisljas.
Svjeze ribe ima dok se ducan ne zatvori (do osam, a nekad i duze rade) na odjelu sa delikatesama velikih robnih kuca.
Nema toga u Ljubljani? U Grazu ima.
Da ne spominjem da je nebitno tko je ribu kupio (to smije i penisic obaviti jel) i jel ju drzao dan u frizideru.
A tek dostava od ribarnica u tocno ugovorenu uru, eh sto ti je EU.
Svjezu ribu ne kupujem u supermarketima nego u ribarnici na placu koja ne radi u popodnevnim satima, valjda si i sama svjesna razlike pogotovo kaj ne kupujes nista iz uzgoja
Pa cak niti u Kopru
I sto ces kod nas jadnika nema dostave iz ribarnice u pet popodne doma, znam da je kod tebe to normalno jedino ne znam zasto se svi turisti iz tvojih krajeva sad guzvaju ujutro po placu i ribarnici da kupe svjezu ribu koju im inace dostavljaju na vrata" valjda im to dode ko hobi

Ne kuzim koji penisic treba ici po ribu? I kaj to znaci penisic?
Penzic mozda? Pa sad, imam ja vec dosta godina al daleko sam ti ja od penzije
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 00:19   #24
Ombia - Objektivno, jest, malo je, osobito u usporedbi s nekim drugima na temi. Subjektivno, nama je u redu kako funkcionira.
Također, napisala sam u prvom postu otprilike i koliko trošimo na jedenje vani, čime naš ukupni budget za hranu naravno raste, iako ga tako eksplicitno ne nazivamo i taj je segment daleko varijabilniji iz mjeseca u mjesec.
Ne želim da temu pretvorimo u zatvorenu polemiku, niti namećem mišljenje da je naš/moj pristup najbolji. Napisala sam l3gu komentar više zato što me sjetio na moje studentske dane, što mi je bilo simpatično jer sam shvatila kako se perspektiva dobrim dijelom promijeni, a to niti ne primjetimo. Također, simpatično mi je vidjeti kako istoj stvari postoji bezbroj pristupa među forumašima, pa makar se radilo o nečemu tako banalnom kao što je kupovina hrane.
__________________
'We take this small box and shut the furies up in it, they're furious and can't get out, they say let us out and we'll be kind. We gods can do that sometimes, quieten the furies, we can't do everything, we don't exist, people make us up, they make up the furies and how they bite.'
samotna šetačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 00:22   #25
O Boze .

Razlike nema, svjeza tuna a da nije iz uzgoja je jednako dobra na ledu ribarnice i na ledu delikatesnog odjela robne kuce (u suparmarketu ju ne bi kupila ni ja). U ovom prvom je malo skuplja iz vise poznatih razloga (pogodnost radnog vremena, imidz takvih trgovina itd.), kvalitetom je ista.
Jadranska riba je jeftinija tim turistima od onoga sto bi doma za istu kvalitetu platili, a valjda je i dio dozivljaja.
I ja bih u stranoj drzavi otisla tako po ribu.
Razumijem da ne znas sto je penisic.

edit: samotna setacice ma ja sam zapravo ocekivala vise da ces napisati neke prijedloge jela koja su izdasna a povoljna i slicno.
Ne na liniji da se moras opravdavati nego kao razmjena iskustva.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 00:40   #26
A mislis penisic kao mali penis? Pa on isto radi, Ok, nije mali, takve ne poznm, al treba zaradit pare za ribu
I hranjenje po restoranima
I kupovanje fine hrane
I kupovanja hrane na putovanjima
Kaj kod tebe nije isto tako? Nije valjda doma i ide samo po ribu u ribarnicu, mali penisic

Zadnje uređivanje cilla : 03.07.2012. at 00:48.
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 00:53   #27
edit ti je urnebesan
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 00:54   #28
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
A mislis penisic kao mali penis? Pa on isto radi, Ok, nije mali, takve ne poznm, al treba zaradit pare za ribu
I hranjenje po restoranima
I kupovanje fine hrane
I kupovanja hrane na putovanjima
Kaj kod tebe nije isto tako? Nije valjda doma i ide samo po ribu u ribarnicu, mali penisic
ajmeeee


mali penisic..dođe nešto kao frankfurtska viršla?
__________________
Ne gledaj u meni svoga goluba
*dobra s modicama*
Sabur..ti je kad gutaš..kiselo..gorko..i ljuto..a da ti se na licu ništa, sem osmjeha ne vidi..
PLAVI GOLUB is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 09:13   #29
800 kuna cijeli mjesec?
Ajme,pa kako?
Evo ja jučer u Sparu ostavila 500 kuna na hranu.Doduše 100 kuna otpada na bocu vina.
Isto tak i prošli tjedan u Mercatoru.
Nikakve ekstra stvari: voda,voće i povrće,sir,jogurti,mlijeko,malo tjestenine,20 deka pršuta,60dag junetine,kruh,brašno...
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 11:47   #30
mislim da cu ovaj misec i ja pokusati izracunati koliko smo potrosili na hranu. jel u to ulazi i piće?
__________________
we're not enemies, we just disagree
fasinain is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 11:54   #31
Quote:
fasinain kaže: Pogledaj post
mislim da cu ovaj misec i ja pokusati izracunati koliko smo potrosili na hranu. jel u to ulazi i piće?
Ja sam izračunala i sram me priznati.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:00   #32
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Ja sam izračunala i sram me priznati.
ako je mogla pernata valda nije vise i od nje

danas je 3. u misecu, a mi jos nismo ni jednom bili u ducanu (sad se spremam), a 1 pizzu vani necu racunati

tako da je saldo za sada 0kn.

mene ubiju one akcije u lidlu sa nacionalnim kuhinjama. svaki put kupim skoro sve sta nude
__________________
we're not enemies, we just disagree
fasinain is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:13   #33
300-400 kn po šopingu u dućanima i još dobrih 150 kn subotom na Kvatriću..
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:29   #34
uf, pokušavala sam i ja to već prije sve staviti na papir...

ajde ovak
dvoje nas je
često s nama jednu gosti/prijatelji... volim raditi kolače...
rijetko jedemo vani, možda dva puta mjesečno neki mekić ili tak nekaj jeftinijeg i junk ranga....
moja mama ima mali vrt pa sad u sezoni dobijemo mladog krumpira, blitve, peršina, cikle, salate... ali vrt nije velik i to buide aktualno tak dva mjeseca.... a i ta nam vrsta hrane nije onak bazična
jajca tu i tam dobijem neka... nije za računat
čips, smoki jako volimo ali ne jedemo i ne kupujemo ga baš toliko da bi mi to bio neki faktor u potrošnji
ja si gablec ili nosim od doma ili jedem neke cornflakes... rijetko nekaj kupim... on nažalost ne radi
kuham svašta, ali više manje neke uobičajene stvari... u zadnje vrijeme tek uvodim do sada u mojoj obitelji nepostojeće namirnice (bob, kus kus, slanutak...)
kuham i variva za dva dana...
od sokova ne kupujemo ništa,... tu i tamo koju kolu... kupimo samo gajbu mineralne redovno... nekad koju pivu, vina dobijem dosta pa to ne kupujemo

odemo nekih dva puta mjesečno u veću nabavu
na obje potrošimo do 1500 kuna
ali u tome nije samo hrana... makar najviše je hrane.... kad se maknu higijenske potrepštine i slične stvari koje ti trebaju u kući... folije, vreće za smeće i štošta... vjerujem da na samu hranu potrošimo do 1200 kn mjesečno

kad u to ubrojim još tu i tamo "skok do dućana samo po nešto" koji završi punom vrećicom....

ajd potrošimo 1500-1600 kuna mjesečno ... mislim da je to čist ok... ALI

kupujemo štedljivo
ako zanemarim neke salame i kanticu sladoleda, sve kaj kupimo je osnovno i gledamo da nije skupo i da je sezonsko

rijetko si priuštim teletinu, janjetinu čak i ribu koju volimo
jedemo više manje perad.....
obožavam razne fine sireve, kupim si ih jednom u 3 mjeseca možda

tak da me to da neki ovdje debelo premašuju tu cifru (a vidim kak kuhaju) uopće ne iznenađuje...

apsolutno mislim da se (koliko toliko) raznoliko i odlično može kuhati i s ovim iznosom, ali za to je već neka praksa potreba... ja se nadam uloviti praksu ili dobiti na lotu
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:42   #35
e bome ćem i ja krenut zbrajati
efo do sada imam nekih 400 kn i dve pizze za prijaviti, a u principu u frižderu nemam ništa poštenog....
dobra je ova tema, baš ću si preispitati prehrambene navike i troškove....meni je problem jer nas je dvoje sa 2 prilično različita ukusa za hranu, pa kao da kupujemo duplo...njemu obično mlijeko meni sojino, njemu milka čokolada meni tamna, meni povrće njemu meso i tako......pa mi se čini da nam svaki račun ispadne duplo.......bolje bi bilo da jede ono što i ja

Mislim da mi je ipak najbolje da kod Pernate odselim, ipak je njena spiza najbolja
__________________
1.12.2013-PROTIV !
Milivojka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:50   #36
Živim sam i trošim puno previše a i nije da imam nešto previše love. Od 1.9. ćemo biti dvoje i upravo se plašim na šta će to ličiti

Pobogu samo danas dvi kile pomidora 30, 5 sitnih glavica češnja 10, gablec 30 a nisam ni kupio što sam namjeravao. Janjetinu za gulaš sa graškom. Ali su mi rekli da je sutra dan od sviježe janjetine pa ok.

Džabe i što je sezonsko kada je kila domaćeg pomidora 15 a krastavca 10kn!
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:50   #37
nisam sigurna da je mene išla ta rečenica,s obzirom kako kuhamo..vidiš po slikama itd..
stavljaj i ti slike te svoje jeftinije hrane,možda ucapsam koju ideju
ja bi STVARNO voljela trošiti manje na hranu,a s druge strane gurmani smo,i iz takve obitelji dolazimo..Moja mama:zna da dolazimo s večere,otvaram vrata ulazim joj nešto na brzinu donesti,a ona meni:"šta ćeš jesti?"..ja:"mama pa znaš da smo sad bili na večeri".."ah,kad je to bilo kćeri,do sad ste i ogladnili,hoćeš malo mesa,ima pečenog,hoćeš šnenokle,hoćeš ima riže s povrćem,hoćeš kompota?"..ja:"mamaaaa neću niš,sad sam ti rekla da sam sita"...ona:"ćeš sladoleda ?"..i tako..

moja obitelj nije pretila,jači su,ali ne i debeli..al se jede uvijek..i tako sam ja prenesla u svoju obitelj..hrana je sastavni dio svega,gostima ne smije niš faliti,a uvijek nekog ima,a mi moramo uvijek imati pun frižider,i bar nekakvu slasticu dnevno..
Konstatirali smo doma,i da smo upola slabije imovinske moći mi bi i dalje se isto hranili..Neki zamjene krov na kući,fasadu..od ušparanog novca..jedu svaki dan maneštre,nedjeljom meso..i ok..
Mi nismo ti..mi dignemo kredit za krov()(karikiram)..i dalje jedemo meso svaki dan..

jedno i jedino ću zamoliti vezano za ovu temu,ne komentirajte tuđe,već iznesite svoje..jer ni ne zarađujemo isto,niti imamo iste životne interese..Svako nek kaže svoje šta ima,i ako ima neki pametan savjet nek ga da
__________________
Ne gledaj u meni svoga goluba
*dobra s modicama*
Sabur..ti je kad gutaš..kiselo..gorko..i ljuto..a da ti se na licu ništa, sem osmjeha ne vidi..
PLAVI GOLUB is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:53   #38
Milivojka..ajd se pakiraj..ti i Fišnja već imate svoju sobicu..ti si zadužena za trebljenje krpelji mojim živinama,a ja ću te hraniti
__________________
Ne gledaj u meni svoga goluba
*dobra s modicama*
Sabur..ti je kad gutaš..kiselo..gorko..i ljuto..a da ti se na licu ništa, sem osmjeha ne vidi..
PLAVI GOLUB is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:57   #39
Golube, nadam se da nisi krivo shvatila moj osvrt

konkretno mislila sam na tebe i Dlap jer ste vi spomenule veće cifre, ali nikak u nekom ružnom kontekstu

svako ima svoje navike i raspoređuje svoju lovu kak hoće
i jede kaj hoće i može

iskreno, ne znam baš da bi mogli od mene neke ideje dobiti
to kaj kuham "jeftino" i nije baš nekaj kreativno... i to stvarno je tako... ne da tražim bilo kakve utjehe

da iskreno velim: mišljenja sam da mi fali love za nekaj "više i bolje"
ali realno da se malo više potrudim dalo bi se nešto smiskati....

moja trenutna situacija je takva da se štedi gdje kog se stigne
dakle ja konkretno ne štedim na hrani da bi karikiram mogla na more
ili tak nekaj
več je tak kak je...

istina je i ta da sam i ja iz takve obitelji koju Plavi golub spominje
ali moj MM nije neki od hrane
taj jede samo kad je gladan
tak da i to pomaže u nekoj procjeni potrebnih namirnica
a meni se pak sve prima pa pokušavam da me se možda blagoslovi MM-ovo zarazom
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:01   #40
Ja se ukljucujem u skupinu do 1000 kn za dvije odrasle osobe. S tim da je tu uracunato sve ono sto jedemo i pripremamo doma... dakle nisu ukljuceni restorani a to mi je tesko proracunati jer ima perioda kad smo cesto vani iz ovih ili onih razloga, a ima opet da cijeli mjesec samo jednom izademo van pojesti i to npr. tek cevape U ovih 1000 (+ - 100-200 kn) su i gableci, jer nosimo od doma (uglavnom kuhanu hranu). To izvodimo tako da kupujemo uglavnom na akcijama - i meso i ribu i sve drugo... kombiniramo 2-3 centra, odlazimo u kupovinu na tjednoj bazi i tu si zacrtam cca 200 kn potrositi i u tih 200 kn stane vjerovali ili ne puno toga (gouda, maslac, povrce, voce, sladoled...) samo se stvari moraju racionalizirati :-) moj dragi je bio sokiran cinjenicom da potrosimo toliko koliko potrosimo (cini mu se premalo) pogotovo s obzirom da ne primjecuje da mu ista fali... kljuc je u kuhanju doma...puno povrca koje nije preskupo a dobiju se prefina jela
tennessee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:15.