Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2016., 11:20   #281
Quote:
Eshyy kaže: Pogledaj post
Može jedna pomoć?

Mi imamo dva radnika koji su radili cijelu godinu, ali od trećeg mjeseca imaju promjenu odbitka, jedna radnica je koristila veći odbitak zbog rješenja o invaliditetu, a drugi radnik je upisao dijete.

Da li bi trebala za njih raditi konačni obračun ili nismo obavezni?
Moje mišljenje je da trebaš.
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 16:00   #282
Nemaš zakonsku obavezu za te slučajeve, ali možeš.
Ja uvijek napravim.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 09:06   #283
mene zanima obzirom da je dijete na meni, pa sam odmah dobivala cca 200kn vise na placi, da li cu uopce imat sto dobit za povrat obzirom da sam od 10.06. na komplikacijama. mislim u kontekstu da nije mnogo prireza za mene uplacivano jer sam dobila zbog djeteta to na placi. placa mi je cca bila od 3.900,00 - 4.200,00 bez pokaza. ne kuzim kako se racuna taj godisnji obracun.
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 11:07   #284
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Imam preplatu poreza i prireza jos od prosle godine.Kad sam zvala referentiu kako da napravim povrat rekla mi je preko SNU a. Zasto se ne moze traziti preknjizenje ili povrat .Ne znam sta da radin zastarit ce nam potrazivanje-preplata?
Ima li još neko rješenje osim uplate manje poreza i povezivanje SNU-om ?
Ovaj način ne mogu zbog dr. okolnosti.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 08:38   #285
Radi li se godišnji obračun za radnike koji rade tokom cijele godine u firmi ali su tokom godine prešli na 4 sata te 2 sata dnevno? Drugi dio zaposleni u drugoj firmi.
Hvala.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 10:29   #286
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Radi li se godišnji obračun za radnike koji rade tokom cijele godine u firmi ali su tokom godine prešli na 4 sata te 2 sata dnevno? Drugi dio zaposleni u drugoj firmi.
Hvala.
I mene ovo zanima. Tj. najviše me frka da se ne zariba radnika sad s nekim povratom, a onda ga porezna po njihovom godišnjem obračunu drapne za neku razliku. Strogo gledajući, zadovoljeni su svi oni uvjeti, ali treba pripaziti na korištenje osobnog odbitka - je li cijele godine korišten u toj firmi ili ne.

Napravila sam godišnji obračun za radnicu koja je prešla s 8 sati na 4 sata, ali je odbitak cijele godine ostao u toj firmi. Mijenjala joj se plaća tijekom godine, ali na kraju je ispala samo neka sitna korekcija. A i znala sam kolika joj je plaća u drugoj firmi i još bude dobila povrata iduće godine izgleda, tak da je to super ispalo.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 12:18   #287
Uz smanjenje sati rada neki su prenijeli tokom godine i porezni karton
u drugu firmu. Radi li se GO ?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 13:56   #288
Ne.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 15:32   #289
za par djelatnika sam zaboravio napraviti konačni obračun a plaća je već isplaćena , da li radim dopunu (broj 3 ), te da li radim samo za zaboravljene radnike A i B stranu s podacima joppd od plaće 11/16 s iznosima za samo ove radnike ili opet ponavljam sve sve radnike i sve iznose od plaće umanjeno za porez za ove zaboravljene djelatnike te njih dodajem na kraju. ?
rezervni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 15:40   #290
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne.
I mene je ovo zanimalo, hvala na odg i još: dopunski rad jel ide go?
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 16:01   #291
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Radi li se godišnji obračun za radnike koji rade tokom cijele godine u firmi ali su tokom godine prešli na 4 sata te 2 sata dnevno? Drugi dio zaposleni u drugoj firmi.
Hvala.
Ja bih rekla ne. Jer ne možemo se mi igrati porezne uprave i raditi konačni obračun, a nismo jedini isplatitelji plaće i ne možemo u konačni obračun stavit ono iz druge firme.

Naime, meni je porezna savjetnica jednom rekla da se k.o. radi samo kad je sve čisto... imaš PK, radnik zaposlen cijele godine , a nije iskoristio sve osobne odbitke ili je imao različito porezno opterećenje . dobrovoljno se može napravit na zahtjev radnika ako je prekasno promijenio pravo na uvećanje odbitka i slično. A ostalo , rekla mi teta.. bilo bi igranje porezne uprave.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 17:23   #292
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ja bih rekla ne. Jer ne možemo se mi igrati porezne uprave i raditi konačni obračun, a nismo jedini isplatitelji plaće i ne možemo u konačni obračun stavit ono iz druge firme.

Naime, meni je porezna savjetnica jednom rekla da se k.o. radi samo kad je sve čisto... imaš PK, radnik zaposlen cijele godine , a nije iskoristio sve osobne odbitke ili je imao različito porezno opterećenje . dobrovoljno se može napravit na zahtjev radnika ako je prekasno promijenio pravo na uvećanje odbitka i slično. A ostalo , rekla mi teta.. bilo bi igranje porezne uprave.
pa nek porezna uprava vidi kako je kada se igraš s njima, obično se oni igraju s poreznim obveznicima
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 08:03   #293
Lako za poreznu upravu , al u takvim kombinacijama može se lako desit da se na kraju radnika ošteti , pa da još mora platit.
Linia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 10:10   #294
Radnica je radila cijelu godinu, a odjavljena je 9.11.
Isplaćujem joj plaću i u 12.mjesecu, pa da li onda ipak radim obračun poreza ili ne jer nije radila cijeli mjesec?
duksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 12:47   #295
Quote:
duksy kaže: Pogledaj post
Radnica je radila cijelu godinu, a odjavljena je 9.11.
Isplaćujem joj plaću i u 12.mjesecu, pa da li onda ipak radim obračun poreza ili ne jer nije radila cijeli mjesec?
Ne, jer je uvjet da je radnik cijelu godinu bio prijavljen u firmi, kaže Pravilnik o pdoh, čl 68:

(5) Poslodavac i isplatitelj primitka (plaće) i mirovine obvezan je, prema članku 38. Zakona, u slučaju ako primici od nesamostalnog rada (plaće odnosno mirovine) tijekom godine nisu redovito mjesečno isplaćivani, sastaviti godišnji obračun poreza na dohodak od nesamostalnog rada za svoje radnike/osobe koje ostvaruju primitke (plaću) iz članka 14. Zakona i umirovljenike, pod uvjetima:

1. da su radnici i fizičke osobe ostvarivale navedene primitke kod poslodavca, isplatitelja primitka (plaće) i mirovine u cijelom poreznom razdoblju odnosno da su u cijelom poreznom razdoblju bile zaposlene i radile kod poslodavca/isplatitelja primitka (plaće) ili ostvarivale mirovinu kod isplatitelja mirovine

Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 13:54   #296
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Ne, jer je uvjet da je radnik cijelu godinu bio prijavljen u firmi, kaže Pravilnik o pdoh, čl 68:

(5) Poslodavac i isplatitelj primitka (plaće) i mirovine obvezan je, prema članku 38. Zakona, u slučaju ako primici od nesamostalnog rada (plaće odnosno mirovine) tijekom godine nisu redovito mjesečno isplaćivani, sastaviti godišnji obračun poreza na dohodak od nesamostalnog rada za svoje radnike/osobe koje ostvaruju primitke (plaću) iz članka 14. Zakona i umirovljenike, pod uvjetima:

1. da su radnici i fizičke osobe ostvarivale navedene primitke kod poslodavca, isplatitelja primitka (plaće) i mirovine u cijelom poreznom razdoblju odnosno da su u cijelom poreznom razdoblju bile zaposlene i radile kod poslodavca/isplatitelja primitka (plaće) ili ostvarivale mirovinu kod isplatitelja mirovine

Hvala.
duksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 11:40   #297
Dragi forumaši rado bih čula vaše mišljenje o sljedećoj situaciji .
Imam za 2 radnika napravit GO.
Problem je što je firma konstantno u blokadi zbog zakašnjele isplate plaće.
I sad npr. obrasci NP1 su već predani za 10 mjesec 01.12.
Vjerojatno će biti isplata 10 mj u ovom 12-tom.
I sad da ja napravim ispravak ove zadnje isplate, pa stvaram obvezu isplate
prema zaposlenom...pitanje je hoće li se firma ikad odblokirat da bise ta preplata vratila jer ju namjeravaju zatvorit od01.01 , pa ispravak JOPPD-a za 10-ti...povezivanje SNU...mislim ima li ovo sve skupa smisla radit GO u ovoj situaciji...a ne znam niti kako bih ga u ovoj situaciji napravila?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 16:27   #298
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Dragi forumaši rado bih čula vaše mišljenje o sljedećoj situaciji .
Imam za 2 radnika napravit GO.
Problem je što je firma konstantno u blokadi zbog zakašnjele isplate plaće.
I sad npr. obrasci NP1 su već predani za 10 mjesec 01.12.
Vjerojatno će biti isplata 10 mj u ovom 12-tom.
I sad da ja napravim ispravak ove zadnje isplate, pa stvaram obvezu isplate
prema zaposlenom...pitanje je hoće li se firma ikad odblokirat da bise ta preplata vratila jer ju namjeravaju zatvorit od01.01 , pa ispravak JOPPD-a za 10-ti...povezivanje SNU...mislim ima li ovo sve skupa smisla radit GO u ovoj situaciji...a ne znam niti kako bih ga u ovoj situaciji napravila?
Konačni obračun se radi pri zadnjoj isplati u godini. Ako ćeš isplaćivati plaće u prosincu onda si (zbog neredovitih isplata) U OBAVEZI , napravit konačni obračun.
Pri tome nije važno za koje razdoblje se te isplate plaća vrše, već je bitno da je se konačni obračun radi KOD ZADNJE ISPLATE u godini .
Kad se plaće isplaćuju normalno, redovito...onda je to obično isplata plaće za studeni u prosincu.
Al ak ta firma nije isplaćivala plaće.. pa sad u u prosincu isplaćuje zaostatke.. tu si u OBAVEZI to napravit. (za radnike koji su cijelu godinu u firmi). U tom slučaju nemaš izbor, nego MORAŠ.
A ako znaš da niti u prosincu neće biti isplate.. onda nemaš kaj radit. Nemaš pretpostavku za konačni obračun.
A hoće li to itko ikada kontrolirati to je drugo pitanje. Ja bih rekla da neće. Jer još nikad, u svim godinama koje radim, nisam čula da je bilo tko kontrolirao konačni obračun palaća.

Ukratko, ako u prosincu isplaćuješ bilo koju plaću (zaostatke), onda moraš napravit konačni obračun. Ali ako niti u prosincu nemaš novaca za isplatu, nemaš niti obvezu za konačni obračun. Taj ćeš dio odradit u slijedećoj godini.
A i ovak to nitko živ ne kontrolira pa se nemoj sekirat previše.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 16:48   #299
Hvala ti Darsey na iscrpnom tumacenju.Ne bi mi bio problem taj obracun napravit ali problem je sto uplatu za 10 Mj ce ovih dana(sjest ce nesto na za) izvrsiti fina prema obracunu place koji je morao biti predan za 10 mj 01.12.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:25.