Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2008., 13:46   #21
Trolist je najbolji
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 15:36   #22
Da malo dignem ovu prastaru temu, eto 4 i pol godine su prošle od tog članka u novinama i koliko mi je poznato ništa se nije promijenilo na bolje.

Postoji li ikakva naznaka da će se uvesti odlikovanja za Afganistan, Golan, Kosovo i ostale misije? Dakle odlikovanje koje će vojnik/dočasnik/časnik dobiti za sudjelovanje u nekoj međunarodnoj operaciji za svaku rotaciju u kojoj sudjeluje? Je li neko odlikovanje uvedeno, a da javnosti nije predstavljeno?

http://i.imgur.com/CIjXm.jpg

Gledam malo slike i nije mi nikako jasno zašto samo satnik na slici nosi sva svoja odlikovanja tj. trakice (koji je službeni naziv za tu "trakicu") na uniformi. A na slici su brigadni general, časnik (spomenuti satnik), trojica dočasnika i netko bez čina. Zašto je to tako? Nije propisano pravilnikom da se trakice moraju nositi?

http://i.imgur.com/kKyri.jpg

Krupni plan satnikove uniforme mi je jako zanimljiv, 3 padobranske značke i Commando značka te hrvatska i strana odlikovanja. Prepoznaje li netko sva odlikovanja, pogotovo strana? Jedno je NATO, drugo mi se čini da je za Afganistan, a treće zaista ne prepoznajem. Zašto se strana odlikovanja nose u sredini? Prije sam ih uglavnom viđao ispod hrvatskih.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 19:05   #23
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Da malo dignem ovu prastaru temu, eto 4 i pol godine su prošle od tog članka u novinama i koliko mi je poznato ništa se nije promijenilo na bolje.

Postoji li ikakva naznaka da će se uvesti odlikovanja za Afganistan, Golan, Kosovo i ostale misije? Dakle odlikovanje koje će vojnik/dočasnik/časnik dobiti za sudjelovanje u nekoj međunarodnoj operaciji za svaku rotaciju u kojoj sudjeluje? Je li neko odlikovanje uvedeno, a da javnosti nije predstavljeno?

http://i.imgur.com/CIjXm.jpg

Gledam malo slike i nije mi nikako jasno zašto samo satnik na slici nosi sva svoja odlikovanja tj. trakice (koji je službeni naziv za tu "trakicu") na uniformi. A na slici su brigadni general, časnik (spomenuti satnik), trojica dočasnika i netko bez čina. Zašto je to tako? Nije propisano pravilnikom da se trakice moraju nositi?

http://i.imgur.com/kKyri.jpg

Krupni plan satnikove uniforme mi je jako zanimljiv, 3 padobranske značke i Commando značka te hrvatska i strana odlikovanja. Prepoznaje li netko sva odlikovanja, pogotovo strana? Jedno je NATO, drugo mi se čini da je za Afganistan, a treće zaista ne prepoznajem. Zašto se strana odlikovanja nose u sredini? Prije sam ih uglavnom viđao ispod hrvatskih.
ova najgornje odlikovanje cini mi se da je red hrvatskog trolista (osobite zasluge za RH stečene u ratu, izravnoj ratnoj opasnosti ili u iznimnim okolnostima u miru)
drugi red prvu neznam,druga je NATO za ISAF,treca je neka afganistanska
treci red prva mi se cini da je spomenica DR,druga mi se cini da je red bana Jelačića,treca mi je nejasna
a najdonji red cini mi se da su to za VRO Bljesak, Ljeto 95 i Oluja
ako netko zna bolje neka napise
Vick#7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 23:18   #24
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Gledam malo slike i nije mi nikako jasno zašto samo satnik na slici nosi sva svoja odlikovanja tj. trakice (koji je službeni naziv za tu "trakicu") na uniformi. A na slici su brigadni general, časnik (spomenuti satnik), trojica dočasnika i netko bez čina. Zašto je to tako? Nije propisano pravilnikom da se trakice moraju nositi?
Jesi li siguran da su oni tamo zasluzili odlikovanja u proslosti?
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 23:46   #25
A to je samo nastavak cirkusa s odorama, oznakama i odličjima ... inače je preporuka (moš mislit izričaja) da se odlikovanja nose ... propisano je na službenoj odori i nošenje oznake prezimena (u obliku koji ima samo general) ...
Ovaj bez činova je ludnica (iako postoji mogućnost da je vojni milicajac koji nema čina, ali ne vjerujem ...) ... a i satnik je malo pobrkao redosljed nošenja ... ako me pamćenje služi prvo (gore) idu RH odlikovanja i medalje, a tek nakon toga stranjska ... ovako kako je on smiksao nije OK ...

Što se tiče misija, postoji medalja (NATO) za ISAF, i koliko sam uspio skužiti dodjeljuje se samo jedared ... im nacionalnih medaljica nemamo ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 18:28   #26
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Jesi li siguran da su oni tamo zasluzili odlikovanja u proslosti?
BG Jurić sigurno je, ima nekoliko njegovih slika u svečanoj uniformi sa odlikovanjima.

Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
A to je samo nastavak cirkusa s odorama, oznakama i odličjima ... inače je preporuka (moš mislit izričaja) da se odlikovanja nose ... propisano je na službenoj odori i nošenje oznake prezimena (u obliku koji ima samo general) ...
Ovaj bez činova je ludnica (iako postoji mogućnost da je vojni milicajac koji nema čina, ali ne vjerujem ...) ... a i satnik je malo pobrkao redosljed nošenja ... ako me pamćenje služi prvo (gore) idu RH odlikovanja i medalje, a tek nakon toga stranjska ... ovako kako je on smiksao nije OK ...

Što se tiče misija, postoji medalja (NATO) za ISAF, i koliko sam uspio skužiti dodjeljuje se samo jedared ... im nacionalnih medaljica nemamo ...
Aha, hvala na pojašnjenju. Znači ništa se nije promijenilo. Očekivano.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 22:34   #27
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
BG Jurić sigurno je, ima nekoliko njegovih slika u svečanoj uniformi sa odlikovanjima.
A gdje to? U vojnoj policiji?
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 22:39   #28
Sada o odlikovanjima i zaslugama ne bi previše jer stvarno ne znam, ali on je jedan od rijetkih generala za kojega ću reći da napravi daleko više koristi, nego štete za OS ... iako je i on samo čovjek kao i svi mi ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 22:39   #29
Quote:
Vick#7 kaže: Pogledaj post
ova najgornje odlikovanje cini mi se da je red hrvatskog trolista (osobite zasluge za RH stečene u ratu, izravnoj ratnoj opasnosti ili u iznimnim okolnostima u miru)
drugi red prvu neznam,druga je NATO za ISAF,treca je neka afganistanska
treci red prva mi se cini da je spomenica DR,druga mi se cini da je red bana Jelačića,treca mi je nejasna
a najdonji red cini mi se da su to za VRO Bljesak, Ljeto 95 i Oluja
ako netko zna bolje neka napise
Najgornje, Red hrvatskog pletera.
Drugi red je za kažnjavanje zbog narušavanja ugleda HV jer nijedna strana medalja ne smije (!!!) biti iznad hrvatskih (vidjeti časnika koji je iza, malo zamagljen) na desnoj strani slike.
Treći red, Spomenica DR, Medalja iznimni pothvat, Spomenica domovinske zahvalnosti.
Četvrti red, Medalje Bljesak, Ljeto, Oluja.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 22:44   #30
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Sada o odlikovanjima i zaslugama ne bi previše jer stvarno ne znam, ali on je jedan od rijetkih generala za kojega ću reći da napravi daleko više koristi, nego štete za OS ... iako je i on samo čovjek kao i svi mi ...
Ma super, samo zato danas imamo "borbeni" i "neborbeni" sektor po kojem je Manolić i dr. ispred svakog gardiste i domobrana linijaša.

Vojna policija je bila vojska u vojsci, rijetko viđena u borbi, a češće u pratnji "VIP osoba" i zagrebačkim prijevnicama. Uz odgovarajući dodatak na plaću za otežane poslove prepisivanja podataka sa vojne ili osobne iskaznice.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 22:58   #31
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
A gdje to? U vojnoj policiji?


Gdje i kako ih je zaslužio me ne zanima, činjenica je da ih ima. A sad zašto se ne nose na službenim uniformama je meni (unatoč Grginom pojašnjenju) i dalje misterij.

Ono, preporuka da se nosi Bit će da nisu ljudima izdali 2 seta trakica pa se nikome ne da zajebavati sa seljakanjem istih sa jedne na drugu uniformu.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2019., 16:19   #32
https://obris.org/hrvatska/uvode-se-nove-vojne-medalje/

Napredak?
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2019., 17:09   #33
Jel ima Hrvatska nešto slično "Medalji časti"?
__________________
ISTINA JE MAČ S TRI OŠTRICE
Azmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2019., 17:47   #34
Domovinska medalja?

Medalja za najboljeg sportaša?

Medalja za vježbe?

A i pored toga, otkad to predsjednik Vlade dodjeljuje odlikovanja?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2019., 17:06   #35
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...7_67_1348.html


Evo novih medalja u punom sjaju.
Makjaveli21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2019., 17:11   #36
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Domovinska medalja?

Medalja za najboljeg sportaša?

Medalja za vježbe?

A i pored toga, otkad to predsjednik Vlade dodjeljuje odlikovanja?
Mogli bi ta tehničare uvest nagrade tipa, komplet alata...

Spomenen prijatelju šta je radija do mirovine, ima godinu na održavanju helikoptera Mi-8, jesi vidija u lidla komplet kacavida za 39kn. Kaže on meni, jesan, iman takve, jedan san komplet bija kupija za na posal a jedan da iman za doma...
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2019., 17:57   #37
Džaba nam bilo,možemo izmišljati koliko god hoćemo, al ove preyebat ne možemoa možda i možemo,vrag će ga znati,,al vrlo ozbiljni smo konkurenti,
VHS-2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2019., 00:43   #38
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Domovinska medalja?

Medalja za najboljeg sportaša?

Medalja za vježbe?

A i pored toga, otkad to predsjednik Vlade dodjeljuje odlikovanja?
Nisu odlikovanja već medalje.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2019., 00:45   #39
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Nisu odlikovanja već medalje.
Nije gov** nego se pas pos**.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:20.