Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2012., 19:32   #421
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
quote molim
evo, ranije quotano

Quote:
nego je ova naša država u takvoj banani da si mladi čovjek,unatoč tome što je obrazovan, što radi, ne može priuštiti odmor, poneku večeru izvan doma, a o vlastitim kvadratima može samo sanjati, osim ako se uvali u 20godišnji kredit
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 19:47   #422
Koristim izraz mladi čovjek čime sam se referirala općenito na situaciju mladih u hr, a ne na svoju.
bilo bi u redu da si quotala cijelu rečenicu pa bi jasniji bio kontekst
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 22:53   #423
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
fascinatno je kako su najveći domoljubi oni koji žive u inozemstvu
Živio sam i vani i unutra, sad živim unutra. I odgovorno tvrdim da je standard života u Hrvatskoj puno viši nego što ljudi misle. Zapravo, ljudi vole misliti da je loš da mogu više KUKATI.

S druge strane, svi ovi primjeri ekonomske dnastosti koje navode Lali, JPK i ostali fiskalno odgovorni ljudi na topicu su i po meni ispravno navedeni. No, prosječna škvadra ne kritizira takve probleme nego "meni je država dužna dati stan do 30-e, a može i dva auta, ako to ne napravi, puno ću vikati na nju."
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 00:21   #424
Quote:
Gazda kaže: Pogledaj post
Živio sam i vani i unutra, sad živim unutra. I odgovorno tvrdim da je standard života u Hrvatskoj puno viši nego što ljudi misle. Zapravo, ljudi vole misliti da je loš da mogu više KUKATI.

S druge strane, svi ovi primjeri ekonomske dnastosti koje navode Lali, JPK i ostali fiskalno odgovorni ljudi na topicu su i po meni ispravno navedeni. No, prosječna škvadra ne kritizira takve probleme nego "meni je država dužna dati stan do 30-e, a može i dva auta, ako to ne napravi, puno ću vikati na nju."
Smatram da sam karte koje sam dobila, iskoristila maksimalno. a nisu bile baš neke.isto tako smatram da sam u nekoj perspektivnijoj državi da bi sa tim kartma mogla puno više postići.

nije stvar u tome da bi država trebala dijeliti stanove i aute, moja očekivanja su da ti bar da ista država ne podmeće nogu dok pokušavaš nešto napraviti , kako bi hp rekli "politika me u životu uvijek pratila u stopu.."

da mladi u hrvatskoj, oni koji žele raditi, marljiv su i imaju cilj u životu,da ako se dovoljno potrude, ulože vrijeme, znanje, volju i odlučnost da ostvare neki svoj cilj, da u tome i na kraju i uspiju ( koja utopija )

ali ne..

prosječan mladi hrvat -završio fakultet/srednju školu, sljedeća postaja burza rada, ako ima vezu - u državnu firmu, ako nema vezu zaposlit će se ili kod nekog obrtnika/kvazi poduzetnika koji će mu isplaćivati plaću pola na ruke, pola preko računa (1:0 za državu), ili će ići volontirati za 1600 kn mjesečno (2:0) , ili u neko poduzeće pred stečajem gdje će dobivati svaku treću plaću (hat trick 3:0 za državu)
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 09:45   #425
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Jedino što me tu fascinira jest kako nekoga nije sram tvrditi da od 156000 kn godišnjih primanja ne može odvojiti nekoliko tisuća kuna za ljetovanje, već tri godine, i kako mu je stanje u državi krivo za to.
Kaj? Dvoje mladih bez potomaka ,,sa 156 tisuća kuna prihoda ne mogu odvojiti lovu za ljetovanje? Ne mogu ako su rastrošni.To je jasno.Inače bi mogli pa smanjite želju da od sebe napravite žrtvene ovčice.Do našeg mora se dođe za sat i ne moraju se jesti bečki i pomfrit,čevaši i riba na gradele svaki dan.
Dajte najte.

Pa što bi rekle samohrane majke sa primanjima od 4000 kuna mjesečno.Koje također same kupuju hranu i sa tom crkavicom plaćaju režije.Pa što bi napravili penzioneri i ostali.
No stvar je u razmaženosti.Ljudi si kupuju na kartice stvari koje si realno ne mogu priuštiti.Skupe kućanske aparate,ogromne LCnekaj bačanske ploče da mogu buljiti u Larin izbor ili kako domaća loptogurala gube od trećerazrednih stranjskih loptogurala.
Kupuju se novi ili bolji automobili na kredit,fina obuća,fina odjeća ,fini kompjuteri.
Pa koliko love treba da se nabavi šator,iznajmi plac u nekom kampu,kupi hrpa hrane i stavi u posuđeni auto ili svoj? Koliko to košta kada se od 120 tisuća kuna godišnje to nemre odvojiti?
Zlo mi je.
Naši su mladi navikli ugurati se u nekretninu staraca ili dići kredie za stanove koje plaćaju masno.Npr.svatko tko plati 1700 eura za kvadrat betonske rupe od 40 kvadrata, bez odvojenog wc-a, isa balkonom od 4 kvadrata po meni... zaslužuje besplatni tretman psihologa.Tko jednostavan i realan daje toliko za c kategoriju stanova (kaj se vanjskih mjerila tiče).
Gledam kako kod nas dolaze mladi sa ruksacima kao turisti a naši smo apartman molim,fini autek te fini restići i pićence u finim lounge barovima
Kaj se kredita za stanove tiče zbog kojih se nema love:
To zato kaj nitko ne bi živio malo van grada.Kupio nešto malo i derutno pa uredio.Nego svi se naguraju 2 metra od tramvajske stanice.I svi bi odmah sve.Stan sa 27 i sve u njemu huja haj.
Onda to masno plaćaju pa nemaju ni za kruh.I kada uređuju prostor roditelja to mora bii vrhunsko i skupo .Plus svi ovi tehnički darovi jer..mora se imati.Ima Mirko,ima Ana moraju i oni.
Ma...bolje da ništ ne komentiram.Vubila bi se da imam neoženjeno/neudato dijete koje sa mjesečnim prihodom seb i partnera,od 12000 kuna, ne zna uštedjeti za ljetovanje od 2 tjedna.

Zadnje uređivanje pozitivax : 21.06.2012. at 10:13.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 09:55   #426
ja čak ne mislim da je najveći problem u ljetovanju u hotelima/apartmanima, hranjenu po restoranima itd, nego je možda veći problem u stilu života ostatak godine.
jebiga, ovo je l'oreal generacija. svatko misli da sve zaslužuje, pa onda tako i živi.
*SpHeRe* is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 10:09   #427
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
Autorica je izrazila žaljenje jer je s dečkom 5 godina i još nisu bili skupa na moru, ima 24 godine i kaže da iako joj je s njime super i vole se, ne može, a da ne primjeti druge parove koji odlaze na more,putovanja i sl.

U mom prvom postu napisala sam joj da imaju sasvim lijepu alternativu za more, ali da nije sebična što želi za njih više, jer time imaju cilj koji ih tjera naprijed. i dala joj pokoji savjet kako da uštede za more.

i da joj dam primjer da ima i drugih parova koji također ne idu na more, navela sam svoju situaciju
jesi, i svojim primjerom si joj pokazala da se pristupom 'korak po korak' ipak stigne do cilja
samo mi, onda, nije jasno zašto prozivaš državu zato što si mladi čovjek ne može priuštiti nekretninu bez kredita
ne može je priuštiti nigdje, ne samo u hrvatskoj
odnosno, oni koji mogu jednako su rijetki i sličnog profila i ovdje i vani
Quote:
da mladi u hrvatskoj, oni koji žele raditi, marljiv su i imaju cilj u životu,da ako se dovoljno potrude, ulože vrijeme, znanje, volju i odlučnost da ostvare neki svoj cilj, da u tome i na kraju i uspiju ( koja utopija )
nije utopija ukoliko cilj/evi nisu prenabrijani
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 10:26   #428
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
jesi, i svojim primjerom si joj pokazala da se pristupom 'korak po korak' ipak stigne do cilja
samo mi, onda, nije jasno zašto prozivaš državu zato što si mladi čovjek ne može priuštiti nekretninu bez kredita
ne može je priuštiti nigdje, ne samo u hrvatskoj
odnosno, oni koji mogu jednako su rijetki i sličnog profila i ovdje i vani
ne bi htjela opet temu odvesti na tu stranu, ali svojom rečenicom da si mladi ne mogu riješiti stambeno pitanje bez 20godišnjeg kredita, naglasak sam htjela staviti na ovih 20 godina, a ne na sami kredit.
naravno, da je apsurdno očekivati da mladi čovjek kupi stan u cijelosti kešom.

državu prozivam iz više razloga, jer pruža slabu perspektivu mladima,prvo, što se tiče zaposlenja, onda kad se i zaposle, opet prozivam državu jer omogućuje rad na crno, ne isplaćivanje plaća, ne plaćanje doprinosa/mirovinskog,
zatim ako netko poželi biti sam svoj šef i okušati se u poduzetničkim vodama, opet prozivam državu jer nameće 1001 papir i proceduru za otvaranje obrta, pa ukoliko pak netko odluči graditi, opet država nameće 1001 skupi papir, koji ne služi ničemu osim punjenju blagajne...
uglavnom, pogoduje velikima, a guši male, čime im uskraćuje ispunjavanje svojih potencijala u potpunosti.
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 10:30   #429
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
ali ne..

prosječan mladi hrvat -završio fakultet/srednju školu, sljedeća postaja burza rada, ako ima vezu - u državnu firmu, ako nema vezu zaposlit će se ili kod nekog obrtnika/kvazi poduzetnika koji će mu isplaćivati plaću pola na ruke, pola preko računa (1:0 za državu), ili će ići volontirati za 1600 kn mjesečno (2:0) , ili u neko poduzeće pred stečajem gdje će dobivati svaku treću plaću (hat trick 3:0 za državu)
Ili, vjerovala ili ne, u normalnu privatnu firmu gdje će dobiti plaću svakog prvog. Samo, tog primjera, iako daleko najbrojnijeg nakon državne uprave, se nisi sjetila, jer kako bi onda prikazala da je situacija potpuno crna?

Najlakše je reći - ne može se. Ali nisam kriva ja nego država. A zapravo se može svašta UZ koncentraciju i rad. Istina, ova država će ti podmetnuti nešto klipova i zakomplicirati stvari, ali ne u toj mjeri u kojoj vi naričuće babe volite tvrditi.
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 10:36   #430
Quote:
Gazda kaže: Pogledaj post
Ili, vjerovala ili ne, u normalnu privatnu firmu gdje će dobiti plaću svakog prvog. Samo, tog primjera, iako daleko najbrojnijeg nakon državne uprave, se nisi sjetila, jer kako bi onda prikazala da je situacija potpuno crna?

Najlakše je reći - ne može se. Ali nisam kriva ja nego država. A zapravo se može svašta UZ koncentraciju i rad. Istina, ova država će ti podmetnuti nešto klipova i zakomplicirati stvari, ali ne u toj mjeri u kojoj vi naričuće babe volite tvrditi.
Naravno, postoji i određeni postotak onih koji rade u koliko toliko normalnim firmama, i sama sam jedna od njih.
Može se, da, slažem se, imam 10 godina radnog iskustva iza sebe i dogurala sam poprilično daleko, ali naradila se svakakvih poslova, nije mi žao, jer sam na svakom stekla određeno iskustvo koje mi je koristilo u sljedećem poslu.

Koncetracija i rad- i ja o tome pričam, samo što ja tvrdim da trud, koncetracija i rad uložen u hr, u nekoj perspektivnijoj zemlji otvara puno više prilika.
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 10:46   #431
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
....
zatim ako netko poželi biti sam svoj šef i okušati se u poduzetničkim vodama, opet prozivam državu jer nameće 1001 papir i proceduru za otvaranje obrta, ...
poželjela i ostvarila
istina da se procedura bespotrebno zakomplicirala i to isključivo zbog nesposobnosti pojedinca kojem sam u neko doba rekla da me boli briga koliko će procedura trajati jer lovu mogu dobiti na ruke pa ako me netko ulovi u prekršaju da ću se pozvati na njega
tada je pronašao brzo rješenje
država smo mi, odgovorni za izbor onih koji nam kroje sudbinu jednako kao i za kontrolu i protestiranje protiv onoga što rade
naravno, ne tvrdim da je stanje u državi dobro ali nije bezizlazno
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 10:57   #432
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
poželjela i ostvarila
istina da se procedura bespotrebno zakomplicirala i to isključivo zbog nesposobnosti pojedinca kojem sam u neko doba rekla da me boli briga koliko će procedura trajati jer lovu mogu dobiti na ruke pa ako me netko ulovi u prekršaju da ću se pozvati na njegatada je pronašao brzo rješenje
država smo mi, odgovorni za izbor onih koji nam kroje sudbinu jednako kao i za kontrolu i protestiranje protiv onoga što rade
naravno, ne tvrdim da je stanje u državi dobro ali nije bezizlazno
eeee točno to. 1001 procedura i 1001 papir. zakone prva država krši.
recimo,zakonski rok za izdavanje građevinske dozvole je 3 mjeseca. mi smo čekali više od 17 mjeseci.
znači sama država krši svoje vlastite zakone.
dok s druge strane, da smo počeli graditi,a da nismo čekali dozvolu, inspektor bi već taj dan se stvorio da stisne kaznu.
jer kršimo zakon, jel
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 11:08   #433
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
...
recimo,zakonski rok za izdavanje građevinske dozvole je 3 mjeseca. mi smo čekali više od 17 mjeseci.
znači sama država krši svoje vlastite zakone.
dok ste čekali, trebali ste ih zasuti stotinama žalbi i pritužbi jer je to dio naše, građanske odogovornosti
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 11:11   #434
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
uglavnom, pogoduje velikima, a guši male, čime im uskraćuje ispunjavanje svojih potencijala u potpunosti.
Toga ima i na zapadu. I rada na crno i izbegavanja poreza i finansijskog olaksavanja zivota do besmisla onima koji vec imaju, a stezanje omce onima koji nemaju - posebno poslednjih godina.
Ne zelis da znas kakve spacke je administracija u stanju da napravi i u kakve opasnosti i probleme su mali slabo funkcionisuci kotacici te masine umeju da dovedu ljude.
I stanovnici drzave (koja je, verujem, uredjena i funkcionalna) su mahom podjednako besni na istu kao i ti na svoju.
__________________
\o/
mali slon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 12:14   #435
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
dok ste čekali, trebali ste ih zasuti stotinama žalbi i pritužbi jer je to dio naše, građanske odogovornosti
Jesmo, žalbe, pritužbe, molbe, prijetnje da ćemo u novine
kad smo napokon uspjeli doći do ministra, i javili se hrt-u, onda je dozvola bila gotova doslovno u jednom danu.
i kako onda nebi bila raspižđena na državu
ono, imaš želju, volju, spreman si odreći se nekih stvari za svoj cilj, i onda te blokira vlastita država


Quote:
mali_slon kaže: Pogledaj post
Toga ima i na zapadu. I rada na crno i izbegavanja poreza i finansijskog olaksavanja zivota do besmisla onima koji vec imaju, a stezanje omce onima koji nemaju - posebno poslednjih godina.
Ne zelis da znas kakve spacke je administracija u stanju da napravi i u kakve opasnosti i probleme su mali slabo funkcionisuci kotacici te masine umeju da dovedu ljude.
I stanovnici drzave (koja je, verujem, uredjena i funkcionalna) su mahom podjednako besni na istu kao i ti na svoju.
Naravno da ima, ne kažem da je tamo med i mlijeko, ali ljudi , ajmo realno, ne može u jednoj Kanadi, švicarskoj, švedskoj..biti jednako kao kod nas.
nije ni supermegaultara bajno, ali je bolje, i tamo trud, rad i marljivost se više isplate nego kod nas.
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 15:09   #436
Ne ulazeci u to sta je za koga bolje, pokusavam samo da kazem da su ti primeri pomalo promaseni, tj da bi situacije koje navodis mogle vrlo lako da ti se dese i u bilo kojoj uredjenoj zemlji, i da je bezveze pausalno kriviti drzavu za sve i svasta.
__________________
\o/
mali slon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 15:32   #437
Quote:
mali_slon kaže: Pogledaj post
Ne ulazeci u to sta je za koga bolje, pokusavam samo da kazem da su ti primeri pomalo promaseni, tj da bi situacije koje navodis mogle vrlo lako da ti se dese i u bilo kojoj uredjenoj zemlji, i da je bezveze pausalno kriviti drzavu za sve i svasta.
Mogu, evo još jednom potvrđujem, niti tvrdim da toga nema u drugim državama.
ostaje činjenica da u uređenijim državama pojedinac može veći maksimum izvući iz svojih potencijala.
zato se i zovu uređenije države
uostalom, navela sam u zadnjih par postova konkretno što mene osobno smeta, dakle ne sve i svašta, nego konkretne situacije u našoj državi.
__________________
Tempus fugit!
Lepricorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 17:00   #438
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
Nisam rekla da si ne možeš NIŠTA priuštiti, nego da je u našoj državi ili-ili situacija, dakle ili rješavaš "zidove" ili putuješ. ili štednja ili putovanja.
nema oboje. bar za većinu koji si žele nešto stvoriti, a sa minimalnim dugovima, kreditima, minusima.
i nije stvar skupljanja love u rekordnom roku, nego je stvar u tome da je vremena sve manje..jer ima čovjek i druge želje, planove, npr imati djecu.. u 20 m2 ih sigurno ne želim imati, a opet ne mogu si priuštiti da štedim i putujem europom do 35te, pa onda tek da se idemo kućiti i imati djecu..
kao što rekoh ili-ili situacija..
dobro si opisala stanje u državi.

evo našeg primjera. imamo dvije solidne plaće. kad oduzmem troškove hrane, podstanarstva, kredita za auto, režije i neke sitne luksuze (tipa kava, koji čevapi, odlazak u teretanu - mislim što se uopće naziva luksuzom), ostane nam mjesečno 1000 kn. znači nema putovanja, ljetovanja, nikakve fensi šmensi odjeće, samo najnužnije. i onda ljudi pitaju kada će te imati djecu? a s čim??? i to još mi kao imamo super plaće

i nije pitanje podstanarstva. u razvijenim zemljama dosta njih živi cijeli život u podstanarima. ali tamo je to uređena stvar, vlasnik te ne može sutra izbaciti, i naravno najam nije trećina ili pola plaće kao kod nas.
volim čokoladu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 17:16   #439
Quote:
Lepricorn kaže: Pogledaj post
Koncetracija i rad- i ja o tome pričam, samo što ja tvrdim da trud, koncetracija i rad uložen u hr, u nekoj perspektivnijoj zemlji otvara puno više prilika.


o tome ja pričam.

uostalom dignuti kredit u hrv ili jednoj kanadi su dvije različite stvari. u hrvatskoj ako popušiš posao, teško ćeš u nekom normalnom roku naći novi posao. u kanadi možeš bez većih problema. ne kažem da su bajni, ali imat ćeš posao.

druga stvar, u razvijenijim zemljama su kamate na kredite manje, imaš više mogućnosti i veća prava. ne blebećem na pamet, znam iz provjerenih izvora. kamata od 8 % na 20 g nije isto što i kamata od 4%, zar ne?

i da malo prokomentiram to pitanje ljetovanja. ako želiš šparat za nešto veće, tipa stan, auto, onda ljetovanje ne dolazi u obzir. nećeš spuštit 3 -4 000 kuna, kad znaš da bi ti mogle bolje poslužiti ako ih uložiš u navedeno. opet se vraćamo na ili-ili situaciju.

i onaj tko je napisao da je kreten onaj tko daje više 1700 eura za kvadrat je stvarno biser. ako živiš u splitu, teško da ćeš naći išta za tu lovu, i to ne u gradu, nego i šire.
uostalom ne znam koliko se i isplati kupovati nešto prilično dalje od samog grada. troškovi putovanja su ti jedan doživotni kredit. kupit ćeš nekretninu za manje novca, ali ćeš zato davati ohoho love za prijevoz. npr četveročlana obitelj, roditelji x2 pokaz od 300 kn (možda i više) + klinci x pokaz (150kn), mjesečno je 900 kn. isplativost je prilično upitna.
volim čokoladu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 23:13   #440
Quote:
volim čokoladu kaže: Pogledaj post
i da malo prokomentiram to pitanje ljetovanja. ako želiš šparat za nešto veće, tipa stan, auto, onda ljetovanje ne dolazi u obzir. nećeš spuštit 3 -4 000 kuna, kad znaš da bi ti mogle bolje poslužiti ako ih uložiš u navedeno. opet se vraćamo na ili-ili situaciju.
U potpunosti se slažem.
Iako recimo od nas dvoje radi samo jedan, svejedno bi si mogli priuštiti ljetovanje.
Ali smo odlučili ove godine ne ići na more i štediti za more iduće godine jer ipak imamo neke druge prioritete - zajednički život negdje na privremenoj lokaciji i uređenje tog prostora, kupnja gradilišta i gradnja kuće kad oboje uštedimo dovoljno, a onda kasnije i novi automobil.
Tako da, sve ovisi o željama, o prioritetima. Sigurno se može i ići na more i štediti za sve to, ali kao što kaže volim čokoladu, ne isplati nam se potrošiti nekoliko tisuća jer tih nekoliko tisuća znači da smo bliže zajedničkom životu.

A opet, znam dosta ljudi koji troše na sve živo i neživo, a žive u totalnom neredu. Svi imamo različite želje i snove...
Aria95 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:44.