Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2015., 13:30   #9341
Pitanje - koliko se čeka odgovor kad im se pošalju podaci?

Quote:
Usurpadora1205 kaže: Pogledaj post
Dragi iskusni kolege,
kad se nose dokumenti na intervju, to je dovoljno na hrvatskom jer je HR službeni jezik EU ili trebaju prijevodi? s time da u pozivnom pismu nigdje nije napisamo da je potrebno donijete prevedene dokumente.
puno hvala i lp

Koliko ste vi čekali da vam odgovore na mail nakon što im pošaljete tražene podatke? je li normalno čekati po 2, 3 dana na odgovor ili da im pošaljem podsjetnik i uvjerim se jesu li dobili moj mail?
Usurpadora1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 14:46   #9342
Quote:
Usurpadora1205 kaže: Pogledaj post
Koliko ste vi čekali da vam odgovore na mail nakon što im pošaljete tražene podatke? je li normalno čekati po 2, 3 dana na odgovor ili da im pošaljem podsjetnik i uvjerim se jesu li dobili moj mail?
Danas je praznik. Ne radi se. Sigurno ti neće odgovoriti prije sutra. Strpi se još malo
Što se tiče dokumenata, mogu biti na bilo kojem EU jeziku. Ne trebaš ništa prevoditi.
juanito is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 10:00   #9343
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
...
Nepravilnosti ima, pogotovo u institucijama tipa EPSO ili neki DG koji su podložni lobiranju. I pogotovo kad nove članice tipa RH ulaze u veliku administraciju EU. Pripremite se za šok kad počnete radit u određenim institucijama i vidite kako vam neki nadređeni pričaju da 'nema kompetentnih Hrvata' pa da moraju zaposlit neke druge zato jer eto, 'nema drugih kandidata'. Nije to neka prešutna diskriminacija nego čisto 'uzimanje u zrendu' novopridošlih 'guštera' i iskorištavanje nove situacije.
...
Ne znam. Mene su u mom odjelu dočekali otvoreno i kao stručnjaka koji jedino treba naučiti komisijske procedure. Štoviše, moj mentor je promijenio odjel nakon par mjeseci pa sam dalje radio potpuno samostalno. Evo su mi natovarili najveći portfelj u odjelu. Sada trenutno me uvažavaju kao i sve ostale kolege drugih nacija. Nikakvo nipodaštavanje u smislu nacionalne pripadnosti nisam osjetio. Također nisam čuo ništa slično od drugih Hrvata s kojima se družim. Možda sam imao sreće ili pak ti nisi imao sreće, ne znam.
Jedino što sam primijetio je da je kolegama sjevernjacima trebalo malo dulje da me prihvate u smislu odlazaka na ručak i cugu nakon posla dok su me južnjaci odmah prihvatili.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 10:02   #9344
Quote:
Usurpadora1205 kaže: Pogledaj post
Koliko ste vi čekali da vam odgovore na mail nakon što im pošaljete tražene podatke? je li normalno čekati po 2, 3 dana na odgovor ili da im pošaljem podsjetnik i uvjerim se jesu li dobili moj mail?
Ne znam u kojoj si instituciji, ali DG HR u komisiji je spor tako da se ne moraš brinuti.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 10:40   #9345
Hej! Ima netko da ide za Ushere u prosincu?
vedrvedr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 22:24   #9346
CAST P/4/2015

Bok ekipo, zna li netko šta o Competency testu za CAST? Da li ga je netko već pripremao i polagao?

Pratim vas već dugo, no tek se sad prvi put javljam. Imam za desetak dana CBT za CAST P/4/2015 za FGIV Project/Programme Adviser. Osim standardnih verbal/numerical/abstract pitanja CBT uključuje i Competency test od 25 pitanja, od kojih je prag za prolazak 16 i više točnih (2/3). Problem mi je što ne uspjevam o njemu pronaći nikakvu informaciju, osim vrlo kratkog predloška od pet pitanja za project/program ekipu koje je EPSO objavio OVDJE. A pitanja u tom predlošku mi ne izgledaju nimalo bezazleno, i koliko vidim očekuju detaljno poznavanje pravila vođenja projekata/programa na strani EC. Ima li netko ideju odakle se pripremiti? Koji bi mi dokumenti bili relevantni?
oljunid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 11:27   #9347
Quote:
oljunid kaže: Pogledaj post
Bok ekipo, zna li netko šta o Competency testu za CAST? Da li ga je netko već pripremao i polagao?

Pratim vas već dugo, no tek se sad prvi put javljam. Imam za desetak dana CBT za CAST P/4/2015 za FGIV Project/Programme Adviser. Osim standardnih verbal/numerical/abstract pitanja CBT uključuje i Competency test od 25 pitanja, od kojih je prag za prolazak 16 i više točnih (2/3). Problem mi je što ne uspjevam o njemu pronaći nikakvu informaciju, osim vrlo kratkog predloška od pet pitanja za project/program ekipu koje je EPSO objavio OVDJE. A pitanja u tom predlošku mi ne izgledaju nimalo bezazleno, i koliko vidim očekuju detaljno poznavanje pravila vođenja projekata/programa na strani EC. Ima li netko ideju odakle se pripremiti? Koji bi mi dokumenti bili relevantni?
Nažalost, imam isti problem, doduše radi se o CAST za Financial Officer FG III... Na slične upite upućene direktno EPSO-u dobije se odgovor da oni ne mogu davati nikakve informacije o sadržaju Competency testa i naravno upućuju na sample testove koje si ti naveo. Btw, ako sam dobro shvatio, sample test za Financial Officera ima pitanje koje se temelji na propisu iz 2002, a koji je zamjenjen novim 2012...

Ima netko da je pisao/prošao competency test pa da pomogne sa svojim komentarom/savjetom?
klishtun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 07:51   #9348
Od dokumenata koje sam pronašao za Financial officer competency test najrelevantnijim mi se čine Uredba o financijskim pravilima 966/2012 i pravila za njezinu provedbu 1268/2012 .

Za projektni/programski test kompetencija nažalost mi se čini da nema propisanih jedinstvenih pravila, već da različite vrste projekata i programa koriste svoja pravila. Od onog što sam pronašao najvrijednijim mi se čini Horizon 2020 Annotated Model Grant Agreement, a koristan i detaljan je i nama dobro poznati PRAG (mada je on namijenjen projektima u državama koje nisu članice Unije).

Ta četiri dokumenta mi se za sad čine kao glavni na koje ću se usredotočiti. Nadam se sam u pravu kao i da će ovo još nekome biti od pomoći. Neki drugi prijedlozi i ideje?

Zadnje uređivanje oljunid : 28.11.2015. at 08:37.
oljunid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 16:04   #9349
Bok,

Malo je van vaših razgovora, dal se znaju indikativni natječaji za sljedeću godinu?
I di to piše..
HR nije bio već dvije godine pa rekoh možd bude 2016., a možd i ne jer je mali jezik.
+ Ima još netko ambicije za usmeno prevođenje, razmatram di mi je bolje to završit jer se ne može drugačije natjecat za EU institucije..
Anna Luiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 10:53   #9350
Produljene liste:
http://europa.eu/epso/doc/reserve_li...12_2016_en.pdf
amarkulin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 14:58   #9351
Otvoren je natječaj za zamjenika glavnog direktora DG MOVE-a (AD 15) koji mora biti državljanin Hrvatske pa ako se netko osjeća dovoljno politički moćan...

Znači, za koji mjesec ćemo imati i prvog visoko pozicioniranog Hrvata u EU birokraciji (ne računam povjerenike).
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 00:11   #9352
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Otvoren je natječaj za zamjenika glavnog direktora DG MOVE-a (AD 15) koji mora biti državljanin Hrvatske pa ako se netko osjeća dovoljno politički moćan...

Znači, za koji mjesec ćemo imati i prvog visoko pozicioniranog Hrvata u EU birokraciji (ne računam povjerenike).
hah to je za nekog sa dvojnim drzavljanstvom i koji je vec dugo unutra ja bih rekla....
bubica_blx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 19:32   #9353
Quote:
Anna Luiza kaže: Pogledaj post
Bok,

Malo je van vaših razgovora, dal se znaju indikativni natječaji za sljedeću godinu?
I di to piše..
http://europa.eu/epso/doc/epso_planning_en.pdf
amarkulin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 10:08   #9354
Molim vas za pomoć, prije svega one koji već rade u Institucijama...
Naime, ponuđeno mi je mjesto u EP - DG Finance u Luxu...S obzirom da u RH imam solidan posao i obitelj te mogućnost uzimanja neplaćenog dopusta = mirovanja radnog odnosa, to bih pravo svakako htio iskoristiti s obzirom na probni rok u EP...Kakva su vaša iskustva s tom mogućnošću? Kosi li se korištenje tog prava s politikom zapošljavanja u EU institucijama tj. zahtijevaju li prije zasnivanja radnog odnosa s njima i raskid prethodnog radnog odnosa ili je scenarij zamrzavanja prethodnog radnog odnosa moguć?
eseker69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 11:18   #9355
Quote:
eseker69 kaže: Pogledaj post
Molim vas za pomoć, prije svega one koji već rade u Institucijama...
Naime, ponuđeno mi je mjesto u EP - DG Finance u Luxu...S obzirom da u RH imam solidan posao i obitelj te mogućnost uzimanja neplaćenog dopusta = mirovanja radnog odnosa, to bih pravo svakako htio iskoristiti s obzirom na probni rok u EP...Kakva su vaša iskustva s tom mogućnošću? Kosi li se korištenje tog prava s politikom zapošljavanja u EU institucijama tj. zahtijevaju li prije zasnivanja radnog odnosa s njima i raskid prethodnog radnog odnosa ili je scenarij zamrzavanja prethodnog radnog odnosa moguć?
Oni tebi daju ugovor na xy, uz probni rok. Nije na njima da provjeravaju kako i jesi li ti odradio svoje s prethodnim poslodavcem. Ti njima jamčiš da si ti slobodan tada raditi kod njih.

Što se tiče neplaćenog, to opet ovisi -ako tebi to poslodavac dozvoli, ok. Pitanje je kako ćeš nakog godine dana regulirati svoju zakonsku obavezu otkaznog roka prema sadašnjem poslodavcu, ako odlučiš ostati u Luxu.
Situacija bi ti mogla biti malo zeznuta.
__________________
Science is but a perversion of itself unless it has
as its ultimate goal the betterment of humanity.

Nikola Tesla
LibraryDragon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 12:30   #9356
Hvala na brzom odgovoru. I ja sam razmišljao o otkaznom roku koji prema propisima iznosi 2 mj. u mom slučaju i taj je dio zaista zeznut ako poslodavac ne prihvati sporazumni raskid ugovora o radu. Svakako mislim da je bolje, ako je moguće, osigurati si "povratnicu" ovdje..
eseker69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 19:18   #9357
Quote:
eseker69 kaže: Pogledaj post
Molim vas za pomoć, prije svega one koji već rade u Institucijama...
Naime, ponuđeno mi je mjesto u EP - DG Finance u Luxu
Ja radim u EP - DG ITEC u Luxu, od 1.11.2015. Probni rok je 9 mjeseci.
U kadrovskom izvještaju EP-a piše da su u 2014. godini 124 osobe bile na probnom roku. Njih 123 uspješno su ga završile. Saznao sam da se ona jedna osoba koja nije prošla - 6 mjeseci uopće nije pojavljivala na poslu...

Ja sam uredno dao otkaz mjesec i tjedan dana prije odlaska, sve po zakonu. Na taj način sve svoje snage ulažem da bih ovdje uspio - a ne držim u malom mozgu varijantu da postoji i opcija za podviti rep i vratiti se. Obitelj će doći na ljeto, kad završi škola, dakle prije kraja probnog roka. Uz to, unajmio sam kuću - ugovorno na tri godine. Failure is not an option!

http://www.spaceacts.com/notanoption.htm

Zadnje uređivanje amarkulin : 06.02.2016. at 19:28.
amarkulin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 19:19   #9358
Evo još detalja:

EPSO/AD/322/16
Administrators AD5
EUR28
Registration period: 17/03-20/04/2016
Admission tests - Booking period: 04-05/2016
Admission tests: 05-06/2016
amarkulin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 12:31   #9359
Quote:
amarkulin kaže: Pogledaj post
Ja radim u EP - DG ITEC u Luxu, od 1.11.2015. Probni rok je 9 mjeseci.
U kadrovskom izvještaju EP-a piše da su u 2014. godini 124 osobe bile na probnom roku. Njih 123 uspješno su ga završile. Saznao sam da se ona jedna osoba koja nije prošla - 6 mjeseci uopće nije pojavljivala na poslu...

Ja sam uredno dao otkaz mjesec i tjedan dana prije odlaska, sve po zakonu. Na taj način sve svoje snage ulažem da bih ovdje uspio - a ne držim u malom mozgu varijantu da postoji i opcija za podviti rep i vratiti se. Obitelj će doći na ljeto, kad završi škola, dakle prije kraja probnog roka. Uz to, unajmio sam kuću - ugovorno na tri godine. Failure is not an option!

http://www.spaceacts.com/notanoption.htm
Po zakonu je i neplaćeni dopust pa ga planiram i iskoristiti ako mi poslodavac dozvoli. U ostalom se slažem s tobom, pogotovo sa zadnjom rečenicom
A za probni rok sam iz više izvora čuo da se istinski moraš potruditi da ga ne prođeš...npr. nedolazit na posao, potući se s nadređenim/kolegom, vrijeđati sve okolo itd...zapravo, probni rok postoji kao zadnji osigurač njima da se riješe pacijenata koji se provuku kroz testiranja/intervju/medical.
eseker69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 01:58   #9360
Proš'o i ja :)

Evo da se tuspasim..

Prije svega, hvala svima na svim hiljadama tisuća korisnih savjeta koji se mogu naći nakon višemjesećnog prečitavanja svih dosadašnjih postova na ovpj temi.
u biti, ako neTko ima volje i vremena bilo bi jako korisno svim bućim generacijama hrvatskih službenika u europskim institucijama da se ovi Q&A kompliraju i objavi.

Što se moga puta do klupe za rezerve tiče, bio je prilično jednostavan. Naravno, uzevši u obzir moje obrazovanje i iskustvo.

CBT su stvar vježbe i prije svega razumijevanja zadataka. Netko tko nema smisla za metamatiku i logiku ima male šanke u startu.

AC je prilično jednostavan: progooglate sve moguće o svemu i nađete one ozbiljnije (to su obično malo duži i na drugoj trećoj stranici pretrage) tekstove o strukturiranim intervjuima, radnim grupama itakoto i sve to detaljno isčitate.
Kao i ovaj forum, dakako!

I onda, tamo dalje ide jednostavno.

E da,

za stan u EU distriktu na par dana definitivno AirBnB
Samo trebate biti bizu SCHumann train station i imate i briselsku međunarodnu zračnu luku pri ruci.


Malo dalej, na Lux trgu ima krug odličnih kafana od kojih svaka služi hranu do 22 sata. Utorkom je dernek EU distrikta

Sretno!

PS. ako neko ima volje da mi da par pojašnjenj a o
papirologiji i lječnićkom bio bih zahvalan da se javi
__________________
Temeljno pitanje je pitanje temeljne boje...
Herzeg Bosanac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:34.