Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2005., 22:58   #81
Šta su bajame??
__________________
Pozdrav!
Chome is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2005., 23:12   #82
Quote:
Chome kaže:
Šta su bajame??
Bajame, badem, orašasti plod.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2005., 23:18   #83
bajamI, muskog su roda, dalmatinski izraz za bademe.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2005., 23:22   #84
Moj dragi ih savrseno radi. Dobro osusi papirnatim rucnikom!!!! Posoli, uvalja u brasno, otrese i przi na ulju koje se vec dobro ugrijalo. Ne predugo. Cim se mrvicu zarumene, idu van. Naravno na papirnati rucnik. Mljac!
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 09:45   #85
gledam nekidan one kruske i jabuke i tip pravi punjene lignje, mljac, ali njegove su nakon pecenja bile fino res pecene.
kada ih ja pravim ostanu blijede i puste jako puno onog ruzicastog soka.
jel ne postanu pretvrde ako se jako dugo peku?
energy-x is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 09:49   #86
Quote:
Shtefitza kaže:
Moj dragi ih savrseno radi. Dobro osusi papirnatim rucnikom!!!! Posoli, uvalja u brasno, otrese i przi na ulju koje se vec dobro ugrijalo. Ne predugo. Cim se mrvicu zarumene, idu van. Naravno na papirnati rucnik. Mljac!
Da tako se rade, i ne mije se peci puno odjednom.
Ja ih bas i ne volim,ne znam sto je to tako super u tim przenim lignjama. Em je masno, em nista posebno. Meni nema nista do punjenih lignji, puno su socnije i kud i kamo ljepse izgledaju, pravi specijalitet.
__________________
I am just a prisoner of your love
Xavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 09:49   #87
Quote:
Shtefitza kaže:
Moj dragi ih savrseno radi. Dobro osusi papirnatim rucnikom!!!! Posoli, uvalja u brasno, otrese i przi na ulju koje se vec dobro ugrijalo. Ne predugo. Cim se mrvicu zarumene, idu van. Naravno na papirnati rucnik. Mljac!
tak i ja

mani su tako bolje nego uvaljane u tijesto
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 09:59   #88
Tako u brašnu, da,...pariški nisam nikada niti jeo.
I, trik je , posoliti nakon pečenja, a ne prije.
d
tridi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 14:04   #89
Quote:
Shtefitza kaže:
Moj dragi ih savrseno radi. Dobro osusi papirnatim rucnikom!!!! Posoli, uvalja u brasno, otrese i przi na ulju koje se vec dobro ugrijalo. Ne predugo. Cim se mrvicu zarumene, idu van. Naravno na papirnati rucnik. Mljac!
bas sam nedavno cula od jednog kuhara mali savjet: lignje treba stavit u skroz hladno ulje budu mekane kasnije
perla is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 14:06   #90
Quote:
energy-x kaže:
gledam nekidan one kruske i jabuke i tip pravi punjene lignje, mljac, ali njegove su nakon pecenja bile fino res pecene.
kada ih ja pravim ostanu blijede i puste jako puno onog ruzicastog soka.
jel ne postanu pretvrde ako se jako dugo peku?
Budu ruzicaste i pune soka, zato jer ih ne przis dovoljno dugo.
Stavi ih u hladno ulje , kako sam vec navela, kazu da budu mekane kasnije i przi ih dok ne ishlapi taj sok
perla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 13:43   #91
perlice a koliko dugo? cula sam da ih se ne smije prziti duze od 15-tak minuta.
energy-x is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 08:46   #92
Quote:
energy-x kaže:
perlice a koliko dugo? cula sam da ih se ne smije prziti duze od 15-tak minuta.


15 minuta? Bit ce tvrde ko dzon!

Samo par minuta. Da postanu hrskave. Ako su bile dobro osusene papirnatim rucnikom, nece pokupiti puno brasna. Ako nisu pokupile puno brasna, i stavljene su u vruce ulje, nece pokupiti puno ulja. Nece biti premasne.

I jos... nakon pecenja na papirnati rucnik.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2005., 22:58   #93
Quote:
energy-x kaže:
perlice a koliko dugo? cula sam da ih se ne smije prziti duze od 15-tak minuta.
eh sad
ja nikad ne znam vremenski koliko se neke stvari prze, vec cisto po boji tj.izgledu iste

isto ko kad przis krumpir, przis ga dok ne vidis po njemu da je gotov, "rumen" ...

tako i lignje, dok ne dobiju onu lijepu boju, a mozes vidjet i po tome kad ti ishlapi ta voda (kad stavis snicle przit, npr telece pojavi se taj "visak" vode, kasnije kad ona ishlapi, snicla uhvati onu malo smeckastu boju, zar ne? isto je i s njima)
perla is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 15:15   #94
O prženju lignji. Kako pržite lignje?

Kako je najbolje? U fritezi? Ako da na kojoj temperaturi i koliko dugo? Ako u tavi u plićem ulju na kojoj vatri i koliko dugo? U kakvo brašno valjate lignje?

Obično u restoranima pržene stavljaju u obično brašno i prže u dubokom ulju i žućkaste su boje pečene. Međutim, ja sam baš nedavno probao iz jednog restorana i bile su prilično blijede (ne onako žute) ali najbolje koje sam ikad jeo. Sočne i mekane... super...
__________________
Pozdrav!
Chome is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 20:20   #95
nemam fritezu, pržim ih ka i krumpir, samo ih prije toga uvaljan u brašno. Obično. I 5 su puta bolje od onih splačina šta ih imamo u menzi na poslu. Inače kuham odokativno pa ti ne mogu baš specificirat odgovore
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 07:38   #96
Ja ih narežem, ubacim u vrećicu, stavim unutra žlicu brašna, ostavim malo zraka iznad njih, stisnem vrečku rukom i dobro protresem da se sve lijepo obuku u tanki sloj brašna. Ak sam ih odledila, još ih prije te procedure, dodatno ostavim da se osuše malo (da mi ne prskaju).
Hitim ih na vruće ulje (gurnem drvenu kuhaču nutra i ako se rade mjehurići uz njezinu površinu, to mi znači da je ulje dovoljno vruće), kad se kolutovi "otvore", znači da su gotove.
Nikad mi nisu ispale presušene.
Khm, nikad mi doma nisu ispale zlaćano žute, odleđene obično ispadnu blago rozaste, a prave, domaće intenzivno ružičaste boje, naročito krakovi.
Ne, nisu sirove, da ne bi bilo komentara.

Friteza? Što je to?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 13:57   #97
Kad ih narežem na kolutiće, dobro ih posušim sa papirnatim ručnicima, pobrašnim i stavim ih u toplo ulje (ne stavljam ih u uzavrelo, jer onda jače prskaju) i stavim sunčane naočale da zaštitim oči
Ako puno špricaju malo stavim poklopac, a vjerojatno bi ona gusta mrežica-poklopac dobro došao...
novakorkyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 15:32   #98
punjene lignje

iskusne kuharice molim pomoc!
nasla sam recept za punjene lignje (prsut, crveni radic)
iz recepta mi nije jasno jel lignje trebaju "plivati" u ulju dok se peku, ili im je dosta samo malo ulja (da pokrije dno tave)?
hvala!
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 15:44   #99
ja svoje poslažem u lagano namaščenu vatrostalnu posudu, ako preostane nadjeva posipam odozgora (a uvijek imam viška), ovlaš poklopim (ne zadihtam) i gurnem u rol
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 15:47   #100
hvala!
budem probala tako (izgleda mi jednostavnije - prodje bez opeklina od vruceg ulja )
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:39.