Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2018., 02:09   #181
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ja riječ "prirodno" ne koristim u smislu u kojem ti koristiš.
Gle, nalaziš se na podforumu Društvene znanosti, a iste obuhvaćaju i jezikoslovlje. Ovdje riječi znače ono što znače, a ne ono što si ti jako poželio.

Pokušaj se držati rječničkih definicija ili se posveti temama koje bolje leže tvojoj razini obrazovanja.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 12:05   #182
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Gle, nalaziš se na podforumu Društvene znanosti, a iste obuhvaćaju i jezikoslovlje. Ovdje riječi znače ono što znače, a ne ono što si ti jako poželio.

Pokušaj se držati rječničkih definicija ili se posveti temama koje bolje leže tvojoj razini obrazovanja.
Molim lijepo, ostavimo se ovakvih spuštanja o razini obrazovanja ubuduće! Takva će spuštanja nadalje uvijek biti shvaćena kao vrijeđanje te kao takva i povući kartone i bodove!

Poruka nije samo za Leteću no za sve. Dosta toga sam morao brisati na ovom topiku i još nekima... izgleda nisam bio dovoljno strog, stoga...

Old 12.02.2018., 13:17   #183
Covek je zivotinja sa visim psihickim (da ne kazem duhovnim) sposobnostima.
Potencijalni monstrum i potencijalni andjeo ujedno (uz odgovarajuce individualne i socioloske razlike).
Glavno pitanje po meni je - na koji nacin je moguce urediti drustvo (pre svega u obliku drzave), tako da bude najveca moguca korist, za najveci broj ljudi u tom drustvu (pri cemu je druga stavka bitnija).
Sa jedne strane prejaka drzava (previse zabrana, regulacija) moze odvesti u diktaturu, ili u najboljem slucaju u preteranu "briznost" za gradjane (severno-evropske zemlje - veliki porez, ali drzava obezbedjuje odredjenu sigurnost), dok sa druge strane preslaba drzava vodi "divljem zapadu" (ne nuzno pravno vec pre svega ekonomski, sto onda utice na preveliko raslojavanje drustva; nizi porez, ali svako mora brinuti za sebe, ukljucivo zdravstvenu zastitu, oruzje doma i za opasacem).

Meni su licno draze drzave, koje si mogu priustiti i brigu o slabijim clanovima drustva (za to je pak potreban i odredjeni stupanj ekonomskog, ali i socijalnog razvitka), od americkog tipa drustva, u kome se ide za "slobodom" trzisne utrke (u svakom smislu) i borbe svakog protiv svakog, sto onda lako dovede do pitanja postavljenog na topicu (iako je na topicu o Trumpu jasno da i ovde ima dosta zagovornika bas takvog nemilosrdnog kapitalizma, koji podstice individualnu inicijativu, kako u proizvodnji, tako i u preraspodeli; zanemarujuci individualne razlike i startne pozicije pojedinaca).
PS
Po ovom pitanje ne bih se previse oslanjao na filozofiju, psihologiju, bilo koju ideologiju, ili covekov spontani altruizam (iako toga naravno ima).
Neke bitne stvari treba urediti na razini drzave (ne samo pravno, vec i ekonomski).

Zadnje uređivanje Dragan : 12.02.2018. at 13:32.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 13:43   #184
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Covek je zivotinja sa visim psihickim (da ne kazem duhovnim) sposobnostima.
Potencijalni monstrum i potencijalni andjeo ujedno (uz odgovarajuce individualne i socioloske razlike).
Glavno pitanje po meni je - na koji nacin je moguce urediti drustvo (pre svega u obliku drzave), tako da bude najveca moguca korist, za najveci broj ljudi u tom drustvu (pri cemu je druga stavka bitnija).
Sa jedne strane prejaka drzava (previse zabrana, regulacija) moze odvesti u diktaturu, ili u najboljem slucaju u preteranu "briznost" za gradjane (severno-evropske zemlje - veliki porez, ali drzava obezbedjuje odredjenu sigurnost), dok sa druge strane preslaba drzava vodi "divljem zapadu" (ne nuzno pravno vec pre svega ekonomski, sto onda utice na preveliko raslojavanje drustva; nizi porez, ali svako mora brinuti za sebe, ukljucivo zdravstvenu zastitu, oruzje doma i za opasacem).

Meni su licno draze drzave, koje si mogu priustiti i brigu o slabijim clanovima drustva (za to je pak potreban i odredjeni stupanj ekonomskog, ali i socijalnog razvitka), od americkog tipa drustva, u kome se ide za "slobodom" trzisne utrke (u svakom smislu) i borbe svakog protiv svakog, sto onda lako dovede do pitanja postavljenog na topicu (iako je na topicu o Trumpu jasno da i ovde ima dosta zagovornika bas takvog nemilosrdnog kapitalizma, koji podstice individualnu inicijativu, kako u proizvodnji, tako i u preraspodeli; zanemarujuci individualne razlike i startne pozicije pojedinaca).
PS
Po ovom pitanje ne bih se previse oslanjao na filozofiju, psihologiju, bilo koju ideologiju, ili covekov spontani altruizam (iako toga naravno ima).
Neke bitne stvari treba urediti na razini drzave (ne samo pravno, vec i ekonomski).
Da, naveo si neke od činjenica, no sve to što je danas, što je bilo jučer, a što će biti sutra su odluke samih ljudi. Na žalost, mnogi društveni sistemi su se uspješno micali s lica zemlje u galonima krvi jer oni koji su se borili za drugačiji svijet su uvijek imali za neprijatelje one koji su smatrali da je sustav takav kakav je jedini ispravan.

Ljudi mogu sutra vratiti bez imalo problema robovlasništvo i inkviziciju, te uvesti kraljeve na vlast koji će se igrati s kmetovima.
Isto tako mogu sutra napraviti rajsku utopiju od planeta. Svaki sistem se samo na neki način nadovezuje na prijašnji koji je ukinut milom ili silom (pretežno silom). Današnje društvo će ljudima za 1000 godina izgledati kao smijurija. Nisu sistemi sa svim svojim vrlinama i manama takvi zato jer moraju biti takvi, već zato jer su ljudi odlučili tako, često zato jer ne znaju za bolje.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 14:12   #185
vi malo previse gledate sisteme od naprijed prema natrag
ako se gleda od pocetka prema kraju i kao se razumije kako je do necega doslo, slika izgleda sasvim drugacije
a najgluplje od svega je kad mali ivica koji nikad nije izasao iz kuce bez maminog doriuka i koji nije u zivotu prosao ni jedan problem sam, zamislja kako bi svijet trebao izgledati
ne djeco draga, da se sutra ukinu svi tzakoni ,ili da nastupi apokalipsa, vi ne biste mogli sjediti na debelim guzicama i kmecati o svojim pravima
sva prava koja danas imate, netko vam je donio i dao i taj netko je za njih krvario (pri tome ne racunam feministice i njihova mjesecna krvarenja)
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 14:41   #186
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
vi malo previse gledate sisteme od naprijed prema natrag
ako se gleda od pocetka prema kraju i kao se razumije kako je do necega doslo, slika izgleda sasvim drugacije
a najgluplje od svega je kad mali ivica koji nikad nije izasao iz kuce bez maminog doriuka i koji nije u zivotu prosao ni jedan problem sam, zamislja kako bi svijet trebao izgledati
ne djeco draga, da se sutra ukinu svi tzakoni ,ili da nastupi apokalipsa, vi ne biste mogli sjediti na debelim guzicama i kmecati o svojim pravima
sva prava koja danas imate, netko vam je donio i dao i taj netko je za njih krvario (pri tome ne racunam feministice i njihova mjesecna krvarenja)
Svatko od nas donosi pravila na ovome svijetu i svatko od nas utječe na krajnju sliku svijeta. Ne postoji neki vrhovni autoritet koji o nečemu odlučuje i koji vlada našim životima osim ako mu se to ne dopusti. Ako je netko krvario barem za ovaj stupanj koliko-toliko poštenog pravnog sistema, nadalje će i drugi krvariti da se pravda i moral još više prošire i utemelje, pogotovo ako su i sami zahvaćeni nepravdom.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 14:48   #187
pa to i ja kazem
zivot krece od neke tocke
u toj tocci su uvjeti kakvi jesu
ljudi se prilagode uvjetima (drugacije da ga jebes ne moze)
dalje sve ovisi jesu li uvjeti takvi da dozvoljavaju vise ili manje, a prema tome se onda granaju i mogucnosti
nepunih sto godina prije nas, ljudi su bili sretni da imaju neko platno preko guzice i svaki dan nesto za pojesti
danas se jako puno toga promijenilo od onda i opet je samo na nama samima da se dogovorimo kaj je dobro i pametno
pri tome je kljucna rijec "dogovorimo", ne nametnemo i ne iznudimo
ici silom znaci samo da nece biti dogovora i da ce nastati sranje
pametnima sranje ne treba, idioti si sranje sanjaju jer misle kako ce u tome profitirati
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 15:11   #188
Quote:
Maločas sam našla na zanimljivi članak:

https://eand.co/why-were-underestima...e-be04d9e55235

Autor u njemu opsuje rastuće patologije američkog društva, od školskih pucnjava do ovisnosti o opijatima i krajnjeg siromaštva koje uništava svako ljudsko dostojanstvo. Kao posljednju, i najopasniju patologiju navodi "predatorsko društvo" koje opisuje sljedećim riječima:

"Predatorsko društvo ne podrazumijeva samo oligarhe koji pljačkaju ljude. Ono također podrazumijeva činjenicu da ljudi klimaju glavom, smješkaju se i bave se svojim svakodnevnim poslom dok njihovi susjedi, prijatelji i kolege umiru preranom smrću. Predator u američkom društvu nisu samo enormno bogati - to je nevidljiva i nezasitna sila: ono što bi se u ostatku svijeta smatralo sramotnim povijesnim i generacijskim moralnim kolapsom, ako ne i zločinom, postaje tek svakodnevna pojava o kojoj ne treba previše brinuti."

S jedne strane to zvuči zastrašujuće, a s druge se ta inačica zombi apokalipse nama ovdje može učiniti previše dalekom, apstraktnom i nebitnom. Opet, posljednjih desetak godina primjećujem svojevrsnu migraciju negativnih društvenih trendova na Europsko, pa i Hrvatsko tlo. Nekada mi se činilo da čovjek mora biti Amerikanac kako bi vjerovao u ravnu Zemlju, gubio vrijeme sipajući mržnju po internetsima, ozbiljno shvaćao bulažnjenja vjerkih fundamentalista i trpao u sebe hamburgere veličine omanjeg praseta.

A sad je to sve stiglo u Lijepu Našu. No, jesmo li i mi postali predatorsko društvo ili još ima nade za pozitivne promjene?
Sada sam tek procitao cijeli clanak. Potrebno je naravno proveriti podatke koje autor navodi, potrebno je i videti da li govori iz nekih ideoloskih razloga, medjutim to sto pise je prilicno u skladu sa onim sto sam ja napisao i sasvim za ocekivati. Autor se ispravno orjentise pre svega na pitanje promena u USA.
Naravno samo neko ko duze zivi u razlicitim krajevima US i ko je iznimno dobro informiran, bi mogao da da zaista relevantnu sliku, a ne samo povrsinski dojam.

Ne znam kakva je situacija u Hrvatskoj, ali pretpostavljam da je ipak bitno razlicita od US - opsti ekonomski razvoj je nizi, izvesni tragovi socijalisticke Yu jos uvek su prisutni, a i mentalitet ljudi je drugaciji.
Ono sto je slicno je verovatno povecano raslojavanje, s tim da je u Hr "kolac" za podeliti puno manji, kao i sposobnosti za napraviti ga. Balkanske zemlje i zemlje istocne Evrope, imaju uz to veliki problem politicke korupcije, koja se cesto granici sa mafijaskim uticajem na drzavu, kao i preveliki uticaj versko-nacionalnih elemenata.

Pitanje predatorstva je veoma kompleksno i sasvim je moguce da ce se covecanstvo samounistiti, ali je isto tako moguce da ce naci neki put za dalji razvoj.
Konkretna pitanja koja se vec sada postavljaju - koliko ljudi moze na Zemlji ziveti, koju razinu konforta pojedinca/drustava Zemlja moze ekoloski izdrzati, sta ce doneti nova tehnoloska revolucija (roboti), glede toga kako raspodeliti dobra medju stanovnistvom (iako mnogi u ovome vec predosecaju marksizam/komunizam, pitanje se ozbiljno razmatra na Zapadu), kako se nositi sa problemima zdravstvenog, penzionog osiguranja (sve vise ljudi, sve duze zivi), pitanje odnosa nacionalne drzave vs globalna trgovina, pitanje nacionalnih, religioznih manjina, pa i pomenuto pitanje polozaja zena u drustvu, pitanje terorizma...
Iako sam optimista glede covekove sposobnosti da nadje ono dobro u sebi i resenja za razne probleme, mislim da ta resenja nece biti ni laka, ni jednostavna (u tom smislu i levaci i desnjaci, i komunisti i hard core kapitalisti, su po meni u krivu). Naci ce se valjda neki Budin srednji put.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 23:24   #189
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
U pravu si osim kada kažeš da to danas više nema smisla.
Društvene strukture su odraz ljudske prirode, to jest trebale bi biti i u prošlosti su bile. Te društvene strukture obično degeneriraju nakon što neko društvo postigne svoj maksimum, to jest kada postigne relativnu materijalnu sigurnost. Materijalna sigurnost dozvoljava širenje društvene patologije jer posljedice te patologije nisu očigledne, to jest ne vidi ih se odmah. Nakon određene točke kretanja u tom smjeru društvo doživljava kolaps. Ista se stvar događa i sa miševima, pobogu. Ne da im se samo naruše društvene strukture nego im i cijela kolonija izumre.
Robovlasnistvo je takodjer tokom povijesti nastalo na razlicitim mjestima i vjerojatno je takodjer bilo korisno za prezivljavanje tih drustava. No, kad je drustvo razvilo dovoljno resursa da moze i bez tog, ono moze prijeci na neki humanoji ili moralniji oblik organizacije. Tako i s ostalim hijerarhijama jer to je ono sto je prirodno.
Da covjeku nije prirodna ideja istih prava za sve, zasto bi se itko toga sjetio?
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 01:31   #190
Quote:
Maločas sam našla na zanimljivi članak:

https://eand.co/why-were-underestima...e-be04d9e55235

Autor u njemu opsuje rastuće patologije američkog društva, od školskih pucnjava do ovisnosti o opijatima i krajnjeg siromaštva koje uništava svako ljudsko dostojanstvo. Kao posljednju, i najopasniju patologiju navodi "predatorsko društvo" koje opisuje sljedećim riječima:

"Predatorsko društvo ne podrazumijeva samo oligarhe koji pljačkaju ljude. Ono također podrazumijeva činjenicu da ljudi klimaju glavom, smješkaju se i bave se svojim svakodnevnim poslom dok njihovi susjedi, prijatelji i kolege umiru preranom smrću. Predator u američkom društvu nisu samo enormno bogati - to je nevidljiva i nezasitna sila: ono što bi se u ostatku svijeta smatralo sramotnim povijesnim i generacijskim moralnim kolapsom, ako ne i zločinom, postaje tek svakodnevna pojava o kojoj ne treba previše brinuti."

S jedne strane to zvuči zastrašujuće, a s druge se ta inačica zombi apokalipse nama ovdje može učiniti previše dalekom, apstraktnom i nebitnom. Opet, posljednjih desetak godina primjećujem svojevrsnu migraciju negativnih društvenih trendova na Europsko, pa i Hrvatsko tlo. Nekada mi se činilo da čovjek mora biti Amerikanac kako bi vjerovao u ravnu Zemlju, gubio vrijeme sipajući mržnju po internetsima, ozbiljno shvaćao bulažnjenja vjerkih fundamentalista i trpao u sebe hamburgere veličine omanjeg praseta.

A sad je to sve stiglo u Lijepu Našu. No, jesmo li i mi postali predatorsko društvo ili još ima nade za pozitivne promjene?
Da - živimo u predatorskom društvu.

Prošlost svih civilizacija se crni od čovjek je čovjeku vuk brutalnosti.

Zato jer smo kao vrsta predatori.

Vrlo lako ljudi pokažu očnjake i ako neće fizički napasti, jer je to kažnjivo, onda će s velikim zadovoljstvom verbalno nekoga mrcvariti.

Nekad bez razloga i cilja, onako .... iz čiste zabave.

Sve jedno, kao vrsta također pokazujemo i odlike empatije, milosrđa, požrtvovnosti i dobrote jedni prema drugima i životinjama....

Što nas čeka ... svi imamo dva psa koji žive u našem srcu - jednog crnog opakog i jedno bijelog dobroćudnog ... Koji će predvladati ovisi jedin o tome kojeg hranimo ...
Aries13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 01:35   #191
Quote:
Aries13 kaže: Pogledaj post
Da - živimo u predatorskom društvu.

Prošlost svih civilizacija se crni od čovjek je čovjeku vuk brutalnosti.

Zato jer smo kao vrsta predatori.
Kad nam je evolucija smjestila oči sprijeda..

https://www.youtube.com/watch?v=SZUI_m8JDV8
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 01:40   #192
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post

evo ga opet ... kad mi kažu da telepatija ne postoji ...
baš tu rečenicu sam izbacila ...

Aries13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 01:57   #193
Čovjek bi trebao imati krzno i jaču želudčanu kiselinu kao hijena ili sup, i onda klošari na glavnom kolodvoru nebi zebli i bili gladni , ufate vuka i živa ga izidu , nebi morali imati kuću i brinuti za hranu i trošiti novce na to samo zalegne u snijeg ko vuk i prenoći, i sve napore uložiti u rad i stjecanje novca, zamisli ništ ne trošiš a zarađuješ nema kredita za stan režija hrane samo rokneš vuka i najedeš se zalegneš u snijeg i svu plaću u džep
Ali ne, nas je Bog moral napravit gologuze i nježnih želudčeka da moramo fino papati po restoranima nježnu hranicu da ne podrignemo i da se ne ukakamo, ali zbog tog hendikepa smo i napredovali i razvili se jer nas je gonilo, ide zima daj kucu od blata saziđaj daj drva daj suhog mesa i kiselog kupusa u kace natrpaj i tu izdangubimo
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 09:06   #194
prestani nositi odjecu i grijati nastambu i vjerojatno ce u neko doba krzno krenuti
a i kaj se tice zeluca, tu se tek nemas prava buniti: omnivor si
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 12:21   #195
Quote:

Što nas čeka ... svi imamo dva psa koji žive u našem srcu - jednog crnog opakog i jedno bijelog dobroćudnog ... Koji će predvladati ovisi jedin o tome kojeg hranimo ...
Ili ovisi o tome da li smo psihopati, kmetovi ili empati.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 12:47   #196
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post

Dupini i kitovi ubojice imaju oči sa strane, a radi se o ekstremno inteligentnim sisavcima do mjere da čak neki misle da su blizu ili na razini inteligencije čovjeka, samo što su karakterno prilično drugačiji od nas. Dupini su jako druželjubivi, život im se svodi na igru i zafrkanciju, te znaju čak da mogu od čovjeka tražiti pomoć kada je to potrebno, a i zabilježeno je bezbroj puta da su ljude spasili iz mora, pa čak i od morskih pasa.
Mozak im je veći od ljudskog i ima puno više vijuga, no naravno, postoje tu i ostali faktori. Teško je usporediti s čovjekom bića koje nemaju sposobnost rukama išta raditi. Možda nisu manje inteligentni, već su jednostavno drugačiji. U određenoj fazi razvoja fetus kita ubojice izgleda kao ljudski i ima pet prstiju.

Očito jesu jako empatični, a nisu predatori prema vrsti koja je sasvim drugačija od njihove. Ili možda ipak nismo toliko drugačiji?
Možda je uzrok njihovom pozitivnom karakteru (što se može reći i za karakter kitova ubojica) upravo to što su razvili mozak. Oni su također prije predatori, negoli plijen, te očito shvaćaju jasnu razliku između ljudi i svojih lovina, dok recimo morski pas ne, a znamo da nije puno više od stroja za mljevenje mesa.

Otkuda dupinima urođena potreba da pomažu ljudima, te od njih očekuju i pomoć?

Mislim da nikada nije pametno svoditi sve na najprizemnije razine "predator-plijen" odnosa i nekakvog distopijskog i okrutnog prirodnog sistema gdje svatko ždere svakoga jer iako možda neki ljudi nemaju empatije niti prema drugim ljudima, niti prema životinjama, to očito nije pravilo na ovom planetu što dokazuju ostale inteligentne životinje, a možda nismo niti najinteligentija živina ovdje.

Kada se sve zbroji i oduzme, ubijanje dupina i kitova ubojica iz bilo kojeg razloga ili njihovo držanje u zatočeništvu bi se trebalo najstrože kažnjavati.

Radije bih da sam se rodio kao dupin, nego čovjek, najiskrenije. Ljudi rade probleme iz svega jer je to dio njihovog konfliktnog karaktera i često manjka inteligencije. Dupini se zajebavaju i igraju kroz cijelu svoju evoluciju i nisu zbog toga završili glupi ili zakinuti za išta.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 13:06   #197
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ili ovisi o tome da li smo psihopati, kmetovi ili empati.
ili, ako ćemo evolucijski, onda ovisi tome da li je u nama jača ratoborna čimpanza ili ljubavni bonobo ..bonobos & chimps
Aries13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 13:49   #198
Quote:
ili, ako ćemo evolucijski, onda ovisi tome da li je u nama jača ratoborna čimpanza i ljubavni bonobo ..bonobos & chimps
Da, svi smo nekako uvjetovani genetikom, okruženjem itd. no sama agresija nema nužno veze s predatorstvom u ljudskom smislu.
Mnogi agresivniji, otvoreni i impulzivniji ljudi koje sam upoznao ako govorimo već o odraslim ljudima najčešće nisu bili maliciozni, dok su oni maliciozni često bili prilično iskalkulirani i staloženi.
Na žalost, ljudi ne osjete pravo stanje stvari, pa padaju na tu vanjsku formu. Imao sam na faksu stariju profu iz kemije koja je bila glasna i goropadna, pizdila stalno na studente, predavala koristeći prekomjerne decibele, stavljala nogu na stol da nešto objasni i imala gomilu tikova na faci. Većina studenata je se doslovno bojalo i smatralo groznom osobom. Ja sam bio jedina budala koja se iz prvog reda smijala na njene popizditise jer sam osjećao njenu energiju koja je bila toliko benigna i bezazlena kakvu nemaju niti mnoga djeca od 8 godina. Vidjela je da se cerim i nije mi uzela za zlo, već upravo suprotno, zapamtila me i stvorila se čak neka simpatija. Skužio sam da ima drugačiji stav prema meni, no nipošto u negativnom smislu. Čak mi je na kraju pomogla da položim kemiju "u više dijelova" kada je vidjela da sam toliki antitalent i nezainteresiran za to da mi je išla olakšavati
Prvo sam popizdio što moram na ispit dolaziti 10 puta, no kada sam se spametio shvatio sam koju mi je uslugu učinila.
To je bilo već davno i bio sam tada podosta mutav, no njenu energiju sam spontano i ispravno osjetio kao i energiju svih s kojima sam se susreo.
Bila je pak na faksu jedna ljepuškasta plava asistentica i bilo mi je dosta poslušati pola minute komunikacije između nje i jedne studentice da shvatim da je teško sjebana u glavu i to na nimalo pozitivan način, ali studenti to nisu shvaćali jer je imala osmijeh na licu i bila mirna zbog čega bi netko stekao dojam da ju to čini daleko boljom osobom.

Agresija, pa čak i manifestacija iste može biti često isprovocirana od strane puno gorih osoba. Ljudi često vide samo nečije ponašanje, a ne i uzrok istog i to je ono najgore.
Netko može biti i genetski (hormonima, testosteronima) predisponiran na agresiju, imati kratak fitilj plus ako mu se nakupi u životu svakakvih problema i oboli od raznoraznih neuroza, a opet biti daleko bolja i empatičnija osoba od staloženog psihopate.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 22:30   #199
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post

Agresija, pa čak i manifestacija iste može biti često isprovocirana od strane puno gorih osoba. Ljudi često vide samo nečije ponašanje, a ne i uzrok istog i to je ono najgore.

Netko može biti i genetski (hormonima, testosteronima) predisponiran na agresiju, imati kratak fitilj plus ako mu se nakupi u životu svakakvih problema i oboli od raznoraznih neuroza, a opet biti daleko bolja i empatičnija osoba od staloženog psihopate.
Mislim da nam je svima imanentna ista lepeza negativnih i pozitivnih emocija, u različitom spektru i da smo svi sposobni za svašta, a za ono kakvi smo ispali i za sve što je loše ili kvarno u nama možemo proglasiti odgovornima tri faktora koji su nas programirali, tako da:

- krivi su mi preci - odnosno gentika
- krivi su mi mater i otac - odnosno rani odgoj
- kriva mi je vlada i država - odnosno društvo

Socijalna smo bića i na našu iskonsku animalnu prirodu nakalemljeni su uzusi, propisi, pravila, kazne i zakoni. Kad nema kontrole i represije društva, kad god zavlada anarhija, kad nema kazne za zločine, odnosno sankcija za nasilje - može se točno vidjeti koliko je debeo sloj kulture na nama i tko je u duši čimpmanza .... što odispod kuha i što je društvo svojim utjecajem potisnulo.

Iste takve situacije razotrkriju i doista osvještene ljude koji su evoluirali, kojima je predatorstvo i nasilje strano bez obzira na okolnosti.
Aries13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 23:05   #200
Quote:
Mislim da nam je svima imanentna ista lepeza negativnih i pozitivnih emocija, u različitom spektru i da smo svi sposobni za svašta, a za ono kakvi smo ispali i za sve što je loše ili kvarno u nama možemo proglasiti odgovornima tri faktora koji su nas programirali, tako da:

- krivi su mi preci - odnosno gentika
- krivi su mi mater i otac - odnosno rani odgoj
- kriva mi je vlada i država - odnosno društvo

Socijalna smo bića i na našu iskonsku animalnu prirodu nakalemljeni su uzusi, propisi, pravila, kazne i zakoni. Kad nema kontrole i represije društva, kad god zavlada anarhija, kad nema kazne za zločine, odnosno sankcija za nasilje - može se točno vidjeti koliko je debeo sloj kulture na nama i tko je u duši čimpmanza .... što odispod kuha i što je društvo svojim utjecajem potisnulo.

Iste takve situacije razotrkriju i doista osvještene ljude koji su evoluirali, kojima je predatorstvo i nasilje strano bez obzira na okolnosti.

"Kultura" i slijepo slijeđenje svih pravila i zakona je za ljude bez mozga. Robovlasništvo, inkvizicija i nacizam su također bili u zakonima koje su ljudi slijepo slijedili. Nismo mi baš tako pitomo društvo, a i činjenica da današnji sistem sve više pogoduje psihopatskom mentalitetu, daje jasno do znanja da čovjek baš nema namjeru krotiti sve najgore u sebi.

To se kao prvo ne može nazvati kulturom jer meni je kultura umjetnost, osviještenost, te kritiziranje trenutnih sistema i borba protiv njih bilo preko umjetnosti ili doslovno na nasilni način ako je potrebno.
Biti netko tko na svoj loš karakter stavi odijelo s kravatom, te je pritom naučio bon-ton i sve manire, meni osobno, ne znači ništa. Govno ostaje govno, a takvi se najviše vole skrivati iza društvenih konvencija.

Konvencije ne poštujem. Imam lošu probavu od njih i što više mogu ih se ne pridržavam. Jedino sam pristojan prema ljudima koliko mogu biti jer ne želim da se itko osjeća loše zbog mene. I tu podbacim... čovjek sam.

Netko bi iz ovakvog stava zaključio da sam sociopat ili psihopat, no upravo suprotno. Imam više empatije prema drugim bićima, bilo ljudima ili čak i insektima negoli većina drugih ljudi, po svom skromnom mišljenju.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:08.