Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2015., 09:20   #81
Isječak br. 2:
„Postoji umetnost i umetnost. Bez sumnje ste primetili da sam za vreme naših predavanja i razgovora često bio pitan različita pitanja u odnosu na umetnost ali sam uvek izbegavao razgovore o tome. Razlog je taj, što sve obične razgovore o umetnosti smatram beskorisnim i bez značaja. Ljudi govore o jednoj stvari misleći na nešto sasvim drugo a nemaju pojma zapravo šta čine. Istovremeno, sasvim je bespredmetno pokušavati objašnjenja o stvarnom odnosu stvari, čoveku koji ne zna abecedu o samom sebi, to jest, o čoveku. Mi razgovaramo već duži period i vi bi trebalo da znate tu abecedu, tako da bih možda sada već mogao da vam govorim o umetnosti.
— Pre svega, morate imati na umu da postoje dve vrste umetnosti, sasvim različite, objektivna i subjektivna umetnost. Sve ono što vi znate i ono što nazivate umetnošću je, subjektivna umetnost, nešto što ja uopšte ne nazivam umetnošću jer tako nazivam samo objektivnu.
— Definisati ono što ja nazivam objektivnom umetnošću je prilično teško, pre svega zbog toga što vi subjektivnoj umetnosti pripisujete karakteristike objektivne umetnosti, a drugo, zbog toga što ga vi, kada naiđete na objektivno umetničko delo, stavljate na isti nivo sa subjektivnim umetničkim delom.
— Pokušaću da pojasnim svoju ideju. Vi kažete — umetnik stvara. Ja to kažem samo u odnosu na objektivnu umetnost. U odnosu na subjektivnu umetnost ja kažem da je ona 'stvorena'. Vi tu ne pravite razliku, ali tu leži sva različitost, dalje, vi subjektivnoj umetnosti pripisujete raznorazne moći, to jest, vi očekujete da ona proizvede istu reakciju kod svih ljudi. Na primer, vi mislite da pogrebna povorka treba u svima da izazove tužne misli a da će veseo ples u svima izazvati srećne misli. U stvarnosti to uopšte nije slučaj. Sve zavisi od asocijacija. Ako jednog dana kada mi se dogodila velika nevolja čujem neke živahne tonove, u početku će oni izazvati u meni tužne i neprijatne misli i uvek će nadalje u mom životu izazivati isti osećaj. Ako se u nekom danu kada sam izuzetno srećan, dogodi da čujem neke tužne note, one će uvek u meni evocirati srećne misli. Tako vam je to u svemu.
— Razlika između objektivne i subjektivne umetnosti je ta da u objektivnoj umetnosti umetnik zbilja 'stvara', to jest, on i pravi ono što je nameravao, on umeće u taj rad sve ideje i osećanja koje je nameravao da prenese. Moć takvog rada na ljude je apsolutno određena; oni će, naravno u zavisnosti od sopstvenog nivoa, svi primiti iste ideje i ista osećanja koja je umetnik želeo da im prenese. Tu nema ničeg slučajnog, bilo u stvaranju bilo u utiscima te objektivne umetnosti.
— U subjektivnoj umetnosti, sve je slučajno. Umetnik, kao što već rekoh, ne stvara; u njemu 'se stvara'. To znači da je on u vlasti ideja, misli i raspoloženja koja ni sam ne razume i koje ne može da kontroliše ni na koji način. One vladaju njime i izražavaju same sebe na ovaj ili onaj način. I kada su slučajno dobile ovaj ili onaj oblik, on sasvim slučajno proizvodi na čoveka ovakav ili onakav utisak, sve u zavisnosti od njegovog raspoloženja, ukusa, navika i prirode hipnoze pod kojom živi, i tako dalje. Nema ničeg nepromenljivog; tu ništa nije određeno. U objektivnoj umetnosti ne postoji ništa nepromenljivo. —
— Zar ne bi umetnost nestala ako bi bila na taj način određena? — upitao je neko od nas. — I zar neka neodređenost, neko nerazumevanje, neka maglovitost, nisu upravo elementi koji dele umetnost od nauke? Ako bi se oduzela ta neodređenost ako izuzmete činjenicu da sam umetnik ne zna šta će postići na kraju ili kakav će utisak njegovo delo proizvesti na ljude, bila bi to 'knjiga' a ne umetnost. —
— Nemam pojma o čemu govorite, rekao je G. — Mi očigledno imamo različite standarde: moje merilo vrednosti umetnosti je prema njenoj SVESNOSTI a vi je merite prema njenoj
NESVESNOSTI. Mi ne možemo razumeti jedan drugog. Rad objektivne umetnosti bi trebalo da bude 'knjiga', kako vi to kažete; jedina je razlika ta, da umetnik prenosi svoje ideje, ne direktno, preko reči ili znakova ili hieroglifa, već preko određenih osećanja koja on odstiče svesno i pravim načinom, znajući šta radi i zbog čega radi. —
— Legende, — rekao je neko od prisutnih, — su očuvale statue bogova iz starih grčkih hramova, na primer statuu Zevsa u Olimpiji, koja na svakoga proizvodi određen i uvek isti utisak.
— Sasvim tačno, — rekao je G., — čak i ta činjenica da takve priče postoje, pokazuje da ljudi shvataju razliku između prave umetnosti i one druge i da ta razlika upravo leži u tome da jedna ima određenu moć a druga slučajnu. — Skoro svi prisutni su počeli da postavljaju pitanja G. : »Možete li navesti još neka dela objektivne umetnosti?, Postoji li nešto u modernoj umetnosti što se može nazvati objektivna umetnost?, Kada je stvoreno poslednje delo objektivne umetnosti?«.
— Pre nego što budemo govorili o ovome potrebno je shvatiti principe, rekao je G.
— Ako shvatite principe bićete u stanju sami da odgovorite na ta pitanja. Međutim, ako ih ne razumete, ništa od onoga što bi vam ja rekao, ne bi vam objasnilo. Baš se na ovo mislilo kada je rečeno — oni će gledati svojim očima i neće videti, slušače svojim ušima i neće razumeti.
— Ja ću vam citirati samo jedan primer — muziku. Objektivna muzika se sva zasniva na 'unutrašnjm oktavama'. I ona ne samo da postiže konačne psihološke rezultate već i određene fizičke rezultate. Može postojati muzika koja bi smrzla vodu. Postoji muzika koja bi ubila čoveka na mestu. Biblijska legenda o rušenju Jerihonskog zida pomoću muzike je legenda o objektivnoj muzici. Obična muzika, bilo koje vrste, neće rušiti zidove, ali objektivna muzika zbilja to može. Ne samo da ih može rušiti, ona ih može i graditi. U legendi o Orfeju postoje nagoveštaji o objektivnoj muzici, jer Orfej prenosi znanje putem muzike. Ljudi koji na istoku manipulišu zmijama pomoću muzike, to čine pomoću objektivne muzike, naravno dosta primitivne. Često je to samo jedna nota, izvučena, koja se penje i spušta pomalo; ali u toj jednoj noti 'unutrašnje oktave' traju sve vreme i melodije 'unutrašnjih oktava' koje uho ne može da čuje ali ga oseća emocionalni centar. A zmija čuje tu muziku, ili tačnije govoreći, oseća je i pokorava joj se. Ista muzika, samo malo složenija, i čovek bi joj se pokorio.
— Sad vidite da umetnost nije samo jezik već nešto mnogo veće. I ako povežete sve što sam sad rekao sa onim što sam ranije govorio o različitim nivoima čovekovog bića, razumećete ono što je rečeno o umetnosti. Mehaničko čovečanstvo se sastoji od čoveka broj 1, broj 2 i broj 3, a za njih, naravno, postoji samo subjektivna umetnost. Objektivna umetnost zahteva barem povremeni bljesak objektivne svesnosti; da bi se taj bljesak pravilno razumeo i upotrebio, potrebno je veliko unutrašnje jedinstvo i jaka kontrola nad samim sobom.“
Dostoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 15:00   #82
Thumbs down

Quote:
Zlatko Režek kaže: Pogledaj post
pavaogc je bio gurđijev, ali ljudi to nisu na vrijeme prepoznali

naime on je na tako lijep način bio nedorečen da je ostao vječno postojati u praznini između svojih misli i sebe samog kojeg nije uspijevao dohvatiti nitko (osim možda ipak njega)

ostali na temi su neuspenski no nastave li pokušavati možda postanu uspenski
Itto mrzi pavaogc. Ja ne mogu bit ni Gurđijev, ni Uspenski jer sam žensko i ko tome sam guru posve druge vrste. A neki kažu da postoji 5 rodova. Mrzim meditaciju jer meditiram samo u stavu mirno dpred ukazanjem Josipa Broza Tita i još uvijek plešem na sletu u Zagrebu i Beogradu. Molim danas da svi dođete na Trg Rpublike, kod konja u 5 sahata. Nosim Omnia Mea sa sobom.
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 11:42   #83
Dostoj (sorry na deranju)MOŽEŠ SPOMENUTI NEKE UMJETNIKE KOJI SU STVARALI PRAVU OBJEKTIVNU UMJETNOST? MENI NA PAMET padaju sljedeći: J. W. Gothe, J. S. Bach, Leonardo da Vinci.....
Tko još?
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 13:04   #84
Quote:
antik kaže: Pogledaj post
Dostoj (sorry na deranju)MOŽEŠ SPOMENUTI NEKE UMJETNIKE KOJI SU STVARALI PRAVU OBJEKTIVNU UMJETNOST? MENI NA PAMET padaju sljedeći: J. W. Gothe, J. S. Bach, Leonardo da Vinci.....
Tko još?
Štajaznam, meni je npr. Kylie:

Dostoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 19:34   #85
Kylie? bog i bormeš, je !
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 10:00   #86
To ti ja kažem... ako objektivna umjetnost ima na svakog jednaku impresiju, u bilo kojem vremenskom periodu, onda je Kylie objektivna umjetnica... ciljano djeluje na sakralnu čakru i izaziva uvijek isti osjećaj u svakom vremenskom periodu, i 80-ih i 2000-ih... uvijek jednako objektivno djelovanje.
Dostoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 10:25   #87
Quote:
Dostoj kaže: Pogledaj post
To ti ja kažem... ako objektivna umjetnost ima na svakog jednaku impresiju, u bilo kojem vremenskom periodu, onda je Kylie objektivna umjetnica... ciljano djeluje na sakralnu čakru i izaziva uvijek isti osjećaj u svakom vremenskom periodu, i 80-ih i 2000-ih... uvijek jednako objektivno djelovanje.
Istina , fkt je bezvremenska
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 14:01   #88
Dzepna Venera.
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 09:19   #89
SVETI PLESOVI G. I. GURĐIJEVA u Zagrebu

http://drumtidam.info/tecajevi-i-rad...jeva-u-zagrebu

eto pa da bacim bubu u uho.
300 kn možda je malo skupo ali mislim da jeftinije nemože.
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 20:43   #90
Gdje naći C utjecaje u hrvatskoj? Dali je to ikako moguće?? ali prave C utjecaje o kojima piše gurđijev i ouspensky !!!!
Medlino is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 10:40   #91
Quote:
Medlino kaže: Pogledaj post
Gdje naći C utjecaje u hrvatskoj? Dali je to ikako moguće?? ali prave C utjecaje o kojima piše gurđijev i ouspensky !!!!
Nemam pojima ima li toga uopće u RH .
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 09:39   #92
Quote:
Medlino kaže: Pogledaj post
Gdje naći C utjecaje u hrvatskoj? Dali je to ikako moguće?? ali prave C utjecaje o kojima piše gurđijev i ouspensky !!!!
Ako te zanimaju škole , bila je jedna prije 6 godina nažalost se raspustila , mada ja nezanm bi li bio spreman tamo ići . To je jedna zajebana odluka
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 13:39   #93
Pa ne mora valjda samo škola 4. puta nuditi C utjecaje... vjerojatno se može i nekakvom joga školom (čini mi se da bi ovdje najviše mogla ponuditi jnana yoga, no nisam u yogi pa nagađam) ili bilo kakvom drugom koja nudi takva znanja. Teško je danas izdvojiti žito od kukolja, ali i loši odabiri su dio puta (škola).
Tolstojevsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 09:27   #94
Quote:
Tolstojevsky kaže: Pogledaj post
Pa ne mora valjda samo škola 4. puta nuditi C utjecaje... vjerojatno se može i nekakvom joga školom (čini mi se da bi ovdje najviše mogla ponuditi jnana yoga, no nisam u yogi pa nagađam) ili bilo kakvom drugom koja nudi takva znanja. Teško je danas izdvojiti žito od kukolja, ali i loši odabiri su dio puta (škola).
Vrlo vjerovatno samo možda čovjek se baš pronalazi u tome . Ja nemam pojima gdje ima C utjecaja , možžda već nekoga znam mada čisto sumnjam .
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 20:50   #95
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Vrlo vjerovatno samo možda čovjek se baš pronalazi u tome . Ja nemam pojima gdje ima C utjecaja , možžda već nekoga znam mada čisto sumnjam .

Znam ja jednog čovjeka koji ima svoje učenike i održava predavanja tu i tamo u zgu no on ne živi u Hrvatskoj....

Najveću problematiku u učenju mi predstavljaju oktave, intervali povezanost zakona broja 7 sa stvaranjem finijih supstanci (kroz hranu,zrak i utiske)


Kada vi znate da proces sa samopromatranjem ide ispravno??
Medlino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2015., 09:34   #96
Quote:
Medlino kaže: Pogledaj post
Znam ja jednog čovjeka koji ima svoje učenike i održava predavanja tu i tamo u zgu no on ne živi u Hrvatskoj....

Najveću problematiku u učenju mi predstavljaju oktave, intervali povezanost zakona broja 7 sa stvaranjem finijih supstanci (kroz hranu,zrak i utiske)


Kada vi znate da proces sa samopromatranjem ide ispravno??
Ovako ja ću ti reći da ja uopće se sa tim oktavama ne opterečujem, jer nisam još intelektualno dovoljno jak u tom području , hvala bogu imam prijatelja koji je intelktualno u ovo učenju jako jak , dok ja nasuprot imam izraženiju praktičnu stranu . I upravo on mi daje intelektualnu hranu a ja mu praktične stvari pokazujem . Zato su škole super . Moja preporuka

https://www.oslobadjanje.com/cetvrti...rscanstvo.html

U praksi bolje uočih mehaničnost nego u intelektualnoj (bar po meni )
Ne ustručavaj se oko detalja kreni s praksom i lakše će ti bit pa paraleno radi i na teoriji. Živijo
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 18:56   #97
Kako se provodi transmutacija seksualne energije, dali se to objašnjava detaljnije u nekoj od knjiga ezoterije?

Astralno tijelo se stvara transmutacijom seksualne energije ? kroz svjesne šokove???
Medlino is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 13:35   #98
Quote:
Medlino kaže: Pogledaj post
Kako se provodi transmutacija seksualne energije, dali se to objašnjava detaljnije u nekoj od knjiga ezoterije?

Astralno tijelo se stvara transmutacijom seksualne energije ? kroz svjesne šokove???
http://galaksija.info/literatura/uspenski-u-potrazi.pdf
evo prijatelju ctrl f i nađi što te zanima , ja je još nisam pročitao do kraja , ima govora o tome , pa ugodno čitanje želim . Živijeli
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 12:07   #99
http://www.scribd.com/doc/265351157/...jem-Tragaocu-1

dobar tekst svakako preporučujem
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 15:16   #100
KOJI SI TI UČENIK ?

https://bhaeravakaala.wordpress.com/...ipovi-ucenika/
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:35.