Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2015., 16:43   #3321
Ima u hrvatskom riječ Hebrej i hebrejski jezik, kao i židovi (vjernici) i Židovi (nacionalna pripadnost).
"Jevrej" nije hrvatska nego srpska riječ.

Ne ulazim u podrijetlo te riječi, niti što bi bilo bolje da se uvede.

Ovaj tvoj tekst je na ukrainskom? Mnogo toga razumijem.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 17:17   #3322
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ima u hrvatskom riječ Hebrej i hebrejski jezik, kao i židovi (vjernici) i Židovi (nacionalna pripadnost).
"Jevrej" nije hrvatska nego srpska riječ.

Ne ulazim u podrijetlo te riječi, niti što bi bilo bolje da se uvede.

Ovaj tvoj tekst je na ukrainskom? Mnogo toga razumijem.
rijec Hebrej se upravo odnosi na Stare Jevreje ,staroJevrejsko pismo i jezik

tekst na Ukrajinskom je zaista informativan,drago mi je da ti se dopada

istovremeno koristenje obje rijeci ne bi trebalo predstavljati lingvisticki ili politicki problem,jer i Italijini koriste rijec ebraico ,koja je jedna od opcija,kao sto su danasnje rijeci evrej,yevrey,jeevrej koriste u drugim drzavama

Jevrej i Zidov su rijeci koje nemaju lingivistivko korijenje ili porijeklo iz HR ili SR

Zadnje uređivanje comtesse : 16.10.2015. at 17:35.
comtesse is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 21:35   #3323
Nema teme za to pa ne zamjerite ali da ne zaboravimo...

Čestitam svim pripadnicima židovske vjeroispovjesti blagdan Hanuku

https://youtu.be/2wi1H3UnKhk?list=PL...BYGV-4ZKQGwIbv



pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 22:28   #3324
Svim mojim dragim prijateljima Hanuka lesimha



https://www.youtube.com/watch?v=fQdbXIIAVI4
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 16:51   #3325
Pozdrav svima.
Imam pitanje, te bi molio da mi odgovore isključivo židovi koji pripadaju ili ŽOZ ili Bet Israelu, ako ima netko tko je konvertirao, odlično. Ozbiljno sam zainteresiran za konverziju te znam da se u Hrvatskoj u tim zajednicama može obaviti konverzija (Chabad ?) Iskreno, ne znam koga kontaktirati, od samih zajednica, te da li moram ići izravno rabinu ?
Znam da me rabin mora odbiti tri puta, te sam čitao da je konverzija trajala 15 godina kod jednog čovjeka iz Hrvatske ?
Hvala svima na odgovorima.
Lijep pozdrav.
GrofAxelrode is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 20:44   #3326
Ne baš frekventna tema ali nek se nađe:

Leonard Cohen's "Hallelujah" - in Yiddish

Prekrasno
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 15:21   #3327
Pozdrav, mene zanima jel se u neku zidovsku zajednicu ili sinagogu moze otici cisto iz znatizelje pa da ti malo objasne povijest zajednice i kako zidovi zive u RH?

Naravno, sve ovo pise nezidov.
Silenzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 01:19   #3328
Flory Jagoda, Sefard, njena prodica je dosla iz Spanjolske U BiH
rodjena u Saraejvu 1928 godine,, zvijela je u Vlasenici, Zagrebu,Splitu, Bari IT, a danas zvi u SAD;
volim predivnu muziku sefarda/ladino (ista je utjecala na formiranje sevdaha u BiH )


http://www.mastersoftraditionalarts.org/artists/155


https://www.youtube.com/watch?v=dMgF7jqCq0w
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 01:43   #3329
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Flory Jagoda, Sefard, njena prodica je dosla iz Spanjolske U BiH, rodjena u Saraejvu 1928 godine,, zvijela je u Vlasenici, Zagrebu,Splitu, Bari IT, a danas zvi u SAD; volim predivnu muziku sefarda/ladino (ista je utjecala na formiranje sevdaha u BiH)

* http://www.mastersoftraditionalarts.org/artists/155
* https://www.youtube.com/watch?v=dMgF7jqCq0w
Ovo je prelijepo! Hvala ti. To samo Sarajevo može iznjedriti.
Shalom/Selam/Peace
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 01:49   #3330
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ovo je prelijepo! Hvala ti. To samo Sarajevo može iznjedriti.
Shalom/Selam/Peace
Kudum, hvala , shalom selam

ja sam islamsko/katolicka/judeo kombinacija prodicnog porijekla
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 02:03   #3331
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Kudum, hvala , shalom selam
ja sam islamsko/katolicka/judeo kombinacija prodicnog porijekla
Čitam ja tvoje postove neko vrijeme. Ti si dobra osoba.
Bog neka te poživi kao i sve koji su tebi dragi, amin. Shalom, Selam
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 15:23   #3332
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Čitam ja tvoje postove neko vrijeme. Ti si dobra osoba.
Bog neka te poživi kao i sve koji su tebi dragi, amin. Shalom, Selam
Kudum, ugodno sam iznenadjena, hvala ,, sve najbolje zelim tebi, shalom selam
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 12:35   #3333
PITANJA U VEZI
LEVITA-SVEĆENIKA




Ovo pitanje postavljam iz perspektive nekoga tko je nekada bio Kršćanin, a sada ne pripada niti jednoj organiziranoj religiji.

Knjiga Brojeva u poglavlju #1 spominje da je Bog naredio popis svega muškog stanovništva sposobnog za borbu od 20 godina naviše. Nakon što su Mojsije, Aron i plemenski glavari koje je Bog odredio, napravili popis, došli su do broja od 603 550 za borbu sposobnih muškaraca. (KB 1:45) Budući da je bilo preko 600 tisuća za borbu sposobnih muškaraca, ispada da je bilo najmanje još toliko žena. Znači, bilo je najmanje 1 200 000 pripadnika dvanaest izraelskih plemena u koje se ne ubraja Levijevo pleme. Tome plemenu osim nešto gradova-utočišta i nešto drugih gradova nije dodijeljen nikakav dio kanaanske zemlje u nasljedstvo.

Umjesto toga Leviti su primali desetinu od pripadnika 12 plemena Izraelovih i obavljali svećeničku službu. Ovaj zakon bio je krajnje rigorozan. Više puta pisano je, da se mora pogubiti svatko onaj tko bi se približio Svetištu, a nije iz Levijevog plemena (KB 1:47, 3:10, 18:4, 18:7, 18:22).

Ta im je desetina bila bogata nagrada za njihovu službu. Jer muških Levita je po Knjizi Brojeva 3:39 bilo točno 22 tisuće. A po 3:43 bilo ih je 22 tisuće i 273. Ajde neka ih je bilo 22 273. Neka se među njima našao i pokoji nesosoban za službu zbog starosti, ili invalidnosti ili neke bolesti, zbog koje ih Bog nije puštao sebi u Šator Sastanka. Neka ih je bilo 23 tisuće muškaraca. To bi značilo da je bilo još otprilike 23 tisuće žena. Znači Levita je sve skupa moglo biti 46 tisuća. Običnih Izraelaca bilo je preko milijun i dvjesto tisuća. Leviti su sačinjavali samo mali postotak ukupnog izraelskog stanovništva; - nešto manje od četiri posto.

Stoga je desetina koju im je Bog odredio njima bila prilično bogata plača za svečeničku službu. Ispada da je svaka obitelj primala dva puta više novaca nego što je imao neki sasvim prosječni Izraelac.

I sad slijedi moje najvažnije pitanje u vezi ovih odlomaka. U svećeničku službu se ne smije primati netko tko je pohlepan za novcima. Niti netko tko nema makar donekle ispoljene sedam darova duha svetoga; kao što su mudrost, razum, savjest, jakost, znanje, pobožnost i strah božji. Ne smije ih se primati samo zato što su iz određenog plemena ili regije unutar nekog naroda. Samo zato što je netko Levijevac ne mora značiti da posjeduje ovih sedam darova duha svetoga. Meni ovo nikako ne sjeda, a komegod sam u par navrata rekao za ovu stvar, on mi je rekao: - „Pa to je Stari Zavjet“. Međutim, Pavao - istaknuti kršćanski propovjednik kojeg ubrajaju u apostole, mada on nije bio među izvornom dvanaestoricom apostola,
kaže da je svo pismo, i Stari i Novi Zavjet korisno za podučavanje, pohvalu i prekoravanje. Stoga ne možemo samo tako odmahnuti rukom i reči – ah, to je Stari Zavjet.

Dobro, židovstvo nema nabrojane darove duha svetoga, jer on nije dio njihove teologije. Ali valjda postoje neki kriteriji tko može biti svečenik, koji su slični ovima koje sam naveo.

Kao Hrvatu i ne-kršćannu meni je jednostavno nezamislivo da mi dođe Bog i kaže: - Ja sam izabrao vas Hrvate kao uzvišen i posvećen narod, a Istrijane sam odredio sebi za svećenike. Svaki drugi Hrvat koji bi se primaknuo službi u šatoru sastanka neka se pogubi.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 21:04   #3334
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
PITANJA U VEZI
LEVITA-SVEĆENIKA


Kao Hrvatu i ne-kršćannu meni je jednostavno nezamislivo da mi dođe Bog i kaže: - Ja sam izabrao vas Hrvate kao uzvišen i posvećen narod, a Istrijane sam odredio sebi za svećenike. Svaki drugi Hrvat koji bi se primaknuo službi u šatoru sastanka neka se pogubi.
Leviti su bili clanovi klana Levi, a unutar iste grupe, jedna od porodica je bila izabrana za pisanje Zakona , a Zakonom se administrativnim putem, kontrolirala cijela grupa jednog klana. Zakoni i pravila su pisani duzi period od strane svestenika-podorcinih nasljednika, generacijska linija, tokom 6 stoljeca. Mojsije je bio iz doticnog plemena. To su bile malobrojne grupe klanova, a u sklopu klanova je bilo noliko porodica.

Quote:
The Levites were a Tribe of Priests. They were to serve in the Temple and also as teachers and directors to all of the Israelites.
Nemam utisak da je doticna grupa bila mnogobrojna, jer su kasnije , formirana razna plemana levtskog porijekla,a koja su , povijesno , kasnije, sastavljena u danasnja tri plemena: Levi i Koheni su malobrojni, a vecina danasnjih jevreja su Izraeli.
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 16:59   #3335
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Leviti su bili clanovi klana Levi, a unutar iste grupe, jedna od porodica je bila izabrana za pisanje Zakona , a Zakonom se administrativnim putem, kontrolirala cijela grupa jednog klana. Zakoni i pravila su pisani duzi period od strane svestenika-podorcinih nasljednika, generacijska linija, tokom 6 stoljeca. Mojsije je bio iz doticnog plemena. To su bile malobrojne grupe klanova, a u sklopu klanova je bilo noliko porodica.



Nemam utisak da je doticna grupa bila mnogobrojna, jer su kasnije , formirana razna plemana levtskog porijekla,a koja su , povijesno , kasnije, sastavljena u danasnja tri plemena: Levi i Koheni su malobrojni, a vecina danasnjih jevreja su Izraeli.
To još uvijek ne daje zadovoljavajuči odgovor zašto u svečenike nisu birani najinteligentniji/najduhovniji/najprodorniji/najutjecajniji naj-neznamšta ljudi iz svakoga plemena, a ne da je samo jedno pleme vladalo kao svečenička kasta do te mjere da se prijetilo u više navrata pogubljenjem svakom onome koji bi se primakao Žrtveniku.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 19:22   #3336
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
To još uvijek ne daje zadovoljavajuči odgovor zašto u svečenike nisu birani najinteligentniji/najduhovniji/najprodorniji/najutjecajniji naj-neznamšta ljudi iz svakoga plemena, a ne da je samo jedno pleme vladalo kao svečenička kasta do te mjere da se prijetilo u više navrata pogubljenjem svakom onome koji bi se primakao Žrtveniku.
He, he, jednako tako kako je i u crkve u Hrvata svećenićki red prilično dobro raspoređen po podrijetlu i regijama, makar prevladavaju dinarski genotipovi dočim su službenice ( časne sestre ) većma iz susjedne nam države i uglavnom sa siromašnih krških područja Hrvatske gdje su uvjeti za život teški a djece dovoljno.
No, mi smo pošli i korak dalje pa smo takav ustroj do prilične mjere preslikali u politiku.
Uvijek je vlast slatka, bila od Boga ili ovoga svijeta...
Nema razloga da bi kod Židova bilo drukčije.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 19:23   #3337
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
To još uvijek ne daje zadovoljavajuči odgovor zašto u svečenike nisu birani najinteligentniji/najduhovniji/najprodorniji/najutjecajniji naj-neznamšta ljudi iz svakoga plemena, a ne da je samo jedno pleme vladalo kao svečenička kasta do te mjere da se prijetilo u više navrata pogubljenjem svakom onome koji bi se primakao Žrtveniku.
A sto si ocekivao Jedna porodica je imala svoj klan i kao takva je postavljla svoja pravila, imali su novac, kontrolirali su druge porodice , a koje su kasnije postale dio sljedenika klana. Religija je tad imala ulogu u svvako pori licnog i drustvenog zivota, i kao takva je regulirala svoja pravila i zakone upravo od strane klana. Nije bilo drzava, nije postojao sekularni sistem, zato je bilo vazno imati svestenike iz jedne grupe , kao sredstvom kontorliranje ostalih porodica i klanova , a nije bio primaran cilja imati iskjucivo najbolje svestenike. Religija je tad imala apsolutnu ulogu, kao sto danas imaju moderne drzave. Religioznost i spritulanost, vjerovanje, su bili tad, a i danas mali do relgije.
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 07:33   #3338
Ovdje su opisane levitske službe i razlozi zbog kojih su odabrani.
http://r.search.yahoo.com/_ylt=AwrgE...9V0Jyw8OTp9mo-
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 00:25   #3339
Mozda nekom zatreba ii i zanima vidi link u mom podpisu ispod
miky-maus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 01:14   #3340
Zanima me kako točno ide ona priča da Bog stalno ispočetka stvara svijet? Mislim da je to iz židovstva.
VelikiDzorz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.