Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2011., 20:43   #1121
Quote:
Rak11 kaže: Pogledaj post
Bok ljudi,vidim nema odgovora na moje pitanje,pa vam ja predlažem da dobro razmislite o grijanju na pelete.Najbolje bi bilo da odete do nekoga ko se grije na pelete i malo popričate,da nebi bilo ko kod mene.Uglavnom sada svi pametuju od trgovca,servisera,majstora... a nitko ne nudi razumno riješenje.Potrošio sam cca 30000kn za novu kotlovnicu da bi uštedio na gorivu ali za sada je suprotno,trošio sam cca 2600l lože na zimu a sada sam za mjesec dana pokurio 2t Gamaf-ovih peleta pa ti vidi koliko som uštedio.
Eto usporedba.
Kupio peć u firmi Termo Flux Pelling 25kw. Grijem od 10.11.2011. oko 110m2 s 150l sanitarne vode i potrošio oko 600-700kg Gamauf peleta. Nisam baš dom s Viadrus kotlovima ali možda ako si kupo peć za kruta goriva onda ju budeš teško podesio. Eto to je moje mišljenje. Sretno s podešavanjem.
IVAN LAKI is offline  
Old 20.12.2011., 22:26   #1122
Quote:
Rak11 kaže: Pogledaj post
Bok ljudi,vidim nema odgovora na moje pitanje,pa vam ja predlažem da dobro razmislite o grijanju na pelete.Najbolje bi bilo da odete do nekoga ko se grije na pelete i malo popričate,da nebi bilo ko kod mene.Uglavnom sada svi pametuju od trgovca,servisera,majstora... a nitko ne nudi razumno riješenje.Potrošio sam cca 30000kn za novu kotlovnicu da bi uštedio na gorivu ali za sada je suprotno,trošio sam cca 2600l lože na zimu a sada sam za mjesec dana pokurio 2t Gamaf-ovih peleta pa ti vidi koliko som uštedio.
Litar lože daje snagu ko 2 kg peleta, dakle ove zime bi ti trebalo da potrosis 5,200kg peleta da se uzjednacis. Nesto ti ne stima u konfiguraciji kotla da potrosis 2 tone mesecno a tek sad je poceo da bude hladnije vrijeme..

Prijatelj trosi 1,5 tona mesecno u 52Kw kotao i grije 2 sprata od po nekih 150m, ali bez sanitarne vode.
Tamarind is offline  
Old 21.12.2011., 11:32   #1123
Quote:
Rak11 kaže: Pogledaj post
Bok ljudi,vidim nema odgovora na moje pitanje,pa vam ja predlažem da dobro razmislite o grijanju na pelete.Najbolje bi bilo da odete do nekoga ko se grije na pelete i malo popričate,da nebi bilo ko kod mene.Uglavnom sada svi pametuju od trgovca,servisera,majstora... a nitko ne nudi razumno riješenje.Potrošio sam cca 30000kn za novu kotlovnicu da bi uštedio na gorivu ali za sada je suprotno,trošio sam cca 2600l lože na zimu a sada sam za mjesec dana pokurio 2t Gamaf-ovih peleta pa ti vidi koliko som uštedio.
Potrošio si 30 soma kuna za kotlovnicu, kupio si Centrometalov pelet set i ugradio na "Viadrus"? Koji ti je trgovac rekao da to stavljaš na viadrus?
wolowizard is offline  
Old 21.12.2011., 20:40   #1124
I ja znam da nešto nije uredu,ali ko zna što? U Tehnodomu imaju takvu kombinaciju (Viadrus-Centrometal),a i lokalni "majstori" su rekli da bi ta kombinacija bila jako dobra.Sutra bi mi trebao doći kao neki strčnjak??,pa bumo vidli ne.
Rak11 is offline  
Old 22.12.2011., 08:11   #1125
Quote:
Rak11 kaže: Pogledaj post
I ja znam da nešto nije uredu,ali ko zna što? U Tehnodomu imaju takvu kombinaciju (Viadrus-Centrometal),a i lokalni "majstori" su rekli da bi ta kombinacija bila jako dobra.Sutra bi mi trebao doći kao neki strčnjak??,pa bumo vidli ne.
Čim je kombinacija znaš da je lošija opcija od originala koji je rađen za pelete. Čudi me da nisi uzeo Viadrus sa original plamenikom, mislim da je i po cijeni tu negdje.
Što se tiče njihovog štelanja ne ulaži velike nade. Mene je ove godine njihovo štelanje jedne veće peći koštalo par tona peleta. Trošila ko luda, grijala nikako, a umjesto pepela užarena masa.
Na kraju sam sam sjeo uz peć i prateći plamen došao do parametara po kojima sada umjesto 400 kg na dan, troši manje od 200 kg dnevno, a grijanje je neusporedivo bolje od opcije koju su oni naštelali. Da ne govorim da se količina pepela smanjila nekoliko puta.
agt is offline  
Old 22.12.2011., 13:58   #1126
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Čim je kombinacija znaš da je lošija opcija od originala koji je rađen za pelete. Čudi me da nisi uzeo Viadrus sa original plamenikom, mislim da je i po cijeni tu negdje.
Što se tiče njihovog štelanja ne ulaži velike nade. Mene je ove godine njihovo štelanje jedne veće peći koštalo par tona peleta. Trošila ko luda, grijala nikako, a umjesto pepela užarena masa.
Na kraju sam sam sjeo uz peć i prateći plamen došao do parametara po kojima sada umjesto 400 kg na dan, troši manje od 200 kg dnevno, a grijanje je neusporedivo bolje od opcije koju su oni naštelali. Da ne govorim da se količina pepela smanjila nekoliko puta.
kako si zadovoljan novim peletima?
stmat is offline  
Old 22.12.2011., 16:29   #1127
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Na kraju sam sam sjeo uz peć i prateći plamen došao do parametara po kojima sada umjesto 400 kg na dan, troši manje od 200 kg dnevno, a grijanje je neusporedivo bolje od opcije koju su oni naštelali. Da ne govorim da se količina pepela smanjila nekoliko puta.
Prema tvojem iskustvu, kakav je prema tome bolji plamen i kakva si podesenja sve radio da bi dosao do kvalitetnog plamena ?
dxer is offline  
Old 22.12.2011., 20:50   #1128
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
kako si zadovoljan novim peletima?
Pelet je ok, ako je dobro naštelana peć pepel je sitan kao brašno, tamno sive boje i čini mi se da ga je manje nego kod Viševice.
Kod velike peći koju sam spominjao znaju se uz rub plamenika stvoriti pougljenjeni komadi nepravilnog oblika, kao da se spoji nekoliko peleta. Na drugoj manjoj peći sam na kraju dozatora naišao na istu masu ali priljepljenu uz stjenku ložišta.
Nešto slično mi se prošle godine kad sam ložio Viševicu desilo na Viadrusu i bilo je toliko čvrsto da je zaustavilo dozator.
Mislim da je to možda prevelika količina kore u pojedinom pakovanju peleta.
agt is offline  
Old 22.12.2011., 21:19   #1129
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Prema tvojem iskustvu, kakav je prema tome bolji plamen i kakva si podesenja sve radio da bi dosao do kvalitetnog plamena ?
Serviseri su naštelali preveliku količinu peleta u pojedinom doziranju, kao i preveliku brzinu ventilatora. Plamen je bio kao na breneru, dakle pod prevelikim tlakom, te je veliki dio topline odlazio u dimnjak, a dio plamena se jednostavno odbijao od stjenke koju je trebao grijati. Produkt su bili nesagoreni peleti koji su odlazili u kontejner za pepel u obliku užarene mase, veliki dio pepela u dimovodnim kanalima i dimnjaku, slaba temperatura kotlovske vode, naravno enormna potrošnja peleta, pa čak i nedostatak kisika u kotlovnici koja ima propisno prozračivanje.
Nakon dužeg snimanja i mnoštva poštelavanja, s obzirom da dobavljač uz peć ne daje nikakvo uputstvo, smanijo sam dobavu peleta gotovo na minimum, povećavši broj ciklusa dobava, kako bi što češće dolazilo do mješanja peleta u ložištu, a brzinu ventilatora sam smanjio na trećinu od dotadašnje. Plamen je postao puno umjereniji, po cijeloj površini ložišta jednak i ravnomjeran. plameni jezici sad doslovce ližu stijenku odnosno svod peći koji treba grijati. Količina pepela se višestruko smanjila, pepel je sad kao brašno, bez ikakvih grudica, ujednačene sive boje. Potrošnja je više nego prepolovljena, a peć bez problema grije zadanu površinu, bez obzira što je u međuvremenu vanjska temperatura pala u odnosu na raniji period kad sam imao problema sa grijanjem.
agt is offline  
Old 22.12.2011., 21:25   #1130
Dragi forumasi, čitam vaše postove i probleme s pelet setovima snage od 25kW pa nadalje raznih prizvlodaca, viadrus, centrometal, pelling i sl.i mogu vam reci da mi nije jasno da imate svi toliko problema s podesavanjem parametara rada, ispada da vam je bolje uzeti pec na drva i loziti vatru, vjerojatno bi imali manje glavobolje i vise vremena nego sada..., a trebalo bi biti skoro kao s plinom osim naravno redovitog čišćenja.
Ja koristim Artelovu pec 18kw i nemam takvih problema, grijem 200m2 prostora i 300 litara vode, zadam, 55, 60, 65 ili 70C i poštujem to bez problema, trošku mjesečno 500-600kg Gamauf paleta i ocito sam SRETNIK jer ovo sto vi pišete nema veze s pamecu... To je izludivanje.
Svi bi prodali prvoj a poslije kao sto kažete ne može vam pomoći niti prodavac, montazer, a niti serviser, pa tko je tu lud i sto mi/vi plaćamo????
pelet is offline  
Old 22.12.2011., 21:37   #1131
Quote:
pelet kaže: Pogledaj post
To je izludivanje.
Svi bi prodali prvoj a poslije kao sto kažete ne može vam pomoći niti prodavac, montazer, a niti serviser, pa tko je tu lud i sto mi/vi plaćamo????
To je hrvatska stvarnost. Vjerojatno to postoji samo kod nas, nikakvog reda ni zakona u trgovini. Pošto su peći na pelet u neku ruku novost na našem tržištu i imaju dobru prođu ne čudi me da se svatko hvata prodaje istih, profita radi.
Nije mi samo jasno kako prođu ljudi koji se nimalo ne razumiju u tehniku, a kupe ovako nešto.

Zadnje uređivanje agt : 22.12.2011. at 22:06.
agt is offline  
Old 22.12.2011., 21:45   #1132
Nije mi samo jasno kako prođu ljudi koji se nimalo ne razumiju u tehniku, a kupe ovako nešto.
 
Vjerujte imam kontakt s nekim od korisnika sličnih sustava i imate bakica koje koriste sustav kao moj za centralno grijanje bez ikakvih problema, a opet imam prijatelja koji su vidjeli pec kod mene i kupili si ove peći samo za topli zrak i neznaju niti podesiti temperaturu niti snagu, a kamo da sami pociste pec, to im žene rade, boze sačuvaj....
pelet is offline  
Old 22.12.2011., 21:57   #1133
Bilo kako bilo, svakako se treba dobro informirati prije odabira i kupnje, osobno pec kao svoju bi preporučio svakome jer stvarno ne zahtjeva puno truda, a prije svega pec mi se nalazi u devnom boravku, vidim plamen u peći, grijem se također po potrebi toplim zrakom koji pec ispuhuje s prednje strane, a o ugodaju tijekom nocnog rada da i ne govorim...
Prilikom kupnje takodjer sam bio malo skeptican sto se tiče snage peći 18kw (imao sam plinski kombi vailant bojler 28kw, bez spremnika 300 lit, kojeg sada imam i grije ga ta pec) s obzirom da čitam da ljudi uzimaju pelet setove za 200m2 cca 30kw, no pokazalo se da je snaga vrlo dobro odabrana, vjerojatno zbog razlike u lozistu koje je u ovoj peći puno manje i ne treba mu puno da se zagrije, a vjerojatno i zbog same koncepcije peći koja je razvijena isključivo za pelet, a ne za mogućnost kombinacije drveta i peleta sto po mom mišljenju nije dobro riješenje, zato se tesko i podesavaju.....a ovdj je sve vrlo jednostavnije...
pelet is offline  
Old 23.12.2011., 08:17   #1134
@pelet
Eh, sad kad citam tvoja iskustva, pozelim tu tvoju pec. Međutim, ti si ocito napravio sve te instalacije tako da ti je pec znaci u prostoru u kojem boravis, a vecina nas to ima u kotlovnici koja je u podrumu/garazi. Tako da mi ne mozemo koristiti jos to dodatno grijanje puhanjem toplog zraka iz peci. Meni je vrijedna svaka informacija koju netko ovdje napise, naravno u smjeru smanjenja potrosnje. AGT je napisao da je soamnji jacinu plamena , smanjivanjem jacine ventilatora. Kod mene (Pelling 40) plamenik upravo radi kao brener, znaci trebao bi pokusati to smanjiti da vidim kuda to vodi.
dxer is offline  
Old 23.12.2011., 08:43   #1135
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
@pelet
Meni je vrijedna svaka informacija koju netko ovdje napise, naravno u smjeru smanjenja potrosnje. AGT je napisao da je soamnji jacinu plamena , smanjivanjem jacine ventilatora. Kod mene (Pelling 40) plamenik upravo radi kao brener, znaci trebao bi pokusati to smanjiti da vidim kuda to vodi.
Mislim da kod tebe neće igrati ova kombinacija. Tvoja peć ima plamenik, a sve tri moje peći imaju ložišta. Dakle radi se o dva različita sistema grijanja.
agt is offline  
Old 23.12.2011., 09:00   #1136
Jel ima negdje kakva slika tog tvog lozista da shvatim o cemu se radi.......ali zar nije na svakoj peci bit plamena i podesavanje tog plamena putem ventilatora ? Pretpostavljam da ovdje govorimo o donjem ventilatoru koji upuhuje zrak u lugaru i tako pojacava plamen. Meni se znalo desavat da mi se na stijenkama peći stvaraju nekakvi izgoreni "listići".
dxer is offline  
Old 23.12.2011., 21:26   #1137
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Jel ima negdje kakva slika tog tvog lozista da shvatim o cemu se radi.......ali zar nije na svakoj peci bit plamena i podesavanje tog plamena putem ventilatora ? Pretpostavljam da ovdje govorimo o donjem ventilatoru koji upuhuje zrak u lugaru i tako pojacava plamen. Meni se znalo desavat da mi se na stijenkama peći stvaraju nekakvi izgoreni "listići".
Pozdrav
.
Vidim da imaš peć istoga proizvođaća kao i ja samo je moja 25kw. Daj mi pošalji koju sliku peći i automatike pa ću ti poslati neke parametre koje sam dobio od servisera. Imam parametre za 25kw,30.40 i 50 kw pa možeš probati.
IVAN LAKI is offline  
Old 24.12.2011., 08:57   #1138
Moja peć je stara godinu dana, koliko mi je poznato ništa se nije mijenjalo . Ne znam da li mislis samo na listu parametara ili je to lista drugacije podesenih parametara........jer ja imam tu defaultnu listu. Posalji mi za 40 kW na PM. Hvala.
dxer is offline  
Old 26.12.2011., 22:24   #1139
Podešavanje

Quote:
Rak11 kaže: Pogledaj post
I ja znam da nešto nije uredu,ali ko zna što? U Tehnodomu imaju takvu kombinaciju (Viadrus-Centrometal),a i lokalni "majstori" su rekli da bi ta kombinacija bila jako dobra.Sutra bi mi trebao doći kao neki strčnjak??,pa bumo vidli ne.
Pozdrav.
Ništa ne javljaš jel bio majstor i podesio peć?
IVAN LAKI is offline  
Old 27.12.2011., 00:19   #1140
Thumbs up Prva sezona

Bok,
Zivim u Hercegovini, u djelomicno izoliranom stanu od 100 kvadrata (dnevni boravak u rigipsu, ostatak kuce klasika), od cega grijem oko 70 kvadrata. Ovo mi je prva sezona grijanja na pelete. Instalirao sam Centrometalov set 30kW i uzeo 3 tone peleta od Fisa. Poceo sam grijati 10.11. i pec je u startu ostala na tvornickim postavkama, s tim da je temperatura bila namjestena na 65 stupnjeva i plamenik na 20 kW. Studeni nije bio uopce hladan osim par dana pa je ritam peci bio 5 sati rada ujutro i 5-6 sati navecer.
Prije desetak dana su se temperature naglo spustile i promjenio sam temperaturu na 75 stupnjeva i plamenik podesio na 30 kW. Pec sad vecinom radi od 5 ujutro do 10 ili 11 navecer.
Dosad mi u prosjeku treba oko 18 kg dnevno, a mislim da ce mozda ici do 20kg sad kad sam pojacao plamenik. Pec cistim jednom tjedno, pepela se nakupi puna lugara, sive je boje, sitan kao brasno. Zasad nisam imao apsolutno nikakvih problema.
Bio bih zahvalan na kakvom korisnom savjetu, pogotovo ako grijesim u necemu.

LP
taz2009 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:41.