Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Plava šapa (Udomljavanje)

Plava šapa (Udomljavanje) Udomljavanje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2012., 15:13   #1
Mace u šinteraju u Liču - molim pomoć iskusnih "mačkara"... :(

Evo ovako...

Od 8. mjeseca ove godine, mačji šinteraj na Kozali je preseljen u Lič. Obzirom da su mace dobile puno bolje uvijete i bolju brigu nego na Kozali, te sada volonteri imaju konstantan pristup macama, nismo udarili stvar na sva zvona niti smo se previše bunili što pasja ekipa dobiva i prrrrreduće društvo.

No, situacija je alarmantna i ne znam kako je riješiti, pa se obraćam vama pošto znam da na PŠ ima iskusnih mačkara, a ja sam jednostavno - slaba sa zanjem na tom polju.

Dakle. Prvi problem bile su zaraze, i to još uvijek nije riješeno. Članovi matične udruge Lunjo&Maza pokušali su pomoći (vrlo dobrim) savijetima, no većina njih je na žalost neprovediva . Do sada, ovo nas je koštalo preko 35 maca, iako su mace liječene. No, ovo je razumljivo - nekoliko maca donese zarazu, i one slabijeg imuniteta se razbole.

Ali postoji i nerazumljivi dio.
U Liču se mace "gase".
Ja ne znam kako to drugačije opisati. Kada mace dođu gore; nema apsolutno nikakvih "borbi" sa starosjediocima, one se samo zavuku u svoje kućice i leže.
Mužjaci ne obilježavaju teritorij (iako ih zna biti i po 4-5 odjednom).
Ženke se ne tjeraju (a neke su gore već više od 4 mjeseca).
Mačići ne rastu , a ako ih damo u privremeni nakon mjesec dana u Liču, i dalje ne rastu iako uredno dobivaju na težini i potpuno su zdravi.
Mačke se uopće ne igraju, ne komuniciraju, ne kreću se, nemaju čoporsku hijerarhiju, ne ništa.
I što je najgore, neke mace jednostavno uginu - bez simptoma, bez ikakvih naznaka; jedan dan je to sasvim normalna maca koja jede, pije, mazi se (ako je socijalizirana), neke su se čak i igrale - drugi dan su nađene mrtve. Ovako.
Da nemam tako otvoren pristup i da nisam vidjela svojim očima, mislila bih da me šinteri , .

Neke od tih uginulih maca dane su i na analizu za zarazne bolesti - ništa. A riječ je mahom o odraslim i poluodraslim uličarkama, dakle macama u rasponu od 5-6 mjeseci do nekoliko godina, koje su se same brinule za sebe godinama i odjednom su - uginule.

Što se samog prostora tiče; za razliku od šinteraja na Kozali, mace više nisu u boxevima već u prostorijama cca 6mx2m, imaju boxeve ali služe im više kao "zakloni" jer su stalno otvoreni, u prostorijama su kućice (stari transporteri, kartonske kutije napravljene u formu pasje kućice...), grebalice, igračkice, brdo dekica, dakle sve što prosječna kućna maca ima.
Prostorije su grijane (na cca 18-20 °C), redovno im se čisti i provjetrava.

Demografija nam je ugrubativno cca 70% pravih divljica, 20% poludivljica, i oko 10% udomljivih maca. Šinteri, naime, čiste ulice...

Dakle, ima li itko ideju što se događa????
Jeste li imali iskustva s ovim??? Da se mace samo tako "gase" i gube? Sve mi je to jako strano, uz sadašnje uvijete u šinteraju koji nisu baš bajni, psi koji dođu gore se u 2-5 dana doslovce preporode i postaju odlični, veseli udomljivi ljubimci... a mace tako.

I da, prostorije za mace gledaju na box za istrčavanje pasa, i čuje se pasji lavež, ali dodira s psima do sada nisu imale - osim Arje, koja je u drugoj mačjoj prostoriji s dvoje štenaca (Trixie i Mirkec), koji tamo žive u iskombiniranom mačjem boxu...

Navečer ću uploadati i par fotki da vidite kako je tamo.
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:19   #2
Majkomila, to mi stvarno zvuči ko neki SF scenarij. Zaista ne znam da li je moguće da su toliko nesretne zbog gubitka slobode da se jednostavno ugase
__________________
Blago onom tko rano poludi pa mu život u veselju prođe.
Moon Shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:19   #3
Ja citam i nevjerujem svojim ocima, one fakat odlaze samo tako danas si tu sutra te nema....omg

Da nije od straha od pasjeg laveza??? (nemojte me udaviti, ali to mi je prvo palo napamet)

A sad nek iskusni mackari kazu sta znaju, jer ja kao i turno nisam bas za mice cice upucena najbolje....
__________________
Prvi dan snijega
Novi video
vuckici is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:22   #4
Stvarno zvuči kao SF, ja doista ne znam kako to objasniti.
I da, mace koje se tjeraju nisu sterilizirane - za popriličan broj smo napravili steriliziraj+pusti, i nismo još naišli na steriliziranu macu.

Quote:
vuckici kaže: Pogledaj post
Da nije od straha od pasjeg laveza??? (nemojte me udaviti, ali to mi je prvo palo napamet)
Razmišljali smo i o ovome. Ne znam ,fakat ne znam, sve je moguće.

Drži li još netko mace tako blizu pasa?
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:25   #5
Hm....u Noinoj u stacionaru su u jednom dijelu bubani psi i mace skupa i sve je u redu bar nisam cula da misteriozno ugibaju, ali nekako mi je ovo bilo prvo na pameti onako citajuci, jer kad se vise njih uzlaje onda strah nepita kod maca neznam nekuzim....bas me zanima sta ce drugi reci....
__________________
Prvi dan snijega
Novi video
vuckici is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:31   #6
Palo mi na pamet, da nisu možda bile potrovane? Mislim, prije nego su došle. Neki otrovi sporo djeluju...
__________________
Blago onom tko rano poludi pa mu život u veselju prođe.
Moon Shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:34   #7
Sad malo čitam ... da nije stvar u BARF-u??? Ako im dajete pseći BARF? Nisam sigurna da je sastav dobar za mačke ... to bi trebalo provjeriti s Animacanisom, ali ne bi on bez veze radio posebno mačji BARF.

U psećem BARF-u ima češnjaka koji za mačke navodno može biti i opasan.

Ako nije to, onda je zaista SF - neko zračenje koje mačkama ne odgovara možda? ... eh, ima li u blizini kakva elektrana, velika trafostanica ili sl. izvor zračenja? Mačke jesu senzibilne.

A da ih netko potajno ne truje nečim - svjesno ili nesvjesno? Možda netko od odgovornih nije sretan s prisutstvom mačaka ili ih pogrešno njeguje iz neznanja?

Kako i čime je prostor čišćen? Kemikalije, ležaj, prostor ...

Nije sigurno zbog blizine pasa jer mačke i psi stoljećima kohabitiraju pod normalno i to čak i u većim zajednicama. Zagonetno zaista.

Na kraju, trebalo bi žrtvovati nešto novaca i dati jednu na obdukciju na neutralni teren (Zg faks), čisto da se ustanovi uzrok jednom za svagda jer ovo nema smisla.
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:34   #8
Nemam iskustva s privremenim udomljavanjem i smještajima, ali ne bih rekla da je pasji lavež takav okidač za stres. Mačke koje žive slobodno često se upravo bezobrazno prešetavaju i izvaljuju ispred pasa koji se hoće razvaliti od laveža, kad procijene da su izvan dosega. Lavež bi možda djelovao na nekoliko osjetljivijih maca, ali nikako na sve njih.
Da se radi o otrovnom bilju/ kukcima/ materijalima pri izradi skloništa to bi se sve trebalo podjednako odražavati na zdravlje pasa kao i mačaka.
Meni prvo pada na pamet neodgovarajuće zračenje (jer se zna da mačke preferiraju druga mjesta nego psi), a još prije nekakva ljudima podčujna buka s frekvencijom koja mačke uznemiruje, ali pse ne.
Vrkuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:43   #9
baš sam htjela pitat, ako se radi o neadekvatno hranjenim macama (a mace tamo su ex-uličari pa je moguće), možebit da im hrana u šinteraju stvara neki ozbiljni problem. samo, što je onda s mačićima koji odu od tamo...
blue_rainbow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:44   #10
Evo ovako...

Barf ne bi smio biti problem... dobivaju ga kao poslasticu, i to prilično rijetko (1-2x mjesečno) a ne kaoi osnovnu prehranu. Problem s barfom je što nema taurina - ali pokušat ćemo nabaviti mačji barf. Simptoma trovanja nema.

Zračenja ima kao u priči; imamo 60 000 V dalekovod koji prolazi jedva 100 m dalje, i još dodatnih dalekovoda okolo.
Ali moja kuća je 250 m od šinteraja i bliže osi tog velikog dalekovoda, a kod mene i ostalih susjeda - mačja idila

Quote:
A da ih netko potajno ne truje nečim - svjesno ili nesvjesno? Možda netko od odgovornih nije sretan s prisutstvom mačaka ili ih pogrešno njeguje iz neznanja?
Potajno i svijesno nije... nesvijesno, e pa sad - jednu stvar jesam primijetila. Ponekad se dogodi da u vodi bude mačji pijesak... Pijesak je relativno daleko od zdjelica, ali ipak su to prostorije 2x6m, bude svega kad netko "energičnije" zakopava. Što mislite o tome?

Quote:
Kako i čime je prostor čišćen? Kemikalije, ležaj, prostor ...
Svakodnevno čišćenje ide nekim blažim dezinficijensom i/li sredstvom za posuđe. Malo jače čišćenje obično radim ja kompresorom za pranje automobila, bez deterdženata, a dezinfekciju napravimo istim tim blažim dezinficijensom. Saznati ću naziv tog sredstva, zaboravila sam...

Quote:
Na kraju, trebalo bi žrtvovati nešto novaca i dati jednu na obdukciju na neutralni teren (Zg faks), čisto da se ustanovi uzrok jednom za svagda jer ovo nema smisla.
Istina... problem nam je transport, naime maca se ne smije smrzavati (bar nam je tako rečeno), a pronaći nekoda da nosi mrtvu mucu u Zg
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:50   #11
A majketi, staviš mucu u vreću, sad su minusi - u čem je problem?

Janje ili prasca bi mrtav ladan strpo u gepek za ražanj, al' nedajbože mrtve muce?!

Što se pijeska u vodi tiče ... hm, ovisi koji je. Možda da razmislite o peletima. Prirodni su a ove granule sadrže neke opake kemikalije koje privlače vlagu, ubijaju mirise, sto čuda.

Ja sam prešla na pelete zbog mojih kuja kojima je najveća poslastica poharačit mačja govna onako fino aranžirana s granulama pa sam se prepala da se ne potruju.

Rješenje postoji samo treba pronaći ... sve dobro izanalizirati ... da li ih cijepe gore i čime? Možda je neko loše cjepivo

Napravite popis od a do ž svega čega se sjetite od dolaska muce nadalje ...
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 16:00   #12
Dalekovod i zračenje, mačke su izuzetno osjetljive na zračenja. I psima šteti, i ljudima, samo treba više vremena da reagiraju tijelom.

Imam jedan prijedlog, ali da me ne proglase ludom, poslat ću ga turbo na pm
__________________
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas.Ti mi moraš reći i ime i gdje ću kad zapuše bura ili padnu kiše naći svoju sreću. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”
zdenkaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 16:02   #13
Quote:
LinaLena kaže: Pogledaj post
A majketi, staviš mucu u vreću, sad su minusi - u čem je problem?
U osobi kojha će voziti; nitko od nas ne može samo tako dobiti godišnji kad ugine maca...

Quote:
LinaLena kaže: Pogledaj post
Janje ili prasca bi mrtav ladan strpo u gepek za ražanj, al' nedajbože mrtve muce?!
Pa da.

Quote:
LinaLena kaže: Pogledaj post
Što se pijeska u vodi tiče ... hm, ovisi koji je. Možda da razmislite o peletima. Prirodni su a ove granule sadrže neke opake kemikalije koje privlače vlagu, ubijaju mirise, sto čuda.

Ja sam prešla na pelete zbog mojih kuja kojima je najveća poslastica poharačit mačja govna onako fino aranžirana s granulama pa sam se prepala da se ne potruju.
Ooookeee.... ovo je jako zaniljivo, može li koji link na pelete (koje točno koristiš, koliko koštaju...). Osobno koristim običnu zemlju, tako da s pijeskom uopće nemam iskustva... Za šinteraj smo mislili prijeći na običan građevinski pijesak (1 m^3 = cca 150 kn), samo je zapeklo u prijevodu


Quote:
LinaLena kaže: Pogledaj post
Rješenje postoji samo treba pronaći ... sve dobro izanalizirati ... da li ih cijepe gore i čime? Možda je neko loše cjepivo
Ne cijepe ih... ma mora biti rješenje, zato i pitam vas koji ste pametniji od mene...

Quote:
LinaLena kaže: Pogledaj post
Napravite popis od a do ž svega čega se sjetite od dolaska muce nadalje ...
Uff... to pokušacvam i na ovom threadu... nadala sam se da ćete napraviti upravo ovo što radite, pitati me stvari koje se meni na prvi pogled ne čine važnima. Samo dajte još... iskopat ćemo mi to. Valjda.
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 16:03   #14
Quote:
zdenkaa kaže: Pogledaj post
Dalekovod i zračenje, mačke su izuzetno osjetljive na zračenja. I psima šteti, i ljudima, samo treba više vremena da reagiraju tijelom.

Imam jedan prijedlog, ali da me ne proglase ludom, poslat ću ga turbo na pm
Zdenkaa, strah me i kliknuti...
Sad moram dole s kompa, javim se čim se ponovo ulogiram...
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 16:09   #15
Naše iskustvo sa 60+. Sve što se dalo udomit otišlo je. Ono što smo od početka znali da će biti teško socijalizirati je bilo grozno gledati u zatočeništvu.
Neke su bile slobodne u prostoru namještenog stana ali nisu pokazivale nikakve volje za istraživanje, šetnju, igru ili bilo kakvu aktivnost. Uobičajena reakcija je bila doslovno čučanje u kutu i buljenje u zid ili čučanje na jednom te istom mjestu iza kreveta. Imali smo i problema sa nuždom jer se sa dotičnih pozicija nisu mrdale. Kad smo stavili posude s pijeskom blizu "čučališta" problem je nestao. Neke su jele ko lude, neke skoro pa ništa. NIkad jele pred nama nisu. Što su duže bile zatvorene to je apatija bila veća. Da su bile osuđene na ostanak u 4 zida, nebi me iznenadilo da smo ih zatekli "ugašene".
Ali sve navedeno u prvom postu je stvarno zbunjujuće i ne pada mi ništa pametnog na pamet
PIERCEDBALERINA is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 16:11   #16
ma nije pijesak, možda da je 1-2 uginula od tog, al ne kod tak velikog br muca, sporog rasta malih i svih ostalih simptoma... moje si isto nekad utrpaju pijesak u vodu, čujem da ga mali miceki znaju i jest, nitko od toga još nije uginuo.
rekla bih također da je problem s mjestom i svim onim nevidljivim stvarima tamo, energijom. i da će vam trebat netko drugi, a ne mačkar.
kakva im je kakica, jel dobiju proljev mace kad dođu tamo?
blue_rainbow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 16:12   #17
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
U osobi kojha će voziti; nitko od nas ne može samo tako dobiti godišnji kad ugine maca...
He-he, onda spakiraš macu u vreću pa u kutiju, zamotaš u ukrasni papir i mašnu i dogovoriš u Zg preuzimanje s osobom koja će znati o čem se radi i paketić dostaviti na patologiju - a 'autoprijevozniku' veliš da su 'nutra friške kobase pa da mora bit na hladnom i brza isporuka. A šta drugo?
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 16:29   #18
Quote:
zdenkaa kaže: Pogledaj post
Dalekovod i zračenje, mačke su izuzetno osjetljive na zračenja. I psima šteti, i ljudima, samo treba više vremena da reagiraju tijelom.

Imam jedan prijedlog, ali da me ne proglase ludom, poslat ću ga turbo na pm
A daj zdenkaa, a i mi bismo rado čuli prijedlog.
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 16:36   #19
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post

Drži li još netko mace tako blizu pasa?
Na bivšem Duilovu su bile. Mogle su ih i vidjeti i čuti i onjušiti. Nije bilo nuspojava, osim što ova koju sam udomila od tamo pse od samog početka doživljava kao nešto svakodnevno. Bojale su se one koje bi tek stigle, ali kad skuže da psi ne mogu do njih onda im je čak i zabavno.

Mačke lako pokosi virus, zaraza je jedino što mi pada na pamet, nešto što se uvuklo u podove, dekice itd. Vidim i vama.... A kako onda ništa obdukcija ne pokaže!? Trovanje ili virus bi trebala pokazati, ili?

Pijesak ne, moguće jest, čitala sam nedavno nešto o tome, ali ne ovako i na ovolikom uzorku maca.

Kemijska sredstva koja se koriste... Ah, moguće, ali... Netjeranje i ostalo navedeno...

Stres da, kao okidač za bolesti i opće propadanje (povlačanje u sebe, nejedenje...), ali baš da je SVIMA toliko stresno u takvom okruženju... Pa mačke i gore stvari prežive.

Sa kojom grupom maca se ovo događa? Ok, mačiće niti ne računam, oni u čas propadnu i navuku svašta na sebe. Malene bi bilo dobro odvojeno držati od velikih+karantena za svaku novu (ako je izvedivo, ako ne-a više štete nego koristi od svega, bojim se). Mislim da bi zatvaranje najgore palo divljacima, ali pitome nebi trebale biti toliko down, bar ne kad su im ljudi tamo (ove gore navedene bi se gurale jedna preko druge za maženje). Piercedbalerina je slično opisala svoje iskustvo.

Fakat misterij.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 20:15   #20
A je li rađena obdukcija na uginulim macama? Piše da su testirane na zarazne, i ništa, ali je li netko otvorio mace i pogledao što bi bio uzrok smrti, u kakvom su stanju organi i sl?
Vrkuta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:29.