Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2012., 17:30   #1
Interesantna razmišljanja o skrivenim Evanđeljima

Pronašla sam jedan tekst prije par godina i sačuvala ga nadajući se da ću jednom biti u prilici prodiskutirati o njemu s drugima, pa ga stavljam ovdje.


"U prvom stoljeću nastala su danas priznata Evanđelja, no znamo da osim ovih evanđelja koje Crkva priznaje , danas postoji još mnogo tekstova koji su nastali u isto vrijeme pa čak i prije priznatih evanđelja no koje Crkva danas ne priznaje ili im želi umanjiti značaj. Zašto to čine?
Iz vrlo jednostavnog razloga što im ne odgovara ono što piše u istima jer prikazuju događaje ili osobe drukčijim nego li to crkvi odgovara ili nego li crkva to želi priznati .Zašto im ne odgovara? Jer su kroz stoljeća izgradili svoju vjeru onako kako je to crkvi odgovaralo , ukorijenili su se u svim strukturama društva , imaju moć i novac i nije im u interesu zbog neke tamo „ istine“ sve to izgubiti. Pravo pitanje je zašto je jedan tekst koji je nastao u 1. stoljeću istinit i pravovjeran a deset drugih tekstova nastalih također u 1. stoljeću su gnostički tekstovi ( ili još gore heretički) i crkva ih kao takve ne priznaje.

Zašto je jedan pisac o kojemu se zna samo njegovo ime i otprilike vrijeme kad je tekst napisan „ svetac“ a drugi pisac o kojemu znamo isto tako samo ime i vrijeme kad je napisao tekst gnostik ili heretik. Za one koji nisu upućeni u ovu temu evo kratkog pregleda tekstova odnosno evanđelja koji su danas najpoznatiji i gnostički , naravno osim 4 priznata evanđelja :

Evanđelje po Petru , Evanđelje po Tomi , Evanđelje po Mariji , Tajna knjiga Ivanova , Valentinovska djela , Isusovo Evanđelje, Evanđelje po Filipu , Evanđelje istine , Egipatsko Evanđelje ( Sveta knjiga velikog nevidljivog duha) , Tajna knjiga Jakovljeva , Spasiteljev dijalog , Druga rasprava o velikom Setu , Djela Petrova , Molitva apostola Pavla , Rasprava o Uskrsnuću , Petrovo pismo Filipu, Otkrivenje Petrovo , Pavlovo i dva Otkrivenja Jakovljeva , Evanđelje Q , te nedavno otkriveno Evanđelje po Judi .

Većina ovih tekstova pronađena je u Nag Hammadiju u Egiptu i potječu uglavnom iz 1. i 2. st.

Na primjer u EVANĐELJE PO TOMI sadržava niz Isusovih kazivanja , u njemu Isus nas vodi prema znanju i spoznaji.U njemu Isus ne čini čuda , ne najavljuje kraljevstvo , ne umire ni za koga. Nastalo je vjerojatno u 1.st. jer ilustrira probleme kao što su neslaganje o apostolstvu, nesigurnost o ulozi Jakova Pravednog i sl. U evanđelju Isus nije oslovljen kao Mesija ili Gospodin , Tomin Isus nije čudom rođen od Djevice Marije. Ovo evanđelje se oštro suprostavlja Ivanovom gdje je Toma opisan kao „ sumnjičav „ , već je ovdje Toma onaj koji je upućen i „zna“.
U ovom evanđelju Isus ne spominje nikakvu Crkvu , ne traži nikakve žrtve , već kaže : „ Tko želi neka podigne kamen i tamo će me naći , raskolite komad drveta , i tamo sam.“. Što znači da za pravu vjeru je dovoljno vjerovati i to je sve što je potrebno.

Sad usporedite ovog Isusa i ono što Crkva traži od vjernika i lako ćete doći do zaključka zašto Crkva nikad neće priznati ovakvo Evanđelje .Po ovom Evanđelju Crkva je nepotrebna. Ni ja ne želim tvrditi da je ovo Evanđelje istinito, samo postavljam pitanje zašto Crkva priznaje ona 4 Evanđelja a ovo ne iako su nastala u isto vrijeme i napisali su ih apostoli . Pa koji im je kriterij bio kod odabira istih ?

SPASITELJEV DIJALOG -sadrži Isusove izreke i Isusov dijalog s učenicima Judom Tomom , Marijom Magdalenom i Matejem.
DRUGA RASPRAVA O VELIKOM SETU : izlaganja koje je navodno iznio sam Isus
DJELA PETROVA – pričaju kako je Petar učinio i poništio čudo na svojoj kćeri.
EVANĐELJE ISTINE – napisano u obliku kršćanske propovijedi i o spasenju putem spoznaje Boga.
EVANĐELJE PO FILIPU – antologija meditacija o različitim gnostičkim temama.MARIJA MAGDALENA je u Evanđelju po Filipu opisana kao spasiteljeva pratilja. ( Spis kaže : Spasitelj ju je volio više nego sve učenike i često ju je ljubio u usta ).Pratilja je u ono doba bio drugi naziv za suprugu.
RASPRAVA O USKRSNUĆU : napisana kao pismo osobi koja se zove Regin a u pismu pisac raspravlja o pravom značenju uskrsnuća.
EVANĐELJE PO MARIJI - gnostički dijalog između Isusa i njegovih učenika posebno Marije Magdalene a nakon što Isus odlazi Marija i drugi učenici nastavljaju razgovor.
U Evanđelju po Mariji Isus otvoreno objavljuje : Grijeh ne postoji , vi ga sami proizvodite kad se miješate u preljubu koji se naziva grijeh.

Kao što sam već i prije utvrdio ovi tekstovi su uglavnom napisani kad i priznati tekstovi iz kanoniziranog Novog zavjeta. Crkva ih ne priznaje jer su u suprotnosti sa crkvenom dogmom.
Još 1905. Crkva je objavila da se Biblijski tekstovi moraju smatrati APSOLUTNOM I DOSLOVNOM poviješću. Isto znači da su se unaprijed osigurali da sva djela koja će se otkriti u budućnosti su automatski gnostički pa i heretički te time i nepriznati , bar od strane Crkve. Na ovaj način su si omogućili isključivo pravo da određuju što je istina .
Na ovo mogu dodati samo da je Isus najavljivao dolazak Kraljevstva nebeskog a umjesto istog imamo već 2000 god. vječnu i nepogrešivu Crkvu.

Osim gore navedenog ,Jakova , Marije Magdalene , gnostičkih evanđelja postoje još neke nejasne stvari. Isus je između ostalog propovijedao u Hramu . Prema ondašnjim strogim religijskim zakonima ( Židovi religiju shvaćaju mnogo ozbiljnije nego li kršćani) propovijedati u Hramu su mogli samo svećenici odnosno rabini. Prema istim strogim zakonima rabini nisu mogli biti neoženjeni . Zašto bi tadašnje strogo religijsko društvo to isto dozvolilo Isusu ako nije bio rabin i oženjen . Nemojmo preko ovakvih očitih činjenica prelaziti olako. Još jedna čudna stvar vezana uz Isusa je svadba u Kani. Tijekom svadbe nestaje vina i Marija dolazi do Isusa i kaže mu neka učini nešto jer je vino potrošeno. Zašto Marija dolazi do Isusa i zašto to traži od njega. To nije bila Isusova svadba ( barem tako tvrdi Biblija i evanđelja). Zašto uopće to brine Mariju . Pa i ona i Isus su samo gosti na svadbi. Zar ovaj problem nije trebao zanimati roditelje para čija je bila svadba ili mladoženju kao muškarca čija je bila svadba. Zar danas kada ste na svadbi i u svojstvu gosta da li vas zanima je li nestalo vina ili hrane ili je to briga ljudi koji su svadbu organizirali .
Sličnosti između katoličke vjere i boga MITRE , perzijskog božanstva. Isti je sin AHURA MAZDE ( bog svjetla) koji se borio protiv AHRIMANA ( bog tame). Rođen je 25.prosinca.Njegovo štovanje uključivalo posvećenje i ispijanje vina i kruha. Mitraička vjera uključivala je vjeru u Sudnji dan te vječni izgon duša u carstvo AHRIMANA.


Idemo sada postaviti jedno hipotetsko i filozofsko pitanje upravo današnjim vjernicima. Što ako je Tomino evanđelje pravo i istinito . Što ako je Isus bio rabin i oženjen . Što ako je svoj nauk ostavio u naslijeđe Mariji Magdaleni a ne Petru . Što ako nas Crkva stoljećima vara iako znaju pravu istinu ali ne žele s njom izaći na vidjelo da ne izgube svoja stoljetna prava i lagodan život. Što ako u svojoj vjeri činimo krivo jer su nas tako učili . Što ako je pravi Bog samo židovski Jahve ,(Adonaj ili Elohim – kako ga još zovu) . Što u tom slučaju ? Iako bi možda bilo bolje za sve nas da ne znamo , mene ipak zanima sama istina.

U 2. st . nastali su crkveni savjeti, napravljena standardizacija Biblije te pravo Biskupa na zaređenja svećenika. U isto vrijeme nastaju sakramenti krštenja, pričesti, krizme i obred braka.
Iz istog vremena potiču i prvi kršćanski oci (2. i 3. st). : IGNATIJE iz Antiohije ,Tertulijan iz Kartage , Klement i Origen iz Aleksandrije.
Sv. ANTUN PUSTINJAK - rodio se u selu južno od Memfisa (G.Egipat) , 271.g. po Kr. Prodao svoj posjed i novac dao siromašnima.Prije smrti objavio svojim učenicima da neće umrijeti među
njima.Zapovijedio da ga 2 učenika , Makarije i Amata pokopaju pokraj njegove planinske ćelije na
brdu Kolzinu pokraj Crvenog mora.
Krajem 3.st. postoji već oko 15. mil. kršćana."

Najinteresantnije od ovoga mi je misteriozno Evanđenje po Tomi, jer se strahovito krši s poznatim Crkvenim dogmama.
Sjećam se da me nekoliko filmova na sličnu tematiku uvijek ostavljalo s upitnikom nad glavom.

Potraga
http://www.youtube.com/watch?v=-4ENovAaRG0

Ima jedan film sa sličnom tematikom, o svećeniku koji slučajno pronalazi spise Isusovog Evanđelja ispod kamene poče u jednoj crkvi, ne znam jel u Vatikanu ili gdje, tražim već sat i pol po Netu ali ne mogu naći naslov. Ako netko zna...

Također, tu je i knjiga koja naučno, znanstveno objašnjava misterij Isusa.

http://graal.co.uk/magdalene_legacy.php

Interesantno
http://graal.co.uk/magdalene_legacy.php

Za one koji žele znati više
http://www.amazon.com/Hidden-Gospels.../dp/0195156315

http://topdocumentaryfilms.com/the-h...tory-of-jesus/

http://www.guardiansofdarkness.com/GoD/god-kingdom.html

"The Kingdom of God is inside you and all around you,
Not in a mansion of wood and stone.
Split a piece of wood and God is there,
Lift a stone and you will find God."
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 00:19   #2
Odličan tekst.
Samo vidim da malo tko želi u ovu temu.
1000 zašto -- 1000???

Dobro si rekla kad kažeš zbog bogatstva, pa tko bi uzeo nešto novo ako ljulja prijesto...
Mogu mislit da će reći da su muslimani pisali ta evanđelja kao i Barnabino.

A istina je tu Samo je treba prihvatiti....
__________________
""Nije Znanje Znanje Znati, Već Je Znanje Znati Znanje Drugom Dati""
nur-xxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 01:34   #3
Nije još vrijeme za to ai biit će.
U tim evanđeljima mislim da je po Petru je opisano da će generacija posljedni vremena to moći shvatiti da to je to za njih namjenjeno.
Master mu daje nalog njemu i Jakovu da to skriju a Petar malo je bio ljubomoran što to nije za njih no upustva je poslušao..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 03:27   #4
Neka evanjđelja! Prije 11 g. Ja trebao umrijeti. Bog mi se ukazao? Tutnjevina nezamisliva, svjetlost neviđena. Riječi nema cuti od njega. On ode , kad strah prođe ja ustah zdrav! Mozda mi Gabrijel rekne da sam ja onaj koji ima doći? Loto nikako uplatiti. Pozdrav!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 22:21   #5
Koliko je samo bilo revizija biblije to sve govori da je bilo umjesano dosta ljudski ruku u pisanje biblije....navadno pisci bili nadahnuti svetim duhom koji nemogu pogriješiti a ipak su pogriješili............e sad ko vjeruje slijepo tome nemozes dokazat ništa on će i dalje vjerovati...
Bic_Boziji is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 15:25   #6
jedan od razloga, a ima ih mnogo, zašto nisam vjernik i zašto ne vjerujem KC kad kaže da naučava ´istinu´
KC je kod mene pala na testu već odavna, i to sa nekim odgovorima na i neodgovaranjem na najbanalnija pitanja

Zadnje uređivanje kotepita : 20.01.2012. at 15:35.
kotepita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 21:03   #7
Malo je glupo i neoobično da je Isus, ako je postojao, bio sam, tj. bez žene. Židovima je obitelj nešto najsvetije. Zato su isključili Magdalenu iz igre i prikazali ju kao prostitutku.
Zanimljivo je da su svi veliki Židovi bili oženjeni, čak s nekoliko žena (Abraham, David, Solomon....) i odjednom se pojavljuje Isus, nasljednik kraljeve i izabrane loze - sam!

Zadnje promjene na Bibliji su radili Britanci, a nitko ne zna originalne tekstove.
Smatram da su svi tekstovi, tj. evanđelja bili neka vrsta kronike kroz povijest. Uvijek je bilo učenih ljudi koji su ostavljali traga o svom vremenu.
Onaj tko je izabrao nacrt današnje Biblije je vjerojatno bio neki autsider među ženama i htio se osvetiti za svoje komplekse. A istovremeno je bi moćan na neki način.

Osobno mi je Isus bliži u tezi da je imao suprugu i potomstvo. Vjerodostojniji.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 22:24   #8
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Malo je glupo i neoobično da je Isus, ako je postojao, bio sam, tj. bez žene. Židovima je obitelj nešto najsvetije. Zato su isključili Magdalenu iz igre i prikazali ju kao prostitutku.
Zanimljivo je da su svi veliki Židovi bili oženjeni, čak s nekoliko žena (Abraham, David, Solomon....) i odjednom se pojavljuje Isus, nasljednik kraljeve i izabrane loze - sam!

Zadnje promjene na Bibliji su radili Britanci, a nitko ne zna originalne tekstove.
Smatram da su svi tekstovi, tj. evanđelja bili neka vrsta kronike kroz povijest. Uvijek je bilo učenih ljudi koji su ostavljali traga o svom vremenu.
Onaj tko je izabrao nacrt današnje Biblije je vjerojatno bio neki autsider među ženama i htio se osvetiti za svoje komplekse. A istovremeno je bi moćan na neki način.

Osobno mi je Isus bliži u tezi da je imao suprugu i potomstvo. Vjerodostojniji.
A koliko ti je vjerodostojan- recimo svjetski genijalac -- Tesla?
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 01:48   #9
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
A koliko ti je vjerodostojan- recimo svjetski genijalac -- Tesla?
Nije poredba na mjestu.
Da bi netko bio veliki svečenik i Rabin uvjet je da bude oženjen i on je bio oženjen.
A Tesla nije veliki svećenik Jeruzalema.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 07:59   #10
opet

btw navedeno evanjelje q je teoretsko, ne stvarno i pronadjeno, tolko o potkovanosti autora
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 08:05   #11
a Isus je veliki svecenik? Ovo rabi ima isto znacenje tada kao i u kasnijem 'rabinskom' zidovstvu?

Niti cetiri 'konzervativna' evandjelja nisu slobodna od mitova (dosta cijela prica vuce na zoroastrizam), medju dost gnostickih su ti utjecaji i jaci, a nije bas niti da ih crkva mahom mrzi, znam konkretan slucaj gdje su jedno koristili na duhovnim obnovama npr
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 09:19   #12
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Nije poredba na mjestu.
Da bi netko bio veliki svečenik i Rabin uvjet je da bude oženjen i on je bio oženjen.
A Tesla nije veliki svećenik Jeruzalema.
Dobro. Skuzio sam. Sad jos Omaha treba. Taj stari svijet je bio prepreden. Mislim da sve to crkva zna i suti. Narod treba vjeru.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 14:14   #13
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Dobro. Skuzio sam. Sad jos Omaha treba. Taj stari svijet je bio prepreden. Mislim da sve to crkva zna i suti. Narod treba vjeru.
Narod treba vjeru da slažem se jer staro je bilo dotrajalo.
No uz taj rizik je došao rezultat da taj narod je postao masovniji i iz njega su se iznjedrili oni koji nisu shvaćali da je to prelazna vjera nego su to zacementirali doslovce kao da je bog sam faksom poslao s nebe potpisan dekret.
Zato imamo neman ortodoksije koja silom brani da se to na jedan viši nivo uzdigne kao što su sami gnostici činili u to doba.
Jedna struja gnostika je bila da se sve obznani ljudima u detalje a drugi su bili da ne bacaju se biseri pred neuk narod jer nije u stanju da pojmi stvari ni onda a ni sada.I ta druga struja je izrasla postepeno u ortodoksiju i s vremenom se vjerovatno i zaboravilo prvotno da nije sve izrećeno narodu nego sami djelići.
Dakle kako god okreneš nije idealno nosi za sobom posljedice.
Možda ova ortodoksija i njena vladavina su bolji čak izbor za ljudsku rasu u globalnim razvijanjima(no gledajući za pojedince njima je to mučilište) jer narod treba da padne na pod pa da ustane da shvati zabludu a da je po onoj drugoj gnostičkj struji išlo da se sve obznani kako jest,čovjek ne bio imao iskustvo pada pa isto tako ne bi cjenio ni darovano.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 20:35   #14
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Narod treba vjeru da slažem se jer staro je bilo dotrajalo.
No uz taj rizik je došao rezultat da taj narod je postao masovniji i iz njega su se iznjedrili oni koji nisu shvaćali da je to prelazna vjera nego su to zacementirali doslovce kao da je bog sam faksom poslao s nebe potpisan dekret.
Zato imamo neman ortodoksije koja silom brani da se to na jedan viši nivo uzdigne kao što su sami gnostici činili u to doba.
Jedna struja gnostika je bila da se sve obznani ljudima u detalje a drugi su bili da ne bacaju se biseri pred neuk narod jer nije u stanju da pojmi stvari ni onda a ni sada.I ta druga struja je izrasla postepeno u ortodoksiju i s vremenom se vjerovatno i zaboravilo prvotno da nije sve izrećeno narodu nego sami djelići.
Dakle kako god okreneš nije idealno nosi za sobom posljedice.
Možda ova ortodoksija i njena vladavina su bolji čak izbor za ljudsku rasu u globalnim razvijanjima(no gledajući za pojedince njima je to mučilište) jer narod treba da padne na pod pa da ustane da shvati zabludu a da je po onoj drugoj gnostičkj struji išlo da se sve obznani kako jest,čovjek ne bio imao iskustvo pada pa isto tako ne bi cjenio ni darovano.
Dugo razmisljam o raznim ljudskim podjelama. Nisu one samo rasne, nacionalne, vjerske. Unutar tih kolektiva je jos mnostvo podjela. Te podjele opće nisu nikakve fizičke nego isključivo mentalne naravi. Kad bi se covječanstvo naslo pred općom kataklizmom i zajedničkim zalaganjem se uspjeli spasiti (Noa) mislim da bi tada shvatili da jedni drugima puno značimo. No isto mislim da bi nakon nekog vremena ponovo stvorili nekakve kolektive. Mozda tako nesto ima u tim evanjđeljima.pozdrav!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 01:16   #15
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Dugo razmisljam o raznim ljudskim podjelama. Nisu one samo rasne, nacionalne, vjerske. Unutar tih kolektiva je jos mnostvo podjela. Te podjele opće nisu nikakve fizičke nego isključivo mentalne naravi. Kad bi se covječanstvo naslo pred općom kataklizmom i zajedničkim zalaganjem se uspjeli spasiti (Noa) mislim da bi tada shvatili da jedni drugima puno značimo. No isto mislim da bi nakon nekog vremena ponovo stvorili nekakve kolektive. Mozda tako nesto ima u tim evanjđeljima.pozdrav!
Možda nakon otrežnjenja neće biti puno ni vremena za podjele nove kako ti kažeš da će se ponovno desiti ili možda će to biti konačno otrežnjenje jer ljudi mogu biti i složni.
Čak i partijski velikim djelom koncepcirana knjiga ima dio gdje su ljudi bili složni kao jedan i sve im je uspjevalo.
No ONI su ih razausli po svetu pobrkali im jezike.
Vjerovatno figurativno izrećeno.ali

Zašto su Elohimi ljude razdvojili.što im je smetala sloga ljudi??

Tu ima raznih scenarija i zašto je dopušteno to da se zdesi??
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 04:47   #16
Je li to slika za putovnicu.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 21:35   #17
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Možda nakon otrežnjenja neće biti puno ni vremena za podjele nove kako ti kažeš da će se ponovno desiti ili možda će to biti konačno otrežnjenje jer ljudi mogu biti i složni.
Čak i partijski velikim djelom koncepcirana knjiga ima dio gdje su ljudi bili složni kao jedan i sve im je uspjevalo.
No ONI su ih razausli po svetu pobrkali im jezike.
Vjerovatno figurativno izrećeno.ali

Zašto su Elohimi ljude razdvojili.što im je smetala sloga ljudi??

Tu ima raznih scenarija i zašto je dopušteno to da se zdesi??
Zato što su počeli sumnjati u postojanje Boga i počeli govoriti protiv Njega.
loposomix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 23:58   #18
Isusov grob je zaista pronađen. Postoji knjiga o tome koja se zove "Isusova obiteljska grobnica". Ja sam je pročitao. Mislim da je van svake razumne sumnje dokazano da je to bio on. Ukopan je u grobnici skupa s Josipom , Marijom , Jakovom ( brat - veza poslanica po Jakovu ) i Marijom Magdalenom. Sama kombinacija imena je jako indikativna a ima i drugih dokaza. Onaj koga ovo zanima može posuditi knjigu iz biblioteke i pročitati je. Puno stvario je tu napisano i preporučio bih to svakome.
pinotnoir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 01:06   #19
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
a Isus je veliki svecenik? Ovo rabi ima isto znacenje tada kao i u kasnijem 'rabinskom' zidovstvu?

Niti cetiri 'konzervativna' evandjelja nisu slobodna od mitova (dosta cijela prica vuce na zoroastrizam), medju dost gnostickih su ti utjecaji i jaci, a nije bas niti da ih crkva mahom mrzi, znam konkretan slucaj gdje su jedno koristili na duhovnim obnovama npr
Pa kako ce mrziti one koje im izmisliše trojstvo?
kvasteriks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 01:48   #20
Quote:
kvasteriks kaže: Pogledaj post
Pa kako ce mrziti one koje im izmisliše trojstvo?
O čemu ti? TROJSTVO nije niko izmislio. ONO je istina pred očima koju treba znati vidjeti.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:50.