Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2018., 18:06   #4941
ČELNIK Javnog zavoda za zapošljavanje (AMS) u Austriji Johannes Kopf izrazio je javno protivljenje otvaranju tržišta za hrvatske državljane, piše Croexpress.

Kopf je izrazio brigu da će visoka stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj dovesti (pre)velik broj novih radnika u Austriju.

Podsjetimo, u Austriji je do 1. srpnja ove godine na snazi odluka da ta zemlja ima pravo na neka ograničenja kada je riječ o slobodi kretanja hrvatskih radnika unutar Europske unije. No do tog datuma mora donijeti odluku hoće li ograničenja za hrvatske državljane produljiti za još dvije godine. Europskoj komisiji u tom će slučaju morati dokazati da bi otvaranje tržišta za Hrvate uzrokovalo ozbiljne poremećaje.

Kopf navodi da je Austrija izgubila svoje mjesto na vrhu ljestvice zemalja EU-a s najnižom zaposlenošću zato što se broj radno sposobnih u posljednjih osam godina povećao za čak 400.000. I dok su neki sektori, poput turizma, profitirali od strane radne snage, drugdje su strani radnici istisnuli domaće, navodi Kopf.

U Austriji je 2017. radilo oko 28.000 hrvatskih državljana, a taj broj svake godine raste za dvije do tri tisuće, piše. U isto vrijeme u zemlji živi i 4800 nezaposlenih hrvatskih državljana. Također, u Hrvatskoj je stopa nezaposlenosti trenutno gotovo dvostruko veća nego u Austriji (10,4 % naprema 5,4 %). Sve to, vjeruje čelnik AMS-a, u kombinaciji sa zemljopisnom i kulturnom blizinom i mnogo poznanika i obitelji koji im žive u Austriji, dovelo bi do značajnog porasta hrvatskih radnika u toj zemlji.

On smatra da bi u prvoj godini nakon potpunog otvaranja tržišta Hrvatima došlo 10.000 novih radnika. Vjeruje da bi Austrija od Hrvata trebala tražiti još dvije godine strpljenja jer je smanjenje nezaposlenosti prioritet AMS-a; trenutno je u zemlji oko 400.000 nezaposlenih.

Kopf izražava nadu da će kroz dvije godine nezaposlenost u njegovoj zemlji biti značajno manja, ali i da će situacija na hrvatskom tržištu rada biti bolja i tako zadržati mnoge ljude u Hrvatskoj.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...0/1024239.aspx
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 06.02.2018., 18:12   #4942
Nema on pojma, mi smo prepolovili nezaposlenost
Najveći pad nezaposlenosti u Europi. Još koja godina i bit će manja nego u Austriji...
osibk is offline  
Old 06.02.2018., 20:27   #4943
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ČELNIK Javnog zavoda za zapošljavanje (AMS) u Austriji Johannes Kopf izrazio je javno protivljenje otvaranju tržišta za hrvatske državljane, piše Croexpress.

Kopf je izrazio brigu da će visoka stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj dovesti (pre)velik broj novih radnika u Austriju.

Podsjetimo, u Austriji je do 1. srpnja ove godine na snazi odluka da ta zemlja ima pravo na neka ograničenja kada je riječ o slobodi kretanja hrvatskih radnika unutar Europske unije. No do tog datuma mora donijeti odluku hoće li ograničenja za hrvatske državljane produljiti za još dvije godine. Europskoj komisiji u tom će slučaju morati dokazati da bi otvaranje tržišta za Hrvate uzrokovalo ozbiljne poremećaje.

Kopf navodi da je Austrija izgubila svoje mjesto na vrhu ljestvice zemalja EU-a s najnižom zaposlenošću zato što se broj radno sposobnih u posljednjih osam godina povećao za čak 400.000. I dok su neki sektori, poput turizma, profitirali od strane radne snage, drugdje su strani radnici istisnuli domaće, navodi Kopf.

U Austriji je 2017. radilo oko 28.000 hrvatskih državljana, a taj broj svake godine raste za dvije do tri tisuće, piše. U isto vrijeme u zemlji živi i 4800 nezaposlenih hrvatskih državljana. Također, u Hrvatskoj je stopa nezaposlenosti trenutno gotovo dvostruko veća nego u Austriji (10,4 % naprema 5,4 %). Sve to, vjeruje čelnik AMS-a, u kombinaciji sa zemljopisnom i kulturnom blizinom i mnogo poznanika i obitelji koji im žive u Austriji, dovelo bi do značajnog porasta hrvatskih radnika u toj zemlji.

On smatra da bi u prvoj godini nakon potpunog otvaranja tržišta Hrvatima došlo 10.000 novih radnika. Vjeruje da bi Austrija od Hrvata trebala tražiti još dvije godine strpljenja jer je smanjenje nezaposlenosti prioritet AMS-a; trenutno je u zemlji oko 400.000 nezaposlenih.

Kopf izražava nadu da će kroz dvije godine nezaposlenost u njegovoj zemlji biti značajno manja, ali i da će situacija na hrvatskom tržištu rada biti bolja i tako zadržati mnoge ljude u Hrvatskoj.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...0/1024239.aspx
Koprcaju se još!

https://kurier.at/politik/ausland/oe...en/309.919.367

Österreichs Arbeitsmarkt soll noch geschlossen bleiben
__________________
Don't leave me murph!
Blaubarschbube is offline  
Old 08.02.2018., 18:02   #4944
evo i neke koristi od arbeiterkammer, koristi i onima koji su angestellte

https://media.arbeiterkammer.at/wien...ren_2017_1.pdf

dosta dobro objasnjeno i pojasnjeno, nema potrebe placati nekome da vam popuni formular. navalite!

ps: ili jos malo pricekajte, u finanzamt u marxergasse se ne moze uci od guzve!
putovnica is offline  
Old 09.02.2018., 14:23   #4945
Kod Einkommensteuererklärung jel se Arbeitslosengeld racuna pod ovo:
Anzahl der inländischen gehalts- oder pensionsauszahlenden Stellen im Jahr 2017*
osibk is offline  
Old 09.02.2018., 16:34   #4946
posto sam u 2017 jos placao kirchensteuer trebam ga unjeti tamo u sonderausgaben
u 2016 i prijasnjim godinama je to tocno pisalo di je kirchensteuer i onda se unese iznos,a vidim da toga sada u 2017 nema...gdje se to tocno sada unosi?
Mortiis is offline  
Old 09.02.2018., 18:28   #4947
#croatiandijasporatragedies
osibk is offline  
Old 09.02.2018., 19:45   #4948
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Kod Einkommensteuererklärung jel se Arbeitslosengeld racuna pod ovo:
Anzahl der inländischen gehalts- oder pensionsauszahlenden Stellen im Jahr 2017*
da, to je primanje ravnopravno kao i od poslodavca

Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
posto sam u 2017 jos placao kirchensteuer trebam ga unjeti tamo u sonderausgaben...gdje se to tocno sada unosi?
u sonderausgaben.
usput, znas da se skroz jednostavno mozes ispisati iz katolicke crkve?
ispunjeni formular odneses u magistrat, platis desetak eura i to je to! just saying

ps: nisam knjigovodja i imate pdf u link gdje je sve super objasnjeno!!!
putovnica is offline  
Old 09.02.2018., 19:46   #4949
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
#croatiandijasporatragedies
ne, upravo suprotno, ovdje porez dobijes nazad(i to poprilicno!).
tragedija je kad moras jos uvijek u hr placati porez
putovnica is offline  
Old 10.02.2018., 00:37   #4950
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
da, to je primanje ravnopravno kao i od poslodavca



u sonderausgaben.
usput, znas da se skroz jednostavno mozes ispisati iz katolicke crkve?
ispunjeni formular odneses u magistrat, platis desetak eura i to je to! just saying
ispisao sam se prosle godine,ali sam prvo morao platit koliko sam bio duzan da bi se mogao ispisat...a sam ispis nisam platio 10€ nego 2€
nisam morao cak nista ni ispunjavat...samo im dao racun da sam podmirio sv edugove i dao osobnu iskaznicu i to je to
Mortiis is offline  
Old 10.02.2018., 00:42   #4951
1.evo isao sad gledat u sonderausgaben i ne vidim to kako je bilo prije (do 2016 pisalo)
ima samo ovo,a ne vidim gdje bi tu bilo to za crkvu


2.evo probao ja sad zeni staviti ''Anzahl der inländischen gehalts- oder pensionsauszahlenden Stellen im Jahr 2017'' broj 2...jer je imala placu od firme i ta primanja s ams...i nece da prihvati,prihvaca mi samo ako stavim broj 1...ako stavim broj 2 onda pise da taj drugi psolodavac jos nije poslao svoj izvjestaj...
Mortiis is offline  
Old 10.02.2018., 07:47   #4952
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
ne, upravo suprotno, ovdje porez dobijes nazad(i to poprilicno!).
tragedija je kad moras jos uvijek u hr placati porez
Ma dobiješ i u Hrvatskoj, neke moje kolege su znali poprilicno dobiti nazad.
osibk is offline  
Old 10.02.2018., 07:51   #4953
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
da, to je primanje ravnopravno kao i od poslodavca



u sonderausgaben.
usput, znas da se skroz jednostavno mozes ispisati iz katolicke crkve?
ispunjeni formular odneses u magistrat, platis desetak eura i to je to! just saying

ps: nisam knjigovodja i imate pdf u link gdje je sve super objasnjeno!!!
Nije to primanje kao i od poslodavca. Inače se arbeitslosgeld, kinderbetreungsgeld, familienbeihilfe ne gleda kao Einkommen. Nego me buni što sam i od AMSa dobio jahreslohnzettel.
osibk is offline  
Old 10.02.2018., 15:47   #4954
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
2.evo probao ja sad zeni staviti ''Anzahl der inländischen gehalts- oder pensionsauszahlenden Stellen im Jahr 2017'' broj 2...jer je imala placu od firme i ta primanja s ams...i nece da prihvati,prihvaca mi samo ako stavim broj 1...ako stavim broj 2 onda pise da taj drugi psolodavac jos nije poslao svoj izvjestaj...
rok za predaju je kraj 2. mjesec, pa vjerojatno jos nisu poslali

Quote:
Die Arbeitgeberseite muss bis spätestens Ende Februar des Folgejahres den L 16 an das Finanzamt schicken. Wenn Sie einen FinanzOnlineZugang haben, können Sie den L 16 auch über diesen Weg erhalten.
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Nije to primanje kao i od poslodavca. Inače se arbeitslosgeld, kinderbetreungsgeld, familienbeihilfe ne gleda kao Einkommen. Nego me buni što sam i od AMSa dobio jahreslohnzettel.

ne vidim na ovom popisu arbeitslosgeld, pa bi rekla da def nije sonderausgaben. kako je bilo prije, ne znam

Quote:
Vorschau: Neuerungen für 2017 Automatischer Datenaustausch von Sonderausgaben

Für bestimmte Sonderausgaben besteht ab dem Jahr 2017 ein verpflichtender automatischer Datenaustausch zwischen den empfangenden
Organisationen und der Finanzverwaltung. Davon betroffen sind folgende Zahlungen:
■ Spenden
■ Kirchenbeiträge
■ Beiträge für die freiwillige Weiterversicherung
■ Nachkauf von Versicherungszeiten in der gesetzlichen Pensionsversicherung
putovnica is offline  
Old 10.02.2018., 16:37   #4955
pa zeni je pod lohnzettel oboje..dakle i od firme i od ams uracunato...i kad zelim unesti 2 onda mi nezeli prihvatit,jedino kad unesem 1...(znaci da se onda ovo od ams-a ne racuna)
sto se tice kirchensteuer,pitao sam jednu osobu koja se bavi s time i kaze da od 2017god to ide automatski...da je svaka crkvena organizacija duzna prijavit finanzamt-u iznose,i da se to onda automatski racuna i nema vise unosenja...(sto sam i sam nekako skuzio jer vidim da u 2017 te opcije za unos kirchensteuer vise uopce nema)
Mortiis is offline  
Old 11.02.2018., 10:31   #4956
Ma Arbeitslosgeld je steuerfrei.
osibk is offline  
Old 11.02.2018., 10:51   #4957
ili bolje receno ono obrnuto...kad je zeni ams prebacio jahreslohnzettel,onda joj se iznos koji dobiva smanjio za 200€
Mortiis is offline  
Old 11.02.2018., 10:55   #4958
Da, utječe nekako na konačni iznos...
osibk is offline  
Old 14.02.2018., 12:55   #4959
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
posto sam u 2017 jos placao kirchensteuer trebam ga unjeti tamo u sonderausgaben
u 2016 i prijasnjim godinama je to tocno pisalo di je kirchensteuer i onda se unese iznos,a vidim da toga sada u 2017 nema...gdje se to tocno sada unosi?
imas i sad za kirchensteuer samo sto nije vise "na istom mjestu" ko prije sad se nalazi na str 2 ili 3 pred kraj i pise nesta religija jbt jedva sam nasla koliko su sakrili
helenhen is offline  
Old 14.02.2018., 13:02   #4960
[unosenja...(sto sam i sam nekako skuzio jer vidim da u 2017 te opcije za unos kirchensteuer vise uopce nema)[/QUOTE]

ima ima ja sam svoju unijela
al ne vidim neke koristi od ne placanja jer za nas dvije 90€ god (nije neka lova) kad placam GIS mogu i crkvu...i ne, nisam u sekti i ne idem u crkvu Am Hof
helenhen is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:04.