Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2015., 15:25   #1481
Možda malo neprimjereno ali da se ipak dotaknem ovog sotonskog Big Brothera. Zaista je najviše što uspijem to pogledat je minut ipo, ne mogu zaista dulje od silnog gađenja što osjećam kad ugledam to, iako ne gledam baš morao sam primjetit tu Stefani Banić, a i nema di se ne piše o njoj

Iako nisam psihijatar, da sam i psihijatar naravno da neću dijagnosticirat preko televizora ali ne mogu se oteti dojmu da gore spomenuta boluje od bipolarnog poremećaja

Ima indicija kao rizično sexualno ponašanje, pa pogleda sam na yubit klipić u kojem se jasno vidi razdražljivost i agresivnost.
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 12:20   #1482
Sumnjam. Ali kad smo već kod realityja, evo zanimljivog slučaja.

http://www.abc.net.au/radionational/...lusion/6758612

'I'm no more the person that climbed a roof and scared my friends than I am the idiot seven-year-old who broke an antique at my grandma's house.'

Ukratko, dečko se najeo gljiva i zabrijao da je cijeli njegov život reality-show i da su svi oko njega glumci. Držalo ga je to neko vrijeme pa su mu dijagnosticirali bipolarni.

Ova rečenica me je ubola u oko: 'I'm no more the person that climbed a roof and scared my friends than I am the idiot seven-year-old who broke an antique at my grandma's house.'

Mislim da nije baš normalno sedmogodišnjeg sebe nazivati 'idiotom', ali sve sam više uvjerenja da se radi o obrascu tipičnom za bipolarce, nastalom u ranom djetinjstvu. Konkretno, o emocionalnom zlostavljanju, kao što je opisano ovdje:

http://www.medscape.com/viewarticle/803269
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 02:38   #1483
Pozdrav ljudi

Dakle, nakon duugo vremena evo mene natrag na Forumu. Ovaj put trebam vašu pomoć.
Naime, ljetos, znači nekih 3 mjeseca sam imala faze po tjedan dana kada sam doslovno svakih pola sata, sat prelazila iz depresije u maniju. Iscrpilo me to i fizički i psihički, nikad mi se promjene nisu dešavale u tako kratkim razmacima.
I sad, kao poslijedica toga je ostala teška depresija, jer sam preiscrpljena, ali povremeno imam manične faze (koje kod mene izgledaju tako da postanem preentuzijastična, hiperaktivna, hipereuforična, obično ljudi u mojoj okolini to smatraju onim čarobnim "izliječenjem od depresije") koje traju po dan, dva, i onda opet tjedni depresije. Treba mi savjet kako ljudima pojasniti da mi ne pomaže konstano ponavljanje da se trgnem. Izgubila sam puno dragih ljudi u kratko vrijeme, neki su pobjegli, neke sam otjerala jer jednostavno ponekad ne želim NIKOGA kraj sebe, želim se zakopat u sebe i tak mi je jednostavno najugodnije kad me uhvati teška depresija.
Već dosta godina imam bipolarni, i do nedavno sam znala sama sebe kontrolirati (uz terapiju naravno) i ne dopuštati da ljudi primjete koliko mi je teško, ali mi je to sad izmaklo kontroli.
Pa eto, konkretno, neki savjet, kako objasniti ljudima šta se dešava? Kako ublažiti posljedice impulzivnosti koje se pojave uz maniju, kako objasniti da stvarno ne mogu ustati iz kreveta ponekad itd...
Svaki savjet mi je dobrodošao jer sam trenutno pomalo bespomoćna. Uvijek sam donekle imala kontrolu nad svojim socijalnim životom i nad životom s bipolarnim, ali sada mi je sve ovo šok. A znate da šokovi vode do novih problema (kod mene povratak bulimije, previše lijekova i slično)

Hvala!
__________________
In a strange way, I had fallen in love with my depression.
Delilah_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 14:48   #1484
Možda imaš ciklotimiju:
http://www.cybermed.hr/clanci/ciklotimicni_poremecaj

Ja se ne bih puno bavila objašnjenjima, jer okolina obično ima ovako razmišljanje: lijen si, daj se malo pomakni, trgni se i sl. Ne razumiju da je u depresiji ponekad teško čak i ustati iz kreveta. Hipomanija je druga stvar i uistinu može izgledati drugima super, a neliječena prelazi u maniju, koja je razarajuća za oboljelog i za obitelj. Mislim da si ti shvatila da treba liječiti i hipomaniju, kolikogod ona odlična bila nakon depresije.
Kažeš da se osjećaš iscrpljeno. Okreni se sebi. Nemoj svoju energiju trošiti na objašnjenja. Možda samo da okolini daš korisne linkove, ako se uopće žele upoznati s tim što te muči.
Meni je BAP dijagnosticiran prije 5 god tako da te shvaćam.
Valpurga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 15:08   #1485
Quote:
Valpurga kaže: Pogledaj post
Možda imaš ciklotimiju:
http://www.cybermed.hr/clanci/ciklotimicni_poremecaj

Ja se ne bih puno bavila objašnjenjima, jer okolina obično ima ovako razmišljanje: lijen si, daj se malo pomakni, trgni se i sl. Ne razumiju da je u depresiji ponekad teško čak i ustati iz kreveta. Hipomanija je druga stvar i uistinu može izgledati drugima super, a neliječena prelazi u maniju, koja je razarajuća za oboljelog i za obitelj. Mislim da si ti shvatila da treba liječiti i hipomaniju, kolikogod ona odlična bila nakon depresije.
Kažeš da se osjećaš iscrpljeno. Okreni se sebi. Nemoj svoju energiju trošiti na objašnjenja. Možda samo da okolini daš korisne linkove, ako se uopće žele upoznati s tim što te muči.
Meni je BAP dijagnosticiran prije 5 god tako da te shvaćam.
Ovo apsolutno stoji, prestala sam objašnjavati i sad nemam nikoga u životu. Baš to što ti kažeš, kad sam u depresivnoj fazi, govore mi da sam lijena, da se trgnem. I onda kad me uhvati hipomanija (oni ne shvaćaju da je to ustvari problem) onda dobijem riječi kao što su "eto vidiš da možeš".
Razumijem i ja ljude oko sebe, teško je shvatiti psihički bolesnu osobu, ne očekujem da svi shvate, da me žale, ne znam šta, samo želim imati u životu nekoga tko će razumijeti.
__________________
In a strange way, I had fallen in love with my depression.
Delilah_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 15:16   #1486
Ako ti ikako mogu pomoći, javi mi se na PM.
Valpurga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2015., 13:15   #1487
Molim pomoć odnosno savjet onih koji su imali slična iskustva. Radi se o mojoj mami kojoj je prije 15 godina dijagnosticiran bipolarni poremećaj. Imala je užasne promjene iz teške depresije u izrazite manije.

Dugo je trajala borba sa bolešću da bi se na kraju utvrdilo da jedino što joj pomaže je litij i seruquel. Jedno 5 godina je pila lijij (300 mg ujutro, 300 podne, 600 prije spavanja). Seruquel je pila 400 mg ujutro 400 mg prije spavanja. Od ove terapije je mama bila super i nismo znali da bolest postoji dobrih 10 godina.

Prije jedno 5 godina joj je doza lijekova smanjena i pila je litij 300 mg ujutro i 300 mg prije spavanja + seruquel 200 mg ujturo i 200 mg prije spavanja. I sve je bilo super savršeno do prije mjesec dana.

Sve je počelo nesanicom da bi mama svakim danom počela gubit sigurnost. Nakon samo par dana sve drastično pogoršalo. Odma smo reagirali, nabavili uputnice i dogovodil pregled u Vrapću. Dok smo čekali taj dan (pregled) stanje se užasno pogoršalo do mjere da mama jedva govori, ne spava i ima fantazije tipa 'otkazali su mi buzrezi'...

Odlazimo u bolnicu gdje joj odma ukidaju litij (zar nije ovo opasno?) jer je kako vele 'litij napravio više štete nego koristi'. Vadi se krv, vrši se pregled bubrega i sve je u savršenom redu. Dakle litij nije krivac, a ukinuli su ga. Ukinuli su i seroquel i rekli da će nakon par dana krenut na bolje. Rekli su da je litij stari lijek i da ima boljeg i da ga je mama predugo uzimala.

Prošlo je 2 tjedna od nove terapije bez litija. Mama je trenutno gore nego ikad i sad nam vele da je u najgorem obliku depresije iz kojeg će se teško izvuć i da će trebat dobrih 3-4 mjeseci. Ne mogu opisat kako mama loše izgleda.

Ništa mi nije jasno. Ja kao laik razmišljam ovako:
-Litij je najbolji, najstariji i najispitivaniji stabilizator, ako osobi odgovora i ako se pazi na razinu litija u krvi nema potrebe da se ukine. Ljudi piju litij i cijeli život ako im pomaže, dakle 10 godina je ništa.
- smatram da je mama pila premale doze litija, maksimalne doze su do 1.800 mg, ona je pila samo 600 kad joj se stanje pogoršalo.
- isto vrijedi za seroquel - doze su do 800 mg, mama je pila 400 mg.
- ako su litij + seroquel savršeno pomagali 10 godina, ne vidim razlog da i dalje ne pomažu, samo je potrebno pogotit prave doze

Prema navedenom, po mojoj logici doktor je trebao povećat unos litija i po potrebi korigirat seroquel ili ostavit litij i probat nać zamjenu za seroquel.

Neznam sad kako dalje... slušat doktore ili reagiarat. Razum mi govori da treba uzet litij, a možda i opet staru terapiju. Imam osjećaj da su pogrešnim pristupom ili lijekovima doveli mamu u totalno krivi smjer. Ima li netko slično iskustvo i što mogu očekivati?

Puno hvala.
Andrey_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 15:20   #1488
Kćer ima BAP. Uzimala je litij dvije godine. Smanjen joj je pred cca godinu i pol. Pogreška doktorice bila je što nije reagirala na smanjenje litija u krvi. Kriza nastupila oko nove godine. Litij povećali, pa joj je u krvi kritično skočio. Nakon toga, dobila upalu grla i visoku temperaturu, litij opet pao jako nisko. Skinuli je s litija, navodno organizam nije više prihvaćao litij. Sad je na depakine-u (Seroquel uzima konstantno, prije uz litij, sada uz depakine). Dobro je, fala bogu.
mikimiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 01:14   #1489
ima li tko da je pio ili pije lamotrigin kao stabilizator raspoloženja? kakva su iskustva?
Pahulja Bijela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 15:11   #1490
Ja pijem Lamal - lamotrigin od 25 mg, 3 ujutro, 2 poslijepodne. Nemam nikakvih nuspojava, dobro mi je "legao".
Valpurga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 00:10   #1491
znači pomaže ti u svrhu stabilizacije raspoloženja? manje osciliras? pijem ga i ja i nadam se najboljem
Pahulja Bijela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 22:56   #1492
Da, već ga dugo pijem i trenutno sam OK. Ali ne pijem samo Lamal, pa je za manje oscilacije vjerojatno zaslužna kombinacija lijekova.
Valpurga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 23:11   #1493
Sta ti pijes? Koju kombinaciju lijekova? na kojim si dozama lamotrigina?
Pahulja Bijela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 23:21   #1494
10 mg Zyprexe, 10 mg Seroxata, 3 x500mg Depakinea (1,0,2) i 5 x 25mg Lamala (3,2,0)
Valpurga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 02:02   #1495
Utjeha

Ja samo imam potrebu reći da se jako borim sa sobom trenutno, i da bi mi godila neka utješna riječ...virtualni zagrljaj, da to tako nazovem..
Septima is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 09:48   #1496
Quote:
Septima kaže: Pogledaj post
Ja samo imam potrebu reći da se jako borim sa sobom trenutno, i da bi mi godila neka utješna riječ...virtualni zagrljaj, da to tako nazovem..
Pigsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 10:06   #1497
😊
zwer-xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 12:52   #1498
Hvala vam, imala sam ipak lagan san i lijepe snove, nije pošlo na gore, vratila sam se u normalu :klap:
Septima is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2016., 20:25   #1499
Pozdrav, javljam se i ovdje, budući da uz BPD navodno (iako nikad nije službeno potvrđeno) imam i bipolarni tipa II. Dakle, ovo sam napisala na BPD temi:

Noćas oko pola dva, prije spavanja, sam, nakon dugo vremena imala panični napad.

Uzela sam sve lijekove kao i inače, a koji me obično uspavljuju i uljuljkaju u dubok san. Međutim, noćas sam nakon njih, naprotiv, bivala sve budnija. I zbog toga, sve uznemirenija. Imala sam osjećaj kao da sam uzela zoloft - strujanje i brujanje cijelog tijela i psihe, plus neobjašnjivo uzbuđenje, koje je bivalo neugodnim jer je bilo preintenzivno.

Kako je ta senzacija bivala sve jača, u panici sam uzela još jedan normabel. No, i dalje nema smirenja. Potom sam čvaknula cijeli seroquel od 100 mg, i opet niente. Pa sam se uplašila da se, nakon sto godina, došuljava hipomanija, pa sam uzela i pola depakinea od 500 mg. Nikad, nikad u životu, da bih se smirila, nisam uzela toliko lijekova odjednom. Ne samo to, ni cijeli taj koktel nije djelovao, pa sam nazvala Rebro da me spoje na centar za krizna stanja. U centru se nitko nije javljao, pa sam se uspaničila još više.
Ponovo sam zvala Rebro centralu da me povežu s dežurnim psihijatrom, no žena je rekla da dežurnog nema.

Zatim sam zvala hitnu, i oni su mi rekli da je ova lagala, da ponovo nazovem Rebro i nek izvoli probuditi tog dežurnog da mi pomogne i razgovara samnom.

Sad sam bila već u užasu da nisam možda progutala previše tableta, jer mi je srce počelo lupati sve jače, ali sam se osjećala slabunjavo, iako i dalje uznemireno.

Ponovo sam zvala Rebro,ali žena i dalje tvrdi da dežurnog psihića nema. Hladna, neljubazna, osorna, nemarna, neempatična.

Ponovo sam zvala hitnu, plačući i moleći ženu da razgovara samnom. Rekla mi je da razumije da mi je teško, ali da to moje nije hitno stanje, da predugo razgovara samnom i da možda ima netko tko je doživio srčani i saobraćajku. Rekla mi je da se smirim tako što ću staviti neku opuštajuću muziku i popiti čaj od mente. Inače mi takve stvari pomažu, ali ovaj put nisu.

Čak sam zvala svoje roditelje, u dva ujutro, iako sam znala da već spavaju. Nisu se javili (telefon je u drugoj, udaljenoj prostoriji).

U smrtnom sam stahu da ću ući u hipomaniju i sve ovo me zabrinjava, jer je to već drugi noćni panični u tjedan dana. Prvi je nastao nakon što sam počela osjećati groznu mučninu s porivom za povraćanjem, i istovremenu glad, ali pri samoj pomisli na hranu mi se bljuvalo. To me isto bilo ustrašilo pa mi se bilo počelo vrtjeti i mantati, i opet panika. Smirilo se tek nakon što sam pojela malo nezačinjene kuhane riže na savjet žene iz hitne (pitala me jesam li pod stresom posljednjih dana - jesam, zbog posla, imam li kiselinu u želucu - ne znam).

Noćas sam ipak nekako uspjela zaspati, dišući u vrećicu, što sporije sam mogla da se ne onesvijestim.

Inače, osam godina išla sam kod privatne psihoterapeutkinje koja mi je prevrnula život naglavce, u pozitivnom smislu, i gotovo svi simptomi BPD-a su nestali.

Ne idem kod nje od kraja studenog prošle godine jer si to novčano više ne mogu priuštiti, pa me sad strah relapsa.

No, odlazim kod psihića za kontrolu lijekova, koji je uveo i savjetovanje, jer nje više nema, barem privremeno, ali kod njega ne idem jednom tjedno, već jednom ili dvaput mjesečno (jer je državni), i pričam samo 15-20 minuta, dok sam kod nje imala sat vremena. Dakle, nemam dovoljno za seciranje emocija i životnih događaja.

On tvrdi da sam sasvim ok i zadovoljan je mojim stanjem, ali me proplamsaji ovih paničnih nakon milijun godina mira ozbiljno uzdrmavaju.

Plus, zadnjih pola godine patim od povremenih iznenadnih napada snažnog lupanja srca, koje počne doslovno u sekundi, bez upozorenja, popraćeno osjećajem gušenja (ali ne i tjeskobe), traje oko 5 minuta, lupa kao pošandrcalo i kao da će iskočiti iz trupa, i završi jednako naglo.

Molim vas savjet.

Dogovorit ću raniji sastanak sa šrinkom, i posjet doktorici zbog srca, ali trebala bi mi vaša riječ savjeta i podrške.

Hvala.

----------

Uglavnom, može li se hipomanija manifestirati kao anksioznost, panični napadaji i osjećaj neugodnog seksualnog i sveprožimljućeg uzbuđenja u organizmu i psihi (duhovnjaci bi to opisali kao buđenje kundalini)?

I da, danas nemam niti jedan simptom hipomanije. Da li je moguće da ona jedan dan bukne, drugi se povuče, treći ponovo nastavlja svoje subverzije, itd?
Vivian Volcano is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 18:15   #1500
Quote:
Vivian Volcano kaže: Pogledaj post
Pozdrav, javljam se i ovdje, budući da uz BPD navodno (iako nikad nije službeno potvrđeno) imam i bipolarni tipa II. Dakle, ovo sam napisala na BPD temi:

Noćas oko pola dva, prije spavanja, sam, nakon dugo vremena imala panični napad....
Da bi hipomanija mogla biti hipomanija, mora trajati duže od toga što ti opisuješ koliko ja znam. Ovo što ti opisuješ su tipični znakovi anksioznosti i paničnih napadaja.

U hipomaniji se osjećaš poletno, kao da sve možeš, imaš više samopouzdanja, kreativna si, društvena, pričljiva.

Da li ti se nekaj stresno dogodilo prije pola godine otkad si imala panični napadaj?
__________________
"Katkad te život tako preoptereti da ne znaš tko si bio na početku.'' ( Ramiz Karaeski )
LoisKent is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:32.