Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2006., 20:07   #21
imam blagi oblik epilepsije koja se ne manifestira sa napadajima i grčenjem.jednostavno me zaboli glava i doslovno umirem od glavobolje.isprva mislili da imam migrenu pa mi dali Imigran.E tad sam skoro umrla,doslovno.Dobila opasne nuspojave sa srcem.Poslali me hitno na EEG na rebro u centar za epilepsiju da bi mi tamo otkrili promjene na mozgu.Hvala Bogu evo već dugo nisam imala "napadaj"glavobolje povezan sa epilepsijom,pijem Rivitrile,i redovito idem na kontrole kod neurologa i zasada nema promjena ni na gore ni na bolje,tako da sam relativno zadovoljna.
__________________
01.02
07.09
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 01:24   #22
andreina, hvala ti na informacijama!
ma razumijete, ja nisam bas toliko upucena u neurologiju (moja lokalna doktorica jos i manje, nazalost nije jedino podrucje u kojem ne briljira...) pa ni ne znam sto je za prijavu a sto je bezazleno... nisam se vise srusila od onda, a buduci da su mi nalazi bili dobri, a i doktorica mi je rekla da ako se ne ponovi da nije strasno, nisam isla na taj eeg. tim vise sto mi nije dala uputnicu za bolnicu nego privatno. a opet mi je neugodno pravit se veci doktor od nje i prigovarat, a i nije mi u interesu jer drzi monopol u selu. ali ok, evo uskoro cu u zg pa cu se ovdje javit doktorici.
i sto je to mr?
vilinska musica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 10:23   #23
Quote:
vilinska musica kaže:
andreina, hvala ti na informacijama!
ma razumijete, ja nisam bas toliko upucena u neurologiju (moja lokalna doktorica jos i manje, nazalost nije jedino podrucje u kojem ne briljira...) pa ni ne znam sto je za prijavu a sto je bezazleno... nisam se vise srusila od onda, a buduci da su mi nalazi bili dobri, a i doktorica mi je rekla da ako se ne ponovi da nije strasno, nisam isla na taj eeg. tim vise sto mi nije dala uputnicu za bolnicu nego privatno. a opet mi je neugodno pravit se veci doktor od nje i prigovarat, a i nije mi u interesu jer drzi monopol u selu. ali ok, evo uskoro cu u zg pa cu se ovdje javit doktorici.
i sto je to mr?
MR mislim magnetna rezonanca.
ono di te stave na "ležaj"i uvuku u komoru.pa ti skeniraju mozak.puno bolje od EEGa.samo što je taj pregled jako skup i u principu se na taj pregled ne šalje ako su EEG i CT nalazi uredu.
a što se tiče doktorice nema ona šta držati monopol,i mora ti dati uputnicu za liječnika a nikako privatnika i da ti to moraš sama financirati.
__________________
01.02
07.09
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 12:13   #24
Quote:
pivka kaže:
MR mislim magnetna rezonanca.
ono di te stave na "ležaj"i uvuku u komoru.pa ti skeniraju mozak.puno bolje od EEGa.samo što je taj pregled jako skup i u principu se na taj pregled ne šalje ako su EEG i CT nalazi uredu.
a što se tiče doktorice nema ona šta držati monopol,i mora ti dati uputnicu za liječnika a nikako privatnika i da ti to moraš sama financirati.
Potpuno se slažem s tobom. Ako te dr. opće prakse šalje kod privatnika onda je to za prijavu nadležnima! Nema ona što reklamirati privatne ambulante, a da ti još istovremeno uskrati uputnicu za speciajlistički pregled u bolnici.
Molim te, nemoj svoje zdravlje stavljati u pitanje radi neugodnosti kod toliko drske, bezobrazne i neprofesionalne osobe!
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 16:36   #25
ne postoji nalaz koji u tvom slucaju moze da zamijeni eeg. ne znam u cemu je problem i zasto je tesko dati uputnicu da se to odradi. traje 20 min, lezis na krevetu sa diodama na glavi i radis sto ti oni kazu: disi duboko, otvoriti oci, zatvori oci i to je to. onda oni vide u eeg nalazu kako ti mozak funkcionira. ako se vec radi o nekoj vrsti epilepticnih napada, bolje je da odmah dobijes lijek i da to drzis pod kontrolom. a ako nije, onda jos bolje - znas da bar to mozes iskljuciti iz briga.
samo ti fino idi i uradi taj eeg i razgovaraj sa neurologom.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 02:58   #26
Arrow ehhh ta epilepsija

Ma gle da ju i imas to nije tako strašno kako svi misle. Ja imam epilepsiju od svoje 12 godine i živim ko i svi ostali. Kaj se tiče EEg-a, to je najbolji način da vidiš kaj se dešava. Ne boli, stave ti "viklere" na glavu i otvaraš i zatvaraš oči te koji puta duboko dišeš. Nakon EEG-a ako ima kakvih anomalija u nalazu najvjerojatnije ideš na CT (Cat scan) mozga, odnosno glave. Kada je i to gotovo još odeš na neurološki pregled gdje se provjerava obiteljska anamneza, motoričke sposobnosti i još neke sitnice i to je to. Ugl. ponavljam nije big thing kao što svi pomisle kad čuju za tu bolest. Rijetki su teški grand malovi ili ti ga napadaji sa potpunim grčenjem tjela i pjenoma na usta. Najčešće su Petit i parcijalne epilepsije. Pod to spada i tvoja simptologija - rušenje u nesvjest, proširene zjenice i sl. U svakom slučaju provjeri kaj se dešava kod neurologa jer ako i imaš epi a ne kontroliraš ju na pravilan način ona se može manifestirati u gorem obliku tj preći iz male u veliku. Nije da te sad pokušavam zaplašiti ili nekaj ali kao epi bolesniku od 12 godina staža brijem da imam pravo glasa. U svakom slučaju don't wory sve bu 5. ako te kaj zanima pitaj!
Pozdrav!
snokia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 03:08   #27
Question Pitanja o epilepsiji

Ako ima netko bilo kakvo pitanje u vezi epilepsije neka pita ovdje kako bi konačno skinuli stigmu sa ove bolesti za koju se smatra da samo u Hrvatskoj ima više od 40% stanovništva. Na žalost svaki 3 epileptičar nije dijagnosticiran od strane neurologa niti zna da boluje. Kako se danas društvo odnosi prema epileptičarima? Uglavnom sa oprezom, strahom ali sa još premalo razumjevanja. Da bismo popravili taj prosjek pitajte me, diskutiraje, saznajte više!
snokia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 04:28   #28
Nisam ljubiteljica statistike no neznam dali bi se složila s postotkom koji si ti iznio. .Službene statistike iz 2005 g kada se je radilo ogromno istraživanje govori o samo 1% oboljelih u Hrvatskoj.

Vjerojatno si malo pomješao statistike pa broj od 40 ili 41% se odnosi na jednu anketu gdje se je 41% Hrvata izjasnilo da je epilepsija "psihička bolest"
kaj govori o tome da smo totalno ne informirani
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 16:09   #29
predrasude su ogroman problem,al ima li kakvih pitanja čisto medicinske tematike...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 16:23   #30
tvoja simptomatologija je klasična za epi napadaj, ni blizu anemiji il nečem sličnom.
obavezno kod neurologa, ako već ideš u Zg onda provjeri da je neurolog epileptolog, nije nužno za prvi pregled al za praćenje boelsti jest. ako se napad u 2 mj ponovio onda je vjerojatno potrebna med th, iako nije rigidno pravilo.
svakako uradit EEG,rutinski i nakon neprospavane noći,al to će ti već objasnit tvoj neurolog. neki su spominjali MR:to je apsolutno nepotrebna pretraga i nema smisla na njoj inzistirat. uradit CT da,al od radioloških pretraga to je za početak sve, ako bude CT uredan, nema potrebe za drugim radiološkim analizama. u slučaju da te ne stave na antikonvultivne lijekove odmah već samo te prate, onda ti je pravilo 2 g bez epi napada-nema epi, inače uz liječenje posebice ako se javi u tako kasnijem životnom razdoblju 4 godine epi-free se smatra indikacijom za prekid liječenja, uz onda naknadno praćenje kao i ovih koji nisu bili nikako na th. 2 godine.
i nemoj se sekirat, nije epi ništa strašno,bolje od dijabetesa
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 16:32   #31
da li netko od prisutnih koristi TEGRETOL tablete i ima iskustva s njima? meni ih je neurologica prepisala zbog mojih glavobolja, dizritmičkog eeg-a, poremečaja centra za ravnotežu, nistagmusa i još nekih popratnih simptoma..iako "klasični" epi napad nisam imala..ono "grčevi, pjena na usta" i sl.. da li još netko radi sličnog uzima antiepileptike??
__________________
Solamente che il buio ha i tuoi occhi sono notti che non dormo più belli da urlare i tuoi occhi incredibilmente azzurri ma sereni quasi mai. Il buio ha i tuoi occhi belli come li hai soltanto tu. Come farò a non guardarli più a non guardarli più.
diavoletta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 16:38   #32
taj "klasični" napad je samo jedna od više mogućih vrsta epi napada, tzv. veliki ili grand mal napad. tegretol je indikacija za više stanja,i iako nisam neurolog i ne mogu se miješat u njihovo ordiniranje, mislim da je ord. ok th. ako ti dobro podnosiš lijek i ako ti pomaže onda si on the right track
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 16:42   #33
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
taj "klasični" napad je samo jedna od više mogućih vrsta epi napada, tzv. veliki ili grand mal napad. tegretol je indikacija za više stanja,i iako nisam neurolog i ne mogu se miješat u njihovo ordiniranje, mislim da je ord. ok th. ako ti dobro podnosiš lijek i ako ti pomaže onda si on the right track

pa..stvar je u tome da još nisam počela koristit lijek iako sam ga dobila prije 2-3 tjedna.. nekako me "strah" uopće počet ga pit jer sam čitala da skidanje s takvih vrsta lijekova nije ni brzo ni jednostavno..
__________________
Solamente che il buio ha i tuoi occhi sono notti che non dormo più belli da urlare i tuoi occhi incredibilmente azzurri ma sereni quasi mai. Il buio ha i tuoi occhi belli come li hai soltanto tu. Come farò a non guardarli più a non guardarli più.
diavoletta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 20:59   #34
diavoleta ti si nabrojila tu masu neuroloških simptoma no nisi napisala koju dijagnozu je napisala neurologica. i koje pretrage si do sada radila.
Iako Tegretol spada u antiepileptike poznato je da se i daje bilo sam bilo u kombinaciji kod nekih bolnih sindroma.Također ima primjenu (sam ili u kombinaciji kod apstinencijskih sindroma a nekad se primjenjuje i kod čisto psihičkih smetnji.
Za više podataka koja doza ti je ordinirana i koja je dijagnoza.?
U svezi ovisnosti i skidanja s Tegretola možeš biti bez brige bar koliko ja znam.
Sigurno je da te je trebao upozoriti neurolog da Tegretol ima moguće nuspojave i da se kod uzimanja tegretola s drugim ljekovima na to treba obratiti pažnja(po nekim mojim saznanjima najčešća nuspojava je fotosenzibilnost a nije zanemarivo niti pitanje koju metodu kontracepcije koristiš?Oralni kontraceptivi + Tegretol se ne vole baš previše
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 21:21   #35
dobra opaska sarkom čik, nema konkretne dg., ne bih se čudio da uopće ne postave dijagnozu, već stave simptom kao dg., such as st febrilis ili više neurološki, sy vertigo
al sa ili bez dg puno bi ti bolje bilo da uzimaš lijek ako želiš se riješit problema
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:44   #36
Quote:
sarkom kaže: Pogledaj post
diavoleta ti si nabrojila tu masu neuroloških simptoma no nisi napisala koju dijagnozu je napisala neurologica. i koje pretrage si do sada radila.
Za više podataka koja doza ti je ordinirana i koja je dijagnoza.?
U svezi ovisnosti i skidanja s Tegretola možeš biti bez brige bar koliko ja znam.
Sigurno je da te je trebao upozoriti neurolog da Tegretol ima moguće nuspojave i da se kod uzimanja tegretola s drugim ljekovima na to treba obratiti pažnja(po nekim mojim saznanjima najčešća nuspojava je fotosenzibilnost a nije zanemarivo niti pitanje koju metodu kontracepcije koristiš?Oralni kontraceptivi + Tegretol se ne vole baš previše
doza je prvih tjedan dana pola tablete navečer, a nakon toga po jednu cijelu..Tegretol koji mi je dala je SR (postupno otpuštanje),, kontraceptive ne uzimam..al zato uzimam euthyrox (za štitnjaču), i trenutno ultop S, za želudac..i rekla mi je neka uzimam nevečer 1 helex radi toga što imam poremečaj centra za ravnotežu i svakodnevno (ljuljanje) več duže vrijeme, pa kao da uzmem tu tabletu da se tokom noći ti "centri" odmore..
A što se tiče dijagnoze ne znam ju pročitat tako da ju ni ne mogu napisat..nešto kao.. Dg: Cefholea dyssrythmica, Vertigo otogenes.. ovo "F" u Cefholea ne mogu skužit da li je to uopće F.. a što se tiće nuspojava kao jedinu je spomenula da če mi se u početku vjerojatno više spavat..a na popisu nuspojava ima ko u priči uffff..
__________________
Solamente che il buio ha i tuoi occhi sono notti che non dormo più belli da urlare i tuoi occhi incredibilmente azzurri ma sereni quasi mai. Il buio ha i tuoi occhi belli come li hai soltanto tu. Come farò a non guardarli più a non guardarli più.
diavoletta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 01:15   #37
Quote:
diavoletta kaže: Pogledaj post
da li netko od prisutnih koristi TEGRETOL tablete i ima iskustva s njima? meni ih je neurologica prepisala zbog mojih glavobolja, dizritmičkog eeg-a, poremečaja centra za ravnotežu, nistagmusa i još nekih popratnih simptoma..iako "klasični" epi napad nisam imala..ono "grčevi, pjena na usta" i sl.. da li još netko radi sličnog uzima antiepileptike??
Tegretol je jedan od uobicajnijh antiepileptika ali ga ne uzimaju samo epi bolesnici. Na tržištu postoje Tegretol od 200 mg i Tegretol CR od 400 mg koji ima produženo djelovanje odnosno postupno se otapa. Svaki antiepilepitk ima između ostalog ulogu boljeg prokrvljenja mozga i mikrocirkulacije glave pa ga zbog toga ćesto piju i bolesnici nakon moždanog udara ili kao npr ti zbog glavobolja i sitnih neuroloških poremećaja. Obićno u početku lječenja Tegretolom može doći do nuspojava ali one obićno u kratkom roku i ovisno o terapiji koja je propisana prestaju. Ako te tješi imamo sličnu simptologiju ili ti ga nemamo grand(velike), napadaje pa ja kao i ti trošim Tegretol već dugi niz godina i kod mene djeluje...



.
snokia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 17:28   #38
Moje iskustvo:
U pubertetu dok sam se pankerisao(jos uvijek) dosao mrtav pijan doma a probudio se u bolnici na krevetu pored kojeg su moji plakali. Dijagnoza: Epilepsija, 3 grandmala toga dana. U pocetku pregledi, eeg i vadjenje krvi, jednom bio u bubnju. Tegretol pa nije pomogao, potom i phenobarbiton snjim i taj je vec smirio, nisam imao vise Granda. Preselio se u Austriju a ono kad god hoces mozes do cika doktora i ne cekas na red i sl. Sokirali se cuvsi da koristim phenobarbiton. Valjda koliko sam razumio zabranjen u Evropi jer je teska droga a poslije su me narkomani na koljenima molili da im dam.(nisam naravno). Poslije par godina prestali grandovci, smirio malo stresove i ostalo. Imao samo par puta mjesecno srednje kako ih ja zovem: dodje ti lose, sjednes ili legnes bilo gdje da si i nema te pola sata. Poslije se i ne sjecas sto se dogadjalo za to vrijeme. Ovi mi poslije Tegretola dali Depakine, sa njih na Keppra i sada sa Lamictalom(Lamotrigin se sada zove) ciini mi se da je najbolje. Kada su bili Grandovci svakih mjesec dana na kontrolu, poslije kada su samo srednji, svaki drugi ili treci mjesec a sada sa ovim litlle kako ih ja zovem: osjetim vrtoglavicu, sjednem i pricekam par minuta i ono prodje, dva put godisnje. Sto manje stresova na poslu i kontaktom s ljudima i nazalost manje sexanja koliko sam primjetio, pomaze mnogo. U pocetku se pitao: Pa di bas mene??? ali onda rekoh: Ima puno gorih stvari od ovoga, Ljudi bez ruku i nogu, koma, i ostalo. Pomaze mi dosta pri upoznavanju ljudi jer kad im kazes da si epi ili si bio odmah po njihovom stavu vidis kakva je ta osoba
london-vienna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 18:03   #39
[QUOTE=snokia;7693150]Tegretol je jedan od uobicajnijh antiepileptika ali ga ne uzimaju samo epi bolesnici. Na tržištu postoje Tegretol od 200 mg i Tegretol CR od 400 mg koji ima produženo djelovanje odnosno postupno se otapa. Svaki antiepilepitk ima između ostalog ulogu boljeg prokrvljenja mozga i mikrocirkulacije glave pa ga zbog toga ćesto piju i bolesnici nakon moždanog udara ili kao npr ti zbog glavobolja i sitnih neuroloških poremećaja. Obićno u početku lječenja Tegretolom može doći do nuspojava ali one obićno u kratkom roku i ovisno o terapiji koja je propisana prestaju. Ako te tješi imamo sličnu simptologiju ili ti ga nemamo grand(velike), napadaje pa ja kao i ti trošim Tegretol već dugi niz godina i kod mene djeluje...


imaš pravo moje su Tegretol CR, a ne SR..krvo sam napisala..e a dijagnoza ona prva nemam pojma šta znači..
__________________
Solamente che il buio ha i tuoi occhi sono notti che non dormo più belli da urlare i tuoi occhi incredibilmente azzurri ma sereni quasi mai. Il buio ha i tuoi occhi belli come li hai soltanto tu. Come farò a non guardarli più a non guardarli più.
diavoletta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 18:04   #40
@london-vienna

lijepo od tebe što si podijelio tvoje iskustvo s nama i drago mi je da si bolje
__________________
Solamente che il buio ha i tuoi occhi sono notti che non dormo più belli da urlare i tuoi occhi incredibilmente azzurri ma sereni quasi mai. Il buio ha i tuoi occhi belli come li hai soltanto tu. Come farò a non guardarli più a non guardarli più.
diavoletta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.