Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2006., 11:43   #1
Kriteriji za ocjenjivanje tjelesnog za 7. razred?

ako neko zna, volio bi da mi odgovori kakvi su (sluzbeni/zakonski) kriteriji u
ocjenjivanju za tjelesni odgoj u 7. razredu osnovne.

naime, imam sina koji jednostavno ne voli loptu, ne interesiraju ga nogomet, kosarka itd.
s druge strane, normalno je spretan i koordiniran i bavi se sportom -
3 godine judo i 2 godine veslanje, isao na natjecanja, uclanjen normalno u sportski klub.

profesorica iz tjelesnog ima kriterij po kojem su loptacki sportovi skoro pa jedini koji vrijede, djeca koja treniraju nogomet u klubu imaju automatski ocjenu-dvije vise itd, npr zadnje ocjene mom djetetu su 1,1 i 2 iz - odbojke.

prosle godine je imao 3 iz tjelesnog i na to nisam reagirao, ali da zato sto mu ne leze sportovi s loptom ima 1 ili 2 iz tjelesnog, to je budalastina.

zato ako neko zna za sluzbene kriterije ocjenjivanja, molim da mi javi.

pozdrav
pike is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2006., 14:49   #2
Ne znam službene kriterije, ali i moj sin je imao u osnovnoj 3 iz tjelesnog, a medalje držimo u teglama jer nema više mjesta za njih na polici.Ni medalja sa državnog i europskog nije ništa pomogla.
Sada u srednjoj ima pametnijeg profesora tako da nema problema.Ali i mene zanima pa ako neko zna biće mi drago pročitati.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2006., 22:47   #3
Quote:
pike kaže:

prosle godine je imao 3 iz tjelesnog i na to nisam reagirao, ali da zato sto mu ne leze sportovi s loptom ima 1 ili 2 iz tjelesnog, to je budalastina.
Po meni je najveca budalastina to sto se tjelesni ocjenjuje uopce. Nepotrebno se stvara klincima averzija prema sportu.
Elenoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2006., 23:14   #4
Quote:
pike kaže:
profesorica iz tjelesnog ima kriterij po kojem su loptacki sportovi skoro pa jedini koji vrijede
Takvu kozu sam ja imala u osnovnoj skoli. Do upisa u srednju skolu iza sebe sam imala 3 godine gimnastike i 5 godina klasicnog baleta, ali sto mi je to vrijedilo kad sam bila smotana u granicarima i spora u trcanju. Na kraju osmog osnovne sam jedva navukla taj tjelesni na cetvorku da mi ne bi snizio prosjek za upis u srednju skolu. 7 godina kasnije, ista prica se ponovila i s mojom sestrom. Nikakvi razgovori mojih roditelja i razrednika s njom nisu pomogli.

I mene zanima kako takvim glupanima od profesora stati na kraj.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 08:57   #5
Quote:
Elenoar kaže:
Po meni je najveca budalastina to sto se tjelesni ocjenjuje uopce. Nepotrebno se stvara klincima averzija prema sportu.
apsolutno se slažem. svakako bi djeca trebala ići na neki sport, ali bez ocjena
mislim da sve škole ni nemaju dvoranu, kako onda realizirati to da se sva djeca bave sportom

moj mali je tek dobio tricikl, ali za dvije godine ga upisujem na sport, vjerojatno karate (dvorana nam je prek puta)
Kent is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 09:50   #6
Quote:
Elenoar kaže:
Po meni je najveca budalastina to sto se tjelesni ocjenjuje uopce. Nepotrebno se stvara klincima averzija prema sportu.
Ma joj, meni je totalno blesavo kako je meni bilo u srednjoj da se uceniku daje ocjena na temelju toga koliko moze skociti u dalj, ili koliko ce istrcati za 6 minuta. Meni su npr. pluca ostecena jer sam imala hripavac s 9 godina i nisam mogla istrcati tih glupih 6 minuta. Umrla bih - i onda je moja genijalka od profe rekla da je to zato sto nemam kondicije. Odbojku sam zato igrala super (prethodno sam i trenirala-sve razrede vise skole).

A prvo polugodiste prvog razreda nisam smjela bit na tjelesnom jer sam imala povredu koljena i doktor rekao ne. I ona meni krenula s nekim knjigama . Pedagogijom iz 1954. i onda sam morala to kod nje uciti kao za ispit. Boze moj

I sto je najgroe misle da je njihov predmet najvazniji.
GROZNO.
Sretno s klincima, a mene sve strah kako ce biti kad ja dobijem klince

MAMMA MIA!!!!
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 10:41   #7
mislim da bi nezadovoljan roditelj trebao nakon neuspjeha s nastavnikom, otici kod ravnatelja , a mozda upitati i u ministarstvu
inace , pridruzujem se misljenjima da je ocjenjivati tjelesni glupo , kao i pracenje samo jednog kriterija pri ocjenjivanju
pa valjda postoji neki razlog za razne sportove?? zasto bi jednom judasu trebali lezati loptacki sportovi ili atletika i obrnuto??
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 13:14   #8
Quote:
misiz S kaže:
A prvo polugodiste prvog razreda nisam smjela bit na tjelesnom jer sam imala povredu koljena i doktor rekao ne. I ona meni krenula s nekim knjigama . Pedagogijom iz 1954. i onda sam morala to kod nje uciti kao za ispit. Boze moj
Nama je profesor u srednjoj napravio nesto slicno: "Treba ti visa ocjena, a neces trcat za nju? Dobro. Za 7 dana ispitivanje pravila igre razlicitih sportova, duljine terena i sl."
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 15:21   #9
pa , meni cak i to zvuci u redu
ne vidim nista lose u tome da netko nauci pravila za razlicite sportove
moze biti negdje sudac
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 16:23   #10
Quote:
zg_sash kaže:
pa , meni cak i to zvuci u redu
ne vidim nista lose u tome da netko nauci pravila za razlicite sportove
moze biti negdje sudac
I meni je to u redu, zao mi je ako smo se krivo razumjeli pa si mislio da nije. Nemaju svi fizicke predispozicije, ali svi se mogu potruditi na svoj nacin.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 16:59   #11
Moj brat ima kemiju, matematiku i sl. 5, a tjelesni 3 I oduvijek tako. Oke, osim u nižim razredima osnovne jer su imali normalnu učiteljicu.

Ja sam imala odvratnu nastavnicu. Jednom sam trčala, došla prva i skoro se ugušila. Provela sam tjedan dana u bolnici. A lijepo sam joj govorila da ne mogu Naravno, bolje da sam pala mrtva.

Iskreno, i mene zanima kakvi su to kriteriji prilikom osjenjivanja. Mislim, nismo svi jednaki i ne možemo svi preskočiti kozlić ili napraviti kolut unatrag na vagu.
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 17:15   #12
U osnovnoj su mi uvijek na kraju godine na sjednici poklanjali 3 iz tjelesnog, da nemam baš 2...
I meni je glupo kaj se tjelesni uopće ocjenjuje, meni je npr išla gimnastika (koju u oš nismo radili), al drugo niš, pogotovo sportovi s loptom; košarku sam posebno zamrzila zbog svog profesora iz tjelesnog... Uvijek sam bila mršava i nikakva , nisam mogla ni bacit loptu do koša, a kamoli 5 puta za redom pogoditi koš... uostalom, nemreš ni od vrhunskog košarkaša očekivati da baš svaki put pogodi, ovisi kakav ti je dan...
Ovo s ocjenjivanjem poznavanja pravila mi se čini ok; osim toga ja bi ocjenjivala zalaganje, a ne postignute rezultate...
Ista stvar vrijedi i za likovni i glazbeni; naša učiteljica likovnog je bila takva da ni Michelangelo ne bi kod nje 5 dobil...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2006., 19:33   #13
iskustva kroz osnovnu i srednju su bila pozitivna.. nisam bila među nespretnijima, al profesori su davali realne ocjene iz pojedinih zadataka, lopti, poligona i sl... ocjena na kraju se uvijek davala na temelju truda a ne samo urođene sposobnosti
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 08:38   #14
Quote:
pike kaže:
ako neko zna, volio bi da mi odgovori kakvi su (sluzbeni/zakonski) kriteriji u
ocjenjivanju za tjelesni odgoj u 7. razredu osnovne.

naime, imam sina koji jednostavno ne voli loptu, ne interesiraju ga nogomet, kosarka itd.
s druge strane, normalno je spretan i koordiniran i bavi se sportom -
3 godine judo i 2 godine veslanje, isao na natjecanja, uclanjen normalno u sportski klub.

profesorica iz tjelesnog ima kriterij po kojem su loptacki sportovi skoro pa jedini koji vrijede, djeca koja treniraju nogomet u klubu imaju automatski ocjenu-dvije vise itd, npr zadnje ocjene mom djetetu su 1,1 i 2 iz - odbojke.

prosle godine je imao 3 iz tjelesnog i na to nisam reagirao, ali da zato sto mu ne leze sportovi s loptom ima 1 ili 2 iz tjelesnog, to je budalastina.

zato ako neko zna za sluzbene kriterije ocjenjivanja, molim da mi javi.

pozdrav
Mislim da, na žalost, nećeš moći puno učiniti po tom pitanju
Znam iz osobnog iskustva/djetinjstva, i nekako ne vjerujem da se u školstvu išta, što se toga tiče, promijenilo.
Dokle god mi sjećanja sežu u djetinjstvo nosila sam naočale, kratkovidna štrkljasta klinka s pepeljarkama.
Promijenila sam u osnovnoj i srednjoj ukupno 4 profe iz tjelesnog i svaka je bila više- manje nefleksibilna, na ovu posljednju žalile su se i cure koje su bile mnogo spretnije od mene, pa se opet ništa nije učinilo.
Moj osnovni problem bio je da sam negdje u 5. osnovne dobila rukometnu loptu u punoj brzini u lice, naočale su se razbile u milijun komadića, dobro da mi nije nijedan odletio u oko, pa se nisam više usudila raditi tjelesni s cvikama. Nakon toga sam onako čorava pri dohvatu lopte slomila prst na ruci, tresnula s kozlića i zaradila potres mozga jer nisam dobro procijenila udaljenost.... Moj tjelesni odgoj bez cvika je bio kao da slijepca tjeraš da hoda po gredi, noćna mora. Još onako duga i krakata, mršavica bez mišića.... katastrofa. Ajde, prvi učitelj nam je gledao projek ostalih predmeta na kraju godine, pa nam je davao ocjene tak da nam ne pokvari prosjek, ali onda je u 6. razredu došla žena- zmaj.... Mama je pokušala razgovarati s njom jer mi je konstantna dvojka/ trojka kvarila prosjek, koji mi se bodovao pri upisu u srednju, ali je ova počela na sav glas urlati na nju da nije normalna, da kaj ona sebi umišlja, da da li želi da izgledam ovako (pokazujući pred svima prstom u jednu debeljuškastu curicu iz višeg razreda) radeći pri tom gadljivu facu kao da će povraćati. Strava!!! Koja profesionalnost, jadno dijete....
Pa je mama vidjela s kim ima posla, okrenula očima, okrenula se i otišla.
U srednjoj ista spika, prva profa, ajde još nekak, ali druga, ajmemajkomila..... Zanimljivo je da su svi do jednog kategorički tvrdili da ocjenjuju zalaganje, ali kod nje sam mogla i krv pišat, dalje od dvice (ako sam aktivno vježbala) makla se nisam. Još sam u "njezinom periodu" (treći srednje) pokupila mononukleozu, pa sam bila oslobođena tjelesnog na pol godine, ali, naravno nisam mogla ostati neocijenjena, pa mi je uvalila da pišem referat o tenisu. Na kraju mi je, guska bezobrazna, za referat koji sam pisala tjednima, posudila samo radi njega knjige s kineziološkog faksa, uvalila tricu, jer, iako je referat za pet, ne može mi dati više jer ne vježbam
Kad sam joj rekla da to nije u redu, rekla mi je da je ona sva jako bolesna, ali da ipak radi, pa nek vježbam. Idiotkinja, dijete, rekonvalescenta od mononukleoze tjerati da radi tjelesni, uh, što bih ju danas naribala da ju negdje sretnem
U četvrtom srednje, naravno, opet dvojka.... moja gospođa majka, inače strpljiva i mirna ženica pukla je ko kokica, spakirala se i otišla u zbornicu na polugodištu te joj pred cijelim auditorijem profa "vrlo smireno" rekla da, ukoliko radi njezine dvice, kao odlična učenica ne uspijem upisat faks koji želim, objesit će ju na prvi prozor, s vanjske strane, na katu (visoki starinski prozori u Križanićevoj). Ravnatelj joj je tada obećao da će se nekaj učiniti, naravno nije se učinilo ništa, osim što sam ja uljudno zamoljena da mama više ne dolazi u školu. Uopće. Ikada.

Smatram da se tjelesni uopće, te likovni i glazbeni odgoj u osnovnoj ne bi smjeli ocjenjivati. Ajde, likovni i glazbeni u srednjoj ne baziraju se više na sluhu i talentu za crtanje, učiš povijest glazbene i likovne umjetnosti, to je OK ocjenjivati, ali maltretirati djecu i nabijati im komplekse zato kaj su slabije fizičke spremnosti, ne pjevaju dobro ili nemaju smisla za crtanje je apsolutni idiotizam.
Recimo, moja najbolja frendica u osnovnoj je vukla dvojku iz likovnog, a odlična učenica, MM je vukao dvicu iz glazbenog jer nema sluha....
Pa tko je tu lud????
Samo klincima nabijaju komplekse
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 09:08   #15
Dora K, jel se to radi o drugoj gimnaziji???
Ako da onda tocno znam sto je bilo!!! Meni je isto sranje radila, al kako mi je mama relativno poznata onda se nje malo splasila pa je profunkcioniralo.
Na zivce mi idu ti kreteni iz tjelesnog, ma mislim ima i onih OK, ali su uglavnom kreteni. Moj dragi je isao cak na popravni iz tjelesnog, a obozava sport i nogomet i ...ma sve sportove osim borilackih.
grrrrrrrrrrrrr
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 09:14   #16
Oh yeah baby

Vi'š kak se legenda prenosi

A još sam ja i stara kokica
Kaj, još maltretira?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 15:03   #17
[QUOTE=Mrtva mrkva]Takvu kozu sam ja imala u osnovnoj skoli. Do upisa u srednju skolu iza sebe sam imala 3 godine gimnastike i 5 godina klasicnog baleta, ali sto mi je to vrijedilo kad sam bila smotana u granicarima i spora u trcanju.

Ovo ko da sam ja pisala.Ista stvar, gimnastika i balet , samo što ja nisam bila tapasta u graničarima nego se nisam mogla popeti po onoj jebenoj šipci više od dva metra.I na kraju mi dala četvorku i to još ono kao nek ti bude.Ama glupača.
Ja sam protiv toga da se tjelesni, glazbeni i likovni ocjenjuju.
Jer tu puno ovisi o predispozicijama.Ako se neko trudi onda je prolazan, ali može se moj sin truditi koliko god hoće kad jadničak nema sluha pa je uredno iz glazbenog imao trojku.Ili jedan šulkolega koji je bio lumen samo takvi, ali nije mogao nacrtati nešto što bar približno liči na ljudsku glavu pa je skoro završio na popravnom iz likovnog
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 15:15   #18
Quote:
Dora K kaže:
Dokle god mi sjećanja sežu u djetinjstvo nosila sam naočale, kratkovidna štrkljasta klinka s pepeljarkama.
:
Zašto se nisi oslobodila tjelesnog?
Ja sam osim čoravosti bila i poprilično nespretna + strah od visine.
Grede, štrikovi i slične krasote nisu dolazile u obzir.
Pa sam se zahvaljujuči dioptriji oslobodila te muke.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 15:25   #19
oprosti polly , ali meni je to jos gora opcija (osim price koja ukljucuje ocjenjivanje)
smatram da je jako vazno da se djeca sto vise krecu i imaju dovoljno tjelesnih aktivnosti, naravno od ucitelja bih ocekivao da ucenike pogura u smjeru koji im individualno najvise odgovara
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 18:00   #20
mislim da je oslobađanje od tjelesnog loše.Jer ako i nisi spretna oslobađanje te neće učiniti spretnijom.Ali da to bude predmet koji se ne ocjenjuje to da.Ne moraš ići na gredicu ili penjati se na šipku, ali malo gimnastike, vježbanja motorike bez straha od ocjenjivanja to je čak i potrebnije upravo tapastoj djeci.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:54.