Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2016., 08:09   #1881
Kakav ti je senzor temperature , u kakvom je kućištu i na kom mjestu u sustavu . Senzor je taj koji je u prvim borbenim redovima , sve ostalo je debele pozadina i hladovina . Nisam prije obratio pažnju na to da kod Dalasa treba skoro sekunda da se prenese poruka i ako mu treba još 10 sekundi da se ugrije ili ohladi eto ti pumpanja regulatora .

Događalo mi se ove zime na jednom plameniku na sječku da se vatra ugasi samo zato što je senzor temperature dima bio u debeloj cijevi od inoxa ; Proces izgaranja je bio u vrtlogu sa minimalnom količinom goriva u procesu , sa velikom dinamikom , i ako je senzor lijen , spor , dok on javi da je temperatura dima pala , gotovo je ,otpuhalo vatru.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 08:14   #1882
Senzor polaza je NTC 10k, kalibrirao sam ga i unio u program tri koeficijenta za izračun temperature. Nalazi se na bakrenoj cijevi fi28 na cca 1mt poslije troputnog i pumpe,sa termalnom pastom i sve je zamotano u 20mm izolacije ( kompletna instalacija ).

Jooj,sad mi je sinulo! Stavio sam softverske filtere na senzore temperature tako da je ocitanje=0.9*staro ocitanje+0.1*novo ocitanje. Nisam išao za tim da sam to primijenio i na senzor polaza i sada u biti tek nakon 10 sekundi ( očitanje svake sekunde ) dobijem stvarnu vrijednost, a u međuvremenu je i ona otišla.

Neki put ne vidiš šumu od drveta !!
bmwmilos is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 09:31   #1883
Senzor treba biti što bliže miš ventilu , na par centimetara , i treba biti uronjen u tanku bakrenu cjevčicu do centra cijevi , naravno sve dobro izolirano , i naravno bez digitalnog filtera
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 09:58   #1884
Na miš ventil sam odmah zavidao pumpu, mogu onda senzor staviti bliže pumpi zasada,a kad prestane grijanje onda ću napraviti kadicu za senzor.
bmwmilos is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 13:38   #1885
Quote:
AKG kaže: Pogledaj post
Trebao bi napraviti nekakav duži zapis svih temp. u sustavu. Da se vide željena sobna, trenutna sobna, željena polaza, trenutna polaza i vanjska. I to kroz vremenski period od nekoliko dana.
neke ove temperature ne loggiram, pa moram pripremiti takve grafove.
Quote:
dajc kaže: Pogledaj post
Ja na svojoj kućnoj regulaciji koristim 2 PID-a u kaskadi, gdje je glavni u krugu zraka, a pomoćni u krugu vode.
glavni pid onda utječe na zadanu polaznu? a kako pretvaraš output pida u pomak motora?

još jednom hvala puno na vrlo pomožljivim komentarima
skoky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 13:54   #1886
Da li me netko može uputiti gdje naći informacije o dataloggingu preko weba? planiram staviti esp8266 uz arduino i slati podatke negdje na web (gdje?) pa da im mogu pristupiti daljinski.
bmwmilos is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 13:57   #1887
Pogledaj pid relay output example. Odrediš interval motora, odredis limit pida i njegov izlaz Daješ kao jedan dio intervala. Možeš koristiti set direction za promjenu da li je polaz iznad ili ispod zadane ( OTV ili zatv ) ili staviš pid limit -3000,3000 pa ako je + otvaraj,ako je - zatvaraj. Naravno uz neki min output od 300 ms
bmwmilos is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 14:07   #1888
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Da li me netko može uputiti gdje naći informacije o dataloggingu preko weba? planiram staviti esp8266 uz arduino i slati podatke negdje na web (gdje?) pa da im mogu pristupiti daljinski.
Pogledaj ovdje... http://www.blynk.cc

Blynk ti daje Arduino/ESP8266 library, Android ili iOS aplikaciju i svoj cloud server kao vezu između to dvoje. Jednostavno je, radi, grafički lijepo izgleda, ali veza sa serverom često puca ako imaš nešto veći promet prema njemu. Za stvari "pali/gasi", radit će dobro.
dajc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 14:10   #1889
Quote:
skoky kaže: Pogledaj post
neke ove temperature ne loggiram, pa moram pripremiti takve grafove.

glavni pid onda utječe na zadanu polaznu? a kako pretvaraš output pida u pomak motora?

još jednom hvala puno na vrlo pomožljivim komentarima


Glavni regulator je onaj koji preko miš ventila održava konstantnu temperaturu polaznog voda . Naime iz kotla može dolaziti vod sa 60 C ili sa 90 C , a iz sustava može dolaziti hladna voda od 20 ( podno ) ili od 30 ( radijatorsko ) i taj regulator ima da se dobro naradi da to sve izregulira. Njemu se kao opcija može dodati praćenje vanjske temperature i onda sepo vanjskoj vrši korekcija polaznog voda, odnosno rad rad po krivulji grijanja .

Tek kad taj primarni krug ustabiliš da radi korektno, da ti temperature ne divlja više od cca 5 % onda možeš u to sve još uključiti zračni sustav kao korektor. Zračni sustav je izuzetno trom sa ogromnim transportnim vremenom i tu PID najčešće podivlja jer je uzorkovanje pre grubo i D član ne može odrediti pouzdano brzinu promjene signala , to bez puno matematike i Kalmanifog filtera ne bude išlo i zato odmah iskluči D član, da te ne pati.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 21:19   #1890
Quote:
skoky kaže: Pogledaj post
glavni pid onda utječe na zadanu polaznu? a kako pretvaraš output pida u pomak motora?
Već sam pisao o tome, pa da se ne ponavljam, pročitaj ovdje: https://www.forum.hr/showthread.php?t...0&page=61#1206
dajc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 20:33   #1891
Regulaciju polaznog voda uradio sam sopstvenim skromnim znanjem posto mi je ova kupovna bila,cini mi se,skupa.Princip rada mikro kontrolera sam ja zamislio a elektroniku je odradio elektronicar za 40eura,sto mi je bilo prihvatljivo.Sklop neupravlja pumpama vec njih pale termostati kotlovsku na 40 a radijatorsku na 30*C.
Motorni pogon sam uradio od dva mala reduktora(neznam ni ja od cega)spojeni jedan na drugog,prijagodio prikljucak na mesni ventil,motorcic mali dvosmerni na 24v,i ispalo je 100 sek. za 90 stepen.Estatski nije bogzna sta ali funkcionise.
Sklop ima dve sonde(NTC 10koma) i dva releja 12v za levo I dasno. Princip rada je:Mesni ventil je zatvoren dok temp.u kotlu nedostigne 50* kada krece da se otvara,na zadatu temp. na potenciometru,i to u ciklusu 120 sek. stoji-5sek.radi.Ako je temperature u polazu u okviru histereze +-0,25* motor stoji.Kad je temp u kotlu preko 90* mesni se otvara skroz a zatvara skroz na 30*.Sve moze da se menja,vremena i temperature,ali elektronicar.Podesen je da meni odgovara i radi o’kej.
Neznam od koje je sorte ovaj sklop verovatno to nije PID.Strucnjaci pucajte moze li to bolje da se programira,podesi,usavrsi sta vec???

Zadnje uređivanje goranto : 23.02.2016. at 21:34.
goranto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 08:11   #1892
Pa ti sam najbolje znaš koji si algoritam primijenio , naravno po ovome kako si opisao da to nije ni P od PID a . To se ne radi tako kako si uradio i utrošio vrijeme i novac , ali ima i to svoju draž , napraviti nešto sam.

Sad ti predstoji da zagriješ stolicu , i nešto pročitaš o regulaciji ... za početak da shvatiš kako radi P regulator, jer on ti je najbliži . .
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 09:33   #1893
Elektronika mi nije jaca strana.Za ovo sam upetrebio samo Logiku,algoritam "zbrlj".Dajc bi mogao vise da me posavetuje.
goranto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 21:48   #1894
Algoritmi nisu stvar elektronike , to je stvar fizikalnosti procesa ili matematike , prije par godina sam si dao truda i onima koji nemaju pojma o elektronici ni matematici dao prikaz kako radi jedan potpuno razumljiv pneumatski PID regulator.

A i taj tvoj zbrlj ima neku opis .. kada i kako se što radi.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 13:04   #1895
Treba znati,za pocetak,i mogucnosti elektronike.Shvatio sam,valjda ispravno,da postoji integralac ili procesor kao nosilac celokupnog sklopa.Ovaj integralni je ustvari "mikrokontroler" kao jedinica koja izvrsava zadate parametre bez neke komunikacije u sebi.Ovaj Procesorski je nesto drugo sa ovim krivuljama i algoritmima,sto mi je nedostizno(da se ne lazemo)za nauciti.Uz neciju pomoc,mozda,nesto i uradim,sam nebiva."Staro Magare se ne prepravlja".
goranto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 15:07   #1896
Mislim da si se uhvatio nemogućeg zadatka , jer ne poznaš ni teoriju regulacije , ni elektroniku , ne znaš ništa o algoritmima grijanja, a mi ovdje picanimo neke stvari koje su na rubu ludila i nama koji smo u svojim branšama profesionalci .

Mislim da ti je najpametnije kupiti DAJCA i postaviti na miš ventil, da ti grijanje radi , a onda nakon godinu dana eksperimentiranja sa njim , dok mu uđeš u dušu , nabaviti Ardu ino i s njim se dalje "igrati" jer su to dva kompatibilna sustava , bazirana na istom procesoru.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 16:02   #1897
Ma batalicu ja to.Ovo sto imam mi zadovoljava polaz prema radijatorima.Kad lozim mogu i da podesim polaz.Imam termo glave na vecinu radijatora da se dodatno regulise i zadovoljan sam.Sobe mi nikad nisu pregrejane 22-23C,nego reko da ove moje Plavuse(tri po generacijama) nerazbijaju glavu kad me nema.Ali ja sam i najcesce kuci.Trazim preko Pite i Pogacu.Previse ih stitim.
goranto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 15:29   #1898
ima li tko poznaje o proizvodu TIEMME ELETTRONICA SY 1OO sa CP110,kojom se spominje kao moguća zamjena za CM CPREG za PELET SET,kako je Zmajdin napravio i montirao na CM kotla i bolje je funkcionirao u upravljanju plamenika...
dadoposušje is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 13:05   #1899
Diferencijalni termostat s regulacijom brzine

Diferencijalni termostat je jednostavan uređaj. Osnovna funkcija mu je upravljanje radom pumpe na temelju temperaturne razlike. Do sada sam napravio nekoliko varijanti (http://ucdesignplay.blogspot.hr/p/di...ntrollers.html) i sve su bile ON/OFF princip.

U želji da unaprijedim uređaj nastao je diferencijalni termostat s regulacijom brzine.
Osnovna razlika je da se brzina pumpe mijenja u ovisnosti o temperaturnoj razlici kolektor - akumulacija. Veća razlika temperature znači veću brzinu pumpe i obratno.

Prednosti regulacije brzine u odnosu na ON/OFF regulaciju su:
- pumpa radi kontinuirano što znači tiši rad,
- nema naglih skokova u temperaturama kolektora i akumulacije,
- više topline se izvlači iz kolektora jer se postižu manje temperaturne razlike,
- na kraju dana toplina ne ostaje "zarobljena" u kolektorima.

Dijagram regulacije brzine pumpe u ovisnosti o temperaturnoj razlici:


Pogledajte simulaciju rada s objašnjenjima svih parametara:
https://youtu.be/Eu7rYyIPGaA
AKG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 08:33   #1900
Quote:
AKG kaže: Pogledaj post
Prednosti regulacije brzine u odnosu na ON/OFF regulaciju su:
...
- više topline se izvlači iz kolektora jer se postižu manje temperaturne razlike,
- na kraju dana toplina ne ostaje "zarobljena" u kolektorima.
........................
Ovo dvoje je zanemarivo, čak malo nejasno!jer ne ovisi o elektronici, već tu prste ima famozna termodinamika.
Vidim da se voliš igrati elektronikom:klap:
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:40.