Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2016., 20:43   #1
Zaposliti umirovljenika?

Je li moguce zaposliti umirovljenika bez da taj umirovljenik izgubi svoju mirovinu? Radi se o umirovljeniku koji je nedavno (2015) otisao u mirovinu (radio je u firmi A, sada bi ga firma B htjela zaposliti). Nesto sam bio citao da to prolazi samo ako ostaje u istoj firmi. Doprinosi za mirovinsko se u tom slucaju valjda ne placaju, ali sta je sa ostalim doprinosima?
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 20:45   #2
Može ga se zaposlit ali tada mora zamrznuti mirovinu.
Svi doprinosi se plaćaju kao i za svaku drugu zaposlenu osobu.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 20:58   #3
Može ovako, citiram sa stranica mirovinskoga:

" Svi korisnici mirovina mogu raditi prema ugovoru o djelu i primati mirovinu, tj. ne obustavlja im se isplata mirovine. (Za poslodavce je stimulativno sklapanje ugovora o djelu s korisnicima mirovina jer osim poreza na dohodak i prireza ne plaćaju doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje.)"

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 08:25   #4
Mislim da je samo za one koji su u punoj starosnoj mirovini moguće da se zaposle do polovice radnog vremena a da ne moraju stavljati mirovinu u mirovanje.
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 18:02   #5
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Je li moguce zaposliti umirovljenika bez da taj umirovljenik izgubi svoju mirovinu? Radi se o umirovljeniku koji je nedavno (2015) otisao u mirovinu (radio je u firmi A, sada bi ga firma B htjela zaposliti). Nesto sam bio citao da to prolazi samo ako ostaje u istoj firmi. Doprinosi za mirovinsko se u tom slucaju valjda ne placaju, ali sta je sa ostalim doprinosima?
čl.99 Zakona o mir.osiguranju

Može se zaposliti do polovice punog radnog vremena ako je u punoj starosnoj mirovini.

Doprinosi se svi normalno plaćaju, s time da ne koristiš osobni odbitak jer je PK kartica u HZMO.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 19:48   #6
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
čl.99 Zakona o mir.osiguranju

Može se zaposliti do polovice punog radnog vremena ako je u punoj starosnoj mirovini.

Doprinosi se svi normalno plaćaju, s time da ne koristiš osobni odbitak jer je PK kartica u HZMO.
Koliko sam shvatio, (barem od 2017) na ugovor o djelu se placa manji doprinos ali samo I stup. Ako ga zaposlim umirovljenika, ako kazes da placam sve normalno znaci da placam i doprinose za II stup? Znaci li to da ce njemu mirovina rasti iako vec prima mirovinu?
Cini mi se da je po svi parametrima isplativije ici na ugovor o djelu, samo ne znam koje su tu mane. Ako ugovor o djelu ima obiljezlja ugovora o radu, mogu li imati problema zbog toga? Ne kuzim u cemu je kvaka.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 19:56   #7
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatio, (barem od 2017) na ugovor o djelu se placa manji doprinos ali samo I stup. Ako ga zaposlim umirovljenika, ako kazes da placam sve normalno znaci da placam i doprinose za II stup? Znaci li to da ce njemu mirovina rasti iako vec prima mirovinu?
Cini mi se da je po svi parametrima isplativije ici na ugovor o djelu, samo ne znam koje su tu mane. Ako ugovor o djelu ima obiljezlja ugovora o radu, mogu li imati problema zbog toga? Ne kuzim u cemu je kvaka.
Kolega u bivšoj firmi je zaposlen na ugovor o djelu. Iako se radilo o normalnom poslu. Al to mu je jedino pasalo s obzirom na mirovinu (a bio je u vojnoj mirovini tak da mu se to nikako nije isplatilo zamrzavati radi nekog dodatnog i manjeg prihoda). Problem je kaj ti puno uzmu na ugovor o djelu. A također nije dobivao plaću svaki mjesec već svaka dva ili tri mjeseca bi mu sjedali novci (ugovor o djelu je za posao koji se obavlja povremeno).
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 20:33   #8
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatio, (barem od 2017) na ugovor o djelu se placa manji doprinos ali samo I stup. Ako ga zaposlim umirovljenika, ako kazes da placam sve normalno znaci da placam i doprinose za II stup? Znaci li to da ce njemu mirovina rasti iako vec prima mirovinu?
Cini mi se da je po svi parametrima isplativije ici na ugovor o djelu, samo ne znam koje su tu mane. Ako ugovor o djelu ima obiljezlja ugovora o radu, mogu li imati problema zbog toga? Ne kuzim u cemu je kvaka.
Umirovljenicima ide od 01.01. mirovinsko 10% samo prvi stup (ostalima ide 7,5% prvi i 2,5% drugi), ide zdravstveno 7,5%, te porez 24% + prirez, govorim o ugovoru o djelu.

Ugovor o djelu je za određeno djelo, ne može na ugovor o djelu ići nešto što ima obilježje radnog odnosa i za što se sklapa ugovor o radu.

Umirovljenici imaju i varijantu sporedne djelatnosti/kućne radinosti, sinoć kasno sam čitala izmjene, mislim da su im ostavili sve dosadašnje beneficije...ali nemoj me držati za riječ.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 21:14   #9
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Umirovljenicima ide od 01.01. mirovinsko 10% samo prvi stup (ostalima ide 7,5% prvi i 2,5% drugi), ide zdravstveno 7,5%, te porez 24% + prirez, govorim o ugovoru o djelu.

Ugovor o djelu je za određeno djelo, ne može na ugovor o djelu ići nešto što ima obilježje radnog odnosa i za što se sklapa ugovor o radu.

Umirovljenici imaju i varijantu sporedne djelatnosti/kućne radinosti, sinoć kasno sam čitala izmjene, mislim da su im ostavili sve dosadašnje beneficije...ali nemoj me držati za riječ.
"Ugovor o djelu" bi se sadrzajem poklapao sa onime sto bi ta osoba radila. Dakle bez radnog vremena, definirana djelatnost/output, rad od doma... ali recimo ne znam mora li biti i vremenski ograniceno ili mogu 2-3 godine imati istu osobu na ugovoru o djelu. Koliko mi se cini ovo sa ugovor o djelu je puno isplativije od ugovora o radu jer su doprinosi manji i nema oganicenja sa pola radnog vremena, a i porez je pausalan a ne progresivan. Tako da jednostavno ne kuzim jel nesto propustam - ocito ne.

Ono sto mi takodjer nije jasno je ima li za osobu koja radi na ugovor o djelu ikakve razlike jel penzic ili nije. OK, u slucaju da nije penzic se takodjer placa 10% MIO ali od toga ne-penzicu ide 2,5% u II stup i on od toga nesto ima, ali trosak je ocito identican, kao i sva prava i obaveze.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 17:55   #10
http://www.orkis.hr/Ugovor-o-radu-vs-Ugovor-o-djelu

Pročitaj ovaj članak o razlikama ugovora o djelu i ugovora o radu..

Trošak za poslodavca za ugovor o djelu bez obzira bio penzić ili ne je isti.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 18:52   #11
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
čl.99 Zakona o mir.osiguranju

Može se zaposliti do polovice punog radnog vremena ako je u punoj starosnoj mirovini.

Doprinosi se svi normalno plaćaju, s time da ne koristiš osobni odbitak jer je PK kartica u HZMO.
Devgirl, hvala sto pomazes .
Pokusavam usporediti ugovor o radu penzonera na pola radnog vremena, i ugovor o djelu. Dogovor sa penzionerom je 4K Kuna za pola radnog vremena.

Za ugovor o djelu koristim kalkulator:
https://www.moj-posao.net/Kalkulator...n=263&type=n2g
(od 2017 neto = 4.002, ukupni trosak = 6.480)

Za ugovo o radu:
https://www.moj-posao.net/Kalkulator...eff=0&type=n2g
(od 2017 neto = 4.000, bruto 2 = 5.976)

Po ovome cak ispada da mi je jefinije zaposlit penzionera nego na ugovor o djelu (da njemu bute jednak neto = 4.000 Kn). E al kazes da kod ugovora o radu ne bi smio koristiti osobni odbitak. Jel to znaci da u ovom izracunu za ugovor o radu moram maknuti stavku "Ukupna olakšica = 3.800" sto pak utjece na porez (i prirez)? Znaci bruto2 mi se podize za (3.800 * 24%) = 912 Kune, znaci konacni pobjednik je ipak ugovor o djelu: trosak 6.480 < 6.888 ?

Buduci se kroz ugovor o radu uplacuje u II stup, znaci li to i da raste mirovina iz II stupa ako se ide na ugovor o radu? Ako da, kada penzioner to osjeti?
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 20:43   #12
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Devgirl, hvala sto pomazes .
Pokusavam usporediti ugovor o radu penzonera na pola radnog vremena, i ugovor o djelu. Dogovor sa penzionerom je 4K Kuna za pola radnog vremena.

Za ugovor o djelu koristim kalkulator:
https://www.moj-posao.net/Kalkulator...n=263&type=n2g
(od 2017 neto = 4.002, ukupni trosak = 6.480)

Za ugovo o radu:
https://www.moj-posao.net/Kalkulator...eff=0&type=n2g
(od 2017 neto = 4.000, bruto 2 = 5.976)

Po ovome cak ispada da mi je jefinije zaposlit penzionera nego na ugovor o djelu (da njemu bute jednak neto = 4.000 Kn). E al kazes da kod ugovora o radu ne bi smio koristiti osobni odbitak. Jel to znaci da u ovom izracunu za ugovor o radu moram maknuti stavku "Ukupna olakšica = 3.800" sto pak utjece na porez (i prirez)? Znaci bruto2 mi se podize za (3.800 * 24%) = 912 Kune, znaci konacni pobjednik je ipak ugovor o djelu: trosak 6.480 < 6.888 ?

Buduci se kroz ugovor o radu uplacuje u II stup, znaci li to i da raste mirovina iz II stupa ako se ide na ugovor o radu? Ako da, kada penzioner to osjeti?
Diže ti se za više cca 1076 kn, jer si zaboravio prirez.

On je u mirovini, nema 2.stupa, već preko ugovora o radu plaća 20% prvi stup. Mislim da ima neka caka da ili nakon određenog iznosa ili određenih godina ima pravo tražiti usklađenje mirovine...nedavno sam to negdje čitala, ali da me ubiješ ne znam sad izvor...možda će netko od forumaša znati.

No ima jedna varijanta koja mi je pala na pamet...ako ima malu mirovinu...

U novim izmjenama stoji:

čl.24
(5) Obračunani predujam poreza na dohodak od nesamostalnog rada iz stavaka 2. i 3. ovoga Zakona umanjuje se za 50% umirovljenicima po osnovi ostvarenog dohotka od mirovine.

Pa ako se može izvući PK kartica sa mirovinskog (treba pitati, nisam imala takav slučaj !) pa da oni fino obračunavaju porez na puni iznos mirovine bez osobnog odbitka (i koriste umanjenje od 50% !), a da ti fino koristiš osobni odbitak, trebalo bi baciti računicu...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 08:50   #13
Dvosmisleni zakon ??!!

Ovdje piše jedno:
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=4306
Zapošljavanje i isplata mirovine
Korisniku starosne i prijevremene starosne mirovine koji se zaposli ili počne obavljati djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje isplata mirovine se obustavlja.

IZNIMKA-Korisniku starosne mirovine (ostvarene prema općem propisu-ZOMO-u) koji nastavi raditi ili se zaposli do polovice punog radnog vremena ne obustavlja se isplata mirovine.


DAKLE: SAMO OSOBA KOJA JE U STAROSNOJ MIROVINI (KONKRETNO MUŠKARAC OD 65 GODINA) MOŽE RADITI 4 SATA NA DAN DA MU SE NE OBUSTAVI MIROVINA !!


A ovdje piše drugo: http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=2258
Rad i korištenje mirovine
1. PITANJE:
Korisnik sam starosne mirovine, koja nije dovoljna za potrebe mog domaćinstva. Pružila mi se prilika za dodatnom zaradom, pa me zanima mogu li raditi, a da pri tome ne izgubim pravo na mirovinu?
ODGOVOR:
Vi kao korisnik starosne mirovine možete povremeno raditi prema ugovoru o djelu i to ne utječe ni na gubitak prava na mirovinu niti na prestanak isplate mirovine za vrijeme takvog rada. Dakle, može se i primati mirovina i raditi prema ugovoru o djelu.


Što je na kraju istina ??????????????

Evo još slično: http://egeo.hr/2017/11/20/rad-uz-mir...umirovljenika/

Rad uz mirovinu – rad umirovljenika – rad u mirovini
Nakon više upita vezano uz legalni rad umirovljenika, tj. rad uz mirovinu, donosimo kratke informacije u vezi zaposlenja, tj. obavljanja djelatnosti umirovljenika.
umirovljenici mogu raditi na osnovu ugovora o radu ili ugovora o djelu
umirovljenicima (korisnicima starosne i prijevremene starosne mirovine) koji se zaposle i za njih postoji obveza plaćanja osiguranja, isplata mirovine se za vrijeme trajanja rada obustavlja, te nastavlja nakon prestanka zaposlenja
izuzetak su umirovljenici koji su ušli u “punu” starosnu mirovinu (dakle ne važi za prijevremenu) kod kojih se za zaposlenje do pola redovnog radnog vremena ne zaustavlja isplata mirovine


Ako sam dobro razumio , umirovljenici bilo koje vrste mogu raditi sa ugovorom o djelu. Ali ne mogu raditi kao obični zaposlenici , osim onih koji su u starosnoj mirovini , ali smiju raditi pola radnog vremena !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:05.